Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcasie.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.11.2022 22:25

piekara114 napisał(a):A ja poczułam smak tego pistacjowego nadzienia :hearts:

Uwielbiam wszystko co pistacjowe :D . Lody, granitę, kremy ... i pizzę z pistacjami też :mrgreen: .


piekara114 napisał(a):Super ta promenada nad morzem... Bardzo lubię takie miejsca: mury i morze obok...

To w Monopoli tez mogłoby Ci się spodobać.


mysza73 napisał(a):Cudnie :hearts: :hearts: :hearts:

Nie zaprzeczę :smo: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.11.2022 09:11

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):04.10 Giovinazzo, cz.II
Obrazek
Cudnie :hearts: :hearts: :hearts:


Cudnie cudnie :)
I faktycznie nie rozróżniłbym z Monopoli. a w Monopoli już byłem zatem ...... :oczko_usmiech: :smo: :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.11.2022 10:50

tony montana napisał(a):I faktycznie nie rozróżniłbym z Monopoli.

Podobne, ale bez przesady :D . W Monopoli mają jednak zupełnie inny port i efektowną miejską plażę.
Plaża, to jedyne czego mi w Giovinazzo brakowało

tony montana napisał(a): a w Monopoli już byłem zatem ...... :oczko_usmiech: :smo:

ewidentnie musisz wrócić, bo co nieco zapomniałeś :oczko_usmiech: :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.11.2022 10:57

Giovinazzo, cz.III ostatnia :)

Wracamy do katedry z nadzieją, że może będzie już otwarta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Niestety ciągle zamknięte. Trudno, poparzymy chociaż z góry :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Widok na historyczne centrum i nadmorską promenadę.

Obrazek

Obrazek


Przez uliczki i zaułki ...

Obrazek

Obrazek


... wracamy do portu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A potem już prosto na stację kolejową.
I tak zabawiliśmy w Giovinazzo dłużej niż planowaliśmy, a mamy przecież jeszcze coś w planach na popołudnie. Mało brakowało, a spóźnilibyśmy się na wybrany pociąg.
Dosłownie kilkadziesiąt metrów przed budynkiem dworca zatrzymał nas na ulicy nieprawdopodobny jazgot. Podnieśliśmy głowy do góry i 8O 8O 8O ...

Obrazek


Stadko papużek w najlepsze wije sobie gniazdka w koronach drzew :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Poczytałam sobie później skąd papugi w Apulii :?:
Ta papuga to mnicha. Pochodzi z Ameryki Południowej, introdukowana w USA i w Europie, w ostatnich latach mocno rozprzestrzeniła się w rejonie Morza Śródziemnego.
Jest jedyną papugą, która buduje gniazda, do tego nie byle jakie, bo wielolokalowe :lol: . Kolejne pary dobudowują swoje lokum do już istniejącego gniazda, a takie rozbudowywane konstrukcje mogą przekraczać nawet 3 m średnicy i masę ponad 200 kg.

W Apulii mnicha wcale nie jest proszonym gościem. Czyni duże szkody w uprawach owoców i migdałów. Taka ładna, a taka wredna :wink: .

Obrazek

Obrazek


Biegiem, ale na pociąg zdążyliśmy :).

Obrazek


A mnichy jeszcze uda nam się spotkać 8) .


:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13060
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 24.11.2022 11:23

marze_na napisał(a):Giovinazzo, cz.III ostatnia :)
Poczytałam sobie później skąd papugi w Apulii :?:
Ta papuga to mnicha. Pochodzi z Ameryki Południowej, introdukowana w USA i w Europie, w ostatnich latach mocno rozprzestrzeniła się w rejonie Morza Śródziemnego.
Jest jedyną papugą, która buduje gniazda, do tego nie byle jakie, bo wielolokalowe :lol: . Kolejne pary dobudowują swoje lokum do już istniejącego gniazda, a takie rozbudowywane konstrukcje mogą przekraczać nawet 3 m średnicy i masę ponad 200 kg.
Obrazek
Niezłe te ich apartmany :lol:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 25.11.2022 00:16

Oglądam i podziwiam. Czy tam są jakieś brzydkie miejscowości, brzydkie kościoły i placyki bez uroku? Czy to sprawiedliwe :wink: ?
Myślałam też, że lepszej słodkości jak cannolo nie ma we Włoszech, a na Twoich zdjęciach widzę ciacha, na których widok ślinka mi cieknie. Które lepsze?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 25.11.2022 09:32

mysza73 napisał(a):Niezłe te ich apartmany :lol:

Później w Trani mieliśmy trochę więcej czasu i poobserwowaliśmy sobie proces budowy. Prześmieszne były walki o materiał budowlany, a potem kłótnie o sposób jego ułożenia :lol: . Gdzie mi z tym patykiem do salonu :mrgreen: .


wiola2012 napisał(a):Czy tam są jakieś brzydkie miejscowości, brzydkie kościoły i placyki bez uroku?

Pewnie tak, ale niewiele :wink: . Staramy się omijać :D .


wiola2012 napisał(a):Myślałam też, że lepszej słodkości jak cannolo nie ma we Włoszech, a na Twoich zdjęciach widzę ciacha, na których widok ślinka mi cieknie. Które lepsze?

Oceniając cannolo vs pasticciotto to wyżej (odrobinę) stawiam jednak cannolo 8) .
Jestem straszny łasuch, mąż zresztą też i jeśli mówimy o dolci to prawdziwy raj jednak jest w Neapolu i w ogóle w Kampanii :hearts: .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18309
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.11.2022 12:14

marze_na napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Myślałam też, że lepszej słodkości jak cannolo nie ma we Włoszech, a na Twoich zdjęciach widzę ciacha, na których widok ślinka mi cieknie. Które lepsze?

Oceniając cannolo vs pasticciotto to wyżej (odrobinę) stawiam jednak cannolo 8) .
Jestem straszny łasuch, mąż zresztą też i jeśli mówimy o dolci to prawdziwy raj jednak jest w Neapolu i w ogóle w Kampanii :hearts: .


W takim razie tam nie pojadę , bo gdzie dobre jedzenie i słodkości , tam niebezpieczeństwo , że do kraju wróci kilka kilogramów obywatela więcej :mrgreen:
Sprawdzone :oops: :oops:


Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.11.2022 17:44

piotrf napisał(a):W takim razie tam nie pojadę , bo gdzie dobre jedzenie i słodkości , tam niebezpieczeństwo , że do kraju wróci kilka kilogramów obywatela więcej :mrgreen:
Sprawdzone :oops: :oops:

Nam udaje się póki co utrzymać balans między kaloriami przyjętymi, a spalonymi 8) .
Mało tego, często przywożę kilo-dwa obywatela mniej :lol: .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.11.2022 22:02

marze_na napisał(a):Oceniając cannolo vs pasticciotto to wyżej (odrobinę) stawiam jednak cannolo 8) .
Jestem straszny łasuch, mąż zresztą też i jeśli mówimy o dolci to prawdziwy raj jednak jest w Neapolu i w ogóle w Kampanii :hearts: .

Ja jestem łasuch za siebie i męża :mrgreen: . Przedostatnie cannolo wszamałam już prawie wsiadając do autobusu, a ostatnie jeszcze na lotnisku. Jak ja je lubię :hearts: .
Od jakiegoś czasu poluję na okazyjne loty do Neapolu, a po Twoim wpisie wzrosła moja motywacja :D . Neapol chcę połączyć z Positano i Amalfi, oczywiście komunikacją publiczną :wink: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.11.2022 11:45

wiola2012 napisał(a):Od jakiegoś czasu poluję na okazyjne loty do Neapolu, a po Twoim wpisie wzrosła moja motywacja :D .

To jeszcze na zachętę :wink:




wiola2012 napisał(a):Neapol chcę połączyć z Positano i Amalfi, oczywiście komunikacją publiczną :wink: .

W tym roku do Positano poszliśmy piechotą 8) .
Jakoś trzeba te kalorie spalać :oczko_usmiech: .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18309
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.11.2022 12:04

Marzena , czy sędziowie nie uznają takich filmików za faule :idea: :?: :smo:


:papa:

Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.11.2022 12:19

piotrf napisał(a):Marzena , czy sędziowie nie uznają takich filmików za faule :idea: :?: :smo:

Mam nadzieję, że nie :oops: :wink: .
Na wszelki wypadek może porzućmy te neapolitańskie dolci i wróćmy do Apulii :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.11.2022 12:54

Trani, villa comunale i port

W Trani byliśmy już wprawdzie podczas pierwszej wizyty w Apulii, ale mieliśmy ogromną ochotę na powtórkę :D .

Od stacji kolejowej, prościutko wzdłuż Via Cavour, idziemy w stronę morza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Całe nabrzeże zajmuje tu ładny miejski park, Villa Comunale.
Miejsce w sam raz na piknik :). Wybieramy ławeczkę i wyciągamy przekąski.
Dolce far niente upływa nam na obserwowaniu papużek 8) .

Obrazek

Obrazek



Okazuje się, że mnichy zadomowiły się także w Trani. Przed czterema laty nie spotkaliśmy w Apulii żadnej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Z parku mamy ładne widoki na Katedrę św. Mikołaja Pielgrzyma i port.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Schodzimy do portu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Porto di Trani.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.11.2022 12:55

Jeśli czegoś mi przy pierwszej wizycie w Trani brakowało, to przede wszystkim czasu na powłóczenie się bez celu po uliczkach wokół portu.
Nadrabiamy :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Najbardziej podoba nam się zabudowa starej dzielnicy żydowskiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Via San Nicola zgodnie z przewidywaniami prowadzi nas prosto do katedry, ale to już w następnym odcinku :papa: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcasie. - strona 4...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone