Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Hrady, zámky i věže czyli majówka 2018

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
Zbyszko666
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2871
Dołączył(a): 20.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zbyszko666 » 17.05.2018 22:33

Przypinam się do czytania. :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14782
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 17.05.2018 22:43

Český Krumlov jest przepiękny. Autentycznie perełka! Byliśmy dwa razy - w sierpniu i w grudniu. Poznaliśmy chyba każdy zakątek :)

Chętnie sobie powspominam, nie żałuj zdjęć :D
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 17.05.2018 22:58

Zbyszko666 napisał(a):Przypinam się do czytania. :papa:


Zapraszam ;)

maslinka napisał(a):Český Krumlov jest przepiękny. Autentycznie perełka! Byliśmy dwa razy - w sierpniu i w grudniu. Poznaliśmy chyba każdy zakątek :)

Chętnie sobie powspominam, nie żałuj zdjęć :D


W zimie w śniegu musi też przepięknie wyglądać (nie wiem czy jak byłaś w grudniu był śnieg?).

Niestety takie miejsca mają jedną wadę, wszyscy wiedza jak są piękne i trzeba przebijać się przez tłumy, a zdjęcia robić w biegu.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 17.05.2018 23:30

No to jeszcze trochę zdjęć z wieży i zamku. Żal było schodzić w dół ale żołądki dają znać, że trzeba szukać miejsca gdzie można je napełnić ;)


c20a.jpg

c20b.jpg

c20c.jpg

c20d.jpg

c21.jpg
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.05.2018 06:49

Český Krumlov to chyba lepiej zwiedzać po wysokim sezonie, choć mnie się wydaje, że turyści są tam cały rok, prawie jak w Hallstatt ;)
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 18.05.2018 10:51

TURYŚCI jak by nie patrzył sami nimi jesteśmy i nie ma co narzekać bo ktoś inny kadrując nas przeklina gdy zasłaniamy lub psujemy kadr :mrgreen: TAKIE CZASY każdy wsiada w samochód, samolot by po chwili po drugiej stronie, myszkować, zaglądać i podziwiać jak to jest tam w innym rejonie naszego globu. 8O 8O 8O i w sumie fajnie, że dzisiejsze czasy nam to umożliwiają.

Pisz i pokazuj nam tę czeską krainę piwem płynącą :D
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5743
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 18.05.2018 14:51

Pięknie w tym Krumlovie :) .
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 18.05.2018 20:25

Pääkäyttäjä napisał(a):Český Krumlov to chyba lepiej zwiedzać po wysokim sezonie, choć mnie się wydaje, że turyści są tam cały rok, prawie jak w Hallstatt ;)


21monika napisał(a):TURYŚCI jak by nie patrzył sami nimi jesteśmy i nie ma co narzekać bo ktoś inny kadrując nas przeklina gdy zasłaniamy lub psujemy kadr :mrgreen: TAKIE CZASY każdy wsiada w samochód, samolot by po chwili po drugiej stronie, myszkować, zaglądać i podziwiać jak to jest tam w innym rejonie naszego globu. 8O 8O 8O i w sumie fajnie, że dzisiejsze czasy nam to umożliwiają.

Pisz i pokazuj nam tę czeską krainę piwem płynącą :D


Český Krumlov wpadł na listę azjatyckich biur podróży, dobrze że przynajmniej Wełtawą nie przypłyną wycieczkowce tak jak do Dubrownika czy Wenecji ;)

Nefer napisał(a):Pięknie w tym Krumlovie :) .


Tak i do tego piękno skumulowane na małej powierzchni potęguje to wrażenie.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 18.05.2018 20:35

Fajny wątek, pewnie się kiedyś przyda po drodze, o Zvikovie nie miałem wiedzy, a wygląda zachęcająco.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 18.05.2018 21:07

Po chwilowym rozdzieleniu naszej ekipy, zbieramy się i schodzimy w dół w kierunku centrum miasta. Tam gdzieś powinniśmy dostać coś do jedzenia ;).

Po drodze mijamy dawny kościół św. Jošta, w którym obecnie znajduje się muzeum marionetek.

c22.jpg


Dochodzimy do mostu na Wełtawie. Tuż za nim znajdujemy knajpkę z odpowiednim tarasem (pies) i stolikiem (6 osób). Dodatkową zaletą jest piękny widok na most i zamek.

c24.jpg

c24a.jpg


Tutaj ta knajpka widziana z wieży - my siedzimy na najwyższym tarasie. Pokazuję to zdjęcie ze względu na pewną pamiątkę którą tam znaleźliśmy.

c14a.jpg


To ona

c25.jpg


Poziom Wełtawy podczas ich powodzi tysiąclecia. Od razu przypomniało mi się nasze Kłodzko (zresztą nasuwa mi się dużo podobieństw pomiędzy tymi miastami) i powódź z 1997 roku.

c25a.jpg


Zamawiamy obiad, ceny dość umiarkowane jak na takie miejsce a jedzenie bardzo smaczne.

c26.jpg


Najedzeni, odzyskujemy siły do dalszego zwiedzania.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 18.05.2018 21:52

te kiero napisał(a):Fajny wątek, pewnie się kiedyś przyda po drodze, o Zvikovie nie miałem wiedzy, a wygląda zachęcająco.

Dzięki za pochwałę bo to moja pierwsza relacja. A co do ciekawych miejsc jeszcze ich kilka będzie tutaj.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 19.05.2018 19:56

Zaraz ruszamy dalej, człowieki skorzystały z toalety w restauracji ;) ale z Lolą jest większy problem. Wszędzie kamienne bruki zero trawy ;) W poszukiwaniu trawy dochodzę do nadbrzeża, przy okazji robię zdjęcie mostu z drugiej strony. Ten Lazebnický most pochodzi z 1830 roku i jest jednym z 23 mostów w Krumlovie.

c26a.jpg


Dołączam do reszty naszej ekipy i idziemy na rynek, oczywiście na środku z morowym słupem.

c27.jpg


Trzeba przebijać się przez tłumy, stragany z pamiątkami no i zaparkowane samochody :(

c27a.jpg


Ale kamieniczki piękne, wszystkie pięknie odrestaurowane. Szkoda że nie możemy być tam wieczorem, na pewno było by spokojniej i jeszcze bardziej klimatycznie.

c28.jpg


Zaraz za rynkiem, stoi przepiękna kamieniczka - to Kaplanka (dom zbudowany na potrzeby kapłanów kościoła św. Wita) - późnogotycka z elementami renesansu (1520).

c29a.jpg


Zaraz obok kościół Św. Wita górujący nad miastem bardzo dobrze widoczny na zdjęciach z wieży zamkowej.

c29.jpg


Miasto ma pełno wąskich opadających i wznoszących się romantycznie uliczek ;) wszystkich nie zdołamy odwiedzić :( Warto byłoby tu przenocować i poczuć mocniej klimat tego miejsca (do poprawki w inny terminie)

c29b.jpg


Przed nami dawne kolegium Jezuickie.

c30.jpg


Przepiękny renesansowy budynek z XVI wieku, obecnie jest tam 5* hotel. Może kiedyś ;)

c301.jpg


Budynek ozdabia charakterystyczny fryz pokryty freskami. Piękne.

c302.jpg


Kręcimy się jeszcze trochę, ale powoli wychodzimy już centrum miasta.

c30a.jpg


Jeszcze tylko kilka fotek z punktów widokowych.

c31.jpg


Ach te bzy ;)

c32.jpg


I żegnamy się z tym miastem. Nashledanou Český Krumlov :papa:

c32a.jpg
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 19.05.2018 20:13

Piękna wycieczka i piękne zdjęcia. W wielu miejscach byłam, ale Zámek Orlík i Hrad Zvíkov do zapamiętania.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14782
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 19.05.2018 20:21

mchrob napisał(a):Ale kamieniczki piękne, wszystkie pięknie odrestaurowane. Szkoda że nie możemy być tam wieczorem, na pewno było by spokojniej i jeszcze bardziej klimatycznie.

Wieczorem jest cudnie. Mam nadzieję, że się nie obrazisz za kilka zdjęć :)

Zimowe (niestety bez śniegu):

2016-12-27-18h03m41 (Custom).jpg

2016-12-27-17h52m18 (Custom).jpg


I letnie:

2014-08-15-21h02m34 (Custom).jpg

2014-08-15-21h08m37 (Custom).jpg

2014-08-15-22h16m35 (Custom).jpg


Pięknie pokazałeś Krumlov. I te bzy na ostatnim zdjęciu :hearts:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 19.05.2018 20:37

maslinka napisał(a):
mchrob napisał(a):Ale kamieniczki piękne, wszystkie pięknie odrestaurowane. Szkoda że nie możemy być tam wieczorem, na pewno było by spokojniej i jeszcze bardziej klimatycznie.

Wieczorem jest cudnie. Mam nadzieję, że się nie obrazisz za kilka zdjęć :)

Miło mi, że sprowokowałem Cię to podzielenia się swoimi zdjęciami. Jeszcze raz utwierdziłem się, że warto tam jeszcze przyjechać ale już z noclegiem tak by poczuć wieczorny klimat. :sm:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Hrady, zámky i věže czyli majówka 2018 - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone