Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.02.2017 14:52

piekara114 napisał(a):Czy to to samo miejsce, co Tony z góry pokazywał? Teraz nie mogę zdjęć porównać....

To samo, ale na razie od drugiej strony.


tony montana napisał(a):To samo, tylko że ja tych "właściwych" schodów właściwie nie widziałem, bo one były za rogiem
:(

Schody to schody, nie wiem czy z któregoś rogu są "właściwsze" :? .

To zdjęcie jest robione z samego rogu

Obrazek

"Twoje" schody są z lewej strony i pójdziemy na nie w następnym odcinku :hut: .
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 21.02.2017 15:11

... pół dnia człowieka nie ma a tutaj takie zaległości ... 8O ... ciekawa linia brzegowa ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 21.02.2017 22:12

wspaniała schodowa seria 8)

marze_na napisał(a):Spacerek jaki musimy odbyć plażą do wapiennych klifów Scala dei Turchi to ok. 1,5 km.


czy jest możliwość zejścia z klifu bezpośrednio przy schodach, czy dojście tylko wybrzeżem?

pozdrawiam,
M
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 21.02.2017 22:42

Świetne te schody 8) , zarówno "tureckie, jak "ceramiczne".
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.02.2017 22:50

kmichal napisał(a): ... ciekawa linia brzegowa ... :mrgreen: ...

dangol napisał(a):Świetne te schody 8)

Zaraz pociągniemy temat :D .


Mikeee napisał(a):czy jest możliwość zejścia z klifu bezpośrednio przy schodach, czy dojście tylko wybrzeżem?

Niestety nie wiem. Nawet nie sprawdzałam, bo od razu założyliśmy, że przejdziemy się plażą.
Wypuściłam się dzisiaj z żóltym ludzikiem na spacer po google maps. Stanęłam przy paru punktach widokowych, ale żadnego wyraźnego oznaczenia zejścia nie znalazłam. Może Tony coś wie, bo pisał u siebie o zamkniętych ścieżkach.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.02.2017 23:38

02.10 - Scala dei Turchi, część II

Schody, schody, schody...
Nie da się ukryć, że szalenie nam się tu podoba 8) :!:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Jest i wypatrzona przez nas wcześniej na mapie plaża.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przejście jest fragmentami dość wąskie, ale przy odrobinie ostrożności zupełnie bezpieczne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Zejście w dół na plażę też nie jest na szczęście szczególnie karkołomne :).

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.02.2017 23:39

Zasłużyliśmy na odrobinę laby. Okoliczności piękne, morze cieplutkie. Pierwszy raz mamy okazję popływac w morzu w październiku 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Niektórzy zdają się wierzyć w dobroczynną moc błotka :roll: .

Obrazek


Chociaż jest jeszcze dość wczesne popołudnie to powoli się zbieramy. Na spędzenie pozostałej części dnia jest bowiem zupełnie inny pomysł :hut: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ostatnie pamiątkowe foto i aparaty lądują w torbie. Skutecznie spowalniałyby odwrót ;).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wapiennych klifów jest na południowym wybrzeżu Sycylii więcej, np. tu, tu, tu czy tu.
Nie mam niestety pojęcia jak jest z dostępnością.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 22.02.2017 09:34

Mikeee napisał(a):czy jest możliwość zejścia z klifu bezpośrednio przy schodach, czy dojście tylko wybrzeżem?

marze_na napisał(a):Niestety nie wiem. Nawet nie sprawdzałam, bo od razu założyliśmy, że przejdziemy się plażą.
Wypuściłam się dzisiaj z żóltym ludzikiem na spacer po google maps. Stanęłam przy paru punktach widokowych, ale żadnego wyraźnego oznaczenia zejścia nie znalazłam. Może Tony coś wie, bo pisał u siebie o zamkniętych ścieżkach.


Jest. Naprzeciwko jednego z parkingów jest furtka a przed nią informacja " do Tureckich Schodów"

Ale pięknie tam jest w normalnej porze roku!!
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 22.02.2017 14:24

marze_na napisał(a):Nie da się ukryć, że szalenie nam się tu podoba


... nie tylko Wam ... :wink: ...
Pozdrawiam.
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 22.02.2017 14:29

Mocno spóźniona ,witam się i zabieram za zaległości :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.02.2017 14:29

kmichal napisał(a):
marze_na napisał(a):Nie da się ukryć, że szalenie nam się tu podoba

... nie tylko Wam ... :wink: ...

Też z chęcią bym tam poplażowała...oczywiście z odpowiednim kolorem nieba.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.02.2017 08:38

tony montana napisał(a):Ale pięknie tam jest w normalnej porze roku!!

Nam się chyba dodatkowo "przysłużył" wieczorny deszcz, który elegancko umył schodki :D .



kmichal napisał(a):
marze_na napisał(a):Nie da się ukryć, że szalenie nam się tu podoba

... nie tylko Wam ... :wink: ...

Twoje sycylijskie plany ciągle aktualne?



piekara114 napisał(a):Też z chęcią bym tam poplażowała...oczywiście z odpowiednim kolorem nieba.

Na kolor nieba tego dnia akurat nie mieliśmy prawa narzekać 8) .



andeo napisał(a):Mocno spóźniona ,witam się i zabieram za zaległości :)

Witam i zapraszam :D .
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 23.02.2017 08:46

Świetne miejsce. Też bym się potaplał w tym błotku :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.02.2017 08:53

02.10 - Dolina Świątyń (Valle dei Templi) w Agrigento

Dolina Świątyń (Valle dei Templi) to rozległy teren archeologiczny z pozostałościami świątyń greckich z VI i V wieku p.n.e.

Zatrzymujemy się na chwilę przy drodze skąd doskonale widoczne są trzy najlepiej zachowane świątynie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pobocza ciasno zastawione, więc wjeżdżamy na płatny parking przy PORTA V.
Jakoś odżałujemy te pare euro, skoro samo zwiedzanie Doliny mamy za free :D . 20 euro zostaje w kieszeni 8) . Będzie na kolację :mrgreen: .

Jest pierwsza niedziela miesiąca, a od bodaj trzech lat w pierwszą niedzielę miesiąca wszystkie muzea i stanowiska archeologiczne w całych Włoszech są dostępne dla zwiedzających za darmo. Warto o tym pamiętać planując wyjazd.

Przy wejściu otrzymujemy darmowy bilet (liczą w ten sposób odwiedzających) i po chwili znajdujemy się wśród kamieni.
(Mysza, chwilę zastanawiałam się czy nie zadedykować Ci tego odcinka :smo: )

Obrazek

Obrazek



Agrigento zostało założone przez greckich kolonistów z Koryntu i Rodos w VI wieku p.n.e. Nazwane zostało Akragas (obecną nazwę nadali miastu Rzymianie). W okresie największego rozkwitu Akragas opanowało jedną trzecią Sycylii. Samo miasto zajmowało obszar około 18 ha i otoczone było murami obronnymi o długości 10 km, a liczba mieszkańców miasta osiągnęła 200 tysięcy.
To ponad trzy razy więcej niż leżące wyżej współczesne Agrigento.

Obrazek

Obrazek


W VI i V w. p. n. e. Grecy wznieśli w dolinie siedem monumentalnych świątyń w stylu doryckim. Po większości z nich pozostała do dziś najwyżej kupa gruzu albo zarys fundamentów. Najpierw poważnie zniszczyli je Kartagińczycy w 406 roku p.n.e., potem nie oszczędzali ich chrześcijanie traktując jako źródło materiałów budowlanych. Trzęsienia ziemi również przyczyniły się do tego upadku.

Pierwsza na naszej trasie jest świątynia Kastora i Polluksa z końca V wieku p.n.e.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Całkiem fotogeniczna :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.02.2017 08:53

Tuż obok znajduje się miejsce po Świątyni Zeusa :? .

Obrazek

Obrazek


Dorycka świątynia Zeusa Olimpijskiego wzniesiona została w V wieku p.n.e. Powstała dla uczczenia zwycięstwa nad Kartagińczykami w bitwie pod Himerą. Chociaż uważa się, że jej budowa nigdy nie została zakończona (porzucono ją po inwazji Kartaginy w 406 p.n.e.) to według niektórych źródeł mogła być największą świątynią tego typu jaką w ogóle wzniesiono w historii.
Świątynia Zeusa mierzyła ok. 113 x 56 m i miała wysokość ok. 20 metrów. W żłobieniach jej kolumn mógł ponoć się zmieścić człowiek. Pomiędzy potężnymi kolumnami umieszczono 38 wysokich na ok. 7,5 m posągów olbrzymów tzw. telamonów.

Na terenie wykopalisk leżą trzy upadłe telamony, jeden jest niemal kompletny. Pozwala to chociaż w niewielkim stopniu wyobrazić sobie rozmiary Świątynia Zeusa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Model Świątynia Zeusa w Muzeum Archeologicznym w Agrigento.

Obrazek
(źródło:it.wikipedia.org)



Kolejne ruinki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



W oddali widać już następną dorycką świątynię.

Obrazek



Świątynia Heraklesa (Tempio di Eracle) to prawdopodobnie najstarsza świątynia Valle dei Templi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tempio di Eracle również odbudowano po najeździe Kartagińczyków, ale nie zdołała oprzeć się upływowi czasu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zanim dojdziemy do najlepiej zachowanej Tempio della Concordia robimy sobie przerwę na granitę 8) .

CDN
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 24
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone