Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 04.01.2017 20:19

Lubimy targowiska :D , na Sardynii jednak nie trafiliśmy na żadne tak duże :( , hala targowa w Oristano była malutka, na dodatek dotarliśmy tam stanowczo o zbyt późnej :oops: godzinie.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.01.2017 08:59

Mikeee napisał(a): też uwielbiam takie atrakcje jak targi

dangol napisał(a):Lubimy targowiska :D

Dobrze wiedzieć, że nie tylko ja mam takiego fisia :smo: :oczko_usmiech: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.01.2017 09:11

Circumetnea - kolejką wokół Etny

Podróż kolejką wokół Etny, taką atrakcję wymyśliliśmy sobie na popołudnie :D .

Ferrovia Circumetnea to wąskotorowa linia kolejowa okrążająca Etnę. No prawie okrążająca, bo końcowa stacja Giarre-Riposto znajduje się 28 km na północny wschód od Katanii.

Obrazek


Linia ma długość ok. 110km, a przejechanie całej trasy zajmuje nieco ponad 3 godziny przy czym w Radazzo konieczna jest przesiadka do innego wagonika.

Cennik i rozkład jazdy znajdują się tutaj, na stronie przewoźnika.
Z pociągu można wysiąść w dowolnej miejscowości, a potem kontynuować podróż następnym pociągiem na tym samym bilecie. Trudno jednak będzie w ten sposób odwiedzić wszystkie miejscowości na trasie, bo zwyczajnie zabraknie nam pociągów :). Circumetnea kursuje rzadko, po sezonie było to z częstotliwością co ok. 1,5 godziny.


Skoro część teoretyczną mamy z grubsza z głowy, mogę przejść do relacji. Początkowa stacja kolejki, Catania Borgo, znajduje się przy końcu Via Etna, w przeciwną stronę od Piazza Duomo. Mamy jakieś 2 km spaceru który wiedzie m.in. przez Giardino Bellini - najpiękniejszy park Katanii.

Spędzamy tu chwilkę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jest tu klomb - kalendarz :).

Obrazek


i fontanna.

Obrazek

Obrazek



To już stacja circumetnea Catania Borgo.

Obrazek


Kupujemy bilety andata e ritorno do Bronte. Cena 8,30 E za osobę.
Na dłuższą przejażdżkę nie mamy już czasu. Poza tym taki dystans wydaje się wystarczający, żeby poczuć klimat i spróbować wypatrzeć Etnę :? . No i wreszcie samo Bronte to stolica pistacji :D . Wielu twierdzi, że pistacje z Bronte są najlepsze na świecie 8) .

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.01.2017 09:11

Zajmujemy miejsce w wysłużonym wagoniku. Oprócz nas w celach turystycznych jedzie jeszcze jedna anglojęzyczna para. Poza tym sami lokalsi wracający z pracy i szkoły.

Obrazek

Obrazek



Zgodnie z przewidywaniami Etna tonie chmurach, które z każdą chwilą gęstnieją.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Pociąg toczy się wolno przez tereny pokryte skorupą wulkanicznej lawy. Na takim podłożu świetnie radzą sobie opuncje, drzewka oliwne i te z czego okolica słynie czyli pistacje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Miejscami krajobraz robi się bardziej surowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dojeżdżamy do Bronte.

Obrazek


CDN :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.01.2017 09:14

Rybny targ to coś co omijamy szerokim łukiem :wink: (z innymi artykułami to owszem, czemu nie), za to teatr 8O - fantastyczny :idea:
A kolejkowa wycieczka to na pewno świetny pomysł gdy nie ma się do dyspozycji auta... nawet jak się ma to nie najgorszy :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.01.2017 00:48

kulka53 napisał(a):A kolejkowa wycieczka to na pewno świetny pomysł

Zwłaszcza w słoneczny, bezchmurny, wiosenny dzień :D . Widziałam takie zdjęcia pociągu circumetnea z zaśnieżoną jeszcze Etną w tle 8) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.01.2017 00:56

28.09 - Bronte

Obrazek


Malutkie Bronte słynie z najlepszych pistacji, które uprawia się w okolicy. Drzewka rosną tu wprost na wulkanicznej lawie, a z uwagi na trudno dostępny teren orzeszki zbierane są ręcznie.

Pierwsze pistacje zasadzili na Sycylii Arabowie, ale dopiero w XIX w. okolice Bronte stały się centrum ich uprawy. Gaje pistacjowe wyparły wówczas inne plantacje, okazało się bowiem, że drzewa (a raczej duże krzewy) pistacji świetnie rosną na skałach z lawy, gdzie inne rośliny przyjmowały się z trudem. Aby pistacje wydały orzechy, na osiem roślin płci żeńskiej (Pistacia vera) trzeba zasadzić jedną płci męskiej (Pistacia terebinthus), zwaną lokalnie spaccasassi. Musi ona rosnąć z tej strony, z której najczęściej wieje wiatr, tak aby przenoszone przezeń pyłki kwiatów mogły zapłodnić cały "harem". (źródło)


Spacerujemy po Bronte.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jak na stolicę pistacji przystało działa tu kilka sklepów oferujących pistacjowe pyszności. Wchodzimy do jednego z nich. Trochę degustujemy, ale tak naprawdę interesuje nas jeden produkt - sławiony na forach i blogach crema di pistacchio. Potem kupiliśmy jeszcze crema di mandorle i taki zestaw towarzyszył nam do końca wyjazdu.

Obrazek

Bardziej do gustu przypadł mi ten migdałowy :D .

Mała uwaga, oba kremy sprzedawane są w każdym sklepie z "pamiątkami" z Sycylii, od Taorminy po Trapani. Lepiej kupować je w normalnych spożywczakach, bo nie dość, że cena niższa to i zawartość pistacji/migdałów w kremie jest większa. Czytajcie etykietki, min. 40% :D .


Na stacji czeka niespodzianka. Do Katani wrócimy nowiutkim pociągiem Vulcano z nowosądeckiego Newagu. W 2016 roku trafiły na Sycylię cztery składy polskiej produkcji. Mocno kontrastują z kilkudziesięcioletnimi produktami włoskiego Fiata :roll: .

Obrazek

Obrazek

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.01.2017 00:59

Po powrocie robimy jeszcze mały spacerek na Piazza Duomo i Piazza Università.

Obrazek

Obrazek


Na Piazza Università prezentują się samochody uczestniczące w rajdzie wokół Etny 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.01.2017 13:14

Myślę cały czas o wycieczce CircumE....
Z jednej strony byłaby to chyba frajda dla dzieci i młodzieży z jazdy pociągiem, a z drugiej - ona sie strasznie wlecze, zimą krajobrazy nie tak piękne jak latem a Etna pewnie non stop w chmurach i tak, no i nie da rady w ciągu tak krótkiego dnia zwiedzić tych wszystkich Bronte, Randazzo i innych

Więc chyba objazd Etny zrobimy autem....

Podsumowując jeszcze Twoją Katanię - wcześniej myślałem, czy warto w ogóle do niej się pchać autem.... teraz jestem coraz bliższy tej decyzji, ładniejsza i bardziej stylowa niż sądziłem :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.01.2017 23:41

tony montana napisał(a):Myślę cały czas o wycieczce CircumE....
Z jednej strony byłaby to chyba frajda dla dzieci i młodzieży z jazdy pociągiem, a z drugiej - ona sie strasznie wlecze, zimą krajobrazy nie tak piękne jak latem a Etna pewnie non stop w chmurach i tak, no i nie da rady w ciągu tak krótkiego dnia zwiedzić tych wszystkich Bronte, Randazzo i innych

Ja o kolejce wokół Etny myślałam tylko do momentu, w którym dotarło do mnie, że to wyprawa na cały dzień :? . Ale ponieważ zrezygnowaliśmy z wejścia na wulkan i zostało nam trochę czasu to się circumetneą przejechaliśmy :). Miejscowości na trasie same w sobie szczególnie atrakcyjne nie są (najciekawsza zabudowa jest w Adrano). Atrakcją CE są pokryte lawą km2 terenu i widok na wulkan. Teraz wszystko i tak pewnie leży pod śniegiem.

Niektórzy jednak mają szczęście do pogody :)

Obrazek
(fotka z flickrhivemind.net)



tony montana napisał(a):Więc chyba objazd Etny zrobimy autem....

Nie zapomnij łańcuchów z wypożyczalni :oczko_usmiech: .



tony montana napisał(a):Podsumowując jeszcze Twoją Katanię - wcześniej myślałem, czy warto w ogóle do niej się pchać autem.... teraz jestem coraz bliższy tej decyzji, ładniejsza i bardziej stylowa niż sądziłem :)

To bardzo niedoceniane przez przewodniki miasto i takich opinii jest w internecie sporo. Jeden z naszych przewodników poświęcił Katanii dokładnie tyle samo miejsca co Mesynie :roll: .

P.S. 1. Prognozami się nie przejmuj. Nam przepowiadały super słońce, a wystartowaliśmy z deszczem i chmurami :evil: .
P.S. 2. Zdecydowałeś się na to Focallo?
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 08.01.2017 00:49

Olalismy Focallo, druga kwatere mamy w samym Noto :)
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 08.01.2017 19:13

Kalendarz klombowy - fajny. Codziennie przesadzają kwiatki? :wink:

pozdrawiam,
Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.01.2017 09:19

tony montana napisał(a):Olalismy Focallo, druga kwatere mamy w samym Noto :)

No teraz to Ci naprawdę zazdroszczę 8) .


Mikeee napisał(a):Kalendarz klombowy - fajny. Codziennie przesadzają kwiatki? :wink:

Nie sprawdziliśmy :wink: . Cały następny dzień spędziliśmy poza Katanią. Znowu będą kamienie.
Duuuuużo kamieni, specjalnie dla Agnieszki :oczko_usmiech: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 09.01.2017 09:45

marze_na napisał(a):Cały następny dzień spędziliśmy poza Katanią. Znowu będą kamienie.
Duuuuużo kamieni, specjalnie dla Agnieszki :oczko_usmiech: .
Dzięki ... dam radę 8O :oczko_usmiech: ,

a co do Waszej wycieczki ... to jak tak czytałam, to stwierdziłam, że Maslinka mi się zawsze kojarzy z nartami, a Wy z pociągami :oczko_usmiech:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.01.2017 09:54

marze_na napisał(a):Na stacji czeka niespodzianka. Do Katani wrócimy nowiutkim pociągiem Vulcano z nowosądeckiego Newagu.

Miła niespodzianka :lol:
Ostatnio jechałem "Impulsem" z Nowego Sącza" do Krakowa.

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone