Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Izrael (Tel Aviv/Jerozolima) - lipiec 2023 - Michał

Izrael to jedyny kraj na świecie, w którym klej na znaczkach pocztowych jest koszerny. Osoby przestrzegające Szabatu mogą w Izraelu kupić tańsze ubezpieczenie samochodu, które nie obejmuje sobót. W parku narodowym w miejscowości Aszkelon odkryto największy na świecie, znany w starożytności, cmentarz dla psów. Pochówek czworonogów odbywał się tam od V do III wieku przed naszą erą.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017
Izrael (Tel Aviv/Jerozolima) - lipiec 2023 - Michał

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 10.07.2023 12:16

Witajcie w nowej relacji :D :papa:

Na świeżo, dopóki w głowie jest jeszcze sporo szczegółów ;)
Wyjazd był w dniach od 4 do 8 lipca 2023r.

Matką relacji :mrgreen: jest Wiola2012 :papa: :P

Cytatem wyjazdu będzie zdanie:

Kapitańska Baba napisał(a):Często kilka dni jest wiecej warte niż miesiąc siedzenia na czterech literach na jakiejś plaży ...


IMG_20230705_135744426_HDR_edited.jpg


A więc zapraszam :hut:

pozdrawiam, Michał
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 10.07.2023 12:23

Jestem :smo:

PS - czuję się zaszczycona :oops:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10886
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 10.07.2023 12:36

Nie planuję, ale popaczę i poczytam.

Fota zachęcająca, pewnie stąd :wink:
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 10.07.2023 17:21

Fajny cytat wyjazdu :lol:
Taki jak osoby niejeżdżącej na nartach o urlopie w Alpach :wink:
Będę zaglądać i być może zmienię za rok miesiąc w Cro na 4 dni w jakimś cudownym zakątku :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.07.2023 17:46

Całość przeczytam po powrocie z wakacji, bo Izrael stałe chodzi po głowie.
Świetnie, że udało się choć na kilka dni wyskoczyć i zobaczyć coś nowego, uwielbiam poznawać całkiem nowe miejsca. Chociaż miesiąca nie zamienię na 4 dni czegoś nowego tu już na 3 czy 4 krótsze wyjazdy w całkiem różne miejsca jak najbardziej tak :D
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 10.07.2023 20:20

Kapitańska Baba napisał(a):
PS - czuję się zaszczycona :oops:


8)

te kiero napisał(a):Fota zachęcająca, pewnie stąd :wink:


Bardzo dobrze :wink:

Habanero napisał(a):Fajny cytat wyjazdu :lol:
Taki jak osoby niejeżdżącej na nartach o urlopie w Alpach :wink:
Będę zaglądać i być może zmienię za rok miesiąc w Cro na 4 dni w jakimś cudownym zakątku :papa:


Nie załapałem co napisałeś ... Ale widzę, że odebrałeś to jako przytyk do siebie ... :roll: Nie zamieniaj, masz jeszcze tyle cudownych plaż do odkrycia w Chorwacji :wink:

piekara114 napisał(a):Całość przeczytam po powrocie z wakacji, bo Izrael stałe chodzi po głowie.


Zapraszam, na spokojnie ;) Sam nie wiem czy dokończę przed kolejnym wyjazdem, Lefkada i Ateny przecież wzywają :hut: 8) :wink:

pozdrawiam, Michał
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 10.07.2023 20:44

No tak, nie załapałeś, bo tu wszyscy na miesiąc jeżdżą.
Dawaj tę relację, zobaczymy te rewelacje. Z tego co pamiętam to garściami czerpałeś z moich relacji/ ponad miesiecznych z Chorwacji/ Teraz takie motto :roll: Bye.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 10.07.2023 21:16

Izrael od dłuższego czasu chodził nam po głowie. Z wielu różnych względów jednak był - "na kiedyś". Tak, jednym z nich były finanse, bo nie ma co ukrywać, że za te kilka dni to by człowiek spokojnie posiedział gdzieś indziej dłużej. Ale zmienia się optyka, życie jest ograniczone a świat jest piękny. Poza tym wiecie, trzeba oprócz tego, że ***** dość spory koszyk politycznych opcji to też trzeba ***** biedę :oczko_usmiech:

Relacja Wioli2012 byłą na pewno zapalnikiem ;) Serdecznie za nią jeszcze raz dziękuję, bo akurat trafiła w moment "poszukiwań" ;)

Kolejnym ograniczeniem dla nas w tym roku była matura Córki i terminy z tym związane. Dodatkowo na kierunek jaki chce iść był dodatkowy egzamin na uczelni, więc zaplanowany pierwszy tydzień lipca był już "obcięty" z powodu egzaminu 03.07. Dlatego mieliśmy czas od 04.07 do 09.07 i trzeba było to jakoś wykorzystać.

Szukałem, już nawet w rozpaczy jakiegoś city breaku Bratysława/Budapeszt, ale w Bratysławie ja już byłem parę razy i zastanawiam się co tam można komuś pokazać :roll: Wiem, wsadzam kij w mrowisko, ale tak uważam. Do tego do Węgier ciągle nie mogę się przekonać, a one same nie pomagają mi w tej decyzji :evil:

I tak w toku poszukiwań, wchodzi cała na różowo, ona - landrynka ;) 1600 PLN za bilety dla 4 osób w 2 strony do Tel Avivu są zapalnikiem do tego wszystkiego i kliknąłem ;)

A jak się powiedziało "A" to już dalej się potoczyło ;)
A jak już tak, to w pierwszej linii brzegowej :lol: warto by być. No to wybrałem to: https://www.booking.com/hotel/il/liber- ... es.pl.html

Dla porządku:
- ilekroć będę podawał cenę, to będzie ona w szeklach. Przelicznik jaki miałem, to w gotówce (co wcale nie jest takie oczywiste bo nie w każdym kantorze da się je kpić, przynajmniej u mnie) miałem 1szekla = 1,22 PLN. Co ciekawe płąciłem też kilka razy kartą i przelicznik jaki dawał mi mBank, za zwykłe płacenie normalną kartą to było około 1,11 czyli o wiele lepiej 8O
- jeśli będzie cena w PLN to napiszę, że to w złotówkach

No to po kolei :)

Wylot mieliśmy z Krakowa, o 15.30 we wtorek. Do Krakowa z Łodzi mamy jakieś 3h drogi, więc wyjechaliśmy tak dla spokoju żeby zdążyć na spokojnie około po 9 rano. Dojazd na parking, standardowo szybki busik na lotnisko i odprawa. Standard.
Przylot na miejsce jest według lokalnego czasu jest około 20. Różnica w czasie to godzina.
Lądujemy na Ben Gurionie. Lotnisko jest przeogromne. Ma 3 terminale i między nimi jest normalna komunikacja autobusowa.
Przechodzimy kontrolę paszportową, jest automatyczna, bramki sczytują paszporty i bilety lotnicze i drukują specjalny bilecik, który zastępuje stempel w paszporcie. Może stanowić problem wjazd do niektórych krajów mając taki stempel :roll:

IMG_20230704_210828472_HDR_edit.jpg


Dalej nas czeka przejście przez kontrolę paszportową. Stojąc w kolejce wyłapuje nas pani z obsługi i pyta skąd jesteśmy, co nas łączy i gdzie jedziemy. Sprawdza paszporty i wpuszcza nas dalej. Także poszło szybciej bo udało się ominąć sporą kolejkę.

Wychodzimy z lotniska i kierujemy się na prawo do stanowiska autobusów. Po drodze kupujemy bilety w automacie - 9 za osobę.

Autobus 445 jeździ co godzinę do Tel Avivu, nie kursuje w szabat.

IMG_20230704_214948741_HDR.jpg


IMG_20230704_215248582_HDR.jpg


Droga trwa około 30 minut, wysiadamy na przystanku Dizengoff i mamy do hotelu jakieś 20 min na pieszo. Miasto tętni, idziemy już dobrze po 22 a ruch jest ogromny. Pełno ludzi na ulicach, tłumy w wszechobecnych knajpkach, pełno różnych zapachów ... Masa hulajnóg elektrycznych, bardzo dużo dostawców jedzenia na rowerach elektrycznych. Na ulicach tłok, samochody zderzak w zderzak, trąbią ... Tygiel 8O

Zameldowanie trwa szybko, dostajemy klucze do pokoju i jesteśmy na miejscu :)
Pokoik jest jeden, 2 duże łóżka podwójne, mała kuchenka, wyposażona skromnie, ale jemy na mieście ;) więc nie zależy nam. Do jakiegoś śniadania talerze są ;)

IMG_20230704_231257309_HDR.jpg


IMG_20230704_231303039_HDR.jpg


IMG_20230704_231316278_HDR.jpg


IMG_20230704_233240453_HDR.jpg


IMG_20230704_233251539_HDR.jpg


Wystarczy nam na jeden dzień ... Nawet myślałem, że jeszcze pójdziemy nad morze, ale już nie daliśmy rady. Spać, po prostu spać.

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 10.07.2023 21:17

Habanero napisał(a):No tak, nie załapałeś, bo tu wszyscy na miesiąc jeżdżą.
Dawaj tę relację, zobaczymy te rewelacje. Z tego co pamiętam to garściami czerpałeś z moich relacji/ ponad miesiecznych z Chorwacji/ Teraz takie motto :roll: Bye.


Wszyscy nie, Ty tak :lol:
No i nie tylko ja czerpałem, każdy korzysta :roll: Nie masz frajdy z tego, że piszesz i to się do czegoś przydaje ?
Shalom.

pozdrawiam, Michał :papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.07.2023 23:59

Cześć Michał :D

Jestem i śledzę , poczekamy nawet :wink: jak trzeba będzie , gdy Ci Grecja przeszkadzać będzie w relacji . . . :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 11.07.2023 00:18

Ja również przysiądę się do grona czytelników. Wprawdzie Tel Aviv jest mi póki co nieznany (oprócz lotniska), ale Jerozolimę chętnie sobie przypomnę (chociaż w letniej odsłonie też nie jest mi jeszcze znana :D )
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 11.07.2023 06:01

Żona była kiedyś Ziemi Świętej, bo zwolniło się jedno miejsce na pielgrzymce.

Jestem tutaj na zwiedzanie wirtualne. :D
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 11.07.2023 09:05

piekara114 napisał(a):Chociaż miesiąca nie zamienię na 4 dni czegoś nowego tu już na 3 czy 4 krótsze wyjazdy w całkiem różne miejsca jak najbardziej tak :D


Mam dokładnie tak samo - wolę kilka wyjazdów w roku niż jeden długi :wink:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 11.07.2023 09:07

Po takiej podróży wcale się nie dziwię, że po prostu padliście do łóżek :mrgreen:
Cena za bilety lotnicze - no szok, taniocha 8O
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 11.07.2023 12:27

piotrf napisał(a):Jestem i śledzę , poczekamy nawet :wink: jak trzeba będzie , gdy Ci Grecja przeszkadzać będzie w relacji . . . :mrgreen:


Daj spokój, za dużo wyjazdów, za mało czasu na ich opisywanie :wink: :lol: :hut:

marekkowalak napisał(a):Ja również przysiądę się do grona czytelników. Wprawdzie Tel Aviv jest mi póki co nieznany (oprócz lotniska), ale Jerozolimę chętnie sobie przypomnę (chociaż w letniej odsłonie też nie jest mi jeszcze znana :D )


Super, zobaczymy czy coś powtórzę z Twoich wspomnień :)

Janusz Bajcer napisał(a):Żona była kiedyś Ziemi Świętej, bo zwolniło się jedno miejsce na pielgrzymce.


Już wiem, szczególnie po tym wyjeździe, że zwiedzanie z grupą jest na pewno inne ... Opowiem swoje wrażenia dlaczego ...

Kapitańska Baba napisał(a):Cena za bilety lotnicze - no szok, taniocha 8O


Tak uważałem, więc grzechem :mrgreen: byłoby nie skorzystać do Ziemi Świętej :oczko_usmiech:

pozdrawiam, Michał
Następna strona

Powrót do Izrael - שְרָאֵל

cron
Izrael (Tel Aviv/Jerozolima) - lipiec 2023 - Michał
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone