Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Verona

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.01.2024 18:16

Bazylika Św. Zenona w Weronie


Romańska Bazylika św. Zenona poświęcona jest patronowi Werony.
Pochodzący z Afryki św. Zenon był ósmym biskupem miasta, piastował tą funkcję od 362 do 380 roku.

Obrazek


Początki bazyliki sięgają już pierwszych lat IX wieku, ale jej największa rozbudowa miała miejsce w pierwszej połowie XII wieku, po tym jak trzęsienie ziemi w 1117 roku poważnie zniszczyło część budowli.

Obrazek


Zachwycamy się piękną romańską fasadą.

Obrazek

Obrazek


Marmurowe panele po jednej stronie przedstawiają wizje Stworzenia Świata, a po drugiej sceny z Nowego Testamentu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Te lwy leżą sobie tak już od 1138 roku ;) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Zwiedzanie zaczynamy od dziedzinieca klasztoru benedytkynów, który został zbudowany w X wieku, a następnie kilka razy przebudowywany.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Aktualny wygląd krużganków pochodzi z XIV wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.01.2024 18:17

Przechodzimy do wnętrza bazyliki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Szczególnie cenne są drzwi z brązu, które powstawały od XI do XIII wieku.

Obrazek

Obrazek


Drzwi składają się z 48 paneli. Jako pierwsze, pod koniec XI wieku, zaczeły powstawać te na lewym skrzydle. Przedstawiają one epizody z Nowego Testamentu. Z kolei na prawym skrzydle rozpoznać możemy sceny ze Starego Testamentu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Fantastyczne 8) :!:

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Inne ciekawe i jednocześnie cenne dzieło sztuki w bazylice to marmurowa rzeźba z końca XII wieku przedstawiająca patrona Werony.
Oto św. Zenon, który się śmieje

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.01.2024 18:18

Na ścianach bazyliki zachowały się liczne freski z różnych epok choć zdecydowanie najwięcej jest tych XIV-wiecznych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Często freski nałożone są warstwa na warstwie, jak ten wielki św. Krzysztof przykrywający starsze malowidła.

Obrazek


Zaciekawiły nas napisy wydrapane na freskach. Okazuje się, że w taki właśnie sposób benedyktyni zapisywali wydarzenia ważne dla historii miasta jak powodzie, trzęsienia ziemi, zarazy czy wojny 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Pomiędzy freskami ściany boczne świątyni zajęte są przez boczne kaplice i ołtarze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Na koniec schodzimy jeszcze do krypty. To tutaj, w głębi absydy, w kryształowej urnie przechowywane jest ciało św. Zenona.

Obrazek


Kryptę podtrzymują 54 sklepienia krzyżowe.
Wśród kapiteli zdobiących kolumny szczególnie wyjątkowe są te z pierwszego rzędu, które pochodzą z wcześniejszej, późnoantycznej budowli.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Trochę nam u Zenona zeszło :).

Obrazek


Po wyjściu idziemy na autobus miejski, który szybko i sprawnie zawozi nas na dworzec kolejowy Verona Porta Nuova.
Drugą część dnia spędzimy w Vicenzy :hut: .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.01.2024 21:38

Bazylika z krużgankami mniamniuśna :verryhappy: nie jestem super fanem budynków sakralnych , ale ta bazylika jest baaaaardzo interesująca :spoko:


Pozdrawiam
Piotr
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 23.01.2024 22:48

Fajnie, że jest odcinek po tej dłuższej przerwie, bo już się trochę martwiłem.
Zenon pięknie pokazany, tak sobie myślę z perspektywy czasu że chyba to był mój ulubiony kościół w Weronie ..

Pozdrowienia
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.01.2024 13:30

piotrf napisał(a):Bazylika z krużgankami mniamniuśna :verryhappy: nie jestem super fanem budynków sakralnych , ale ta bazylika jest baaaaardzo interesująca :spoko:

Ja jestem super fanką, ale tylko tych interesujących ;) .
Nierzadko zdarza się, że wsadzamy tylko głowy do przedsionka kościoła i po paru sekundach robimy odwrót :mg:


tony montana napisał(a):Zenon pięknie pokazany, tak sobie myślę z perspektywy czasu że chyba to był mój ulubiony kościół w Weronie ..

Nie potrafię się zdecydować na swój ulubiony :) .
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 24.01.2024 13:42

Dobrze, że wróciłaś do nas.
Mam nadzieję, że z Twoim zdrowiem już wszystko OK.

Bazylika świetna. Szczególnie mi się podobają te zapiski mnichów na freskach. Ciekawy sposób pisania kroniki miasta.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.01.2024 22:20

megidh napisał(a):Dobrze, że wróciłaś do nas.

Po prostu nie lubię zostawiać niedokończonych relacji.
Do formy, zwłaszcza wyjazdowej ciągle mi daleko.

megidh napisał(a):Szczególnie mi się podobają te zapiski mnichów na freskach. Ciekawy sposób pisania kroniki miasta.

Chyba pierwszy raz się z tym spotkałam.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.01.2024 22:29

Vicenza

Pociągiem regionale veloce dojeżdżamy do Vicenzy w ok. 40 minut. Ze stacji kolejowej do historycznego centrum jest niedaleko.
Ot krótki spacerek i jesteśmy przy Porta Castello.

Obrazek


Pierwszy większy zabytek na jaki trafiamy to Katedra Santa Maria Annunciata. Obecny wygląd świątyni datuje się na połowę XV wieku.
Obchodzimy kościół dookoła, ale niestety zamknięty na głucho.

Obrazek

Obrazek



Kupujemy lody i idziemy przespacerować się brzegiem rzeki Retrone.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Vicenza szczyci się przede wszystkim renesansowymi budynkami XVI-wiecznego architekta Andrea Palladio i to właśnie wokół tego nazwiska miasto zbudowało swoją turystyczną markę.
Zobaczmy więc i oceńmy ;) . Wracamy w stronę centrum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Główny plac miasta to Piazza dei Signori. Jego wygląd to oczywiście zasługa Andrea Palladio.
Jego dziełem jest przede wszystkim Basilica Palladiana.
Wbrew nazwie nie jest to obiekt sakralny :). Zbudowana została w latach 1549 - 1614 jako siedziba rady miejskiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Całe górne piętro zajmowała wielka Sala Rady Czterystu (Salone del Consiglio dei Quattrocento), a parter przeznaczono na sklepy i warsztaty rzemieślnicze. Tą funkcję handlową pełni zresztą do dzisiaj.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Torre Bissara ma 82 metry wysokości. Szkoda, że nie urządzono tu punktu widokowego :).

Obrazek

Obrazek



Dziełem Andrea Palladio jest też m.in. Palazzo del Capitaniato.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



To co jeszcze wyróżnia się na Piazza dei Signori to dwie charakterystyczne kolumny – na jednej z nich stoi wenecki lew św. Marka, na drugiej „Il Redentore” czyli Chrystus Odkupiciel.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.01.2024 22:30

Ruszamy dalej :hut: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Docieramy na dziedziniec Teatro Olimpico.
Na zdjęciach, których mnóstwo w sieci, wygląda bardzo ciekawie. Niektórzy piszą nawet, że to najpiękniejszy renesansowy teatr w całych Włoszech. Od zwiedzenia wnętrza skutecznie zniechęciła nas jednak cena.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Wracamy w uliczki. Niektóre budynki na dłużej wpadają nam w oko i wcale nie jest to ten słynny Palladio :lol: .
Po prostu nie jesteśmy szczególnie wielkimi fanami renesansu :mg: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Całkiem klimatycznie, ale czegoś mi w tej Vicenzy jednak zdecydowanie brakuje :? :roll: .
Siadamy na aperolka, wyciągamy smartfona i zaglądamy na cro.pl, gdzie paru użytkowników (Tony pozdrawiam :smo: ) dość entuzjastycznie opisywało Vicenzę. Spójrzmy jeszcze raz na relację, bo może coś tu jednak przegapiliśmy :oczko_usmiech: . Po szybkiej lekturze okazuje się, że jednak widzieliśmy już wszystko :mg: .
Spritz poprawia nam trochę humory ;) .

Obrazek


Jeszcze kilka kadrów z Vicenzy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Trafiamy na Piazza San Lorenzo, gdzie zwiedzić można franciszkański kościół św. Wawrzyńca.
Kościół zbudowano w latach 1280-1300. Styl - gotyk lombardzki :).

Obrazek

Obrazek


Trzynawowe wnętrze przykrywa sklepienie krzyżowe.

Obrazek

Obrazek


I na koniec klasztorny dziedziniec.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Póżniej tylko pizza (świetna napoletana, mogę polecić :)) i pociąg powrotny do Werony.


:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.01.2024 17:37

Bolonia, cz.I

Następnego dnia kończy się nasze Veneto romantico.
Lot powrotny mamy wieczorem z Bolonii i bardzo mnie cieszy perspektywa spędzenia paru godzin w mieście arkad.

Z Werony do Bolonii zawozi nas oczywiście trenitalia :hut: .
Po dotarciu na miejsce chcemy przede wszystkim pozbyć się balastu w postaci kabinówek. Na dworcu działa wprawdzie przechowalnia bagażu, ale jest droga i ma mało elastyczne godziny otwarcia. Znajdujemy inne rozwiązanie - skrytki bagażowe Stow Your Bags.
Szczerze polecam.


Bolonia zaskakuje nas nieprzebranymi tłumami ludzi. Pod arkadami handlowej Via dell'Indipendenza trzeba się wręcz przeciskać.

Obrazek


Nie mam żadnego planu na to gdzie pójść i co zobaczyć.
Ot przespacerujemy się po miejscach znanych i lubianych i powspominamy kilka deszczowych marcowych dni, jakie spędziliśmy w Boloni przed paroma laty.
Idziemy w kierunku Piazza Maggiore.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po przekroczeniu Via Rizzoli z fontanny wita nas Nettuno.

Obrazek

Obrazek


Panie, które towarzyszą Neptunowi, wydają się być lekko kontrowersyjne w swoich pozach ;) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przed Bazyliką Petroniusza również tłoczno.

Obrazek

Jeśli ktoś miałby ochotę dowiedzieć się więcej, a może nawet zajrzeć do wnętrza, to zapraszam do tego posta :).


My uciekamy pod arkadki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Nie możemy sobie odmówić wejścia na dziedziniec Palazzo dell'Archiginnasio, niegdyś głównego budynku Uniwersytetu Bolońskiego.
Archiginnasio zdobią tysiące rodowych herbów absolwentów uczelni. W sumie na ścianach, sufitach i sklepieniach na dziedzińcu i w pałacowych wnętrzach jest tych herbów blisko 7 tys. :!:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wchodzimy na klatkę schodową równie bogato przyozdobioną herbami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dalej wstęp jest już biletowany.
W Palazzo dell'Archiginnasio zwiedzić można m.in. Teatr Anatomiczny i przepiękną salę biblioteczną.
Oczywiście i teatr i bibliotekę już widzieliśmy 8) .

CDN

:papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.01.2024 21:57

marze_na napisał(a):Całkiem klimatycznie, ale czegoś mi w tej Vicenzy jednak zdecydowanie brakuje :? :roll: .

Jak dla mnie Vicenza prezentuje się świetnie. Chyba jesteście za bardzo wybredni, bo poznaliście już zapewne całą Italię i trudno Wam teraz dogodzić. Oczekujecie już chyba gruszek na wierzbie :oczko_usmiech:.

marze_na napisał(a):Bolonia, cz.I

Wreszcie się doczekałam tej Bolonii. Ja też muszę się zebrać i skończyć moją relację z tego pięknego miasta, bo mi wstyd, że tak ją zostawiła odłogiem :oops:.


marze_na napisał(a):Bolonia zaskakuje nas nieprzebranymi tłumami ludzi. Pod arkadami handlowej Via dell'Indipendenza trzeba się wręcz przeciskać.

Faktycznie nie ma tam gdzie palca wsadzić 8O .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 26.01.2024 22:16

Vicenza sroce spod ogona nie wypadła ;)

Także pozdrowienia
Jenyy, na jednej stronie Verona, Vicenza i Teraz Bolonia, nieźle :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.01.2024 12:09

megidh napisał(a):Jak dla mnie Vicenza prezentuje się świetnie. Chyba jesteście za bardzo wybredni, bo poznaliście już zapewne całą Italię i trudno Wam teraz dogodzić. Oczekujecie już chyba gruszek na wierzbie :oczko_usmiech: .

Nie twierdzę, że to brzydkie miasto, ale we mnie nie wzbudziło w zasadzie żadnych emocji. Byłam, widziałam, odhaczone.
W drodze powrotnej w trenopomyślałam nawet, że szkoda, że na popołudniową wycieczkę nie wybraliśmy Mantovy.
I to na pewno nie kwestia tego, że widzieliśmy już całą Italię i trudno nam dogodzić. Ciągle mam tam jeszcze sporo białych plam i mnóstwo miejsc, które chciałaby odwiedzić.
Byle tylko zdrowie pozwoliło.


megidh napisał(a):Wreszcie się doczekałam tej Bolonii. Ja też muszę się zebrać i skończyć moją relację z tego pięknego miasta, bo mi wstyd, że tak ją zostawiła odłogiem .

U mnie będzie krótko i po łebkach :). Ale bardzo liczę, że wrócisz do swojej bolońskiej relacji :!:


tony montana napisał(a):Jenyy, na jednej stronie Verona, Vicenza i Teraz Bolonia, nieźle :)

W starszych relacjach nie do pomyślenia. Był w nich ruch i żywe zainteresowanie, nawet się człowiek nie obejrzał jak mu się strona gibnęła.
Aż chciało się pisać.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 27.01.2024 13:19

Też mi się nie chce czasem pisać jak tylko parę osób komentuje, mam taką sinusoidę ;)
No, ale piszemy TAKŻE dla siebie, zawsze to sobie staram przypomniec, że mogę wrócić do swoich relacji. Tylko żeby zdjęcia nie znikały ! :(
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Verona - stron...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone