Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Hrady, zámky i věže czyli majówka 2018

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 24.05.2018 20:17

M. napisał(a):Mamy mocny polski akcent w wyzwalaniu Pilzna i okolic. Pobliski obóz koncentracyjny dla kobiet wyzwolili żołnierze Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Ostatni żyjący weterani biorą udział w dorocznych uroczystościach ( np. http://tyg23.pbox.pl/pl/a/15902/wyzwole ... z-nsz.html ). Z zaciekawieniem śledzę Waszą relację.


Słyszałem o tym wyzwoleniu ale nie wiedziałem, że to właśnie w okolicy Pilzna.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 24.05.2018 20:48

Pisałem że zwiedzanie Pilzna nie było końcem atrakcji tego dnia. Dotarliśmy do naszego Jindřichův Hradec i poszliśmy odwiedzić ...
.
.
.
.
dworzec kolejowy ;)

d50.jpg


To typowy ck austro-węgierski dworzec jakich pełno w naszej Galicji, ale jest przy nim dodatkowa atrakcja ;).

To istniejąca wąskotorowa kolej kursująca z tego dworca. Dokładnie dwie linie: do Obrataň na północ i Nová Bystřice na południe.
Szczególnie ta druga trasa jest bardzo ciekawa bo prowadzi przez rejon nazwany Czeska Kanadą która jak ją opisują jest krainą lasów z ostrym klimatem, wysokimi wzgórzami, wielkimi stawami i romantycznymi granitowymi formami o dziwacznych kształtach
Odwiedzimy go jutro ;)

Niestety kolejka kursuje regularnie w wakacje a na wiosnę i jesień tylko w soboty. A sobota już za nami :( Pozostaje nam tylko oglądanie "zaparkowanych" wagonów i lokomotyw na bocznicy kolejowej.

d51.jpg

d53.jpg

d54.jpg

d55.jpg

d56.jpg


I na koniec tradycyjnie trasa naszej dzisiejszej podróży

mapa4.JPG
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 25.05.2018 21:38

Dzień 5 - 2.05.2018 (środa)
Powoli zbliżamy się do końca majówki. Zostały dwa ostatnie dni. Ale daleko nam do zmęczenia podróżą ;).
Dwa ostatnie dni będą najintensywniejsze ;).
Dzisiaj zaplanowaliśmy objazd najbliższej okolicy naszej miejscówki czyli Jindřichův Hradec. Zaczynamy od przejazdu ok 20 km na północ. Celem jest zámek Červená Lhota. To renesansowy pałacyk położony na wysepce otoczonej stawem.

Tak wygląda z góry (zdjęcie z internetu, drona się jeszcze nie dorobiłem choć czasami by się przydał)

Zámek_Červená_Lhota_L_cropped.jpg


A to już moje zdjęcia

e1.jpg

e2.jpg


Oglądając przed wizytą zdjęcia w internecie wydawało mi się że muszą być podrasowane, rzeczywistość przerosła jednak moje wyobrażenia. W porannym słońcu (było po godz 9) wyglądał obłednie ;)

e3.jpg

e4.jpg


Wewnętrzny dziedziniec

e5.jpg


I pokryty freskami korytarz do niego prowadzący

e6.jpg


Wzdłuż stawu prowadzi ścieżka obrośnięta kwitnącymi krzewami, można też wypożyczyć łódki do romantycznych "rejsów" po stawie. Udziela się nam bardzo nostalgiczny klimat miejsca ;).

e7.jpg


A te odbicia pałacyku w stawie - piękne.

e8.jpg


Trzeba mu to przyznać - jest bardzo fotogeniczny

e9.jpg


Spacerujemy powoli dookoła pałacyku, oprócz nas dosłownie kilka innych osób, pogoda przepiękna, słońce coraz wyżej. Dzień nie mógł się lepiej rozpocząć.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 26.05.2018 13:21

Przeczytałem właśnie relację jednym ciągiem.
Na majówce jechałem przez Czechy i też widziałem ten patriotyzm na przydrożnych tablicach ...teraz wiem dlaczego tam były.
Twój opis bardzo mi się podoba, zwiedziliście świetne miejsca.
Super widoki z wież, piękne zamki i pałace- najładniejszy ten czerwony.
Szacunek za logistykę (zwłaszcza uwzględnienie pieska).
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 27.05.2018 19:44

Buber napisał(a):Przeczytałem właśnie relację jednym ciągiem.
Na majówce jechałem przez Czechy i też widziałem ten patriotyzm na przydrożnych tablicach ...teraz wiem dlaczego tam były.
Twój opis bardzo mi się podoba, zwiedziliście świetne miejsca.
Super widoki z wież, piękne zamki i pałace- najładniejszy ten czerwony.
Szacunek za logistykę (zwłaszcza uwzględnienie pieska).


Jeszcze kilka ciekawych miejsc zostało mi do opisania. A co do pieska to taka podróż wymaga pójścia na pewne kompromisy ale zaskakująco nie było to bardzo uciążliwe. Pierwszy raz podróżowaliśmy z psem na takim dystansie i byliśmy pełni obaw ale na szczęście niepotrzebnie.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 27.05.2018 21:08

Jedziemy do następnego przystanku na naszej dzisiejszej trasie. Tym razem na zachód. To Hluboká nad Vltavou. Miasteczko położone w pobliżu Czeski Budziejowic. Mimo niewielkich rozmiarów oferuje kilka ciekawych atrakcji. Można odwiedzić tam ogród zoologiczny (ze względu na psa nie byliśmy), podobno świetne 18-dołkowe pole golfowe (nie byliśmy bo nie gramy ;)) oraz cel naszej wizyty - przepiękny pałac. Pałac znajduje się na wzgórzu u stóp którego położone jest miasteczko. Parkujemy i kierujemy się pod górę.

Miasteczko widać nastawione na turystykę, kamieniczki wypielęgnowane a w nich pełno knajpek i restauracji.

e10.jpg

e11.jpg

e12.jpg


Jeśli ktoś nie czuje się na siłach żeby wchodzić pieszo może skorzystać z motorowej kolejki kursującej z parkingu na zamek.

My dochodzimy pieszo

e13.jpg


Zámek Hluboká jest bardzo efektowny. Wybudowany w XV wieku obecną postać otrzymał po generalnej przebudowie w wieku XIX. Przebudowany został w stylu neogotyckim na wzór angielskiego Windsoru.

e14.jpg

e15.jpg

e16.jpg


A tak przedstawia się jego wewnętrzny dziedziniec.

e17.jpg

e18.jpg


Obok zamku zbudowana jest oranżeria w której funkcjonuje sklep z pamiątkami i galeria sztuki

e19.jpg

e20.jpg

e21.jpg


W momencie budowy przez wielu krytykowany był jako budowlany kicz. Lecz upływ czasu spowodował że jest traktowany już inaczej. Już nie przerysowany ale efektowny co zresztą podoba się bo jest on tłumnie odwiedzany.

My jednak żegnamy się już z nim, wracamy spacerkiem na parking i jedziemy do kolejnego pięknego miasteczka. Lecz po drodze będziemy mieli jeszcze nietypowy przystanek 8) .
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.05.2018 06:52

Wypucowane i od restaurowane starówki do domena większości czeskich miast i miasteczek - widać, na co poszły unijne dotacje ;-)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 28.05.2018 08:13

W tym zamku na wyspie zdecydowanie mogłabym zamieszkać, podoba mi się :wink:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 28.05.2018 10:42

Pääkäyttäjä napisał(a):Wypucowane i od restaurowane starówki do domena większości czeskich miast i miasteczek - widać, na co poszły unijne dotacje ;-)


Za to na autostrady trochę zabrakło, bo ich jakość jest dość kontrowersyjna.

beatabm napisał(a):W tym zamku na wyspie zdecydowanie mogłabym zamieszkać, podoba mi się :wink:


No dla Ciebie idealne, można po bułki na żaglach podpłynąć ;)
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 29.05.2018 20:34

Następny przystanek znów nas zaskoczył. Widziałem po zdjęciach czego możemy się spodziewać ale rzeczywistość znów przekroczyła wyobrażenia.

Jedziemy do miasta Třeboň, głównego miasta regionu Třeboňsko który został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO.
Cały ten region leży na płd-zachód od Jindřichův Hradec. Jak zobaczycie na mapie jest on niebiesko - zielony, pełen lasów i stawów. Tak stawów bo są to sztuczne zbiorniki które powstawały tu od XIII wieku, zresztą cały ten region słynie jako zagłębie hodowli ryb, a większość restauracji w mieście specjalizuje się w ich przyrządzaniu.

Z ciekawostek doczytałem, że jest tu największy staw hodowlany na świecie. Tak więc jak tu nie zobaczyć czegoś takiego ;). Mała zmiana trasy - zamiast do miasta jedziemy najpierw nad staw ;).

Oto rybnik Rožmberk, powierzchnia akwenu wodnego to 489 ha.

e30.jpg


Ten żółty kolor wody to pływające pyłki prawdopodobnie sosny. W tym czasie strasznie pyliły tak że musiałem samochodem jechać na myjnie bo praktycznie zmienił kolor na żółty.

e31.jpg


A to klika danych o stawie z tablicy informacyjnej

e32.jpg


Ale głównym celem jest miasto Třeboň. Zwijamy się z pod stawu i jedziemy.
Miasteczko jest malutkie ale naszpikowane zabytkami. Na początek lądujemy na rynku.

e33.jpg


Piękna kolumna morowa a za nią postawiona "mojka".

Taki kameralny ryneczek ale pełen pięknych renesansowych kamieniczek z również renesansowym ratuszem.
Bardzo spodobało mi się to miasteczko, od pierwszego wejrzenia skradło moją duszę ;)

e34.jpg


W mieście odbywał się akurat festiwal filmów animowanych, a na rynku ustawiony był ekran do festiwalowych prezentacji

e35.jpg


W ratuszu mieści się teatr teraz też wykorzystywany do pokazów festiwalowych.
A tak przy okazji miasto liczy ok 8 tyś. mieszkańców a funkcjonuje tutaj teatr ;)

e36.jpg


Właśnie to zdjęcie oddaje klimat tego miasteczka: słońce, trochę senna atmosfera i te piękna architektura w nie przytłaczającej skali. W sam raz dla fanów cro ;).

e37.jpg


Ale rynek to nie wszystko co miasteczko ma do zaoferowania. Jest tu przepiękny zespół pałacowy, naprawdę duży.
Wchodzi się na jego teren wprost z rynku.

e38.jpg


Pochodzi z XIV wieku ale obecny kształt zawdzięcza przebudowie w stylu barokowym z wieku XVII,

e39.jpg

e40.jpg


Dziedziniec pałacowy

e41.jpg


Obok pałacu rozciąga się bardzo duży ogród pałacowy, tu tylko jego mały fragment.

e42.jpg


Ponieważ byliśmy już bardzo głodni poszliśmy poszukać miejsca na posiłek.
W restauracjach w rynku króluje karp pod wszystkimi postaciami ale my mamy ochotę na czeskie knedliki

Odpowiednia knajpkę znajdujemy przy tej ulicy.

e43.jpg


Knedlo, vepro, zelo to coś co nam doda energii. Nie mam fotek jedzenia ale jest coś ciekawego w posiłku na co chciałem zwrócić wam uwagę.

e44a.jpg


To miejscowe piwo (tu w wersji nealko ale taka dola kierowcy) Bohemia regent. Browar jest jednym z najstarszych nadal funkcjonujących w Europie założony w 1379. oczywiście do degustacji kupujemy też w sklepie obok wersję alko do późniejszej konsumpcji ;).

Uliczka którą teraz idziemy prowadzi do kościoła którego wieża widoczna jest już z daleka.

e44.jpg


To Kostel svatého Jiljí a Panny Marie Královny (kościół św. Idziego i Królowej Panny Maryi) będący częścią klasztoru Augustianów.

e45.jpg


W klasztorze i okolicy kościoła trwa remont i jest zakaz wstępu, ale jak nikt nie pilnuje .....;)

e46.jpg


Kościół też zamknięty ale można wejść do przedsionka i zrobić zdjęcie przez szybę w drzwiach.
A jest po co bo konstrukcja tego kościoła nie jest typowa. To kościół dwunawowy z rzędem kolumn pośrodku. Jest ich bardzo mało na świecie (w Polsce to tzw kościoły Kazimierza Wielkiego w Małopolsce m.in. w Niepołomicach, Wiślicy i Sandomierzu)

e47.jpg


Wracamy powoli w stronę parkingu, przechodzimy przez bramę miejską.

e48.jpg


Okoliczny teren poprzecinany jest niezliczonymi kanałami które łączą niezliczone stawy ;)
Między innymi jeden przebiega tuż obok naszego parkingu.

e49.jpg


W nim to zażywa kąpieli jakaś miejscowa bogini płodności ;)

e50.jpg


Opuszczamy z żalem to miejsce, co tu dużo mówić jesteśmy urzeczeni Trzeboniem.
To miasteczko wraz z naszym Jindrzychowem w który kwaterujemy to nasze największe odkrycia podczas tej podróży.
Polecam każdemu je odwiedzić są przepiękne a jeszcze nie spopularyzowane.
Ostatnio edytowano 30.05.2018 08:25 przez mchrob, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.05.2018 21:00

mchrob napisał(a):
Pääkäyttäjä napisał(a):Wypucowane i od restaurowane starówki do domena większości czeskich miast i miasteczek - widać, na co poszły unijne dotacje ;-)


Za to na autostrady trochę zabrakło, bo ich jakość jest dość kontrowersyjna.


Kiedy Polska miała zaledwie jedną autostradę, Czesi mieli ich już bodajże pięć ;) Najstarsza z nich, pochodzi z lat ok. 1930 :) Teraz, tj. od kilku lat, remontuje się co się da i poszerza sieć autostrad i ekspresówek. Za to kauza mosty to teraz nowość - mosty się im sypią :mrgreen:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 29.05.2018 21:36

Pääkäyttäjä napisał(a):Kiedy Polska miała zaledwie jedną autostradę, Czesi mieli ich już bodajże pięć ;) Najstarsza z nich, pochodzi z lat ok. 1930 :) Teraz, tj. od kilku lat, remontuje się co się da i poszerza sieć autostrad i ekspresówek. Za to kauza mosty to teraz nowość - mosty się im sypią :mrgreen:


Trochę się późno obudzili z tymi remontami. Jechałem teraz D2 do Brna to myślałem że samochód się rozleci na tej ich betonce.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.05.2018 06:16

mchrob napisał(a):
Pääkäyttäjä napisał(a):Kiedy Polska miała zaledwie jedną autostradę, Czesi mieli ich już bodajże pięć ;) Najstarsza z nich, pochodzi z lat ok. 1930 :) Teraz, tj. od kilku lat, remontuje się co się da i poszerza sieć autostrad i ekspresówek. Za to kauza mosty to teraz nowość - mosty się im sypią :mrgreen:


Trochę się późno obudzili z tymi remontami. Jechałem teraz D2 do Brna to myślałem że samochód się rozleci na tej ich betonce.


A to ciekawe, D2 jest w zasadzie po remoncie w obie strony (poza jakimś kawałkiem) i jedzie się o niebo lepiej, niż po "schodach do Brna" :D D1/D46/D35 to stosunkowo nowe drogi, zrobili też w końcu odcinek przed i za Wyszkowem - tam to dopiero były płyty, że drobne z portfela wypadały :mrgreen:

Tak, często słyszę, jak to Czesi mają świetne drogi. Nie są, może trochę lepiej łatają dziury :mrgreen:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 30.05.2018 07:31

To prawda, klimatyczne to miesteczko. No i teatr 8O Szok, przy tak małej ilości mieszkańców, tylko im pogratulować :D
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 30.05.2018 07:53

Třeboň robi duże wrażenie :) .
A i chyba turystów nie było tam zbyt wielu - przynajmniej tak można sądzić po Twoich zdjęciach. Co - oczywiście - jest dodatkową zaletą tego miejsca. :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko

cron
Hrady, zámky i věže czyli majówka 2018 - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone