Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Hrady, zámky i věže czyli majówka 2018

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1901
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 20.05.2018 05:53

aga_stella napisał(a):Piękna wycieczka i piękne zdjęcia. W wielu miejscach byłam, ale Zámek Orlík i Hrad Zvíkov do zapamiętania.

Jeszcze kilka tygodni temu też nic o nich nie wiedziałem. Naszczęście dożyliśmy takich czasów, że bardzo dużo można znaleźć w internecie. Będzie w mojej relacji jeszcze kilka takich znalezisk.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1901
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 20.05.2018 20:02

Tradycyjnie mapa naszej dzisiejszej podróży

mapa3.JPG


Również tradycyjnie popołudniowa przechadzka po naszym Jindřichův Hradec :)

Spacerujemy po parku Husovy sady pewnie nazwanym tak ze względu na instniejący tam pomnik.

c40.jpg


Nieco dalej znajduje się pomnik upamiętniający wywiezionych i zamordowanych żydowskich mieszkańców miasta.

c41.jpg


W mieście w budynku dawnego kolegium jezuickiego funkcjonuje "Muzeum fotografie a moderních obrazových médií"
Nie byliśmy w nim (popołudniami już zamknięte) ale obok były otwarty przymuzealny ogród. Oczywiście zapuszczamy się do niego ;)

c42.jpg

c43.jpg

c44.jpg

c45.jpg


Przed wejściem kolejna ciekawostka, w tym miejscu przebiega 15 południk, którego przebieg zaznaczony jest w bruku ulicy.

c46.jpg


Wprawdzie wg googla jest to kilkadziesiąt metrów dalej ale co amerykanie mogą wiedzieć o czeskich południkach ;)

c47.jpg


Dzień powoli się kończy, jutro trochę więcej jazdy samochodem, ale tylko jedno miejsce do odwiedzenia.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1901
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 20.05.2018 23:18

Dzień 4 - 1.05.2018 (wtorek)

Jak już wspominałem dzisiaj czeka nas dłuższa podróż samochodem, na razie nie zdradzę celu choć uważni czytelnicy piewszego postu mogą się domyślić gdzie jedziemy.

Jako że byłą to dłuższa droga to dam trochę fotek zrobionych przez szybę. Udało namówić mi się moją małżonkę do pomocy w udokumentowaniu naszej podróży. Ponieważ Edyta czyta i dopinguje mnie w pisaniu tej relacji chciałbym jej za to tu podziękować :smo:

Nie wiem czy zwróciliście uwagę przejeżdżając przez Czechy, że wzdłuż dróg pojawiły się billbordy przedstawiające czeską flagę. Jest ich bardzo dużo, praktycznie nie ma innych reklam. Zastanawiało mnie czy to z okazji jakiegoś święta powstała ta akcja czy też może wyborów. Później doczytałem, że to nic z tych rzeczy. To protest firmy posiadającej miejsca reklamowe na zmianę prawa. Od zeszłego roku banery reklamowe muszą być oddalone o 50m od pasa drogi krajowej a 250m od autostrady. Właściciele już istniejących bilbordów mieli je usunać, jednak ze względu na to, że wizerunek czeskiej flagi jest chroniony prawem teraz twierdzą, ze nie mogą zgodnie z prawem tego zrobić ;).

d40.jpg

d41.jpg


A tak wyglądają krajobrazy południa Czech, kwitnący rzepak oraz kwitnące drzewa owocowe wzdłuż dróg. Piękna kompozycja :hearts:

d42.jpg

d43.jpg

d44.jpg


Przejeżdżamy nad Zalewem Orlickim mostem Zdakowskim pod którym przepływaliśmy 2 dni temu.

d45.jpg

d46.jpg


Upajamy się pięknymi krajobrazami ;).

d47.jpg

d48.jpg


No i coś co można zobaczyć niemal w każdej miejscowości. Jest 1 maja i właśnie postawili tzw "mojki"
Tradycja kultywowana na terenie Czech i Słowacji mająca uczcić nadchodzącą wiosnę.

d49.jpg
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1901
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 21.05.2018 22:25

No to po przejechaniu 160 km jesteśmy na miejscu. Dzisiejszym celem jest wycieczki jest Plzeň.
A co nas przywiało do tego miasta, stolicy zachodnich Czech? Odwiedziny rodziny a dokładnie siostry mojego teścia. Od ponad 30 lat mieszkającej w Czechach a ostatnio właśnie w Pilznie. Siostra teścia wyszła za mąż za Czecha i tu zamieszkała. (jej mąż niestety już dawno nie żyje, nie było mi dane nigdy go poznać bo wtedy nie znałem jeszcze mojej Lubej). Będąc w sumie tak blisko nie mogliśmy jej nie odwiedzić.

Zajechaliśmy do jej mieszkania, pod domem zostawiliśmy auto a do centrum mieliśmy dojść pieszo (ok 2 km). Najpierw jednak mały poczęstunek. Oczywiście w Pilznie nie mogło zabraknąć piwa więc uzgodnione z małżonką - ona wraca autem. Jedno z zalet małżeństwa ;). Dwa piwka skonsumowane, żołądki napełnione można wyruszyć na zwiedzanie. Piszę o tym bo będzie to miało pewne konsekwencje. Ponieważ zaraz obok jest przystanek tramwajowy nasza przewodniczka ;) poleca skorzystanie z niego. OK to jedziemy. Nasza Lola jeszcze masową komunikacją nie jeździła - ale jesteśmy przygotowani - mamy kaganiec (podobno Czesi są pod tym względem mało pobłażliwi i pokutu można dostać za psa bez kagańca w tramwaju).

Nasz groźny pies obronny ;)

d31.jpg


Dojeżdżamy tramwajem do samego rynku (bilet 16 koron), tramwaj kursuje przez sam rynek (jak kiedyś w Krakowie), samochody zresztą również ale już się przyzwyczaiłem ;)
Srodek rynku zajmuje gotycka katedr Św. Bartłomieja z najwyższą wieżą kościelną w Czechach. Były plany żeby wejść na górę ale dzieci miały dość po wczorajszych wejściach a samemu mi się nie chciało ;)

d1.jpg


Jak rynek to i kolumna a w tle przepiękne kamieniczki

d2.jpg


Renesansowy pilzneński ratusz, trochę mroczny ale i piękny

d3.jpg


Na tyłach katedry znajduje się ozdobna krata

d4.jpg


Podobno przytrzymanie jednego z aniołków powoduje spełnienie życzeń. Widać że wiara w narodzie czeskim dalej silna ;)
My też wierzący i każdy coś tam sobie pomyślał i aniołka pogłaskał ;)

d5.jpg


Ktoś próbuje się wydostać spod bloku granitu ;)

d6.jpg


Nasza ekipa, a z lewej nasza przewodniczka ;)

d7.jpg


Kręcimy się trochę po rynku

d8.jpg

d9.jpg


ale powoli zmierzamy do bardzo ciekawego budynku.

d10.jpg
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 22.05.2018 07:44

Nasza Lola jeszcze masową komunikacją nie jeździła - ale jesteśmy przygotowani - mamy kaganiec (podobno Czesi są pod tym względem mało pobłażliwi i pokutu można dostać za psa bez kagańca w tramwaju).

I bardzo słusznie. Rekami i nogami podpinam się pod kagańcem i smyczą w każdym miejscu publicznym :D

Urocze te czeskie miasteczka :hearts:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1901
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 22.05.2018 09:34

beatabm napisał(a):
Nasza Lola jeszcze masową komunikacją nie jeździła - ale jesteśmy przygotowani - mamy kaganiec (podobno Czesi są pod tym względem mało pobłażliwi i pokutu można dostać za psa bez kagańca w tramwaju).

I bardzo słusznie. Rekami i nogami podpinam się pod kagańcem i smyczą w każdym miejscu publicznym :D

Urocze te czeskie miasteczka :hearts:


Jeszcze kilka będzie w relacji
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1901
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 22.05.2018 21:14

Celem jest Wielka Synagoga w Pilznie. Druga pod względem wielkości w Europie i trzecia na świecie. Większe są tylko w Budapeszcie i Jerozolimie.

d11.jpg


Architektura Pilzna przypomina mi moje rodzinne Bielsko, w podobnym okresie nastąpił ich rozwój (koniec XIX wieku) tylko skala w Pilźnie trochę większa bo w tym czasie było większym miastem. Taką perełkę jak ta synagoga mieliśmy też w Bielsku, niestety nie przeżyła wojny :(

bielsko synagoga.jpg


Wchodzimy do środka, ktoś zostawił tu swoje ślady.

d13.jpg

d14.jpg


Kupujemy bilety. Męska część ekipy nie wyposażona w nakrycia głowy dostaje jarmułki.

d15.jpg


Obecnie synagoga pełni funkcje sali wystawowej i koncertowej.

d16.jpg


Wnętrze jest bardzo klimatyczne, ale widać że wymaga jeszcze odrestaurowania. Podczas wojny zrobiono z niej magazyn a po wojnie niszczała przez wiele lat. Ma się to wydarzyć jeszcze w tym roku, będzie zamknięta na czas remontu.

d17.jpg

d18.jpg


Niemal naprzeciwko synagogi znajduje się największy teatr w Pilznie - Divadlo J.K. Tyla też z końca XIX wieku

d12.jpg


Bardzo przypomina mi Teatr im. Słowackiego w Krakowie

d19.jpg
Ostatnio edytowano 23.05.2018 22:02 przez mchrob, łącznie edytowano 1 raz
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1901
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 23.05.2018 21:08

Wracamy do spaceru po Pilznie.

W międzyczasie chcąc wypłacić trochę gotówki w bankomacie okazuje się, że nie mamy ze sobą żadnych dokumentów. Ani swoich ani od samochodu, super ;) Zostały na kwaterze. Nie przeszkadza mi jazda bez dokumentów pod warunkiem, że o tym nie wiem ;). No ale jak już pisałem małżonka zdeklarowała się jako kierowca, ale teraz odeszła jej całkiem ochota. Nie będzie jechała bez dokumentów a ja po 2 piwach a Czesi mają dopuszczalny poziom alkoholu we krwi 0,0. Na szczęście od tych piw już trochę czasu minęło i jeszcze trochę minie, a też objętość mam odpowiednią tak że liczę że będzie już OK. Tylko, że mieliśmy jeszcze do knajpki jakiejś zawitać, a tam to już tylko kawa niestety ;)

Dobrze, wracamy do spaceru, dochodzimy do ulicy Amerykańskiej. Pilzno i zachodnie Czechy podczas II wojny światowej zostały wyzwolone przez wojska amerykańskie dowodzone przez gen. Pattona. W okresie powojennym starano się nie wspominać o tym fakcie, ale po Aksamitnej rewolucji przypomniano sobie o tym. Dlatego też taka ulica, pomnik generała i pomnik wdzięczności USA na początku tej ulicy. Pomnik wdzięczności przygotowywany do obchodów rocznicy wyzwolenia (obchodzonej bardzo hucznie - są przemarsze ekip rekonstrukcyjnych oraz pokazy)

d20.jpg


Idziemy w dół ulicy Amerykańskiej, dużo tu knajp i klubów.

d21.jpg

d22.jpg


Z ulicy skręcamy w lewo i dochodzimy do miejskiego parku z pomnikiem Bedřicha Smetany.

d23.jpg


Wszędzie pełnia wiosny, kwitnące kasztany to czas matur, w Czechach również.

d24.jpg

d25.jpg


Muzeum Czech Zachodnich

d26.jpg


A to Spejbl i Hurvínek - kukiełki spopularyzowane w latach 70 w filmach animowanych, ale powstały w 1920. Ja nie znałem tych kreskówek ale w rodzinie żony wychowywali się na Czeskiej telewizji i wszystkie ich bajki mają opanowane.

d28.jpg

d29.jpg


Kościół i klasztor Franciszkański

d30.jpg


Dochodzimy z powrotem do rynku, jeszcze idziemy na kawę a potem wracamy tramwajem do mieszkania ciotki.
Żegnamy się i jedziemy do siebie. Na szczęście po drodze bez przeszkód i kontroli. Ale to jeszcze nie koniec dzisiejszego dnia.
Ostatnio edytowano 23.05.2018 22:00 przez mchrob, łącznie edytowano 2 razy
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.05.2018 21:14

Ładne to Pilzno (Plzeň). Muszę w końcu odwiedzić miasto, w którym produkują moje ulubione piwo :P
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1901
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 23.05.2018 21:37

maslinka napisał(a):Ładne to Pilzno (Plzeň). Muszę w końcu odwiedzić miasto, w którym produkują moje ulubione piwo :P


Główna forumowa eksploratorka Czeskiej Republiki nie była jeszcze w Pilznie?
A tak przy okazji jak będziesz się kiedyś bardzo nudzić i nic do zrobienia nie będzie gonić to uzupełnij proszę swoje relacje o zdjęcia bo pisałaś ze je skopiowałaś. Nie wszystkie zdążyłem przeczytać a bez zdjęć to ciężko się czyta. :roll:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 24.05.2018 07:30

Synagoga rzeczywiście imponująca :D
Zawsze bardzo mnie śmieszyła czeska nazwa teatru :mrgreen:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 24.05.2018 08:47

beatabm napisał(a):Urocze te czeskie miasteczka :hearts:

Miałem napisać to samo. :)
mchrob napisał(a):Celem jest Wielka Synagoga w Pilznie. Druga pod względem wielkości w Europie i trzecia na świecie. Większe są tylko w Budapeszcie i Jerozolimie.

Ciekawe, tego nie wiedziałem. :wink:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 24.05.2018 11:41

Pilzno bardzo przyjemne, a sama synagoga imponująca. :)
M.
Croentuzjasta
Posty: 491
Dołączył(a): 19.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) M. » 24.05.2018 14:35

Mamy mocny polski akcent w wyzwalaniu Pilzna i okolic. Pobliski obóz koncentracyjny dla kobiet wyzwolili żołnierze Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Ostatni żyjący weterani biorą udział w dorocznych uroczystościach ( np. http://tyg23.pbox.pl/pl/a/15902/wyzwole ... z-nsz.html ). Z zaciekawieniem śledzę Waszą relację.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1901
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 24.05.2018 20:12

beatabm napisał(a):Synagoga rzeczywiście imponująca :D
Zawsze bardzo mnie śmieszyła czeska nazwa teatru :mrgreen:


walp napisał(a):
mchrob napisał(a):Celem jest Wielka Synagoga w Pilznie. Druga pod względem wielkości w Europie i trzecia na świecie. Większe są tylko w Budapeszcie i Jerozolimie.

Ciekawe, tego nie wiedziałem. :wink:


Nefer napisał(a):Pilzno bardzo przyjemne, a sama synagoga imponująca. :)


Synagoga w Pilznie została zbudowana w stylu mauretańskim, widać bardzo popularnym w tym okresie wśród ich projektantów (albo inwestorów)

Synagoga w Bielsku o której wspominałem wraz z synagogą w Mysłowicach (również zburzoną podczas wojny) byłą zbudowana na wzór synagogi w Szombathely (istnieje do dzisiaj) . Jak ktoś jeździ słynną 86 do Cro to warto wstąpić :)

synagoga mysłowice.jpg
Synagoga w Mysłowicach

synagoga szombately.jpg
Synagoga w Szombathely


A to największa synagoga w Europie - Budapeszteńska

th1_9441_wielka_synagoga_w_budapeszcie.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Hrady, zámky i věže czyli majówka 2018 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone