Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Malta - lipiec 2022 - Michał

Nazwa Malta pochodzi od greckiego słowa miód. Na Malcie znajdują się światowej klasy miejsca do nurkowania. Najpopularniejsze imiona w tym kraju to Józef i Maria. Przy większości numerów domów znajduje się święty obrazek. Valletta jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Uniwersytet Maltański jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie, został założony w 1592 roku.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 25.07.2022 09:37

Kapitańska Baba napisał(a):Jak ja lubię takie donice na ulicach :hearts:



Zgadzam się :)
I w sumie jest to jedyna zieleń na takich uliczkach tam, nic innego nie ma ...

pozdrawiam, Michał
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1613
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 25.07.2022 14:03

Malta to fajne miejsce na krótki urlop. Byliśmy tydzień na przełomie maja i czerwca. Miło wrócić do znajomych miejsc dzięki Twojej relacji.

Na Blue Lagoon dużo meduz było? Nam niestety te stworzenia skutecznie uprzykrzyły pobyt w tym miejscu (nawet tłum ludzi dawał się we znaki). Na Gozo też niestety dużo tego cholerstwa pływało. Właściwie tylko na Golden Beach ich nie było. Z tego powodu plażing na Malcie dość słabo wspominam - nawet moje dzieci kiedy na Dzień Dziecka dostały wybór plaża czy akwarium to głośno i jednomyślnie wybrały to drugie.

Mamy też zupełnie inne doświadczenia jeśli chodzi o transport publiczny - szybki prom Valetta-Gozo miał w głębokim poważaniu rozkład z ulotki rozdawanej na wejściu w Valettcie przez co w drogę powrotną musieliśmy jechać "zwykłym promem Gozo-Cirkewwa a stamtąd autobusem do 3 city. Autobus zamiast godziny jechał ponad 1.5h a zatłoczony był do granic możliwości.

Kolejna próba dotarcia autobusem na lotnisko (żeby odebrać zamówione auto) skończyła się tym, że po ponad pół godzinie bezowocnego oczekiwania zamówiliśmy Bolta i byliśmy na lotnisku po 15 minutach.

Ruch ma Malcie nie jest taki zły - trochę chaotyczny ale drogi zasadniczo w dobrym stanie i nie spotkało nas tam nic niebezpiecznego/nieprzyjemnego. Doświadczenie z ruchem lewostronnym mieliśmy wcześniej z UK. Tylko GoogleMaps słabo dawał radę z ich objazdami/robotami/nagłymi zamknięciami ale to też było do opanowania - zawsze jakaś alternatywna trasa była.

:papa:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 25.07.2022 14:40

Aglaia napisał(a):Na Blue Lagoon dużo meduz było?


W ogóle nie widzieliśmy ... 8O Ale tak jak pisałem, nie byliśmy w tej centralnej części najbardziej obleganej, tylko około 500 m w bok. Ale w wodzi oprócz ryb, nie było nic ...

Aglaia napisał(a):Mamy też zupełnie inne doświadczenia jeśli chodzi o transport publiczny (...)


No widzisz, czyli czasem się źle trafi ... My na Gozo nie byliśmy. Jeśli to raczej bym płynął promem z Cirkewwy (tam gdzie płynęliśmy na Comino) niż z Valetty. A poza tym jak tez wspominałem, żadnych innych problemów z transportem nie było ;)

Aglaia napisał(a):Ruch ma Malcie nie jest taki zły - trochę chaotyczny


No, chaotyczny :roll: :mrgreen: Ja jeszcze nie próbowałem po lewej stronie i dlatego się nie zdecydowaliśmy. Może gdyby tego "chaosu" nie było, to bym podjął ryzyko ... Ale przy takim transporcie, nie było sensu - według mnie.

Dzięki :) Pozdrawiam, Michał :papa:
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1613
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 25.07.2022 15:32

majkik75 napisał(a):
Aglaia napisał(a):Na Blue Lagoon dużo meduz było?


W ogóle nie widzieliśmy ... 8O Ale tak jak pisałem, nie byliśmy w tej centralnej części najbardziej obleganej, tylko około 500 m w bok. Ale w wodzi oprócz ryb, nie było nic ...



No to sporo szczęścia mieliście. Meduzy na Blue Lagoon to podobno standard (jak z resztą na całej Malcie) - podobno kwestia prądów i temperatury wody. Właściwie na każdej plaży, na której byliśmy były ostrzeżenia przed tymi stworami.

majkik75 napisał(a): My na Gozo nie byliśmy


Gozo bardzo polecam. Ponieważ mieszkaliśmy w 3 City to zdecydowanie bardziej pasowała nam opcja z szybkim promem z Valetty. Chociaż gdybym wiedziała, że tak to się skończy pewnie dzień wcześniej wypożyczylibyśmy auto i podjechali na prom do Cikewwy i stamtąd przetransportowali się razem z autem na Gozo.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 26.07.2022 08:43

My tymczasem dochodzimy do stanowiska skąd wypływa lokalny prom do Sliemy - czyli na drugą stronę zatoki po lewej stronie Valetty patrząc na mapie ;)
Oczywiście można tam dojechać autobusem, ale tutaj akurat chodziło o widoki i o sama frajdę przepłynięcia się. No i do tego za nas płacimy 3EUR (słownie trzy Euro) :D za wszystkich za cały kurs.
Stąd wypływa prom, choć to raczej promik, nie zabiera samochodów. Ma deck na górze z krzesełkami, który gorąco, nie tylko ze względu na słońce :mrgreen: polecam. Jest pokład niżej także, jeśli dobrze kojarzę klimatyzowany.
prom_Sliema.jpg


No to już płyńmy, widok na Sliemę
DSC_0563_00325.jpg


A za nami Valetta
DSC_0565_00327.jpg


DSC_0566_00328.jpg


Na nabrzeżu Sliemy zwracają uwagę nowoczesne zabudowania apartamentowców. Widać jest bardzo dużo w budowie nowych.
DSC_0567_00329.jpg


DSC_0572_00334.jpg


DSC_0574_00336.jpg


No i widok na Valette znów
DSC_0576_00338.jpg


DSC_0577_00339.jpg


Kapitańska mam nadzieję, że te dwie jednostki już się bardziej podobają ? :smo:
DSC_0578_00340.jpg


A po wyjściu z promu stał sobie samochodzik z epoki ;)
DSC_0580_00342.jpg


pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 27.07.2022 09:16

Po wyjściu z promu przy nabrzeżu Sliemy, kierujemy się do autobusu tym razem, by dostać się do 3-City. Tutaj nie ma jednej linii, więc najpierw w autobus do centrum Valetty - zresztą na ten przystanek co przyjeżdżaliśmy z Bugibby (dworzec główny) - autobus 13. Potem przesiadka w 3 i jedziemy do Birgu. Wysiadamy na przystanku Riche i przechodzimy przez bramę do miasta.
DSC_0582_00344.jpg


DSC_0583_00345.jpg


Dokładnie tak jak znalazłem informacje. Jeśli szukacie spokoju, ciszy i chcecie pospacerować pustymi uliczkami to właśnie 3-City jest do tego najlepsze. Tutaj dociera już mało ludzi. Więc sobie spokojnie spacerujemy ...
DSC_0584_00346.jpg


DSC_0585_00347.jpg


DSC_0587_00349.jpg


Wychodzimy na nabrzeże. Widok na port jachtowy i kopuły Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Senglei
DSC_0589_00351.jpg


DSC_0592_00354.jpg


... a oczom ich ukazał się ...
DSC_0590_00352.jpg


... las masztów ... :mrgreen:
DSC_0593_00355.jpg


DSC_0594_00356.jpg


DSC_0596_00358.jpg


Idziemy sobie dalej brzegiem aż do końca
DSC_0601_00362.jpg


Widok na Sengla
DSC_0604_00365.jpg


DSC_0610_00371.jpg


DSC_0612_00373.jpg


A to z końca widok na Valettę i miejsce gdzie zaczeliśmy dzień czyli bateria dział i Górne ogrody Barrakka
DSC_0614_00375.jpg


Uwagę przykuwają przycumowane jachty. Tutaj - Talisman-C
Można wypożyczyć 8)
https://www.yachtcharterfleet.com/luxur ... sman-c.htm

DSC_0617_00378.jpg


Tutaj na pierwszym planie dwumasztowiec a za nim - Nechida
https://www.superyachttimes.com/yachts/nechida

DSC_0618_00379.jpg


I tak chwilę ocierając się o świat luksusu powoli wracamy z powrotem ...

pozdrawiam, Michał
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12175
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 27.07.2022 09:22

Kapitańska mam nadzieję, że te dwie jednostki już się bardziej podobają ? :smo:


Zrehabilitowałeś się w 200 procentach :smo:
Są śliczne :hearts: .
Dwumasztowe perełki :wink:
A las masztów - no tęsknię, tak strasznie tesknię za pożeglowaniem choćby po zalewie :( :cry: :oops:
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1613
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 27.07.2022 10:06

Potwierdzam, że 3 city jest fantastyczne - dużo spokojniejsze niż Valetta. To właśnie w 3-city spaliśmy w czasie naszego pobytu na Malcie i było naszym punktem wypadowym.

Z Birgu do Valetty pływa coś w rodzaju tramwaju wodnego (jest to chyba element systemu zbiorkomu) - ten akurat nigdy nas nie zawiódł - zawsze odpływał o czasie i nie był nadmiernie zatłoczony a przejażdżka bardzo sympatyczna. Jak ktoś chce coś bardziej "romantycznego" to za 2 euro od głowy pływają też prywatne taksówki - coś a la gondola.

W Forcie St. Angelo byliście?
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 27.07.2022 10:25

Aglaia napisał(a):Potwierdzam, że 3 city jest fantastyczne - dużo spokojniejsze niż Valetta. To właśnie w 3-city spaliśmy w czasie naszego pobytu na Malcie i było naszym punktem wypadowym.

Z Birgu do Valetty pływa coś w rodzaju tramwaju wodnego (jest to chyba element systemu zbiorkomu) - ten akurat nigdy nas nie zawiódł - zawsze odpływał o czasie i nie był nadmiernie zatłoczony a przejażdżka bardzo sympatyczna. Jak ktoś chce coś bardziej "romantycznego" to za 2 euro od głowy pływają też prywatne taksówki - coś a la gondola.

W Forcie St. Angelo byliście?


Tak, zgadzam się :)

Czytałem o tym tramwaju wodnym, ale ponieważ już przepłynęliśmy do Sliemy, to by trzeba było wracać ponownie do Valetty...
O tych taksówkach wodnych też wiedziałem i w sumie chwilę szukałem, ale nie mogłem nic wyczaić :(
W forcie St. Angelo nie byliśmy, jedynie z boku i od "dołu" go oglądaliśmy ... Dzień i tak był na tyle intensywny a upał taki, że juz zaczynaliśmy dochodzić do swoich granic ;)

pozdrawiam, Michał
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1613
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 27.07.2022 12:20

majkik75 napisał(a):
O tych taksówkach wodnych też wiedziałem i w sumie chwilę szukałem, ale nie mogłem nic wyczaić :(
pozdrawiam, Michał


Odpływają sprzed Muzeum Morskiego (obecnie nieczynnego ;-) ). Zazwyczaj jest albo ogonek chętnych na taxi albo kilka łódek, które oczekują na klientów. Bardzo fajna opcja jak ktoś chce się szybko dostać do Valetty.


majkik75 napisał(a): W forcie St. Angelo nie byliśmy, jedynie z boku i od "dołu" go oglądaliśmy ... Dzień i tak był na tyle intensywny a upał taki, że juz zaczynaliśmy dochodzić do swoich granic ;)


To musicie wrócić ;-) . Bardzo fajne miejsce i piękne widoki.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 27.07.2022 13:21

Aglaia napisał(a):To musicie wrócić ;-) . Bardzo fajne miejsce i piękne widoki.


Myślę, że kiedyś tak. Ale w okresie zimowym, albo wiosennym. Kiedy temperatury bardziej dają żyć ;)

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 28.07.2022 08:45

Jeszcze był plan zajrzeć do kolejnego z miast w 3-City ale już rodzina się poddała ;) Jednak upał i kawał już miasta w nogach sprawił, że w sumie wszyscy poczuliśmy kres możliwości.
Także wracamy z Birgu do Valetty tak samo, czyli autobusem 3 a potem X3 do nas, do Bugibby. Na koniec dnia jeszcze był basen, więc udało się i ochłodzić i odpocząć :)

08.07.2022

Następny dzień i ostatni pełny przywitał nas sporym wiatrem jaki się zerwał nad wyspą. Ale to było ciekawe uczucie, bo nadal było gorąco, ale do tego ten wiatr sprawiał, że to uczucie nie było takie mocne.
Także po śniadanku ruszamy w nasze ostatnie miejsca jakie zaplanowałem.
Najpierw standardowo wsiadamy w "nasz" X3 i dojeżdżamy do przystanku Rabat 2 w mieście ... Rabat ;)
Z przystanku idziemy do Mdiny, czyli dawnej stolicy Malty, zwanego obecnie Miastem Ciszy.

Najpierw mijamy mury i fosy obronne
DSC_0621_00382.jpg


DSC_0622_00383.jpg


DSC_0623_00384.jpg


DSC_0624_00385.jpg


DSC_0626_00387.jpg


Przekraczamy bramę wejściową
DSC_0630_00391.jpg


I już zanurzamy się w wąskie i ciche uliczki starego miasta. Jest spokojnie, nie ma żadnych głosnych knajp, czy muzyki ze sklepów. Częste są znaki z palcem na ustach, by zachować ciszę. Po prostu delektować się trzeba tym co przez wieki ludzie tu stworzyli.
DSC_0634_00395.jpg


DSC_0638_00398.jpg


DSC_0640_00400.jpg


DSC_0642_00402.jpg


DSC_0646_00406.jpg


DSC_0647_00407.jpg


DSC_0648_00408.jpg


DSC_0649_00409.jpg


DSC_0650_00410.jpg


DSC_0651_00411.jpg


DSC_0652_00412.jpg


pozdrawiam, Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.07.2022 08:53

Mdina spodobała mi się od pierwszego zdjęcia. Ta zieleń 8) . Nareszcie :wink: .
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 28.07.2022 09:01

marze_na napisał(a):Mdina spodobała mi się od pierwszego zdjęcia. Ta zieleń 8) . Nareszcie :wink: .


No tak, zieleni brakuje na Malcie ... W Mdinie, faktycznie, tam gdzie utrzymywana ludzką ręką to jest, ale poza murami juz wszystko wyschnięte ...

pozdrawiam, Michał
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1613
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 28.07.2022 10:00

Mdina rzeczywiście jest piękna co widać też na Twoich zdjęciach.

Rabat też nie gorszy chociaż zdecydowanie mniej "uładzony"- ale przynajmniej w grotach i podziemiach można się ochłodzić. Moje dzieci nie chciały stamtąd wyjść bo tam było tak przyjemnie chłodno :oczko_usmiech: .

Jak w Valettcie ktoś ma dość skwaru to może się schować w Lascaris War Rooms - świetna lekcja historii a przy okazji miły chłodek ;-) .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Malta - Malta


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Malta - lipiec 2022 - Michał - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone