Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.11.2016 08:17

Janusz Bajcer napisał(a):Odnośnie filmików - wklejasz link z youtube i filmik widać :idea:

Dziękuję za pomoc. Edytowałam :D .


tiwa napisał(a):ale przez to zdjęcie ciężko mi będzie zasnąć 8O .

Przepraszam :oops: :wink: .


Mikeee napisał(a):przy di Trevi byliśmy zarówno w dzień, jak i wieczorem. W Grudniu. Tam jest chyba zawsze opór luda :roll:

Że będzie luda to się spodziewałam, ale że aż tyle to nie 8O .
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 09.11.2016 09:49

No i oprócz kolejnej porcji pięknych zdjęć, bardzo przydatna (mam nadzieję kiedyś :) ) informacja o kolejach z Rzymu ...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 09.11.2016 09:52

Rzym jak zawsze piękny i dostojny :)
Ale najbardziej zaciekawił mnie ten opis poszukiwań jak dostac się na Wyspę - jesteś MISTRZYNIĄ

A TreniItalia kochana ;)
"temporary failure" ;) heheh
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 09.11.2016 11:21

Marzenko, z wielką przyjemnością dołączam do zwiedzających Sycylię Waszym okiem 8) .
Nie wiem, czy samej uda mi się kiedyś taką podróż przeżyć, bo nawet w małym procencie nie jestem tak zorganizowana jak Ty :roll: w poszukiwaniach optymalnych możliwości dotarcia i pobytu w wybranych miejscach.
Wirtualne zwiedzanie też jest jednak przyjemne, zwłaszcza gdy można pooglądać super fotki :) .

piekara114 napisał(a): Ja musiałbym jeszcze m.in. maskę do snurkowania tam upchnąć, talerzyk, kubek - obcych nie lubię

Też się da, w każdym bądź razie Grzesiek na Kretę wziął do podręcznego bagażu komplet snurkowy - płetwy zmieściły się po przekątnej.
Ja takiego sprzętu nie potrzebuję, więc miałam łatwiej (chociaż moja kabinówka była ciut mniejsza, od dopuszczalnej), no ale pakowałam się na 14 dni, a nie na tyle co Marzena. Kubeczek i talerzyk :idea: można kupić na miejscu, a potem zostawić w ostatnim miejscu noclegowym (my tak zrobiliśmy z nożem), zdecydowanie będzie taniej, niż bagaż rejestrowany :wink: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.11.2016 12:21

Potter napisał(a):przydatna (mam nadzieję kiedyś :) ) informacja o kolejach z Rzymu ...

Paweł później czytał, że Tiburtina została pomyślana dla kolei dużych prędkości. Termini nie jest przelotowe więc wjechanie i wyjechanie zajmuje tym wszystkim freccia... trochę czasu. Pomysł chyba nie chwycił, bo one prawie wszystkie i tak zahaczają o Termini :roll:



tony montana napisał(a):A TreniItalia kochana ;)

Bardzo :!: Myślę, że jeszcze nie raz skorzystamy :mrgreen: .



dangol napisał(a):Marzenko, z wielką przyjemnością dołączam do zwiedzających Sycylię Waszym okiem 8) .
Nie wiem, czy samej uda mi się kiedyś taką podróż przeżyć, bo nawet w małym procencie nie jestem tak zorganizowana jak Ty :roll: w poszukiwaniach optymalnych możliwości dotarcia i pobytu w wybranych miejscach.

Cześć Danusiu.
Można też prościej i pewnie wcale nie drożej. Tylko najpierw trzeba upolować lot, a potem brać urlop :D .
Pośmigałam trochę po różnych forach i bilety z Modlina czy Krakowa ludzie trafiali w bardzo atrakcyjnych cenach. Ale ja mam taką pracę, że na dłuższy wyjazd mogę sobie pozwolić plus minus tylko między 20 a 10 następnego miesiąca. Dlatego najpierw wybieram termin, a potem kombinuję :lol: .

Pozostaje jeszcze opcja własnego auta co ma swoje plusy i minusy. Ale nie podejmowałam się nawet kalkulowania kosztów, bo szkoda mi urlopu, żeby parę dni spędzić w podróży.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.11.2016 12:40

25.09 - Mesyna
-----------------------------------------
1. Mesyna, część I
2. Mesyna, Piazza del Duomo
-----------------------------------------

Budzimy się przed Tropeą. W samą porę, żeby popatrzeć na budzące się wybrzeże Kalabrii.
Prognozy pogody, które na weekend zapowiadały załamanie pogody w tej części Europy niestety okazują się sprawdzać. Nad Kalbrią, Cieśniną Mesyńską i dalej nad Sycylią wiszą ciężkie chmury.
Słoneczna Italia :roll: :lol: . Spoko, już trochę przywykliśmy :wink: . Tu przynajmniej nie pada :? .

Villa San Govanni wita nas ponuro.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Schodzimy z peronu i natychmiast trafiamy do wyjścia na prom. Kupujemy bileciki i czekamy na otwarcie szlabanu.
Industrialnie tu :roll: . Zastanawiamy się nad przeznaczeniem tych wszystkich konstrukcji.

Obrazek

Obrazek


Promy pływają mniej więcej co 30 minut, więc nie czekamy długo. Obsługa wygania wszystkich na dolny pokład. Widoczków nie będzie. Nie szkodzi, aura i tak nie zachęca. Nie mija pół godziny i już możemy schodzić na ląd.

Mesyna, trzecie co do wielkości miasto Sycylii, nie jest może najpiękniejszym miastem jakie widzieliśmy, w zasadzie to plasuje się gdzieś w ogonie, ale na parę budynków można rzucić okiem.
Pierwsze wrażenia? No słabo. Baaaardzo słaboooooo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Najpierw idziemy na dworzec kupić bilety do Taorminy. Przebiega mi nawet przez myśl, żeby wsiąść w najbliższy pociąg i wiać czym prędzej, ale prognozy pokazują, że nie ma się co spieszyć bo w Taorminie leje. Poza tym przewodniki i internety donoszą o ruchomym zegarze na dzwonnicy przy katedrze, który codziennie w południe funduje zgromadzonym na Piazza Duomo niezapomniany spektakl. No dobra, dajmy Mesynie szansę. Kupujemy bilety na 14stą i idziemy w miasto. Znowu z walizkami, bo na stacji nie słyszeli o przechowalni bagażu :evil: .


Ale zanim pójdziemy muszę napisać jendą rzecz. To, że współczesna Mesyna to niemal wyłącznie nowa, średnioatrakcyjna zabudowa jest efektem wyjątkowo nieszczęśliwego położenia. Miasto przez wieki nawiedzały liczne trzęsienia ziemi, a największe miało miejsce 28 XII 1908 r. Dziś jego siłę określono by na 7,5 stopnia w skali Richtera. Pod gruzami zginęło ok. 80 tys. mieszkańców 120-tysięcznej wówczas Mesyny. 95% budynków legło w gruzach. Potem na ledwie odbudowane miasto spadły alianckie bomby. Można przeczytać, że Mesyna była najbardziej bombardowanym włoskim miastem w czasie II wojny światowej.

Teraz na Mesynę patrzy z nieco większą wyrozumiałością :D :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Fikusik 8O .

Obrazek



Można tu jednak znaleźć perełki, jak np. kościół Santissima Annunziata dei Catalani. Świątynia pochodzi z końcowego okresu panowania Normanów (XII-XIII w.).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mimo, że jest niedziela, a wisząca przy furtce tabliczka informuje o mszy świętej o godz. 10.00 to nikt się nie pojawia i nikt nie otwiera. Szkoda, bo liczyliśmy, że zajrzymy do środka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zabieramy walizeczki :mrgreen:

Obrazek

i lecimy dalej.

(...)
Ostatnio edytowano 09.12.2016 11:37 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.11.2016 12:40

Naprzeciwko świątyni Santissima Annunziata dei Catalani, na placu o tej samej nazwie, stoi posąg Jana Austriackiego (don Juan d'Austria), zwycięzcy w bitwie morskiej pod Lepanto.

Obrazek


Idziemy w stronę portowego nabrzeża.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wejścia do portu strzeże postać Matki Boskiej, patronki miasta.

Obrazek

Obrazek



Wspominałam, że sycylijscy kierowcy ignorują znaki drogowe? Tylu na raz może nie przegapią :lol: .

Obrazek


Postanowimy pomaszerować promenadką do pomnika Neptuna, a potem skręcić w stronę Piazza Duomo.
Jest i pan Neptun.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po trzęsieniu ziemi w 1908 roku miasto zaprojektowno na nowo. Postanowiono wówczas, że budynki będą nie wyższe niż 12 m, a ulice będą miały po 12 m. Taką właśnie szeroką arterią wracamy w stronę centrum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zatrzymujemy się przy Galerii Vittorio Emanuele III. Z ciekawością zaglądamy do środka. Trochę nam to przypomina inną galerię ;).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tylko trochę, bo w porównaniu z tą tutaj w Napoli jednak był porządeczek :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek


CDN :papa:
Ostatnio edytowano 11.11.2016 13:55 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 11.11.2016 13:31

A Scylle i Harybdę widzieliście? ;)

Marzena, tam masz maly błąd "Lapanto", bitwa pod "Lepanto" - chyba się nie obrazisz?

8)

Oby w Taorminie nie padało! :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.11.2016 14:03

tony montana napisał(a):A Scylle i Harybdę widzieliście? ;)

Charybdę :smo: .

Chyba pochowały się przed deszczem :? .

tony montana napisał(a):Marzena, tam masz maly błąd "Lapanto", bitwa pod "Lepanto"

Dzięki.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 11.11.2016 14:21

marze_na napisał(a):
tony montana napisał(a):A Scylle i Harybdę widzieliście? ;)

Charybdę :smo: .

Chyba pochowały się przed deszczem :? .

tony montana napisał(a):Marzena, tam masz maly błąd "Lapanto", bitwa pod "Lepanto"

Dzięki.


Hehe wlasnie Charybde :)
Przyganial kociol garnkowi ;)
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 11.11.2016 14:23

marze_na napisał(a):
krakusowa napisał(a):Chętnie powspominam.... :roll:
i pooglądam to czego nie widziałam 8O

Parę nowych miejsc pokażemy 8) .

I jest pierwsze miejsce - Mesyna :roll:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.11.2016 19:04

marze_na napisał(a):Pierwsze wrażenia? No słabo. Baaaardzo słaboooooo.

Po takiej zapowiedzi spodziewałem się odrapanych ruder, śmieci i mafii za każdym rogiem :roll: a tu wcale nie jest tak źle, a nawet jest całkiem nieźle :idea:
Strach się bać co będzie jak pokażesz to co się Wam podobało :wink: :lol:
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 11.11.2016 20:31

Też podziwiam, że "zmieściłaś się" do małej walizeczki... ja nie umiem podejść racjonalnie do pakowania, zawsze wszystko się przyda :D i zawsze mi się wydaje, że czegoś zapomniałam...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.11.2016 17:37

krakusowa napisał(a):I jest pierwsze miejsce - Mesyna :roll:

Rozumiem, że nie bardzo przypadła do gustu :oczko_usmiech: :?:


kulka53 napisał(a):
marze_na napisał(a):Pierwsze wrażenia? No słabo. Baaaardzo słaboooooo.

Po takiej zapowiedzi spodziewałem się odrapanych ruder, śmieci i mafii za każdym rogiem :roll: a tu wcale nie jest tak źle, a nawet jest całkiem nieźle :idea:

No nie warto dać się zwieść pierwszemu wrażeniu :D .
A śmieci też będą :evil: . Już w najbliższym odcinku.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.11.2016 23:56

25.09 - Mesyna, Piazza del Duomo

Docieramy na Piazza Duomo. Na placu roi się od sprzedawców badziewia wszelkiej maści :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obok katedry wznosi się dzwonnica posiadającą podobno największy na świecie mechanizm zegarowy skonstruowany w Strasburgu w 1933 r. z figurami wprawianymi w ruch każdego dnia w południe.

Obrazek

Obrazek


Całości wystroju placu dopełnia barokowa Fontana di Orione z XVI w. Fontannę postawiono dla upamiętnienia otwarcia pierwszego akweduktu w mieście. Wodę doprowadzono z rzeki Camaro.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Najwięcej uwagi poświęcamy oczywiście katedrze.

Romańska katedra została wzniesiona w XII w. przez normańskiego króla Rogera II. Ta pierwsza, bo to co dzisiaj oglądamy to efekt wielokrotnej przebudowy i odbudowy. Ostatnia miała miejsce po bombardowaniu z 1943 roku.
Jedynym zachowanym elementem pierwotnej budowli jest dolna część fasady.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(...)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia

cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone