Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Malta - lipiec 2022 - Michał

Nazwa Malta pochodzi od greckiego słowa miód. Na Malcie znajdują się światowej klasy miejsca do nurkowania. Najpopularniejsze imiona w tym kraju to Józef i Maria. Przy większości numerów domów znajduje się święty obrazek. Valletta jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Uniwersytet Maltański jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie, został założony w 1592 roku.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017
Malta - lipiec 2022 - Michał

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 12.07.2022 09:41

Witam w nowej relacji :hut:

Konsekwentnie realizując w tym sezonie "rok wolności od Chorwacji" :oops: :oczko_usmiech: :lol: na początku lipca wybraliśmy się na kilkudniowy wypad na Maltę.
Wyjazd był w dniach 5-9 lipca, więc to taki krótki wstępniak przed właściwym urlopem ;)
Z chęcią zapraszam do czytania, sprawdzimy co ciekawego (albo nie ;) ) udało się nam zobaczyć prze te parę dni ...

Płyniemy :?: :D

DSC_0245_00012.jpg


pozdrawiam, Michał :papa:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12171
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 12.07.2022 09:45

Na Malcie nie byłam więc...... jak mogłabym nie płynąć? 8O :wink:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 12.07.2022 10:01

Kapitańska Baba napisał(a):Na Malcie nie byłam więc...... jak mogłabym nie płynąć? 8O :wink:


Oj, to mogłabyś kiedyś nadrobić ;) To ile i jakich łodzi tam widziałem, to głowa mała ... Tam się chyba dopiero pływa ... 8)

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 12.07.2022 12:39

No to powoli zaczynamy ;)
Pomysł z Maltą pojawił się dość późno, bo to był koniec maja ... Mieliśmy zaplanowany pierwszy urlop na początku lipca i próbowałem coś utrafić tak by jak najoptymalniej wypełnić ten tydzień. No i wtedy właśnie pojawiła się dobra moim zdaniem oferta na loty na Maltę więc żal było nie skorzystać ;) Wiem, ze gdybym załatwiał to wcześniej o kilka miesięcy to by można coś lepiej utrafić, ale zdaję sobie sprawę, że tanie loty odchodzą do przeszłości i trzeba brać pod uwagę obecną sytuację geopolityczną :roll:
W każdym bądź razie lot z Okęcia na Maltę (WizzAir) był we wtorek o 5:55, na miejscu 8:50, powrotny w sobotę o 9:35, na miejscu (planowo - ale to się jeszcze okaże ;) ) o 12:35. Ceny jak zwykle będą w podsumowaniu na końcu relacji.
Wylot mieliśmy zgodnie z planem, lot jest dość krótki niepełne 3h, więc nie ma poczucia zmęczenia.

Klasyka
PSX_20220705_191549.jpg


Gdzieś na Chorwacją ...
IMG_20220705_074015121.jpg


Po wyjściu z samolotu, jest uderzenie gorąca, to trzeba przyznać ;)

Na lotnisku na Malcie poszło bardzo szybko i dosłownie po kilkunastu minutach od wyjścia z samolotu wychodzimy na terminal autobusowy żeby dojechać do hotelu.
W tym miejscu trzeba napisać, że zbiorkom na Malcie jest po prostu GENIALNY :!: 8) Jest cała masa autobusów, gęsta siatka połączeń, są punktualne i super chłodzone 8) Po prostu działa to wspaniale i jest to najlepszy sposób na poruszanie się po wyspie. Oczywiście można wziąć samochód, ale po pierwsze ruch jest lewostronny (nie mam doświadczenia :roll: ) po drugie klasyczny południowy styl jazdy, któremu najbliżej jest do tego co widziałem w Egipcie jest lekko mówiąc stresujący. A nie sztuka się gdzieś rozwalić :roll: Także autobus tutaj jest sprawą po prostu rewelacyjną.
https://www.publictransport.com.mt/tickets-and-fares
Jedynym problemem jest to, ze jest tylko jeden automat do biletów na dworcu i przy mnie położyłem system na nim :mrgreen: więc nie powiem, że poczułem się jak w domu :lol: ale nie udało się kupić kart na autobus. Można kupić bilety u kierowcy więc kupujemy 4 bilety za 8EUR i jedziemy bezpośrednio jedną linią X3 pod sam nasz hotel.

pozdrawiam, Michał
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 12.07.2022 13:03

Brałam pod uwagę Maltę na wrzesień :D , ale wybrałam namiastkę Grecji i postawiłam na Cypr :wink:
Ale na Maltę kiedyś wyskoczę, więc chętnie popatrzę co tam dają :lol:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.07.2022 13:08

majkik75 napisał(a):To ile i jakich łodzi tam widziałem, to głowa mała ...

Jak ktoś ma grubszy portfel to warto postarać się na Malcie o rezydencję podatkową. Połączyłabym te fakty :oczko_usmiech: .


majkik75 napisał(a):W tym miejscu trzeba napisać, że zbiorkom na Malcie jest po prostu GENIALNY :!:

M.in. ten fakt sprawia, że od jakiegoś czasu też myślę o Malcie :hut: .
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 12.07.2022 14:05

mysza73 napisał(a):Brałam pod uwagę Maltę na wrzesień :D , ale wybrałam namiastkę Grecji i postawiłam na Cypr :wink:
Ale na Maltę kiedyś wyskoczę, więc chętnie popatrzę co tam dają :lol:


Wrzesień będzie na pewno fajny, choć jak czytałem to chyba najfajniej jest tak kwiecień-maj i potem nawet listopad - jeśli się nastawiamy na zwiedzanie. Teraz woda była już dla mnie obłędnie ciepła. W Cro takiej nie doświadczyłem ;)

marze_na napisał(a):Jak ktoś ma grubszy portfel to warto postarać się na Malcie o rezydencję podatkową. Połączyłabym te fakty :oczko_usmiech: .


Tak, coś w tym jest :hut: 8)

marze_na napisał(a):M.in. ten fakt sprawia, że od jakiegoś czasu też myślę o Malcie :hut: .


Koniecznie ! Po prostu działa sieć autobusów bez żadnego problemu. Na przystanku o godzinie jak w rozkładzie. Rozkład nawet na każdym jakimś zadupiastym przystanku. Klima w autobusie działa jak lodówka. Czasem kapie na głowę, ale oj tam-oj tam :oczko_usmiech: Jest tanio: 2 EUR jedne przejazd, dzieci do 10l free. Można kupić za 21EUR kartę unlimited na tygodniowe przejazdy autobusami. Autentycznie szok !

pozdrawiam, Michał
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12171
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 12.07.2022 16:49

majkik75 napisał(a):
Kapitańska Baba napisał(a):Na Malcie nie byłam więc...... jak mogłabym nie płynąć? 8O :wink:


Oj, to mogłabyś kiedyś nadrobić ;) To ile i jakich łodzi tam widziałem, to głowa mała ... Tam się chyba dopiero pływa ... 8)

pozdrawiam, Michał


Sama wyspa maleńka ale dokoła morze po horyzont. To prawdziwe żeglowanie. Kto wie...może kiedyś nas tam zawieją jakieś wiatry, trzeba mieć marzenia :wink:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.07.2022 17:49

Witaj Michale :D
Z przyjemnością dołączę do śledzących Twoją relację , może uda się za jej pomocą przekonać Agnieszkę do tej wyspy :idea: :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 12.07.2022 20:47

piotrf napisał(a):...może uda się za jej pomocą przekonać Agnieszkę do tej wyspy :idea: :oczko_usmiech:


No to robimy co w naszej mocy by przekonać :!: 8)

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 12.07.2022 21:25

No więc autobus z lotniska (linia X3 w naszym przypadku) jedzie około godziny do miasta Bugibba, w którym mieliśmy hotel. Znalazłem tam po prostu dobrą ofertę na hotel z wyżywieniem na Bookingu - Bella Vista Hotel. Hotel ma dobre opinie. Nie jest jakiś wybitny z wieloma basenami czy innymi bajerami, ale jest zupełnie przyzwoity.
Wziąłem w tym przypadku ofertę z śniadaniami i kolacjami.
Nie mam jakoś dużo zdjęć z hotelu, ale pokój mieliśmy 4 osobowy, wiec w 4 spokojnie się spało. Klimatyzacja jest, niewielki balkon z widokiem na basen, mała lodówka i łazienka z wanną. Ach te anglosasko-południowe naleciałości ;) A, ofkors wiatrak pod sufitem też :P
IMG_20220709_054548294.jpg


Widok na basen - raczej cały dzień zacieniony, więc jak ktoś by się nastawiał na opalanie, to zaleca się używanie tarasu na dachu hotelu ;) Basen niewielki, ale dość czysty.
IMG_20220706_080338618_HDR.jpg


I front hotelu
IMG_20220708_170322507_HDR.jpg


Wyżywienie spoko. Śniadania w formie szwedzkiego stołu, tak samo kolacja. Na śniadanie zawsze jakaś wędlina, sery, sałatki, dżemy, wraz z tym czego sie należy spodziewać, czyli bekon, jajecznica i fasolka po bretońsku. Przypomniał się Londyn z maja tego roku :lol:
Kolacje zarówno dania na ciepło, zawsze 2/3 rodzaje mięs, ryba, makarony, ziemniaki pieczone, raz była pizza na grubym cieście.
A, napoje do śniadania free, do kolacji płatne dodatkowo.
Jedynie sposób podawania mają nietypowy (jeszcze pozostałość pokowidowych obostrzeń) wszystko jest serwowane przez kelnerów - mówi się co się chce i ile, ale oni nakładają na talerz i podają zza ochron pleksi.

OK, więc meldujemy się w hotelu koło 11, tak nam przyjechał autobus. Wysiadamy na przystanku Pijunieri i mamy stamtąd jakieś 300m do hotelu. Zameldowanie (wiedziałem wcześniej) jest możliwe od 14 więc spokojnie sobie poczekamy w lobby. Ale co fajne recepcjonistka już przed 12 nam powiedziała, ze możemy wbijać na kwadrat, więc idziemy do pokoju. Lekkie rozpakowanie - zresztą co tu rozpakowywać, w taki klimat plecak jako bagaż podręczny w Wizzie wystarcza spokojnie na kilka dni. Jakiś czas temu kupiliśmy specjalnie takie trochę większe, ale spełniają limit tego bagażu - super opcja ;)
No to co, czas uderzyć z grubej rury na wejściu w pierwszym dniu :?:

pozdrawiam, Michał
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 12.07.2022 22:44

Już kilka lat temu obleciałem mapami wujka google Maltę, a potem znowu sprawdzałem, czy chcę tam polecieć. I nic z tego nie wyszło, nie wiem, może to co zobaczyłem na mapie, a także w kilku relacjach/vlogach mnie nie zachwyciło.
Będę obserwował Twoją relację. :)
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 13.07.2022 08:21

Jer napisał(a):Już kilka lat temu obleciałem mapami wujka google Maltę, a potem znowu sprawdzałem, czy chcę tam polecieć. I nic z tego nie wyszło, nie wiem, może to co zobaczyłem na mapie, a także w kilku relacjach/vlogach mnie nie zachwyciło.
Będę obserwował Twoją relację. :)


Chyba kiedyś pisałeś u mnie też, że Porto tak oglądałeś i też Ci nie weszło ... ? Jeśli dobrze kojarzę ;)
Ja myślę, że często tak jest, że miejsce na mapie czy Googlu wygląda inaczej niż w rzeczywistości. Trzeba samemu sprawdzać :) :hut:

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 13.07.2022 09:26

No to ruszamy w nasze pierwsze miejsce - czyli płyniemy na Comino. Cały powiedzmy archipelag wysp Maltańskich, to Malta, trochę mniejsza Gozo ale też zamieszkała i najmniejsza Comino, generalnie bez ludności na stałe.
Punktem chyba najważniejszym na tej wysepce jest Blue Lagoon.

Dostać się tam było bardzo prosto z naszego hotelu. Dosłownie po drugiej stronie ulicy mamy przystanek Fugass (każdy przystanek ma swoją nazwę i po tym fajnie można śledzić na jakim mamy wysiąść, wejść, czy planować trasę).
Z Fugass jedzie bezpośredni autobus 221 do Cirkewwa, trasa trwa jakieś 25 minut. Wysiadamy na przystanku końcowym i praktycznie od razu łapie nas pracownik z Comino Ferries dając ulotkę z ofertą rejsu. Płacimy 46EUR za 3 osoby dorosłe i 1 dziecko. Łódka zabiera jakieś 40 osób. W cenie jest trasa tam i z powrotem oraz w drodze na Comino zbliża się do grot w skałach przy wodzie. Mniej więcej co pół godziny jest wypłynięcie i potem odbiór też co około 30 minut.

Jeszcze czekamy
DSC_0235_00002.jpg


DSC_0237_00004.jpg


I już płyniemy. Właściwie od razu widać brzeg Comino bo to jest w linii prostej bardzo blisko, jakieś 1-1,5 km.
DSC_0241_00008.jpg


Z zajawki
DSC_0245_00012.jpg


Na wzgórzu widać wieżę Św. Marii.
DSC_0247_00014.jpg


Mijamy cypelek ...
DSC_0249_00016.jpg


... za którym zaczynają się większe już klify przy nabrzeżu
DSC_0251_00018.jpg


DSC_0253_00020.jpg


DSC_0255_00022.jpg


DSC_0256_00023.jpg


DSC_0259_00026.jpg


DSC_0260_00027.jpg


DSC_0261_00028.jpg


Można klimatycznie zacumować ? ;)
DSC_0262_00029.jpg


A tu ludzie sobie z jakiegoś innego rejsu pływają w takim otoczeniu :)
DSC_0263_00030.jpg


DSC_0269_00036.jpg


pozdrawiam, Michał
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12171
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 13.07.2022 09:48

Można klimatycznie zacumować ? ;)


Urocze miejsce, klify mega :hearts:
Następna strona

Powrót do Malta - Malta


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Malta - lipiec 2022 - Michał
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone