Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Włoska majówka AD 2018…

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.06.2019 22:04

4 maja 2018, piątek – Murano

Przybiliśmy do kolejnej wyspy, do Murano… Murano jest znane z wyrobów ze szkła, ale zanim udamy się w uliczki i w poszukiwaniu warsztatów i sklepów (tych jednak nie trzeba szukać), poświęcamy trochę czasu latarni… Bo jak wiadomo, ja UWIELBIAM LATARNIE MORSKIE. A ta murańska jest ładniusia :hearts: :hearts: : prosta, strzelista, od razu wiadomo, że to latarnia….
Obrazek

Krótka sesja musi być :D ….
Obrazek

…ale nie przesadzajmy, idziemy dalej….
Obrazek

Już po kilku krokach w murze przy nabrzeżu widać jakieś drzwi i hałas wydobywający się z warsztatów…
Obrazek

Oczywiście zaglądam, jest mały sklepik, można co nieco tu kupić…
Obrazek

…ale noszenie takiej miski za 350 EUR jakoś mi się nie uśmiecha :roll: ….
I kto wymyślił, żeby takie eksponaty ustawiać na podłodze… Chyba, że to nowoczesna forma sprzedaży: zbijesz to zapłać i sobie weź…. Muszę po weekendzie podpytać naszych handlowców, czy o takiej metodzie sprzedaży słyszeli :mrgreen:

Misa misą, ale raczej jej sobie nie kupię… nawet nie wiem czy można ją w zmywarce myć, bo ręcznie to mi się jakoś nie chce , a nawet nie wiem czy w zlewie mi się zmieści…. Idziemy dalej….
Kolejny sklepik i ten zdecydowanie bardziej mi się podoba, coś tam sobie wypatruję, Pan M. jęczy kup sobie, kupię Ci (jakby to różnica była :roll: :lol: ), ale ja nie lubię w pierwszym sklepie robić zakupów, więc idziemy dalej… Jeszcze kilka zdjęć, bo nabrzeże jest tu bardzo ładne i klimatyczne :hearts:
Obrazek

Odbijamy w boczne uliczki….
Murano już nie jest małą zgrabną wysepką, to już normalne miasteczko turystyczne, z licznymi sklepikami, restauracjami, ale spożywczaka ciężko spotkać… Lodziarnię też :evil:
Obrazek

Im dalej od głównego kanału i w ogóle od kanałów bym bardziej gorąco, a raczej duszno…
Obrazek

Uliczki dla mnie już nie takie zachęcające, raczej nijakie… Gdzieniegdzie można zajrzeć…
Obrazek

Obrazek

..ale mega interesujących miejsc tu nie ma…. W końcu trafiamy na plac, gdzie znajduje się szklana Cometa di Vetro
Obrazek

Obrazek

…i szczerze, na mnie robi ona większe wrażenie na zdjęciach niż w realu… To fakt, jest duża, każdy element jest dopracowany, ale jak się na nią patrzy to nie chwyta za serce tak jak małe uliczki na kolorowym Burano….

Idziemy dalej, powoli, ale w kierunku przystani…
Obrazek

Obrazek

Oczywiście zaglądam do sklepików, aby coś ze szkła sobie kupić, ale albo tłum i ciężko obejrzeć, albo nic ciekawego, albo nawet coś fajnego jest, ale co ja z tym potem będę robić, albo sklepiki są puste i obsługa mnie atakuje i osacza :evil: ….
Obrazek

I tak dochodzimy do przystani i Faro…. A tu w pobliżu był ten fajny sklepik :mrgreen: (ten drugi) i znowu wzdłuż wybrzeża go szukamy – tak twierdzi Pan M., ale ja dokładnie wiem, gdzie on był :mrgreen: i już po chwili wybieram coś dla siebie…. Po namowach jeszcze coś dokładam i tak staję się posiadaczką kompletu ze szkła z Murano… Oczywiście certyfikat oryginalności otrzymuję wraz z moim prezentem, bo przecież sama sobie biżuterii nie będę kupować :mrgreen:
Obrazek

Po czasie użytkowania, mogę śmiało napisać, że kolczyki nie są ciężkie i spokojnie cały dzień można je nosić…

To wracamy pod Faro…by poczekać na wodny pojazd, który zabierze nas dalej….
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 16.06.2019 10:13

piekara114 napisał(a): ... Murano już nie jest małą zgrabną wysepką, to już normalne miasteczko turystyczne, z licznymi sklepikami, restauracjami, ale spożywczaka ciężko spotkać… Lodziarnię też :evil:

... I tak dochodzimy do przystani i Faro….
Lody kupowaliśmy gdzieś przy tym szklanym pomniku, chyba po przeciwnej stronie kanału bo pamiętam, że na mostku je jedliśmy a spożywczak jest tutaj, tylko trzeba wejść na piętro :) Napewno go mijaliście ;)
14 Fondamenta dei Vetrai
https://maps.app.goo.gl/nM2dRpwhTjvxiVMWA
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.06.2019 12:39

Tu nie doszliśmy, przeszliśmy przez mostek i dalej w zacienione uliczki.... Na Murano była strasznie duszno, zero ruchu powietrza i akurat słonce mocno przyświeciło...
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 16.06.2019 14:49

Hej
Miło pooglądać ponownie Wenecję.
Ja również pod wpływem gusiowej relacji popełniłem tam majówkę w 2018.
Szkoda, ze nie udało się Wam dopłynąć do Torcello, rzeczywiście nie wszystkie kursy, bodajże 12 -tki tam docierają.
TA wyspa była moim marzeniem od 20 lat ... i jest to istna rewelacja - cisza, spokój, 2 wspaniałe kościoły + rewelacyjny widok z kampanili ... ech wróciłoby się.
Burano jest spoko, super ... za to ciekaw jestem co sadzisz o Murano ?
Dla mnie straszna komercja, włącznie z tym słynnym muzeum szkła. Jedynym światełkiem były niesamowite kościoły - bodajże Santi Maria miała taką niesamowitą posadzkę i chrzcielnicę ze szkła.
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1305
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 17.06.2019 10:31

piekara114 napisał(a):
maxredaktor napisał(a):Ale może w tym roku tam się znowu wybierzemy, jeśli czas pozwoli.
To gdzie wakacje planujesz, że jest szansa na spacer po lagunie?


Między innymi w Caorle :mrgreen: Po raz czwarty. Tamte rejony jeszcze nam się nie znudziły, a poza tym to miasteczko jest fajną bazą wypadową do zwiedzania Veneto i Friuli. No i na wycieczkę do Wenecji. A tam od lipca w Galerii Akademia będzie można zobaczyć - wśród dwudziestu pięciu oryginalnych rysunków Leonarda - „Człowieka witruwiańskiego”.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.06.2019 22:36

Buber napisał(a):Ja również pod wpływem gusiowej relacji popełniłem tam majówkę w 2018.
:D Kiedy byłeś? Może gdzieś się po drodze mijaliśmy?

Buber napisał(a):Szkoda, ze nie udało się Wam dopłynąć do Torcello, rzeczywiście nie wszystkie kursy, bodajże 12 -tki tam docierają.
TA wyspa była moim marzeniem od 20 lat ... i jest to istna rewelacja - cisza, spokój, 2 wspaniałe kościoły + rewelacyjny widok z kampanili ... ech wróciłoby się.
Cały ten dzień miał być na spokojnie, bez większego planu, zerkania do list, po prostu przed siebie, gdzie nas nogi i vaporetto zaniosą...

Buber napisał(a):Burano jest spoko, super ... za to ciekaw jestem co sadzisz o Murano ?
Dla mnie straszna komercja, włącznie z tym słynnym muzeum szkła. Jedynym światełkiem były niesamowite kościoły - bodajże Santi Maria miała taką niesamowitą posadzkę i chrzcielnicę ze szkła.
Burano :hearts: Murano - no fajne te warsztaty szkła, cudna latarnia :hearts: Do żadnego kościoła nie zajrzeliśmy... Murano jakoś wrażenia na mnie nie wywarło...

maxredaktor napisał(a):Między innymi w Caorle :mrgreen: Po raz czwarty. Tamte rejony jeszcze nam się nie znudziły, a poza tym to miasteczko jest fajną bazą wypadową do zwiedzania Veneto i Friuli.
Mam nadzieję, że skusisz się na relację i będę mogła coś tam w przyszłości odgapić od Ciebie, po zapewne Caorle odwiedzimy jeszcze raz... :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.06.2019 22:52

4 maja 2018, piątek – laguna part 2

Opuszczamy Murano…..
Obrazek

Obrazek

Obrazek

…i mijamy południowy kraniec Wenecji ze szkołą...
Obrazek

Mimo że Wenecję widać jak na dłoni, to vaporetto płynie od południowej strony wyspy i coś do centrum dopłynąć nie może….
Obrazek

Już z daleka widzimy Campanillę i misterny koronkowy Pałac Dożów…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

…ale wcześniej w całej okazałości pokazuje się nam Kościół San Giorgio Maggiore na kolejnej z wysp…
Obrazek

Powiem Wam, że Wenecja od strony laguny wygląda wspaniale…
Obrazek

Teraz już tylko chwila i przybijamy do przystani Zaccaria. Jesteśmy na głównej wyspie Wenecji...
Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.06.2019 23:32

piekara114 napisał(a):
Buber napisał(a):Ja również pod wpływem gusiowej relacji popełniłem tam majówkę w 2018.
:D Kiedy byłeś? Może gdzieś się po drodze mijaliśmy?

Byliśmy od 30 kwietnia do 3 maja.
Dużo zobaczyliśmy (np. szpital, Frari, Zanipolo, św. Sebastiana, Pałac Dożów, muzeum Correr, Ca Rezonicco, Ca Pesaro, muzeum Morskie, historii naturalnej, no i oczywiście Murano, Burano), ale nie byliśmy w takich oklepanych miejscach jak Katedra i Akademia (choć Akademia na pewno kiedyś będzie).
Najbardziej polecam Torcello ... coś tak odmiennego od reszty laguny i Wenecji, że ech ...
Parę widoczków z tamtejszej kampanili.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.06.2019 10:29

To my byliśmy dzień po Was :D Dzięki za uzupełnienie o zdjęcia z Torcello - będzie relacja z majówki?
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 18.06.2019 13:43

Buber napisał(a): Najbardziej polecam Torcello ... coś tak odmiennego od reszty laguny i Wenecji, że ech ...
A spotkałeś flamingi? czy to nie pora na nie a może wcale ich tam nie ma :(
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1305
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 18.06.2019 14:40

Flamingi na lagunie weneckiej są, z rok temu bodaj na Planete+ w filmie "Dzika Wenecja" była o nich mowa. Później wyguglałem, że można je zobaczyć koło miejscowości Lio Piccolo niedaleko Cavallino-Treporti. A teraz okazuje się, że i w pobliżu Torcello oraz samej Wenecji...

Znalazłem ten film, o flamingach jest na początku
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 18.06.2019 16:09

piekara114 napisał(a):To my byliśmy dzień po Was :D Dzięki za uzupełnienie o zdjęcia z Torcello - będzie relacja z majówki?

Nie, nie będzie relacji ... generalnie ten temat został na forum wyczerpany.
Napiszę tylko, ze miałem świetną miejscówkę u Państwa Serafin w Tesserze (niedaleko lotniska, dobry dojazd na miejsce z autostrady, oraz szybki i łatwy podjazd autobusem do Wenecji) - bardzo polecam to miejsce - TUTAJ recenzja.
Samą Wenecję zwiedziliśmy do fundamentów :wink:, wykorzystaliśmy karty weneckie na zwiedzanie - udało się zobaczyć Pałac Dożów (najlepiej wieczorem, polecam zwłaszcza malarstwo - Tintoretto kładzie na kolana, galeria dożów, no i ciekawe więzienie pałacowe), świetne museo Correr, doskonałe muzeum przyrodnicze - historii naturalnej (nowoczesne i takie old - fashioned zarazem), inne muzea były średnie ...
Świetne malarstwo w kościołach - Frari (tu w ogóle wnętrze, no i ten Tycjan; jak przyjdzie się 1/2 godziny przed oficjalnym otwarciem, można Frari zwiedzić za darmo), Zanipolo (nekropolia dozów, a obok niego, częściowo w gotyckich wnętrzach mieści się wspólczesny szpital - warto wejść do recepcji i na dziedziniec, miejsce, w ogóle nie ujęte w przewodnikach), no i kościół Sebastiana wypacykowany totalnie przez Veronese ...
Dopadliśmy też tego nowego punktu widokowego na dachu starej poczty, przy moście Rialto, no i też udało się nam nawet zlokalizować wszystkie 3 warsztaty naprawy / wyrobu gondol :D .
Z nieudanych rzeczy ... gdy wjeżdżaliśmy na wieżę San Giorgio Maggiore ...akurat zepsuła się winda i nici z widoków (no ale sam kościół z "Ostatnią Wieczerzą" Tintoretta jest cudowny), do św. Marka zniesmaczeni mega kolejką też nie poszliśmy (byliśmy 20 lat temu, ale teraz trochę żałuję), no i najbardziej szkoda Akademii ... no ale coś musi zostać na przyszłość :D .


gusia-s napisał(a): A spotkałeś flamingi? czy to nie pora na nie a może wcale ich tam nie ma :(

Gusiu, nie widziałem ... jakoś się mnie chyba wystraszyły :wink: .
Generalnie było dużo luda, chociaż na Torcello spotkaliśmy raptem z 30 osób ... normalnie wyspa z innej bajki.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.06.2019 16:41

Wojtek, to ja chyba jeszcze z 10 razy musiałbym się do Wenecji wybrać, aby tyle zobaczyć co Wy...

maxredaktor napisał(a):Później wyguglałem, że można je zobaczyć koło miejscowości Lio Piccolo niedaleko Cavallino-Treporti.
Też to wygooglałam :lol: :lol:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.06.2019 22:13

4 maja 2018, piątek – Wenecja

Planów specjalnych nie mamy, chcemy po prostu pospacerować po uliczkach i popatrzeć na kanały. Co uda nam się zobaczyć to uda… Zero przymusu, zero planów, zero miejsc do zaliczenia… Pogoda lekko się popsuła :evil: i słońce, które jeszcze kilka minut temu nam przyświecało na Murano, teraz chowa się za chmury :? … Cóż zrobić, taka pogoda była zapowiadana…. Idziemy na spacer.
Obrazek

Przy nabrzeżu sporo ludzi, ciężko przejść, ale już po wejściu na Plac Św. Marka robi się dość pusto, oczywiście jak na możliwości tego miejsca :lol: :lol: … Godzina może też nam sprzyja, bo jest pora obiadowa… Campanila stoi jak stała….
Obrazek

…lew też jest na swoim miejscu….
Obrazek

Rozglądamy się po Placu i po raz kolejny ogromne wrażenie robią na mnie złote mozaiki na froncie Bazyliki. Obrazek

Obrazek

Na placu jednak czegoś brakuje…kolejki do wnętrza Bazyliki 8O 8O … To dobry znak :D
Obrazek

Jeszcze rzut oka na Torre dell’Orologio i na dwóch Mori wybijających godziny…
Obrazek

Obrazek

Ale na razie przechodzimy pod akradami Starej Prokuracji i wchodzimy w labirynt uliczek….
Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.06.2019 23:22

4 maja 2018, piątek – Wenecja c.d.

Spacerujemy uliczkami, tymi typowymi…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

…i tymi charakterystycznymi dla Wenecji….
Obrazek

Obrazek

Pora coś zjeść, szukamy jakiegoś zgrabnego miejsca na posiłek… Problem z tym, że każdy chce coś innego, a drugi to taki, że w samej Wenecji trudno znaleźć coś dobrego do zjedzenia w rozsądnych pieniądzach. Ale zgodnie z podpowiedziami znalezionymi na innym forum, trafiam na miejsce z pastą w stylu street food’u. Lokalizacja przy tej uliczce, lokal nie jest jeszcze widoczny na stree tview. I tak kupuję kubeczek przepysznego pesto robionego na bieżąco. Wygląda to tak, że przygotowane są domowe makarony różnego typu, wybierasz sobie jaki chcesz i do tego z dość krótkiej listy sos i ewentualny dodatek. Ja chciałam sos pesto, a makaron pozostawiłam do decyzji kucharza, aby jak najlepiej pasował do sosu, kucharz wybrał dla mnie coś w rodzaju casarecce, tylko mniejsze. Widzę jak makaron się gotuje i słyszę blendowanie, więc pewnie bazylia się mieli… Po 10 min., zgodnie z zapewnieniami, otrzymuję pastę bogato posypaną orzeszkami. Porcja kosztuje 7 EUR, dla mnie w sam raz, a jeszcze Pan M. oczywiście coś mi podjadał :mrgreen: … Moje chłopaki zdecydowały się na coś inne w okolicznych lokalach….
Kiedy brzuchy są już najedzone, ruszamy dalej i trafiamy nad Canal Grande wprost pod most Rialto.
Obrazek

Obrazek

Wdrapujemy się na most, tłum mniejszy niż ostatnio, można nawet zdjęcia sobie zrobić i trafiamy pod kościół przy którym ostatnio odpoczywaliśmy, a pod arkadami, które są obok, jest WC…
Obrazek

Idziemy dalej i już jesteśmy przy miejskim targowisku Mercato, na ziemi już tylko śmieci pozostały :? … Obok jest przystań vaporetto, czekamy na pojazd, aby zrealizować jedyną zaplanowaną na tą wyspę rzecz….
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Włoska majówka AD 2018… - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone