Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13063
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.02.2017 11:58

marze_na napisał(a):Poza tym sporo czasu spędzam planując kolejny tydzień we Włoszech :mrgreen:
Oczekuję jakiegoś konkretu :evil: ... termin, region ... no :smo:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 05.02.2017 13:44

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):Poza tym sporo czasu spędzam planując kolejny tydzień we Włoszech :mrgreen:
Oczekuję jakiegoś konkretu :evil: ... termin, region ... no :smo:

Ja też oczekuję...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 05.02.2017 15:18

Mikeee napisał(a):
mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):Poza tym sporo czasu spędzam planując kolejny tydzień we Włoszech :mrgreen:
Oczekuję jakiegoś konkretu :evil: ... termin, region ... no :smo:

Ja też oczekuję...


I ja też, bo jak tak dalej pójdzie to ja skończę relację szybciej od Ciebie Marzenka ! :)

Ale teraz zrobiłem długiego stopa

:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8661
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.02.2017 17:00

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):Poza tym sporo czasu spędzam planując kolejny tydzień we Włoszech :mrgreen:
Oczekuję jakiegoś konkretu :evil: ... termin, region ... no :smo:

Mikeee napisał(a):Ja też oczekuję...


Konkrety dopiero powstają :hut: .
Region już nieco poznany - Kampania 8) . 22 kwietnia lądujemy w Napoli :hearts: .


tony montana napisał(a):jak tak dalej pójdzie to ja skończę relację szybciej od Ciebie Marzenka ! :)

To bardzo prawdopodobne :oczko_usmiech: .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.02.2017 17:55

Modika przepiękna i bardzo fotogeniczna :)

Ja też uwielbiam gorzką czekoladę, więc myślę, że coś bym dla siebie w tej wytwórni znalazła :mrgreen:
Mieli coś z marcepanem? Gorzka czekolada plus marcepan to moje ulubione połączenie :D

Ostatnio w Austrii upolowałam takie czekolady Ritter Sport:

Obrazek

Pycha! :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8661
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.02.2017 11:44

maslinka napisał(a):Ja też uwielbiam gorzką czekoladę, więc myślę, że coś bym dla siebie w tej wytwórni znalazła :mrgreen:
Mieli coś z marcepanem?

Nie kojarzę. Ale nie sądzę, żeby były takie w ofercie, bo te czekolady z Modiki nie są nadziewane.


maslinka napisał(a):Ostatnio w Austrii upolowałam takie czekolady Ritter Sport:

Obrazek

Pycha! :D

Też ją lubimy. Zwłaszcza Paweł.
Na Ritter Sporty polujemy w promocjach w Lidlu albo w Kauflandzie :mrgreen: .
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 06.02.2017 12:22

marze_na napisał(a):
Mikeee napisał(a):Jak Wam smakowała TA czekolada?

Generalnie jestem na TAK. Uwielbiam gorzką czekoladę i ta z Modiki trafia tutaj w mój gust, bo to sama masa kakaowa. Wyczuwalny wyraźnie nierozpuszczony cukier też mi nie przeszkadzał. Przeszkadzała mi tylko cena :wink: , ok. 3-3,50 euro za tabliczkę.
Natomiast mojej mamie, której sprezentowaliśmy tabliczkę, właśnie przez ten cukier czekolada niespecjalnie smakowała. Paweł też zdecydowanie opowiedział się za "naszą" - gładką i aksamitną.


Dobre czekolady są bardzo drogie. Na przykład te robione przez Jakuba Piątkowskiego (nagradzane na festiwalach czekoladowych) kosztują średnio 16 zł za 50-gramową tabliczkę :(

A Modica dopisana do listy (coraz dłuższej) miejsc do odwiedzenia.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 08.02.2017 10:55

... piękna ta Modica - trzeba zapisać w pamięci na przyszłość ... :wink: ...
Pozdrawiam.
Mai
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 212
Dołączył(a): 26.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mai » 08.02.2017 21:11

Czekam na dalszy ciąg ;)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12741
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 13.02.2017 14:11

marze_na napisał(a): sporo czasu spędzam planując kolejny tydzień we Włoszech


Planowanie to ważna sprawa, niemniej jednak :idea: przydałby się ulubiony cd :!:

A mnie w tym roku ominie planowanie wrześniowych wakacji, gdyż (po kilku latach przerwy w wyjazdach ze znajomymi) :idea: podłączamy się do wyjazdu planowanego przez kogoś innego.

marze_na napisał(a): Następny nasz wyjazd na Sycylię będzie więc pod znakiem wulkanów: Stromboli, Vulcano

Wszystko wskazuje na to, że :o zobaczymy je przed Wami (chociaż zapewne nie na każdy wejdziemy :wink: ) , albowiem wspomniane wyżej podłączenie związane ma być z tygodniowym bujaniem się pod żaglami po Wyspach Liparyjskich właśnie. Oczywiście jeśli Neptun będzie łaskawy :) , oraz nie nastąpią inne :roll: nieprzewidziane niesprzyjające okoliczności.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8661
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.02.2017 23:57

maxredaktor napisał(a):A Modica dopisana do listy (coraz dłuższej) miejsc do odwiedzenia.

kmichal napisał(a):... piękna ta Modica - trzeba zapisać w pamięci na przyszłość ... :wink: ...

Myślę, że od razu możecie dopisać do listy Ragusę, do której za chwilę zaproszę :hut: .


Mai napisał(a):Czekam na dalszy ciąg ;)

Już odkurzam wątek :D .


dangol napisał(a):
marze_na napisał(a): Następny nasz wyjazd na Sycylię będzie więc pod znakiem wulkanów: Stromboli, Vulcano

Wszystko wskazuje na to, że :o zobaczymy je przed Wami (chociaż zapewne nie na każdy wejdziemy :wink: ) , albowiem wspomniane wyżej podłączenie związane ma być z tygodniowym bujaniem się pod żaglami po Wyspach Liparyjskich właśnie.

Ale super! Będę wypatrywać relacji :D .

My dzisiaj z ogromną radością przyjęliśmy zapowiedź ryanair'a o uruchomieniu połączenia z Wrocławia do Palermo :mrgreen: . Będzie łatwiej wracać na Sycylię, bo pomysły na zwiedzanie tej wyspy ciągle nam się mnożą :lol: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8661
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.02.2017 00:11

01.10 - Ragusa
----------------------------------------------------------
1. Ragusa Superiore
2. Ragusa Ibla
3. Ragusa, część III
----------------------------------------------------------

Ragusa to miasto załozone przez Sykulów, rodowitych mieszkańców Sycyli, po tym jak greccy koloniści zepchnęli ich w głąb lądu.

Do Ragusy docieramy już po zmroku. W wąskim labiryncie uliczek znajdujemy nasze B&B wybrane poprzedniego wieczora z propozycji booking.com, po tym jak nasza pierwsza rezerwacja została anulowna. Jak to mówią nie ma tego złego... :).
B&B Night&Day polecam z czystym sumieniem. Nie tylko dlatego, że w atrakcyjnej lokalizacji, że schludnie i ładnie, ale przede wszystkim ze względu na oferowane śniadanie. Najlepsze jakie mieliśmy okazję zjeść w czasie całego pobytu na Sycylii 8) .
Właścicielka mówi dużo i tylko po włosku. I niespecjalnie zdaje się przejmować, tym że niewiele z jej słowotoku rozumiemy :lol: .

Załatwiamy formalności, ustalamy godzinę śniadania i idziemy na wieczorny spacer po mieście. Tym nowszym mieście :).
Bo Ragusa to właściwie dwa miasta w jednym - barokowa Ragusa Superiore zbudowana w XVIII w. po trzęsieniu ziemi z 1693 r. oraz średniowieczna Ragusa Ibla, która po tym trzęsieniu została odbudowana.
Dwa stare miasta położone są na sąsiadujących ze sobą wzgórzach i chociaż oba warte są odwiedzenia miano tego piękniejszego jednogłośnie przyznaje się Iblii.

Obrazek
(źródło: PlanetWare.com)


Ponieważ nocujemy w Ragusa Superiore to od niej zaczynamy zwiedzanie. Wieczorem niewiele już było widać :oczko_usmiech: , dlatego nastawiamy budzik na nieprzyzwoicie wczesną godzinę i wybieramy się na poranny spacer przez puste jeszcze ulice.

Bo Ragusa Superiore to przede wszystkim regularna, gęsta siatka ulic.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Co jakiś czas trafia się jakaś chiesa ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


albo palazzo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A to już sztuka zdecydowanie bardziej współczesna :).

Obrazek


Najważniejszym zabytkiem tej części Ragusy jest katedra San Giovanni Battista zbudowna w latach w latach 1706-1760.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Zaglądamy jeszcze na punkt widokowy w stronę Ragusa Ibla i wracamy do naszego B&B, gdzie powinno już czekać na nas śniadanie.

Obrazek

Obrazek



Do dzisiaj na wspomnienie tego śniadania dostaję ślinotoku :lol: . Było i na słodko i na słono. Wszystko tradycyjne i lokalne, a wypieki domowe. To czego nie zdołaliśmy zmieścić dostaliśmy na wynos :).
Po śniadaniu żegnamy się z właścicielką, pakujemy się do auta i podjeżdżamy w stronę Ragusa Ibla.

(...)
Ostatnio edytowano 18.02.2017 23:04 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8661
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.02.2017 00:12

Obie Ragusy, Superiore i Ibla, łączy Via Scale, którą tworzy około 340 schodów.

Obrazek


Zanim jednak przejdziemy na Iblę zatrzymujemy się przy wszytkich możliwych punktach widokowych :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Trudno się oderwać od fotografowania :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(..)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8661
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.02.2017 00:13

Najładniejszy widok rozpościera się chyba sprzed kościoła Santa Maria delle Scale.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mamy towarzystwo :).

Obrazek


Jeszcze mała porcja daszków i możmy ruszać w dół Via Scale.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13063
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 16.02.2017 09:23

Nie wiem o co chodzi, ale nawet pół zdjęcia nie widzę :? :cry: :cry: :cry: :cry:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone