Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.11.2016 13:04

marze_na napisał(a):Mam tak z Waszą Grecją. Oglądam z wielką przyjemnością chociaż sama się nie wybieram :D .

Czyli mamy znakomity przykład uzupełniania się :D

marze_na napisał(a):Naprawdę trudno spotkać samochód, który nie miałby wgniecenia czy otarcia.

Aha, czyli jak przeżyliśmy Albanię i Ateny, to jeszcze nie musi być koniec :D
Ok... zatem jakby co - to wiosną i najlepiej nie własnym pojazdem...a jeśli już to takim, co zawiezie, obwiezie, przywiezie i pójdzie na części :wink: :lol:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.11.2016 14:09

Potter napisał(a):Mysza mi powiedziała,

A mi pisze, że obrzydliwe :roll: .
Witam w skromnych progach :D .


kulka53 napisał(a):Ok... zatem jakby co - to wiosną i najlepiej nie własnym pojazdem...a jeśli już to takim, co zawiezie, obwiezie, przywiezie i pójdzie na części :wink: :lol:

E tam, od razu na części. Zawsze można spróbować wyklepać. Trochę szpachli, lakier i gotowe.
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 07.11.2016 14:32

Bon jornu! Od kilku lat zbieram się, aby odwiedzić komisarza Montalbano, ale jakoś nie wychodzi. Więc chociaż popatrzę na jego wyspę.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 07.11.2016 15:59

marze_na napisał(a):
Potter napisał(a):Mysza mi powiedziała,

A mi pisze, że obrzydliwe :roll: .
Witam w skromnych progach :D

a to ja akurat użyłem pierwszy tego zaskakującego przymiotnika, oczywiście ma on tu zabarwienie całkiem pozytywne, takie trochę oxymoroniczne :!: i czekam na więcej
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.11.2016 22:45

maxredaktor napisał(a):Bon jornu! Od kilku lat zbieram się, aby odwiedzić komisarza Montalbano, ale jakoś nie wychodzi. Więc chociaż popatrzę na jego wyspę.

Witam i zapraszam :D .


te kiero napisał(a):czekam na więcej

No to lecimy :hut: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.11.2016 22:57

marze_na napisał(a):No to lecimy :hut: .

No to lećmy na lotnisko i do tych Włoch....
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.11.2016 23:01

24.09 - Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu :mrgreen:

------------------------------------------------------------
1. Rzym - Kwirynał
2. Rzym - Piazza Barberini i fontanna di Trevi
------------------------------------------------------------

Zanim postawiliśmy nogę na Sycylii spędziliśmy popołudnie w Rzymie 8) .
Dlaczego tak? Bo to zachwycające miasto jest :hearts: . I musieliśmy zrobić to, co nie udało się rok wcześniej - wrzucić trochę grosza do di Trevi :D .

Nie bez znaczenia były też względy ekonomiczne :mrgreen: . Do Rzymu polecieliśmy za 120 zł od osoby z wrocławskiego lotniska. Cena nieosiągalna w tym okresie dla obserwowanych połączeń z Modlina i Krakowa do Trapani, a jeszcze trzeba byłoby jakoś na te lotniska dojechać.
Z Rzymu na Sycylię miała nas zawieźć trenitalia no i prawie zawiozła :lol: , ale o tym później.


Startujemy planowo. W powietrzu tradycyjnie próbujemy wypatrzeć nad czym aktualnie przelatujemy. Udaje się dopiero w okolicach Triestu :? .

Obrazek


Za chwilę istryjskie wybrzeże i cudowny Rovinj.

Obrazek

Obrazek


Z niecierpliwością wypatrujemy już włoskiego wybrzeża Adriatyku.

Obrazek

Obrazek


W końcu witamy się z Rzymem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Do centrum dostajemy się sprawdzoną już kombinacją - autobus Cotral do stacji Anagnina i dalej metro A.
Wysiadamy na Piazza della Repubblica. Mając do dyspozycji raptem parę godzin, postanawiamy, że pokręcimy się po Kwirynale, na który nie zdołaliśmy zajrzeć podczas pierwszego pobytu w Rzymie. Potem lody, pizza i wieczór przy di Trevi.
No to w drogę :hut: .

Swoją pasiastą fasadą jako pierwszy zwraca uwagę neogotycki kościół San Paolo Dentro le Mura. Zbudowany w 1880 r. był pierwszym kościołem protestanckim w Rzymie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W środku kolorowo :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Następnie kierujemy się w stronę Via delle Quattro Fontane.

Obrazek

Obrazek

(...)
Ostatnio edytowano 09.12.2016 11:41 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.11.2016 23:02

Nasz kolejny cel to Quattro Fontane z końca XVI wieku - cztery fontanny znajdujące się w narożnikach czterech budynków jednego skrzyżowania :).

Obrazek

Obrazek


Narożniki zajmują bogini Junona - małżonka Jowisza, symbol siły i władzy, Diana - bogini łowów i dzikiej przyrody oraz bóstwa rzeczne - Tyber i Arno.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zdecydowanie ciekawiej od Quattro Fontane prezentuje się falista fasada kościoła Karola Boromeusza przy Czterech Fontannach stojącego przy samym skrzyżowaniu. Kościół jest dziełem Francesco Borrominiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zaglądamy do środka. Kościół wzniesiono dla ubogiego zakonu trynitarzy bosych, dlatego próżno szukać tu marmurów, a całość nie ocieka złotem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Szybkie spojrzenie w stronę Piazza del Popolo

Obrazek

Obrazek


i Via Venti Settembre idziemy na Piazza di San Bernardo. Już z daleka widać zamykającą plac Fontannę Mojżesza (del Mose).

Obrazek

Obrazek


Inna jej nazwa to Fontana dell'Acqua Felice - od akweduktu Aqua Felice, pierwszego nowożytego akweduktu w Rzymie, którego była zakończeniem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I akwedukt i fontanna to inicjatywa papieża Sykstusa V. Żeby potomni pamiętali komu je zawdzięczają, na zwieńczeniu fontanny umieszczono papieski herb trzymany przez anioły.

Obrazek

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.11.2016 23:02

Fontanna to nie jedyna turystyczna atrakcja przy Piazza Di San Bernardo. Obejrzeć tu można jeszcze trzy kościoły.
Zaczynamy od najmniejszego San Bernardo alle Terme. Bazylika ta powstała na terenie dawnych Term Dioklecjana przez zaadaptowanie rotundy z początku VI w. n.e., używanej prawdopodobnie jako pomieszczenie do gry w piłkę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nie przez przypadek bazylika zwana jest Małym Panteonem. Jedyny dopływ światła stanowi tu okulus na szczycie kopuły. Kopuła ma średnicę 22m, niemal połowę mniej niż Panteon.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Znajdujący się na przeciwko Kościół św. Zuzanny (Santa Susanna) jest niestety zamknięty. Stoi on podobno na domu rodzinnym Zuzanny, męczennicy rzymskiej, którą ścięto w 295 r. ponieważ nie chciała wyjść za mąż za pogańskiego generała z armii cesarza Dioklecjana.

Obrazek

Obrazek


Otwarty jest natomiast kościół S. Maria della Vittoria.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Barok pełną gębą 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Najcenniejsza w kościele jest kaplica kardynała Cornaro zaprojektowana przez Gian Lorenzo Berniniego. Centralne miejsce zajmuje tu rzeźba „Ekstaza św. Teresy” Wiki donosi, że dzieło to stało się najbardziej kontrowersyjnym w dorobku Berniniego, ale i najbardziej podziwianym oraz uznanym za jego szczytowe osiągnięcie.

Obrazek


Rzut oka na zegarek. Hmm wypadałoby obierać już kurs na di Trevi. Zastanawiamy się chwilę czy iść przez Piazza del Quirinale czy przez Piazza Barberini. Wybieramy wariant drugi co oznacza tyle, że znowu nie zobaczymy Pałacu Kwirynalskiego. Next time :wink: .

CDN

:papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.11.2016 23:09

No no, jest co oglądać :lol: 8O :idea:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.11.2016 08:36

Janusz Bajcer napisał(a):No no, jest co oglądać :lol: 8O :idea:

no, no jest co remontować :lol: ale widać że sobie z tym Włosi radzą
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 08.11.2016 09:10

Muszę się wybrać do Rzymu kiedy będzie tam słoneczko :D . Zdjęcia piękne.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 08.11.2016 09:20

Potter napisał(a): Zdjęcia piękne.
No przecież mówiłam ... :roll:

Marzenka, a ile monet wrzuciłaś do Di Trevi? :smo:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.11.2016 10:39

marze_na napisał(a):Mając do dyspozycji raptem parę godzin, postanawiamy, że pokręcimy się po Kwirynale, na który nie zdołaliśmy zajrzeć podczas pierwszego pobytu w Rzymie. Potem lody, pizza i wieczór przy di Trevi.

Mam techniczne pytanie: co zrobiliście z bagażami? Zwiedzały z Wami? (bo chyba nie mieliście tylko cabin bage na tyle dni...)


marze_na napisał(a):Obrazek

A czemuż te aniołki mają łańcuchy na sobie?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.11.2016 11:32

Janusz Bajcer napisał(a):No no, jest co oglądać :lol: 8O :idea:

Rzeczywiście jakiś długaśny mi ten odcinek wyszedł :oczko_usmiech: .


te kiero napisał(a):no, no jest co remontować :lol: ale widać że sobie z tym Włosi radzą

O zabytki faktycznie dbają. Ale skoro, żyje się w dużej mierze z turystów ...


Potter napisał(a):Muszę się wybrać do Rzymu kiedy będzie tam słoneczko :D . Zdjęcia piękne.

Mysza na pewno chętnie coś zorganizuje :D .


mysza73 napisał(a):Marzenka, a ile monet wrzuciłaś do Di Trevi? :smo:

Wrzuciliśmy tylko po jednej :D . Interesowała nas wyłącznie rewizyta w Wiecznym Mieście :smo: .


piekara114 napisał(a):Mam techniczne pytanie: co zrobiliście z bagażami? Zwiedzały z Wami?

Zwiedzały z nami. Początkowo chciałam je wrzucić do skrytki na Termini, ale doszłam do wniosku, że szkoda czasu. Pokonywaliście kiedyś te korytarze między dworcem, a peronami metra :roll: . Poza tym nie jechaliśmy potem z Termini i trzeba byłoby specjalnie wracać ...

piekara114 napisał(a):(bo chyba nie mieliście tylko cabin bage na tyle dni...)

Mieliśmy :mrgreen: . Tyle ile ryanair pozwala wnieść na pokład. No prawie, bo torby na ramię miały kilka centymetrów więcej, a walizki troszkę przekraczały dopuszczalne 10 kg. Przy pakowaniu było wesoło, ale do teraz jestem z nas dumna :oczko_usmiech: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone