Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 01.12.2016 18:22

marze_na napisał(a):Obrazek


Kto leci po piłkę?

:D

Pzdr
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.12.2016 18:25

Siatka ochronna dość wysoka, boisko krótkie, nie ma potrzeby dalekich wykopów ...
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 01.12.2016 19:48

marze_na napisał(a): Jeden z dodatkiem migdałów, drugi z orzechami pistacjowymi [/url].
Takich makaronów jeszcze jadłam, :idea: koniecznie muszę przyrządzić na jakiś grudniowy obiad.

marze_na napisał(a): Kupowanie biletu andata e ritorno było więc zawsze mniejszym ciężarem dla portfela

W Dolomitach, gdy zimą 2011 przemieszczałam się po Alta Badii autobusem, zniżki „powrotne” też były :) , chociaż nieco inaczej realizowane. Nie kupowało się biletu powrotnego, ale wsiadając po raz kolejny do autobusu w ten sam dzień, nawet niekoniecznie dokładnie na tej samej trasie :wink: , dawało się kierowcy poprzedni „zużyty” bilet. On wpuszczał go do swej tajemniczej biletomaszynki, która wypluwała bilet z odpowiednią dla nowej trasy zniżką :) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.12.2016 22:29

kaszubskiexpress napisał(a):Gdyby Wam nie smakowało, to moglibyście bezkarnie napisać, że ch...... ta knajpa :mrgreen:

:lol:


Vjetar napisał(a):Kto leci po piłkę?

Raczej na straty :D


dangol napisał(a): Takich makaronów jeszcze jadłam, :idea: koniecznie muszę przyrządzić na jakiś grudniowy obiad.

I. penne, pistacje, boczek, śmietanka, parmezan
II. penne, prażone migdały, pomidorki koktajlowe, oliwa, bazylia
Smacznego :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.12.2016 22:40

27.09 - Taormina, dzień III

Żegnamy się z Taorminą. W oczekiwaniu na Gianniego, który ma odebrać od nas klucze robimy fotograficzną dokumnetację miejscówki.
Do mieszkania wchodzi się prosto z ulicy.

Obrazek

Obrazek


Z salonu przechodzi się do sypialni (po lewej) i kuchni (po prawej). Z kuchni jest wyjście na coś w rodzaju małego patio. Jedyne co mnie tam drażniło to wystrój. Ilość bibelotów i durnostojek jakie zostały tu zgromadzone w celu upiększenia :? wnętrza jest niezliczona :roll: . Ale narzekać nie będę, bo wybór pokoi z łazienką w ścisłym centrum Taorminy w cenie do 60 euro za dobę był naprawdę niewielki. A apartamentów to już w ogóle.

Obrazek


Dziesiątki zdjęć wnętrza można znaleźć na bookingu.

Przychodzi Gianni, wita się serdecznie i podtyka nam pod nos swojego smartfona. Na ekranie po angielsku pięknie napisane podziękowania dla nas :lol: . Naprawdę miły gość :!: My też serdecznie dziękujemy 8) . Ciao! Arrivederci! I już nas nie ma.

Po raz ostatni przechadzamy się deptakiem Corso Umberto I.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po raz ostatni stajemy na widokowym tarasie przy Piazza IX Aprile.

Obrazek

Obrazek



Pani Etna niezmiennie zachmurzona :evil: .

Obrazek

Obrazek

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.12.2016 22:40

Na terminal autobusowy pójdziemy sobie przez Villa Comunale.
Wstęp do parku jest bezpłatny.

Obrazek

Obrazek


Warto tu zajrzeć, bo widoki pierwsza klasa 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Poza tym zgromadzono tu trochę pamiątek z II wojny światowej.
Jedna szczególnie interesująca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jest też trochę bajkowej architektury :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I papugi. Jedna głośno drze się ciao, ciao :mrgreen: .

Obrazek


No to ciao Taormino :!:
Wsiadamy w autobus do Katani (5,10 € za os.) i po godzinie z kwadransem jesteśmy na miejscu.

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.12.2016 23:03

marze_na napisał(a):Na terminal autobusowy pójdziemy sobie przez Villa Comunale.
Wstęp do parku jest bezpłatny.

No bez przesady ... :roll:
ale nie chcesz chyba powiedzieć, że gdzieś płaciliście za wstęp do parku 8O :?,

a apartman wcale tani nie był, ja staram się za naszą trójkę nigdy więcej jak 60 euro nie płacić :roll:
pogoda wreszcie italiańska :mrgreen:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.12.2016 23:10

mysza73 napisał(a):No bez przesady ... :roll:
ale nie chcesz chyba powiedzieć, że gdzieś płaciliście za wstęp do parku 8O :?,

No wyobraź sobie, że w Palermo już trzeba płacić :roll: :evil: . Ale nie płaciłam, nie poszłam :? .


mysza73 napisał(a):a apartman wcale tani nie był, ja staram się za naszą trójkę nigdy więcej jak 60 euro nie płacić :roll:

Pisałam przecież, że w Taorminie to drożyzna :? . W końcu to kurort, perła i takie tam :oczko_usmiech: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.12.2016 23:16

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):No bez przesady ... :roll:
ale nie chcesz chyba powiedzieć, że gdzieś płaciliście za wstęp do parku 8O :?,

No wyobraź sobie, że w Palermo już trzeba płacić :roll: :evil: .

No z płaceniem za wstęp do parku to już przegięcie :evil:
marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):a apartman wcale tani nie był, ja staram się za naszą trójkę nigdy więcej jak 60 euro nie płacić :roll:

Pisałam przecież, że w Taorminie to drożyzna :? . W końcu to kurort, perła i takie tam :oczko_usmiech: .

No to chyba wrócę na moje tory myślenia ... :evil: , tylko jeszcze męża muszę urobić, że to jest dobry kierunek :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.12.2016 23:23

mysza73 napisał(a):No to chyba wrócę na moje tory myślenia ... :evil: , tylko jeszcze męża muszę urobić, że to jest dobry kierunek :wink:

Dalej było już tylko taniej :D . Nawet dużo taniej 8) .
Małżonek nie chce do Grecji? No ja mu się w sumie nie dziwię :oczko_usmiech: , bo ja też nie chcę :smo: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.12.2016 23:25

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):No to chyba wrócę na moje tory myślenia ... :evil: , tylko jeszcze męża muszę urobić, że to jest dobry kierunek :wink:

Dalej było już tylko taniej :D . Nawet dużo taniej 8) .
Małżonek nie chce do Grecji? No ja mu się w sumie nie dziwię :oczko_usmiech: , bo ja też nie chcę :smo: .

Wakacyjną Grecję zaakceptował ... nie miał za bardzo wyboru :oczko_usmiech: ,
teraz toczę bój o wyjazd we ferie zimowe ... i nie do Grecji :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 02.12.2016 20:28

marze_na napisał(a):Poza tym zgromadzono tu trochę pamiątek z II wojny światowej.
Jedna szczególnie interesująca.


Coś jak błotniak :D

Pzdr
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 02.12.2016 22:10

marze_na napisał(a):Na terminal autobusowy pójdziemy sobie przez Villa Comunale.


... bardzo sympatyczne miejsce - my też tam trochę pospacerowaliśmy i wypoczywaliśmy ... :wink: ...
Pozdrawiam.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.12.2016 15:04

27.09 - Katania
-------------------------------------------------------
1. Katania, wzdłuż Via Etna
2. 27.09 - Katania, Piazza Duomo
3. 27.09 - Katania, część III
4. 28.09 - Katania, klasztor benedyktynów i kościół San Nicolò
5. 28.09 - Katania, Teatro Romano
6. 28.09 - Katania, targ rybny
7. 28.09 - Circumetnea - kolejką wokół Etny
-------------------------------------------------------

Na kolejne trzy dni zatrzymaliśmy się u sympatycznego Giuseppe, który wynajmuje pokoje Domoikos na ostatnim piętrze kamienicy w samym centrum Katanii.
Jest tu wszystko czego potrzeba. Duży plus za lodówkę, którą gospodarz zaopatrzył w wodę i napoje. W cenie są śniadania w formie kawy i cornetto (rogalika) serwowanych w barze za rogiem. Za całość zapłaciliśmy 135€.

Obrazek

Obrazek


Wystarczy wyjść na balkon by poczuć atmosferę miasta 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Załatwiamy meldunkowe formalności i idziemy przyjrzeć się miastu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Standardzik :? :roll: :wink: .

Obrazek


Na chwilę zatrzymujemy się przy Piazza Stesicoro, gdzie częściowo odkryte są ruiny rzymskiego amfiteatru z II w n.e.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Znajdują się tu też dwa kościoły związane z patronką Katanii - św. Agatą. Kościół Sant'Agata alla Fornace z XVIII w. zbudowany został ponoć dokładnie w miejscu, w którym św. Agata zginęła w 251 roku n.e. śmiercią męczeńską (rzucona na rozżarzone węgle).

Obrazek


Zaraz za nim wznosi się kościół Sant'Agata al Carcere, zbudowany na miejscu więzienia rzymskiego, w którym przetrzymywano św. Agatę przed śmiercią.

Obrazek

Obrazek



Z pomnika na Piazza Stesicoro spogląda kompozytor Vincenzo Bellini, jeden z najsłynniejszych Katańczyków.

Obrazek

Obrazek

(...)
Ostatnio edytowano 05.01.2017 09:21 przez marze_na, łącznie edytowano 2 razy
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.12.2016 15:05

Od placu odchodzi najbardziej reprezentacyjna i elegancka ulica Katanii - Via Etna 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obecny kształt Katania zyskała w XVIII w. Na przestrzeni wieków katastrofy nie oszczędzały miasta, a szczególnie tragiczny okazał się wiek XVII. Najpierw w 1669 roku miasto zalała lawa z erupcji Etny, następnie w 1693 roku doszło do katastrofalnego trzęsienia ziemi, które zniszczyło całą południowo-wschodnią część Sycylii.

Od 1694 roku miasto rozpoczęto budować praktycznie na nowo. Nie dziwi więc, że w zabudowie zdecydowanie dominuje styl barokowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Bazyliki Maria Santissima dell'Elemosina (zwana też Basilica della Collegiata) z 1768 r. jest doskonałym przykładem baroku sycylijskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dalej Via Etna przecina rozległy Piazza Università. Uniwersytet w Katanii założono w 1434 roku.
Po zachodniej stronie placu stoi Palazzo dell'Università, po wschodniej Palazzo San Giuliano.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Już tylko parę kroków dzieli nas od Piazza Duomo - głównego placu Katanii.

:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone