Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 23.02.2017 09:06

Wczoraj na Planete+ z mojego ulubionego cyklu "Świat z góry" odcinek o 18.30 poświęcony był Sycylii:
"Od Palermo do Cieśniny Messyńskiej"...
Z Kastora i Polluksa niewiele zostało, ale dopiero z góry było widać ogrom tej świątyni - to, co widzieliśmy spacerując między "kamieniami" układało się w piekną logiczną całość dopiero z lotu ptaka...

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 23.02.2017 10:55

marze_na napisał(a):
Przy wejściu otrzymujemy darmowy bilet (liczą w ten sposób odwiedzających) i po chwili znajdujemy się wśród kamieni.
(Mysza, chwilę zastanawiałam się czy nie zadedykować Ci tego odcinka :smo: )

Nie zdążyłam skomentować "schodów", a były super :!:
a kamienie, no cóż ... może gdybym tam była w pierwszą niedzielę miesiąca, to bym się skusiła ... ale też niekoniecznie :smo:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 23.02.2017 11:42

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):
Przy wejściu otrzymujemy darmowy bilet (liczą w ten sposób odwiedzających) i po chwili znajdujemy się wśród kamieni.
(Mysza, chwilę zastanawiałam się czy nie zadedykować Ci tego odcinka :smo: )

Nie zdążyłam skomentować "schodów", a były super :!:
a kamienie, no cóż ... może gdybym tam była w pierwszą niedzielę miesiąca, to bym się skusiła ... ale też niekoniecznie :smo:


Co Ty Mycha mówisz????

Widziałaś Świątynie Zgody?

To poza Akropolem w Atenach największe skupisko świątyń na świecie

:evil: :roll:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 23.02.2017 11:47

tony montana napisał(a):
mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):
Przy wejściu otrzymujemy darmowy bilet (liczą w ten sposób odwiedzających) i po chwili znajdujemy się wśród kamieni.
(Mysza, chwilę zastanawiałam się czy nie zadedykować Ci tego odcinka :smo: )

Nie zdążyłam skomentować "schodów", a były super :!:
a kamienie, no cóż ... może gdybym tam była w pierwszą niedzielę miesiąca, to bym się skusiła ... ale też niekoniecznie :smo:


Co Ty Mycha mówisz????

Widziałaś Świątynie Zgody?

To poza Akropolem w Atenach największe skupisko świątyń na świecie

:evil: :roll:

No dlatego i w Italii i w Grecji najważniejsze "kamienne skupiska" obejrzałam ... bez większego entuzjazmu :oczko_usmiech: :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.02.2017 11:53

tony montana napisał(a):Wczoraj na Planete+ z mojego ulubionego cyklu "Świat z góry" odcinek o 18.30 poświęcony był Sycylii:
"Od Palermo do Cieśniny Messyńskiej"...

Sprawdziłam, że w niedzielę o 15.30 jest powtórka 8) .



mysza73 napisał(a):a kamienie, no cóż ... może gdybym tam była w pierwszą niedzielę miesiąca, to bym się skusiła ... ale też niekoniecznie :smo:

Pewnie i tak zostałabyś na schodach :smo: .



tony montana napisał(a):To poza Akropolem w Atenach największe skupisko świątyń na świecie

Najfajniejsze greckie świątynie stoją we Włoszech :mrgreen: .
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 23.02.2017 14:46

marze_na napisał(a):Twoje sycylijskie plany ciągle aktualne?


... jak najbardziej, ale nie w tym roku ... :roll: ... ciekawie wyglądają te ruiny na tle panoramy miasta ... :) ...
Pozdrawiam.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.02.2017 23:48

Dolina Świątyń (Valle dei Templi) w Agrigento, część II

Do kolejnych świątyń wiedzie długa Via Sacra. Jak komuś ciąży w kieszeni parę euro może tą trasę pokonać busikiem. My decydujemy się na spacer.

Obrazek

Obrazek


Tempio della Concordia (Świątynia Zgody) z V wieku p.n.e. została zniszczona podczas inwazji Kartaginy. Odbudowano ją w czasach rzymskich, a w 597 roku n.e. przekształcona w bazylikę chrześcijańską. Dzięki temu jest jedyną tak doskonale zachowaną budowlą całej Valle dei Templi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Świątynię Zgody można sobie do woli obfotografować z każdej strony co z ochotą czynimy :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przed świątynią duże zainteresowanie wzbudza rzeźba 'Ikar upadły', dzieło polskiego artysty Igora Mitoraja. Pozostawiona została tutaj po plenerowej wystawie rzeźb Mitoraja w 2011 r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.02.2017 23:49

Wracamy na Via Sacra. Po obu stronach drogi znajdują się pozostałości nekropolii wczesnochrześcijańskiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ostatnia na trasie jest świątynia Hery.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Też trzyma się stosunkowo nieźle, dlatego, że odbudowano ją po zniszczeniach dokonanych przez Kartagińczyków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.02.2017 23:49

Na rozległym terenie Valle dei Templi można spotkać różne okazy fauny i flory :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Teraz czeka nas jeszcze długa droga powrotna.

Obrazek

Obrazek



Podczas zwiedzania Doliny najbardziej brakowało mi jakiejś sensownej mapki, którą można by było otrzymać / nabyć przy wejściu. (Tu niedoścignionym wzorem jest dla mnie plan Pompejów - dokładnie oznaczone obiekty i trasy przejścia, zachowana skala.)

W drodze powrotnej na parking, całkowicie przypadkowo, zauważyliśmy wejście do najciekawszej części chrześnijańskiej nekropolii. Niewiele brakowało, a przeszlibyśmy obok :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na parkingu spotykamy złombolowy pojazd. Nigdzie jednak śladu załogi.


Obrazek

Obrazek



Pakujemy się do auta i wracamy do Punta Grande.
Widok na Agrigento jaki towarzyszył nam podczas zwiedzania Doliny ani trochę nie zachęcił, żeby przyjrzeć się temu miastu bliżej :? .

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.02.2017 11:35

kmichal napisał(a): ciekawie wyglądają te ruiny na tle panoramy miasta ... :) ...

Dokładnie takie same myśli miałam jak zobaczyłam to zdjęcie...
Obrazek
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 25.02.2017 11:57

marze_na napisał(a):Dolina Świątyń (Valle dei Templi) w Agrigento, część II

Do kolejnych świątyń wiedzie długa Via Sacra. Jak komuś ciąży w kieszeni parę euro może tą trasę pokonać busikiem. My decydujemy się na spacer.

Obrazek


Fajna pogoda, fajne zdjęcia, to i kamienie całkiem fajnie się prezentują :oczko_usmiech: ,
chyba jednak w tą pierwszą niedzielę bym się skusiła :smo:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 25.02.2017 13:23

Mnie rownież w stopniu umiarkowanym :oczko_usmiech: kręcą "kupki kamieni", jednak jakość zdjęć, którymi je prezentujesz .... :roll: :D ! Bajka !
PS. Jaka jest stawka dzienna wypożyczenia takiego fotografa :oczko_usmiech: :wink: ?
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 25.02.2017 22:47

świetne miejsce, pięknie pokazane - jak zwykle zresztą.

Ta koza zamiast rogów ma faworki :wink:

pozdrawiam,
M
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.02.2017 19:56

Ta nekropolia świetna 8O , robi wrażenie...
Świątynie oczywiście też...

Chociaż w Grecji też wbrew obiegowym opiniom też można znaleźć nieźle zachowane to i owo :) :
-świątynia Posejdona na przylądku Sunion
-Akropol i Hefajstejon w Atenach
-świątynia Afai na Eginie
-świątynia Apollina na Peloponezie (Bassai)

Co nie zmienia faktu że Dolina Świątyń to zdecydowanie coś co chcielibyśmy kiedyś zobaczyć :roll:

Koza... 8O :lol: :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.02.2017 09:02

piekara114 napisał(a):
kmichal napisał(a): ciekawie wyglądają te ruiny na tle panoramy miasta ... :) ...

Dokładnie takie same myśli miałam jak zobaczyłam to zdjęcie...

Kontrast spory :lol: .


mysza73 napisał(a):Fajna pogoda, fajne zdjęcia, to i kamienie całkiem fajnie się prezentują :oczko_usmiech: ,
chyba jednak w tą pierwszą niedzielę bym się skusiła :smo:

Aż się wierzyć nie chce, że z takim bardzo umiarkowanym :? zainteresowaniem kamieniami wydałaś 30 euro na wstęp na Akropol :roll: :smo: .


Potter napisał(a):Mnie rownież w stopniu umiarkowanym :oczko_usmiech: kręcą "kupki kamieni", jednak jakość zdjęć, którymi je prezentujesz .... :roll: :D ! Bajka !
PS. Jaka jest stawka dzienna wypożyczenia takiego fotografa :oczko_usmiech: :wink: ?

Fotograf cieszy się, że się podoba, ale opcji wypożyczenia nawet nie bierze pod uwagę :? :wink: .


Mikeee napisał(a):świetne miejsce

Obowiązkowy punkt na trasie wycieczek zorganizowanych. Można się podłączyć pod grupę i co nieco posłuchać :D .


kulka53 napisał(a):Dolina Świątyń to zdecydowanie coś co chcielibyśmy kiedyś zobaczyć :roll:

Gdybyście dotarli na Sycylię to obok Doliny Świątyń warto obejrzeć też pięknie położoną świątynię w Segescie i park archeologiczny w Selinunte. A że pewnie pomkniecie Luną to obowiązkowym przystankiem na trasie powinno być Paestum w Kampanii :hut: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 25
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone