Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Włoska majówka AD 2018…

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4868
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 08.06.2019 14:40

Szkoda, że słoneczko nie maluje na lazurowo...
Jestem przekonany ,że wówczas też nie zatęskniła byś za plażą :wink:
:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.06.2019 18:02

Mikromir napisał(a):Czasem zastanawiam się nad wyjazdem do Grecji samochodem któregoś lata, więc chętnie poczytam, co ciekawego można zobaczyć bardziej na północ od Peloponezu. :)
Uważam, że to całkiem dobry plan... Dziś mogę powiedzieć, że Peloponez a północ to całkiem inne krainy...i to pod każdym kątem.... No i co ważne po drodze jest Macedonia z zaskakującym Skopje i pysznym prostym i tanim jedzeniem...

CROberto napisał(a):Szkoda, że słoneczko nie maluje na lazurowo...
Jestem przekonany ,że wówczas też nie zatęskniła byś za plażą :wink:
Jak zwiedzaliśmy właśnie Burano (to jeszcze dziś), to w pewnym momencie miałam ogromną ochotę na plażę...
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 09.06.2019 07:23

piekara114 napisał(a): Peloponez a północ to całkiem inne krainy...i to pod każdym kątem....

Myślę, że nawet sam Peloponez jest ogromnie zróżnicowany. Dla mnie np. Argolida i Lakonia to różne światy, nie wspominając już o samym Mani.
Bardzo jestem ciekawa Twojego porównania północy Grecji z południem. Na północ od Aten na lądzie byłam tylko raz, w dodatku 22 lata temu i to na Riwierze Olimpijskiej, która jest chyba mało reprezentatywna dla tego kraju...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.06.2019 12:30

Danka, na RO nie byłam, ale mimo że kilka miejsc jest tam ciekawych do zobaczenia, to samo wybrzeże mnie nie zachęca... Zdjęcia w necie i relacja Beaty nie przekonuje mnie do urlopu w tym miejscu... może tylko jako przerwa w podróży na dzień lub dwa...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.06.2019 12:34

4 maja 2018, piątek - Burano

Dopłynęliśmy do Burano…
Obrazek

…. kolorowego oblicza Wenecji. Pierwsze, co widzimy po wyjściu z przystani vaporetto to nie kolory, ale zielony park, a raczej skwer miejski… Taka odmiana po tym co znamy z Wenecji, czyli uliczek, uliczek i budynków i budynków… Na Burano jest całkiem inaczej…
Idziemy w głąb wyspy i już po chwili jesteśmy nad kanałami, ale jest inaczej…. radośniej, kolorowo i mimo sporej ilości turystów SPOKOJNIE 8O …..
Obrazek

Aż chce się iść w głąb wyspy…
Obrazek

Obrazek

Jednopiętrowe domki przyklejone do kanałów, aż zachęcają do przedłużania spaceru…. Obrazek

Obrazek

Podobno to kobiety malowały swoje domy na wyraziste kolory, aby mężczyźni żeglujący po morzu mogli łatwiej trafić do swoich domów….
Na wyspie nie ma pałaców, przepychu, katedr czy wielkich kościołów. Tu dominuje prostota i dzwonnica, która stale towarzyszy nam w spacerze…..
Obrazek

I tak dochodzimy na plac, na którym za pewne o innej porze, a może i innego dnia odbywa się targ…
Obrazek

…a w okolicznych uliczkach oczywiście można nabyć nieliczne pamiątki…
Obrazek

Robi się coraz cieplej i upalniej, długie spodnie przestają być dobrym pomysłem :? …. Jesteśmy już pod dzwonnicą z XVIII w., która jest częścią kościoła S.Martino Vescovo
Obrazek

Obrazek

Do kościoła przyklejona jest mała skromna budowla Cappella di Santa Barbara, w której jak teraz doczytałam znajdują się relikwie św. Barbary patronki żeglarzy… Do kościoła nawet nie zajrzałam: duży był zamknięty, a do małego jakoś nie pomyślałam… O Barbarze i Burano można poczytać tutaj
Obrazek

To powoli wracamy….
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po 30 min. kończymy spacer…
Obrazek

….i dochodząc do przestani widzimy jak właśnie przybija do brzegu…. Szybciutko podbiegamy i wsiadamy na vaporetto (wcześniej na przystani na bramce kasując nasz dzienny bilet),nawet nie zdążyłam popatrzeć czy przybija do wyspy…..
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.06.2019 18:05

Straszne tłumy :wink: na Twoich zdjęciach z kolorowego Burano . . .
Pięknie 8)


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.06.2019 20:06

Bo wszyscy dobili do pierwszego mostu i ku morzu, a my w bok poszliśmy i często na uliczce byliśmy całkiem sami lub w towarzystwie właśnie jaszczurki :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.06.2019 21:51

Widzę, że Burano coś się Wam nie spodobało 8O 8O ....


4 maja 2018, piątek – laguna

Opuszczamy Burano...
Obrazek

Jak się okazuje kładką nad morzem można przedostać się na sąsiednią wysepkę Mazzorbo i Isola Mazzorbo, o czym nie wiedziałam…
Obrazek

To płyniemy….

Moim celem-nie-celem jest wysepka Torcello, ale wiem, że nie każdy kurs się na niej zatrzymuje… A jako, że nie było przy wsiadaniu czasu na sprawdzanie planu trasy, to nie wiem czy na wyspie się zatrzymamy czy nie… Wyspa jest bardzo często pomijana, bo w sumie to nic wielkiego i uroczego tu nie ma… Podobno :? … Jest tylko Ponte del Diavolo, kościół z tronem Attyki, mozaika Sądu Ostatecznego oraz mieszkają tu flamingi, a sama osada jest starsza od Wenecji 8O … Ale okazuje się, że nasze vaporetto zgrabnie skręca za Mazorblo i tyle z Torcello będzie :evil: … no cóż… nie można mieć wszystkiego… To płyniemy dalej zostawiając Burano za sobą….
Obrazek

Mijamy małą wysepkę z ruinami….
Obrazek

… to opuszczona wysepka Madonna del Monte - a ruiny wyglądają jak jakiś fort wojskowy, dawnooo nie używany… jak się okazuje to ruiny magazynu materiałów wybuchowych, więc tak bardzo się nie pomyliłam…
Obrazek
Wcześniej był tu klasztor benedyktynek pod wezwaniem św. Mikołaja, opuszczony w XVIII w., rozebrany w XIX w., a dziś wysepka jest w rękach prywatnych…
Obrazek

Płyniemy, ruch w lagunie coraz większy, a na horyzoncie widać lotnisko
Obrazek

Z daleka widać Faro i po chwili przybijamy do przystani….
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 13.06.2019 22:12

I mnie vaporetto tak samo wykiwało i tyle było z Torcello :(
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.06.2019 22:21

W tym roku miałaś już blisko, aby sobie odbić.... Będzie relacja z nad Gardy?
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 14.06.2019 06:56

Ani na Burano, ani na Murano ani na Torcello nigdy nie bylismy, tym bardziej z ochota oglądam...
Ech te vaporetto ;)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.06.2019 07:41

Mnie jakoś vaporetto nie ciągnęło, ale po relacji gusi-s, że to fajny sposób zwiedzania, stwierdziłam, że muszę... no i pierwszą możliwą okazję wykorzystałam.... Polecam takie zwiedzanie....
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1304
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 14.06.2019 08:08

Ech, ta laguna. I to vaporetto :oczko_usmiech:
Na popływanie po lagunie za rozsądne pieniądze lepszego sposobu się nie znajdzie. Za to przepłynięcie się po Canal Grande tramwajem jest już dyskusyjne (zwłaszcza vaporetto nr 1, nr 2, który nie zatrzymuje się na wszystkich przystankach jest ciut lepsze).

Z czystą przyjemnością patrzę na te zdjęcia z wysepek i laguny, a Burano bardaadzo lubię.

Na Torcello nie jest łatwo dojechać, to fakt, trzeba uważnie sprawdzać rozkład. Ale moim zdaniem jak najbardziej warto tam zajrzeć i zrobić sobie fotkę na tronie, wprawdzie nie żelaznym, ale kamiennym. Nie mniej jednak wiemy, kto na nim siedział :wink:

O flamingach na Torcello nie wiedziałem, kurcze blade.
Ale może w tym roku tam się znowu wybierzemy, jeśli czas pozwoli.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 14.06.2019 09:07

piekara114 napisał(a):W tym roku miałaś już blisko, aby sobie odbić....
Grzechem by było poświęcić dzień nad Gardą na rzecz czegoś innego. Kiedyś sobie wrócę do Wenecji i odrobię bo tam jeszcze kilka wysp na lagunie nie zdeptane mamy :)

piekara114 napisał(a):Będzie relacja z nad Gardy?
Myślę, że po moim głównym urlopie się zabiorę :) zaległości mam od 2017 r. :mrgreen: (2017 rejs Cro, 2018 majówkowa Praga-Skalne miasta-Wrocław, 2018 Hvar i tegoroczna Garda) :oops:
Muszę zacząć to odrabiać w końcu.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.06.2019 20:47

maxredaktor napisał(a):Ech, ta laguna. I to vaporetto :oczko_usmiech: (...)Na Torcello nie jest łatwo dojechać, (...)
O flamingach na Torcello nie wiedziałem, kurcze blade.
Całodzienny bilet to najlepsze rozwiązanie.... o T. jest bardzo mało informacji i są one dość ogólne... A o flamingach to na jakimś blogu przeczytałam i właśnie kwiecień/maj to najlepszy okres, aby je spotkać....

maxredaktor napisał(a):Ale może w tym roku tam się znowu wybierzemy, jeśli czas pozwoli.
To gdzie wakacje planujesz, że jest szansa na spacer po lagunie?

gusia-s napisał(a):
piekara114 napisał(a):Będzie relacja z nad Gardy?
Myślę, że po moim głównym urlopie się zabiorę :) zaległości mam od 2017 r. :mrgreen: (2017 rejs Cro, 2018 majówkowa Praga-Skalne miasta-Wrocław, 2018 Hvar i tegoroczna Garda) :oops:
Muszę zacząć to odrabiać w końcu.
8O 8O no to spore zaległości masz... Zacznij od Gardy :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Włoska majówka AD 2018… - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone