Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Nie tak miało być ... czyli Lokva i okolice - 2019 - Michał

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Nie tak miało być ... czyli Lokva i okolice - 2019 - Mic

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.08.2019 23:35

majkik75 napisał(a):...więc po porcji lodów na murach przyjęlismy wszyscy. 15 Kun za gałkę :? ...

Nie lubię tak przeliczać na wakacjach, ale tam jest drożej, jak na Mykonos.
Wiem, że to Dubrownik ... ale to wszystko ( + wstęp na mury i kolejka na Srd), to przesada ... normalnie jakaś Wenecja.
Trzeba mieć niezły budżet.
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: Nie tak miało być ... czyli Lokva i okolice - 2019 - Mic

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 17.08.2019 23:56

Buber/ majkik75
Ciekaw jestem, czy skorzystaliście z kolejki ?



Ale dopiero wychodzimy z chmur ;) Wszystko w swoim czasie 8)

Teraz żałuję, że nie poszłam ścieżką... :roll:
W wagonikach nie było łatwo robić zdjęć, a to sesja ślubna, a to tysiące sefistików i rąk z smartfonami wyrastających przed tobą, gdy właśnie złapałeś kadr :evil: :oczko_usmiech: Musiałam walczyć o dostęp do szyby jak pantera :D

P9233398.JPG

P9233600.JPG


Popatrzę chętnie na Twoje z kolejki.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Nie tak miało być ... czyli Lokva i okolice - 2019 - Mic

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 18.08.2019 19:01

Buber napisał(a):Nie lubię tak przeliczać na wakacjach, ale tam jest drożej, jak na Mykonos.
Wiem, że to Dubrownik ... ale to wszystko ( + wstęp na mury i kolejka na Srd), to przesada ... normalnie jakaś Wenecja.
Trzeba mieć niezły budżet.


Absolutnie nie chciałbym żebyś Ty, czy ktokolwiek, kto to czyta, miał wrażenie, że "chwalę" się kosztami :roll: Nic takiego mi nie przyświeca, bo to kompletnie nie mój styl i poziom. Chciałbym to wyraźnie napisać.
Podaję koszty, bo tak po prostu jest. Sam bardzo cenie sobie czytając innych, jak podają ceny, bo to dla mnie jest cenna informacja o tym co mnie może spotkać w danym miejscu.

Wakacje także traktuję jako czas pewnej "swobody" ;) Nie zmienia to faktu, ze jestem z natury zachowawczy i wolę mieć wszystko poukładane, więc odrobina szaleństwa tak, ale z tyłu głowy zawsze mam rozsądek ;) Także finansowy.

Co do samych już kosztów, to fakt, Dubrownik i ceny tam są ... wysokie. Ale o tym postaram się napisać na sam koniec relacji. O obecnych cenach w Cro i nie tylko ;)

No i na razie nic nie dorówna cenie gałki lodów widzianej przeze mnie na moście Złotników we Florencji - 7 Eur 8O
To tu na murach, to tani jak barszcz :lol: :wink:

pozdrawiam, Michał :papa:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Nie tak miało być ... czyli Lokva i okolice - 2019 - Mic

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 18.08.2019 19:02

Katerina napisał(a):Popatrzę chętnie na Twoje z kolejki.


A skąd wiadomo czy nie wejdziemy na pieszo ? :?:
No dobra, wjedziemy ;) 8)

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Nie tak miało być ... czyli Lokva i okolice - 2019 - Mic

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 18.08.2019 20:34

Po pysznych lodach :D :oops: idziemy dalej
Jeszcze rzut oka do tyłu
DSC_4651_00223.jpg


Spoglądamy co tam w mieście słychać
Kościół św. Stefana
DSC_4654_00226.jpg


DSC_4656_00228.jpg


Dochodzimy do wschodniej części Dubrownika, zaczyna być widać port
DSC_4659_00231.jpg


DSC_4662_00234.jpg


DSC_4664_00236.jpg


DSC_4665_00237.jpg


W widok na port już od strony klasztora Dominikanów
DSC_4669_00241.jpg


Kościół św. Sebastiana i panorama na miasto
DSC_4674_00246.jpg


DSC_4678_00250.jpg


pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Nie tak miało być ... czyli Lokva i okolice - 2019 - Mic

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 19.08.2019 18:48

Od mniej więcej tego momentu zrobiło sie już gorąco. Dzieci zaczynają dochodzić do swoich granic możliwości a i my już też czujemy zmęczenie. Na szczęście, mamy już niewiele do przejścia więc mijamy już bez zbytniego przystawania.
Tutaj widok na miasto z murów po drodze do wieży Minčeta
DSC_4679_00251.jpg


DSC_4680_00252.jpg


DSC_4682_00254.jpg


DSC_4684_00256.jpg


Rzut oka co tam na dole
DSC_4685_00257.jpg


A tu już spod samej wieży
DSC_4687_00259.jpg


DSC_4688_00260.jpg


Dachy są nie tylko czerwone ;)
DSC_4689_00261.jpg


DSC_4690_00262.jpg


Schodzimy na dół do miasta.
Muszę przyznać, że osobiście, mury spełniły moje oczekiwania. Widok na miasto i okolice jest wspaniały. Pomogła nam pogoda, bo początek był lekko pochmurny, więc nie grzało tak mocno, jak wiem, ze tu może być. Do tego, weszliśmy powiedzmy w miarę wcześnie, nie np. po południu, gdy już byłaby siekiera ;)
Jak oglądałem zdjęcia po wyjeździe z moim Synkiem, to wspominaliśmy co widzieliśmy. Jak zobaczył mury, to powiedział "o nie..." ;)
Jak dopytałem, to pamięta, że było gorąco, widoki fajne, ale ciepło i długa droga.
Tak przez pryzmat dziecka, uważam, że to jest warte zapamiętania. Taka droga jaką pokonaliśmy, z góry na dół + mury, daje w kość. Dorosły czuje, a co dopiero dziecko ...
Absolutnie jednak, uważam, że jest to zdecydowanie punkt obowiązkowy w Dubrowniku. Cena jest lekko zaporowa, ale warto przeznaczyć na to trochę z wyjazdowego budżetu...
Dobrze, ze znamy granice naszych wędrowników, więc idziemy już w miasto, na jakiś posiłek.

Mijamy Wielką Studnię Onufrego, zatrzymujemy się przy niej. Woda jest pitna, można się napić, ale też ochłodzić kark, czy czoło. Chwilkę odpoczywamy. Idziemy dalej ulicą Stradun
DSC_4692_00264.jpg


DSC_4693_00265.jpg


Dochodzimy do końca po lewej mamy pałac Sponza i wieżę del Reloj
DSC_4695_00267.jpg


A po prawej Kościół św. Błażeja
DSC_4696_00268.jpg


pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Nie tak miało być ... czyli Lokva i okolice - 2019 - Mic

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 19.08.2019 20:22

Ponieważ mniej więcej zawsze tak wypada, że nasz wakacyjny urlop zlewa się z moimi urodzinami na początku sierpnia ;) to tradycją jest już, ze w swoje urodziny biorę rodzinkę właśnie na fajną wycieczkę i idziemy coś zjeść w knajpce. Wybór pada na restaurację Amoret. Lokalizacja jest bardzo dobra, bo siedząc przy stoliku mieliśmy w sumie za plecami Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dubrowniku.
My zamówiliśmy po porcji Cevapi, dzieci wzięły kurczaka z grilla z frytkami. Do tego świeży soczek z pomarańczy i małe piwko :oops:
Jedzenie dobre, porcje duże, także niczego nie brakuje. Do tego jest free wifi. Niestety nie zrobiłem żadnego zdjęcia :(
Chwilę posiedzieliśmy, można płacić kartą. Rachunek za taki obiad 550 Kun.

Ruszamy teraz trochę w uliczki, tak po prostu przed siebie. W takich miejscach najlepiej sobie pobłądzić ...
Udaje nam się trafić na zejście nad morze, widać je nawet na wcześniejszych zdjęciach z murów ...
DSC_4701_00273.jpg


Są koteły oczywiście :D
DSC_4699_00271.jpg


Da się kupić lokalne rękodzieło ...
DSC_4703_00275.jpg


DSC_4704_00276.jpg


DSC_4705_00277.jpg


Uliczki są urocze, jest w miarę pusto. Ale nie odbiegają one moim zdaniem od typowych uliczek w Chorwacji. Czy Split, czy np. Szybenik (tutaj jest w/g mnie jest najbardziej klimatycznie), wyglądają podobnie.
DSC_4708_00279.jpg


DSC_4711_00282.jpg


DSC_4712_00283.jpg


Wychodzimy w stronę portu i kierujemy się do dolnej stacji kolejki ...
DSC_4717_00288.jpg


DSC_4718_00289.jpg


pozdrawiam, Michał
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Nie tak miało być ... czyli Lokva i okolice - 2019 - Mic

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 19.08.2019 23:25

majkik75 napisał(a):...
Absolutnie nie chciałbym żebyś Ty, czy ktokolwiek, kto to czyta, miał wrażenie, że "chwalę" się kosztami :roll: Nic takiego mi nie przyświeca, bo to kompletnie nie mój styl i poziom. Chciałbym to wyraźnie napisać.
Podaję koszty, bo tak po prostu jest. Sam bardzo cenie sobie czytając innych, jak podają ceny, bo to dla mnie jest cenna informacja o tym co mnie może spotkać w danym miejscu.
...

Nigdy nie odniosłem takiego wrażenia... ale gdyby nawet tak było, to nic mi do tego, to nie moja relacja :D .
Też uważam, że informacja o kosztach jest przede wszystkim bardzo przydatna.
Mój post nie odnosi się do tego ile ktoś wydaje, tylko ile ktoś żąda, za tak naprawdę ... średniej klasy atrakcje.
Dubrownickie ceny są zdecydowanie overestimated ... mury, jedzenie, parkingi.
To chyba pokłosie mody "Gry o Tron" ?? ...albo coś jeszcze.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Nie tak miało być ... czyli Lokva i okolice - 2019 - Mic

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 20.08.2019 09:23

Buber napisał(a):Mój post nie odnosi się do tego ile ktoś wydaje, tylko ile ktoś żąda, za tak naprawdę ... średniej klasy atrakcje.
Dubrownickie ceny są zdecydowanie overestimated ... mury, jedzenie, parkingi.
To chyba pokłosie mody "Gry o Tron" ?? ...albo coś jeszcze.


Tak, z tym się zgadzam, "żądanie" za atrakcje w Chorwacji, zaczyna osiągać trudny do zniesienia poziom. Nie tylko wysokość opłat, ale też ich "szczelność", czyli coraz mniej jest miejsc, gdzie wejdzie się za darmo ... Ale jeszcze takie miejsce darmowe pokażę 8) :wink:
A co do atrakcji Dubrownika, to tu osobiście bym nie nazywał ich średnimi. Dubrownik jako samo miasto, w sensie starówka, jak pisałem nie ma dla mnie jakiejś totalnej wyjątkowości. To po prostu ładne stare miasto, utrzymane, czyste, ale ... typowe. Zresztą jakie miało by być inne ? To przecież ta sama architektura jak w innych częściach Cro.
Ale już sam kształt miasta, w sensie jego usytuowanie, możliwość oglądania go z góry z murów, umiejscowienie go na wystającym cyplu morskim, jego historia sprawia, ze jest dość wyjątkowe i warte - w moim poczuciu - zobaczenia.
Nie będę bronił do upadłego walorów Dubrownika, ale jest miejscem wartym zobaczenia choć raz w życiu :D

I trochę też próbuję zrozumieć Chorwatów. Wyobraź sobie, że masz kawałek muru, który chcą zobaczyć wszyscy an całym świecie. To żądasz ceny jakiej chcesz - i tak każdy (prawie) tu przyjedzie i zapłaci za zobaczenie.
Cena jest wysoka, za rodzinę 500 Kun, to jest spora kwota (dobrze, że dzieci się jeszcze mieszczą w dolnej granicy). Ale pytanie, czy jakby było 600-700, to bym nie wszedł ... ? :roll: Odpowiedzi na to każdy ma inne. "Determinacja" zobaczenia pewnych rzeczy dla każdego będzie inna, osobista.

Po prostu tak tutaj jest, będzie jeszcze drożej. Chorwaci zaczynają się "bronić" przed najazdem coraz większej liczby turystów.
Niby stare miasto ma odwiedzać tylko 8000 osób dziennie
https://www.cntraveler.com/story/dubrov ... ty-cameras
https://www.telegraph.co.uk/travel/dest ... frankovic/
Kamery z ilością ludzi
http://www.dubrovnik-visitors.hr/cameras/1
To skomentuję : LOL :lol:
Nie chcę tłumaczyć, ale ich trochę rozumiem - próbują ograniczyć ilość ludzi zadeptujących miasto ...
Ale trzeba też oddać, widać te pieniądze które biorą. Nie tylko w Dubrowniku.

pozdrawiam, Michał :papa:

ps. nie widziałem ani jednego odcinka GoT, nie bierze mnie ... :oops: :(
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Nie tak miało być ... czyli Lokva i okolice - 2019 - Mic

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 20.08.2019 21:47

No to docieramy do dolnej stacji kolejki na górę Srd. która nas zawiezie z powrotem na górę.
Strona kolejki: http://www.dubrovnikcablecar.com/timetable-and-prices/
Zostawiamy 260 Kun :? (a to tylko w jedną stronę) ... Dzieci do 4 roku życia darmo, 4-12 - 40 Kun, powyżej jak dorośli. Nasza córka, już ponad 13 letnia, została potraktowana jako 12 latka, więc zaoszczędziliśmy :lol:
Była równo 16 po południu. Wsiadamy do wagonika, niestety jest dość duża grupa osób, więc nie udaje się zająć na pewno najatrakcyjniejszego miejsca w wagoniku czyli tylnej szyby.
Jazda trwa jakieś 4 minuty.
Widok z boku wagonika, prawie po starcie - niestety na zdjęciach będą bliki od szyb, nic nie poradzę ... :(
DSC_4720_00291.jpg


Przy szybie stoi 4-5 dość rosłych facetów, ale lustrzanka w tryb wyświetlania obrazu z tyłu i jazda przez ich ramiona i nad głowami ;)
DSC_4721_00292.jpg


DSC_4723_00294.jpg


I coraz wyżej, widać wagonik z którym się minęliśmy
DSC_4725_00296.jpg


Prawie koniec drogi
DSC_4726_00297.jpg


Wychodzimy z wagonika, na górze jest taras widokowy
DSC_4728_00299.jpg


DSC_4730_00301.jpg


I mam :!: Zdjęcie, które chciałem zrobić 8)
DSC_4734_00305.jpg


I jeszcze wagonik bardziej z bliska
DSC_4736_00307.jpg


Wracamy do samochodu. Czeka sobie spokojnie, na parkingu jest dużo wolnych miejsc, także jakby ktoś planował parkować na dole, ale przyjechać po zwiedzaniu, na podobnież obłędne zachody słońca i widok na Dubrownik, to spokojnie sądzę zaparkuje.

Ruszamy w dół, ale jeszcze nie do domu. Jeszcze jedno miejsce dziś ...

pozdrawiam, Michał
marcopolo015
Odkrywca
Posty: 87
Dołączył(a): 17.01.2019
Re: Nie tak miało być ... czyli Lokva i okolice - 2019 - Mic

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcopolo015 » 21.08.2019 09:14

Witam. Bardzo ciekawa relacja z Dubrownika. W moich planach jest odwiedzenie Dubrownika za rok, dlatego bardzo cenię wszelkie informacje ( parkowanie, ceny, itp. ) które ułatwiają zaplanować wyjazd.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Nie tak miało być ... czyli Lokva i okolice - 2019 - Mic

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 21.08.2019 09:17

marcopolo015 napisał(a):Witam. Bardzo ciekawa relacja z Dubrownika. W moich planach jest odwiedzenie Dubrownika za rok, dlatego bardzo cenię wszelkie informacje ( parkowanie, ceny, itp. ) które ułatwiają zaplanować wyjazd.


Dzięki :)
Jakby coś to pytaj, co wiem, to dam znać.

pozdrawiam, Michał
discoshaker90
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 46
Dołączył(a): 01.10.2017
Re: Nie tak miało być ... czyli Lokva i okolice - 2019 - Mic

Nieprzeczytany postnapisał(a) discoshaker90 » 21.08.2019 10:09

Obejrzałem relację :) Lokva i okolice to bardzo fajna miejscówka z ładnymi widokami. Szczególnie wpadła mi w oko ta plaża przy ruinach mostu, którą odwiedziłem zarówno podczas naszego pierwszego wyjazdu 2 lata temu jak i w tym roku :) My byliśmy w Cro już 2 razy ale jeszcze nie udało nam się odwiedzić Dubrovnika i tego właśnie żałuje bo jak widać jest to piękne miasto. Widok z Srd na Dubrovnik też niesamowity. Ale zawsze zostanie coś na kolejny raz. Mam nadzieję że przy kolejnej okazji uda mi się w końcu zajrzeć do Dubrovnika :) Ceny trochę kosmiczne ale raz w życiu trzeba się wybrać i zobaczyć ;)

Relacja na plus i czekam na więcej :)

Pozdrowionka.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Nie tak miało być ... czyli Lokva i okolice - 2019 - Mic

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 21.08.2019 10:29

discoshaker90 napisał(a):Obejrzałem relację :) Lokva i okolice to bardzo fajna miejscówka z ładnymi widokami.


Zgadza się :D
Ale nie tylko Dubrownik jest w zasięgu ręki, są jeszcze inne fajne/ciekawe miejsca. Śledź dalej relację, bo będzie więcej ;)

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Nie tak miało być ... czyli Lokva i okolice - 2019 - Mic

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 21.08.2019 20:32

Dubrownik, Dubrownikiem, ale w okolicy jest jeszcze jedno miejsce, które należy odwiedzić. Należy, jest oczywiście według mnie, ale powinno się je zobaczyć. Bo oglądany efekt tego co się stało, nie jest sprzed iluś tam lat, z jakichś zamierzchłych dziejów.
To się stało ... chwilę temu.

Kupari

Tak sobie myśląc po fakcie już, że chyba podświadomie najbardziej liczyłem na to miejsce planując wycieczkę do Dubrownika. Tam wiedziałem w sumie wszystkiego co się można spodziewać.
Tutaj niczego. Ani tego co zostawia to miejsce w człowieku.

Droga z góry Srd, do Kupari to mniej więcej 10 km, co prawda jedziemy po południu w korku, ale jakieś 20 min i jesteśmy na miejscu. Wjeżdża się spokojnie na teren dawnych hoteli, bez problemu, droga jest asfaltowa, w dobrym stanie. Parkujemy wśród wielu samochodów tam gdzie zielona kreska. Niebieska kreska to plaża - Żona poszła z dziećmi posiedzieć na, ja "dostałem" chwilę tylko dla siebie. Odwiedzany przeze mnie hotel, to ten w czerwonym kółku.
Kupari.jpg


Aparat w dłoń, idziemy ... Pierwszy szok, taki w ogóle to taki, że nie ma żadnych zakazów wejścia. Są ostrzeżenia wysprajowane na murach, czy podłogach, ale poza tym nic. Wszystko otwarte 8O
Więc są darmowe atrakcje w Chorwacji :lol:
Włączam mój uśpiony tryb urbex, nic nie dotykam, as is = as was, jedynym śladem mojej obecności ma być zrobione zdjęcie ...

Widok na tyły hotelu
DSC_4740_00311.jpg


Przechodzimy przez porośnięte bluszczem patio
DSC_4741_00312.jpg


W środku jest pusto, nikogo nie ma. Wiecie, zaczyna wyobraźnia pracować, jak ktoś wyjdzie zza winka i poprosi grzecznie bym oddał aparat i spier... to skwapliwie to uczynię ... Ale spokojnie. Słysze głosy innych ludzi, po pewnym czasie okazuje się, ze bardzo dużo osób chodzi po budynku. Uspokajam się.
DSC_4742_00313.jpg


DSC_4743_00314.jpg


Wchodze w prawo, to chyba była kiedyś sala jadalna, jest bardzo duża. Wrażenie robi podłoga, w sporej części nadal z płytek kamiennych w dobrym stanie, jakie cały czas się spotyka w tego typu miejscach ...
DSC_4745_00316.jpg


Widok na środek hotelu. Jest w kształcie kwadratu, dookoła są wysokie mury
DSC_4746_00317.jpg


Rzut oka za siebie
DSC_4747_00318.jpg


Sala z drugiej strony
DSC_4748_00319.jpg


Schody na dół
DSC_4749_00320.jpg


Widok na zatokę umarłych hoteli ... Staję, zanim zrobiłem zdjęcia, patrzę i ... podziwiam. Widok przepiękny. Próbuję sobie wyobrazić, jaki musiał być tu luksus te 30-40 lat temu. Ten widok widziało wtedy bardzo niewielu ludzi. Z góry na zatokę, kolor wody obłędny, góry w tle ...
To zestawienie piękna przyrody z horrorem wojny robi piorunujące wrażenie.
DSC_4750_00321.jpg


DSC_4751_00322.jpg


DSC_4752_00323.jpg


pozdrawiam, Michał
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Nie tak miało być ... czyli Lokva i okolice - 2019 - Michał - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone