Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.11.2016 20:24

==============================================================================

PALERMO 01.2023

==============================================================================

SYCYLIA 2019

==============================================================================

SYCYLIA 2016

Na urlopowy kierunek AD 2016 wybraliśmy Sycylię 8) .

Obrazek


Skusiła bogatą historią, której świadectwem są dziś niezliczone zabytki różnych epok i kultur, skusiła górskimi krajobrazami skrywającymi malownicze miasteczka i wreszcie skusiła kuchnią, która obok tej z Toskanii i z Emilii-Romananii uważana jest za najlepszą we Włoszech.
(Chociaż kusić specjalnie nie musiała, bo w zasadzie wystarczyłby nam sam tylko fakt, że to włoska wyspa :lol: :wink: )

Osiemnaście pełnych wrażeń dni spędziliśmy w towarzystwie Trinakrii :D .

Obrazek


Wszystkich ciekawych Sycylii zapraszamy do wspólnego podróżowania :hut: .

Obrazek


==============================================================================
SPIS TREŚCI:
1. Wstępu słów kilka(set)
2. 24.09 - Rzym
3. 25.09 - Mesyna
4. 25/27.09 - Taormina
5. 26.09 - Castelmola
6. 27/28.09 - Katania
7. 28.09 - Bronte
8. 29.09 - Syrakuzy
9. 30.09 - Noto; Via Nicolaci
10. 30.09 - Modica
11. 01.10 - Ragusa
12. 01.10 - Caltagirone
13. 02.10 - Scala dei Turchi część I i część II
14. 02.10 - Dolina Świątyń część I i część II
15. 03.10 - Villa Romana del Casale część I i część II
16. 03.10 - Castello di Lombardia w Ennie
17. 04.10 - Enna
18. 04/06.10 - Palermo
19. 05.10 - Katedra w Monreale część I i część II
20. 06/07.10 - Casellammare del Golfo, Castellammare plaża
21. 08.10 - Rezerwat Zingaro część I i część II
22. 09.10 - z Castellammare del Golfo do Trapani
23. 09/10/11.10 - Trapani część I, port, część III
24. 10.10 - Erice, część I i część II
25. 11.10 - Segesta, część I i część II
==============================================================================

Pozostałe nasze włoskie relacje z cyklu Buongiorno! Benvenuti!:
I. Rzym i Kampania
II. Sycylia
III. Emilia-Romania
IV. Neapol i Kampania
V. Toskania
VI. Apulia
VII. Umbria & Rzym
Ostatnio edytowano 22.05.2023 11:30 przez marze_na, łącznie edytowano 30 razy
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.11.2016 20:24

W zasadzie to nigdy nie rozważaliśmy Sycylii jako celu urlopowego wyjazdu.
Nigdy też nie urlopowaliśmy tak późno. Po głowie chodziło kilka kierunków. Były jakieś notatki, linki, wydruki. Siła wyższa sprawiła jednak, że jeszcze raz trzeba było pochylić się nad mapą. W lutym zostałam zaskoczona telefonem z zaproszeniem na rekonstrukcję więzadła krzyżowego. Raz już odpuściłam kolejkę do finansowania zabiegu z NFZ i wolałam nie ryzykować czy zadzwonią po raz trzeci :? . Ze względu na zobowiązania zawodowe termin przyjęcia do szpitala umówiłam na 20 kwietnia.
Czytam 6 do 9 miesięcy rehabilitacji :roll: . Cudowna perspektywa na lato ... I szybko pojawiło się pytanie - co z urlopem :? .
Gdybyśmy preferowali model śniadanie / plaża / obiad / basen nie byłoby problemu, ale wolimy aktywnie i intensywnie :D . Założyłam więc, że w pięć miesięcy postawię się na nogi. Pozostało wybrać jakieś ciekawe miejsce, ale koniecznie takie, które w październiku gwarantowałoby słońce i ciepłe morze. Tak na wszelki wypadek, gdyby kondycja mojego kolana zmusiła nas jednak do posadzenia tyłków na plaży. Wodząc wzrokiem po mapie południowej części Europy na chwilę zatrzymaliśmy się w Andaluzji i na Malcie, ale dość szybko i jednogłośnie postawiliśmy jednak na Sycylię 8).

Tym samym zaczął się tak baaaaardzo lubiany przeze mnie etap planowania :hearts: . Tym ciekawszy, że o logistycznej stronie Sycylii nie miałam zielonego pojęcia :mrgreen:, ani skąd dokąd można dolecieć, ani czym można się po wyspie poruszać. Zdjęłam z półki przewodnik, dwa następne przyniosłam z biblioteki, wybrałam w sieci kilka obszernych blogów pasjonatów Sycylii i zaczęła się zabawa :). Sporządzona lista miejsc wartych odwiedzenia na tych 25 tys. km2 wyspy była naprawdę imponująca. Mając do dyspozycji jedynie kilkanaście dni z żalem skreślałam kolejne pozycje. Po paru tygodniach plan był gotowy.

Obrazek


Sprawnej i możliwie najbardziej ekonomicznej realizacji miały posłużyć samoloty, pociągi, lokalna komunikacja autobusowa (a przewoźników na Sycylii jest kilkudziesięciu :roll: ) oraz samochód z wypożyczalni. Później, na skutek niespodziewanych problemów ze strony internetowej strony trenitalii, okazało się, że niezbędne będzie również połączenie promowe :lol: .

Pozostało jeszcze zaklepać dach nad głową. Za pośrednictwem booking.com zarezerwowaliśmy 18 noclegów w ośmiu różnych lokalizacjach. Tym samym z końcem lipca temat Sycylia2016 został dopięty. No prawie dopięty, bo trenitalia uparcie odmawiała nam sprzedaży biletów na wybrane połączenie Rzym - Mesyna zapewniając jednocześnie, że problem jest temporary. Ciągle też nie mieliśmy zarezerwowanego auta. O wypożyczaniu samochodu na Sycylii powstanie tu pewnie osobny odcinek :lol: . W każdym razie lektura wpisów na forach internetowych i śledzenie cen w wypożyczalniach dosłownie studziło entuzjazm z wyjazdu :? . Ostatecznie rezerwacji dokonaliśmy dopiero jakieś trzy tygodnie przed wylotem.

Mogliśmy już tylko odliczać dni do wyjazdu. I rehabiltować kolano :D . Chyba na żaden inny wyjazd nie czekałam tak niecierpliwie jak na ten :mrgreen: .

No bo przecież czekały morza i góry,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


miasta i miasteczka,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


zabytki z różnych epok,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


i mnóstwo nowych smaków

Obrazek

Obrazek
(tak, tak, wzrok Was nie myli, to są lody w bułce :nice: )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Prawda, że było na co czekać :oczko_usmiech: :?:


Żeby nam się to oczekiwanie zbytnio nie dłużyło i żeby sprawdzić nogę w warunkach bojowych pod koniec sierpnia wyruszyliśmy na podbój wschodniej Polski. Relację z odkrywania nieznanych nam wcześniej terenów ziemi sandomierskiej i lubelszczyzny można śledzić TUTAJ.
Ostatnio edytowano 01.02.2023 23:58 przez marze_na, łącznie edytowano 3 razy
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.11.2016 20:37

No to jestem :wink: :lol:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.11.2016 21:02

Jakby co, to zwalę na Ciebie ... bo ja chcę do Italii :oczko_usmiech: :smo:,
a zdjęcia to wiesz ... obrzydliwe ... obrzydliwie cudne 8)
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 05.11.2016 21:46

Pięknie, pięknie i jeszcze raz pięknie :D :D

Siadam i jestem ciekawa Waszych przygód i wrażeń :D
Sycylia u mnie też w marzeniach i planach 8)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 05.11.2016 21:53

mysza73 napisał(a):a zdjęcia to wiesz ... obrzydliwe ... obrzydliwie cudne 8)

Przez te zdjęcia obrzydliwe, to ja boję się cokolwiek wklejać ... :?

Na Sycylii nie byłem, na razie się tam nie wybieram, to zapoznam się z tą największą wyspą na Morzu Śródziemnym, w Twojej relacji.
(dużo pinesek na mapie widziałem). :)

Buona sera, buona sera seniorina, ciao ciao :wink:
paw_el
Croentuzjasta
Posty: 449
Dołączył(a): 08.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) paw_el » 05.11.2016 22:23

Moja ukochana Italia
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 05.11.2016 23:06

Pięknie tu u Ciebie :hearts:
Chętnie powspominam.... :roll:
i pooglądam to czego nie widziałam 8O
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 06.11.2016 00:20

Niezwykle pięknie :P . Rozumiem, że byliście tam we wrześniu :?: . Czy możesz powiedzieć, który termin wydaje się lepszy na Sardynię, czerwiec czy wrzesień :?: .
Główne kryteria to pogoda i mało :hut: , choć może są jakieś inne ważne czynniki z których nie zdaję sobie sprawy :roll: .
pzdr. :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 06.11.2016 00:24

tiwa napisał(a):Niezwykle pięknie :P . Rozumiem, że byliście tam we wrześniu :?: . Czy możesz powiedzieć, który termin wydaje się lepszy na Sardynię, czerwiec czy wrzesień :?:

Tutaj jesteśmy na Sycylii :smo:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.11.2016 00:32

Zdjęcia, jak zwykle u Ciebie, przepiękne :D Nie mogę się doczekać ciągu dalszego.

I pomyśleć, że u nas na półce leży przewodnik po Sycylii, mapa zresztą też. Wyspa była w zaawansowanych planach kilka lat temu i ciągle nie wyszło... Może teraz, dzięki Tobie, wreszcie się zmobilizujemy :D
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 06.11.2016 00:42

Ale mi ta Sardynia w głowie utkwiła :lol: . Oczywiście Sycylia, wyspa marzeń, ale też obaw, że daleko, że samochód łatwo można uszkodzić, że drogo itp.
pzdr. :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 06.11.2016 00:47

tiwa napisał(a):Ale mi ta Sardynia w głowie utkwiła :lol: pzdr. :wink:

male-i-duze-niebalkanskie-podroze-toskania-t36410.html?hilit=Sardynia
zibi.s
Cromaniak
Posty: 2111
Dołączył(a): 01.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) zibi.s » 06.11.2016 08:30

No pięknie się zapowiada. Profeska :wink:
Saluti 8)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 06.11.2016 10:35

marze_na napisał(a):Sprawnej i możliwie najbardziej ekonomicznej realizacji miały posłużyć samoloty, pociągi, lokalna komunikacja autobusowa (a przewoźników na Sycylii jest kilkudziesięciu :roll: ) oraz samochód z wypożyczalni. Później, na skutek niespodziewanych problemów ze strony internetowej strony trenitalii, okazało się, że niezbędne będzie również połączenie promowe :lol: .

Pozostało jeszcze zaklepać dach nad głową. Za pośrednictwem booking.com zarezerwowaliśmy 18 noclegów w ośmiu różnych lokalizacjach.

ło matko, toż to egzamin z Technika Logistyki zaliczony :!: :wink:
zdjęcia są obrzydliwie zachęcające do zostania tu na stałe, kiedyś szusując palcem po mapie Europy (jak u Was), również zatrzymałem się na Sycylii, myśląc sobie jak tam jest w rzeczywistości, na razie będzie mi musieć wystarczyć Wasza
Następna strona

Powrót do Włochy - Italia

cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone