Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Moja Grecja - Ελλάδα μου - MCR

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Grecja 2017 - dzień 9

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 13.08.2017 22:53

02/07/2017

!02072017.jpg


Dzisiejszy dzień zaczęliśmy od Panagia Myrtidiotissa, do której prowadzi urocza droga.

IMGP8054_resize.JPG


Jeszcze kilka lat temu jedyna, od jakiegoś czasu powyżej "starej" zbudowano szerszą, nową. To na nią kierowane są choćby autokary, które nie mieszczą się w skalnych przesmykach. Ja jednak wolę tą bardziej widokową :)

Zanim docieramy do monastyru, odbijam w prawo - w drogę prowadzącą do wysypiska śmieci. Oczywiście to nie ono jest naszym celem :)
Zatrzymujemy się przy Aghios Ioannis Theologos

IMGP8058_resize.JPG
Aghios Ioannis Theologos


kilka chwil później jesteśmy już u celu. Mocno zatłoczonego (niedziela?:).

IMGP8059_resize.JPG
Panagia Myrtidiotissa


IMGP8060_resize.JPG
Panagia Myrtidiotissa


IMGP8063_resize.JPG
Panagia Myrtidiotissa


IMGP8065_resize.JPG
Panagia Myrtidiotissa


Z tego miejsca prowadzą 4 drogi. Jedna powrotna, druga w kierunku południowym do plaży Melidoni, trzecia do uroczego kościoła Aghios Nikolaos o Krasas. Do czwartej jeszcze wrócę. Tymczasem jedziemy wąską, wybetonowaną drogą w kierunku morza

IMGP8069_resize.JPG
Aghios Nikolaos o Krasas


IMGP8078_resize.JPG
Aghios Nikolaos o Krasas


IMGP8080_resize.JPG
Aghios Nikolaos o Krasas


Wracamy i - mijając Myrtidiotisse z lewej - czwartą, szutrową, drogą udajemy się na plażę Limnaria. Z pewnej odległości to naprawdę fajne miejsce

IMGP8083_resize.JPG
Limnaria


IMGP8086_resize.JPG
Limnaria


IMGP8100_resize.JPG
Limnaria


choć mocno żwirkowe

IMGP8095_resize.JPG
Limnaria


Niestety z bliska - celowo nie wrzucam zdjęć - jest okropnie zaśmiecona. Szkoda czasu na to, aby kręcić się tu dłużej, więc wracamy.
Ponownie Myrtidiotissa, mijamy Dokane, Aroniadike, przejeżdżamy Agie Pelagie, kilkaset metrów za którą skręcam w wąską, szutrową drogę docierając do Aghios Georgios Kolokythias

IMGP8104_resize.JPG
Aghios Georgios Kolokythias


Widać stąd Peloponez

IMGP8105_resize.JPG


są tu również pozostałości (bizantyjskich?) ruin

IMGP8108_resize.JPG


Zanim na plażę, wracamy do głównej drogi i jeszcze kilkaset metrów dalej. Tu znajduje się Aghia Patrika - mały port oraz stocznia remontowa

IMGP8114_resize.JPG
Aghia Patrika


Teraz już tylko Agia Pelagia, w ktorej zatrzymujemy się na jakieś picie i małe zakupy plażowe

IMGP8117_resize.JPG
Agia Pelagia


IMGP8118_resize.JPG
Agia Pelagia


IMGP8119_resize.JPG
Agia Pelagia


i wzdłuż wybrzeża, mijając Kalamitsi

IMGP8122_resize.JPG
Kalamitsi


przepiękny Aghios Nikolaos

IMGP8124_resize.JPG
Aghios Nikolaos


Lorentzos

IMGP8126_resize.JPG
Lorentzos


Langade, do której wrócimy, docieramy na sam koniec (ostatni odcinek jest słabej jakości) drogi do Limni

IMGP8130_resize.JPG
Limni


której nazwa pochodzi chyba od zalegającej, po przeciwnej stronie morza, wody - "jeziora"

IMGP8133_resize.JPG
Limni


Mimo iż jest to widokowo piękne miejsce, postanawiamy wrócić do Langady, gdzie spędzamy kilka następnych godzin :)

IMGP8139_resize.JPG
Langada


Po dość długim czasie, odpoczęci, wykąpani w morzu i wygrzani na słońcu, opuszczamy to miejsce. Fajne (dla lubiących spokój - w pobliżu jest kilka innych pustych plaż) z niezwykle drogą kantyną.

Tak więc znów Agia Pelagia, Christoforianika i przed Aroniadika w lewo. Kierunek Paleochora!
Familia zostaje w aucie (Olek postanowił skorzystać z chwili na krótką drzemkę), ja ruszam na zwiedzanie.

IMGP8141_resize.JPG
Paleochora


IMGP8146_resize.JPG
Paleochora


IMGP8147_resize.JPG
Paleochora


IMGP8150_resize.JPG
Paleochora


IMGP8152_resize.JPG
Paleochora


IMGP8153_resize.JPG
Paleochora


IMGP8157_resize.JPG
Paleochora


IMGP8158_resize.JPG
Paleochora


Kilka lat temu, gdy byliśmy na Kithirze po raz pierwszy, dalsza droga po Paleochorze kończyła się tutaj. Dalej było ogrodzenie i ostrzegający napis - zakaz wstępu.
W tym roku można dojść wszędzie. Rozkoszując się ciszą, pięknymi widokami i uważając, aby nie spać w dość głęboki wąwóz ;-)

IMGP8166_resize.JPG
Paleochora


IMGP8168_resize.JPG
Paleochora


IMGP8169_resize.JPG
Paleochora


IMGP8173_resize.JPG
Paleochora


IMGP8175_resize.JPG
Paleochora


IMGP8179_resize.JPG
Paleochora


Chętnie zostałbym tu dłużej, ale trzeba wracać. Szczególnie, że w planach mam jeszcze jedno miejsce. Mitata.
Za Friligianika przez miejscowość prowadzą trzy, niemal równoległe drogi. Lewa - omijająca ścisłe centrum, środkowa - którą jedzie się przez całą miejscowość i skrajnie prawa, szutrowa.
Chwilowo wybieramy tą ostatnią - chcę zobaczyć Aghios Ioannis

IMGP8182_resize.JPG
Aghios Ioannis


oraz tutejszy, odrestaurowany, wiatrak

IMGP8184_resize.JPG


Wracamy i jedziemy środkową drogą. Mitata słynie z tutejszego miodu i choć próbowałem wielu, to faktycznie ten kytheriański jest niesamowity.
Nie pamiętam w którym miejscu, ale gdzieś w miejscowości znajduje się Meli&Gala. Mają nie tylko miód, ale również produkują sery.
Jadąc główną drogą widzę szyld z reklamą pasieki

IMGP8185_resize.JPG
Mitata


zatrzymuję się i szukam właściciela. Ten po chwili odnajduje się i dokonujemy wymiany. Ja staję się bogatszy o dwa słoiki lokalnego miodu, On o 40EUR :)

Poza miodem, Mitata słynie z pięknego kościoła Aghia Triada, uszkodzonego podczas trzęsienia ziemi w 2006r. Od tego czasu stoi z dziurami w murach

IMGP8189_resize.JPG
Aghia Triada


IMGP8190_resize.JPG
Aghia Triada


nie udało mi się wejść do środka.
Co jeszcze? Muszę przyznać, że to wg mnie najładniej położona miejscowość na wyspie

IMGP8192_resize.JPG
Aghia Triada


Jeszcze tylko postój za Viaradika

IMGP8199_resize.JPG


i wracamy do Villana Studios. Kolejny udany dzień.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.08.2017 07:37

MCR napisał(a):jest to widokowo piękne miejsce

Zgadzam się :) , na Limni spędziliśmy prawie cały dzień prawie całkiem sami - poza kilkoma "zaglądaczami" na chwilę.
Fajnie byłoby się stamtąd wybrać kanionem do równie urokliwej Paleochory... myśmy jednak wybrali okrężny wariant samochodowy :cool: .
Zajrzeliście chyba w każdy kąt Kithiry :cool: , pracowite wakacje :lol: ... ale takie właśnie lubię :D
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 18.08.2017 09:09

W każdy to pewnie nie :) ale faktycznie odwiedziliśmy jakieś 90% zaplanowanych miejsc. Największe zaległości dotyczyły okolic Chory - nie dojechałem do Germaniko, plaży Feloti, nie udało się wejść do Kastro (choć zamczysko zwiedziliśmy kilka lat wcześniej) i kilku kościołów na trasie Chora-Kapsali. Choć z drugiej strony, to był drugi i na pewno nie ostatni raz na tej pięknej wyspie :)
Do odkrycia pozostaje mi również cała Antykithira, na którą znów nie dotarłem.

BTW - z Limni do Paleochory to spacer na dziko?:) bo wyznaczonego szlaku tam nie widziałem. Idealny termin na takie wojaże to wiosna, w czerwcu roślinność skutecznie utrudnia spacery poza wyznaczonymi ścieżkami :(
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.08.2017 09:33

MCR napisał(a):Do odkrycia pozostaje mi również cała Antykithira, na którą znów nie dotarłem.

O, to trochę szkoda, tak się właśnie zastanawiałem czy uwzględniłeś ją w planie.
Może następnym razem :)

MCR napisał(a):BTW - z Limni do Paleochory to spacer na dziko?:) bo wyznaczonego szlaku tam nie widziałem. Idealny termin na takie wojaże to wiosna, w czerwcu roślinność skutecznie utrudnia spacery poza wyznaczonymi ścieżkami :(

No raczej na dziko... oczywiście to propozycja - wyzwanie - dla zaprawionych górołazów bo łatwo tam na pewno nie jest.
Pamiętam jak się wybraliśmy kiedyś na Milosie taką niedługą dolinką mającą ujście na plaży Triades (na zachodnim wybrzeżu), to nawet pomimo braku nachylenia terenu trzeba było pokonywać wielkie głazy :D
Ale jak się zagląda do wąwozu z góry z Paleochory i potem od dołu z Limni to chęć jest :)
Mogę się mylić, ale na mapce wyspy którą dostaliśmy płynąc promem kojarzę że był tamtędy zaznaczony szlak :roll:

A tak jeszcze wracając do Milopotamos i wodospadu... kurcze, jak to się stało że on wysechł :? . Myśmy byli we wrześniu i woda płynęła w najlepsze...a spacer kawałek w dół doliny z młynami i kąpiel w jeziorku wspominamy jako jedną z największych atrakcji Kithiry :idea:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 18.08.2017 09:56

kulka53 napisał(a):
MCR napisał(a):Do odkrycia pozostaje mi również cała Antykithira, na którą znów nie dotarłem.

O, to trochę szkoda, tak się właśnie zastanawiałem czy uwzględniłeś ją w planie.
Może następnym razem :)


Uwzględniona była, tylko połączeń brak. W tym roku Kithire obsługiwał (nadal obsługuje) tylko jeden prom, który dalsze połączenia ma tak skomunikowane, że na Antikithirze mógłbym być albo 5 minut albo kilka dni. Jedna i druga opcja odpadła.
Może kiedyś, jak pojawi się przewoźnik zastępujący Lane Lines, dotrę tam z Krety. Co ciekawe - można z Krety na Antikithire popłynąć i wrócić w tym samym dniu (a kilka godzin na tą maleńką wyspę wystarczy), a z pobliskiej Kithiry nie :)
Ot taka logika.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Grecja 2017 - dzień 10

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 18.08.2017 21:30

03/07/2017

Ostatni dzień na wyspie. Po południu musimy złapać Porfyrouse do Neapoli i jeszcze tego samego dnia dotrzeć do Monemvasii...
ale od początku :)
Małżonka po śniadaniu postanawia chwilę odpocząć w pokoju, ja z Juniorem udaję się na krótką wycieczkę.
Najpierw kilka zdjęć Villana Studios - uwielbiam to miejsce

IMGP8202_resize.JPG
Villana Studios


IMGP8205_resize.JPG
Villana Studios


IMGP8208_resize.JPG
Villana Studios


IMGP8210_resize.JPG
Villana Studios


Kalamos nie ma ścisłego centrum. To miejscowość mocno rozrzucona, pięknie położona wśród gajów oliwnych

IMGP8213_resize.JPG
Kalamos


kilku domostw

IMGP8214_resize.JPG
Kalamos


uroczych ruin

IMGP8216_resize.JPG
Kalamos


i trochę zaniedbanych winnic

IMGP8218_resize.JPG
Kalamos


Naszym celem są jednak tutejsze dwa kościoły, do których wspólnie z Aleksandrem "tuptamy" :)

IMGP8220_resize.JPG
Kalamos


IMGP8221_resize.JPG
Kalamos


IMGP8223_resize.JPG
Kalamos


IMGP8225_resize.JPG
Kalamos


Wracamy do pokoju.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Grecja 2017 - dzień 10

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 18.08.2017 21:39

Po 14 opuszczamy Villane i jedziemy w kierunku Diakofti, po drodze zerkając jeszcze na atrakcje Kalamos

IMGP8229_resize.JPG
Kalamos


piękny Agii Anargyrii za Friligianika

IMGP8233_resize.JPG
Agii Anargyrii


i za lotniskiem odbijamy w lewo jadąc do Aghia Moni - jednego z wielu monastyrów na wyspie.
Tradycyjnie - zbudowanego w pięknym miejscu

IMGP8234_resize.JPG


Brama do środka była otwarta

IMGP8235_resize.JPG
Aghia Moni


wskoczyłem więc na kilka minut zrobić zdjęcia

IMGP8240_resize.JPG
Aghia Moni


IMGP8241_resize.JPG
Aghia Moni


Teraz już prosto do Diakofti

IMGP8245_resize.JPG


o 16 Porfyrousa zabiera nas na kontynent...

!03072017_02.jpg
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Grecja 2017 - dzień 10

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 18.08.2017 21:59

Rejs na trasie Kythira-Neapoli trwa planowo 1:20, my złapaliśmy jakieś 10-15 min opóźnienia. Nie jest źle, choć po 17 może być ciężko na jakieś szczególne zwiedzanie okolic.
Krótka korekta trasy i wiem, że dotrzeć powinniśmy w dwa miejsca.
Zaczynamy od położonego 3km na północ Kastro Vatika. Prowadzi tutaj asfaltowa, dobra droga, a przed samą twierdzą znajduje się mały parking

IMGP8247_resize.JPG
Vatika


w tle Neapoli

IMGP8251_resize.JPG
Vatika


zastanawiałem się, czy zamek będzie dostępny do zwiedzania. W internecie, szukając wcześniej informacji, wiedziałem, że jeszcze niedawno poddawany był gruntownej modernizacji. No ale kto nie ryzykuje, ten...
I tak, można go zwiedzać :)

IMGP8253_resize.JPG
Vatika


IMGP8256_resize.JPG
Vatika


IMGP8257_resize.JPG
Vatika


IMGP8261_resize.JPG
Vatika


IMGP8267_resize.JPG
Aghios Athanasios


Po murach chodziłem sam - podejście do twierdzy było dość strome i śliskie, nie ryzykowałem z 2 latkiem.
Chwila odpoczynku w aucie i ruszamy dalej.
Nawigacja prowadzi mnie skrótem przez Kriovrisi. Zdecydowanie czuć, że to droga drugiej kategorii. Asfalt, ale wąski i kręty, co ze słońcem świecącym prosto w oczy stanowi niezbyt ciekawą mieszankę.
Jedyna zaleta - droga jest bardzo widokowa.
Mijamy Krivrisi - jedyną miejscowość na trasie, skręcamy w lewo i na kilometr przed Pantanassa odbijamy w prawo.
Tu znajduje się drugi cel dzisiejszej wycieczki - Aghios Athanasios. Uroczy, odrestaurowany bizantyjski kościół.

IMGP8273_resize.JPG
Aghios Athanasios


IMGP8283_resize.JPG
Aghios Athanasios


IMGP8286_resize.JPG
Aghios Athanasios


40 minut później jesteśmy już w Monemvasii

IMGP8288_resize.JPG
Monemvasia


Szukamy hotelu, meldujemy się, bierzemy szybki prysznic i ruszamy do centrum na jakąś kolację. Ja jestem zachwycony, Asi też się podoba, a Junior jest wręcz wniebowzięty :)
Podziwiam - 2,5 letnie dziecko stworzone do wędrówek, zainteresowane wszystkim wokół. Nie można się nudzić.
Wracamy do hotelu. Jutro czeka nas mocno intensywny dzień...

!03072017_03.jpg
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Grecja 2017 - dzień 11

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 03.09.2017 23:18

04/07/2017

Monemvasia. Szybkie śniadanie w hotelu i jak najszybciej ruszamy na zwiedzanie. Chcę dotrzeć do górnego miasta przed upałami.
Choć wycieczkę zaczęliśmy kilka minut po 8, to już o tej porze znalezienie miejsca do zaparkowania było sporym wyzwaniem.
Postanowiłem więc dojechać do bramy, wysadzić familię, zawrócić w poszukiwaniu skrawka parkingu i piechotą dołączyć do Asi i Olka.

!04072017_01.jpg


Ruszamy.
Choć jesteśmy tu drugi raz, to miejsce wciąż zachwyca :) Najpierw dolne miasto.

IMGP8289_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8291_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8294_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8297_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8303_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8309_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8314_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8318_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8321_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8326_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8334_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8342_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8344_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8347_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8349_resize.JPG
Monemvasia


Odnajdujemy ścieżkę do górnego miasta i zaczynamy wspinaczkę

IMGP8353_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8356_resize.JPG
Daliśmy radę!:)


Widoki z góry porażają pięknem :)

IMGP8360_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8370_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8380_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8382_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8386_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8390_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8392_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8394_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8400_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8404_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8406_resize.JPG
Monemvasia


Postanawiam się, samodzielnie już, trochę poszwędać po górze. Im jednak dalej od Aghia Sophia, tym ruiny w gorszym stanie. Nie zniechęca mnie to, choć dotarcie do tutejszego Kastro jest poza dzisiejszym zasięgiem

IMGP8410_resize.JPG
Monemvasia


trochę naokoło wracam do Familii

IMGP8414_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8417_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8419_resize.JPG
Monemvasia


IMGP8423_resize.JPG
Monemvasia


Jeszcze tylko zakup napoi w tutejszym sklepie i wracamy do auta i kilka godzin spędzonych tutaj kończy się.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Grecja 2017 - dzień 11

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 03.09.2017 23:33

Opuszczając Monemvasie udaję się najpierw do Epidavros Limera - pozostałości po starożytnym akropolu.

IMGP8430_resize.JPG
Epidavros Limera


niewiele przetrwało do dziś - najbardziej widocznymi pozostałościami są mury

IMGP8438_resize.JPG
Epidavros Limera


Pakuję się do auta, zawracam i kolejny stop. Tym razem Aghios Ioannis. Tu znajduje się wytwórnia oliwy - Sparta Groves. Kilka dni wcześniej potwierdzałem spotkanie z właścicielem i dostałem informację, że niestety go nie będzie. Zabrałem jednak namiary na jego gaje oliwne

IMGP8439_resize.JPG
Sparta Groves


i przede wszystkim wyjątkowe drzewo o imieniu Grea.

IMGP8442_resize.JPG
Grea


ta oliwka ma około 1200-1500 lat :)
Choć tutaj oliwy nie kupiliśmy i nie mogłem odwiedzić jej tłoczni, to dostałem namiary na inną, współpracującą ze Sparta Groves - Kasell Olive Oil. Zanim jednak udamy się do Nikosa - szefa marketingu, odwiedzam przewspaniałą winnicę - Monemvasia Winery.
Jeszcze w starej lokalizacji (nową budują) w okolicach Velies.

IMGP8452_resize.JPG
Monemvasia Winery


IMGP8454_resize.JPG
Monemvasia Winery


IMGP8460_resize.JPG
Monemvasia Winery


Choć miał być to tylko krótki stop, to pochłonięci degustacją i rozmowami z właścicielem spędzamy tutaj niemal godzinę. Jeszcze tylko kilkadziesiąt butelek do bagażnika i wracamy do Sykia.
W Kasell kupuję kilka baniaków oliwy (dla nas i dla znajomych), mijamy Molaoi i omijam monastyr Moni Sotiros, do którego planowałem pierwotnie dojechać i dojeżdżamy do Gythio. Bardzo krótki fotopostój w tutejszym teatrze

IMGP8461_resize.JPG
Gythio


IMGP8466_resize.JPG
Gythio


i czym prędzej do Neo Itylo, a w zasadzie Karavostasi. Tu spędzimy kilka najbliższych dni i będzie to miejsce wypadowe na południe.
Do zwiedzania Mani. Na miejscu mamy basen, z którego korzystamy do późnych godzin wieczornych.

!04072017_02.jpg
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Grecja 2017 - dzień 12

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 17.09.2017 02:52

05/07/2017.
Mani. Zatrzymaliśmy się w Karavostasii w pobliżu Neo Itylo. To miejsce ma być nie tylko bazą wypadową na południowe Mani, ale również cichą okolicą do odpoczynku.
W pobliżu mamy sklepy w Areopoli, przyzwoite - choć kamieniste - plaże w Neo Itylo i Limeni a także basen na miejscu.
Pierwszy dzień na Mani zaplanowałem jednak na zwiedzanie. Tradycyjnie więc, po śniadaniu, pakujemy się do auta. Celem jest Tenaro, ale zanim tam dotrzemy kilka godzin poświęcimy na oglądanie tutejszych bizantyjskich kościołów oraz miejscowej - wieżowej - architektury.

!05072017_01.jpg


No to jedziemy :)
Pierwszy przystanek - Aghios Taxiarchis w okolicach Glezi

IMGP8470_resize.JPG
Aghios Taxiarchis


Następnie Aghios Georgios w Nikandrio

IMGP8475_resize.JPG
Aghios Georgios


i Aghi Taxiarches w Charouda

IMGP8479_resize.JPG
Aghi Taxiarches


wracamy na główną drogę i po mniej więcej kilometrze skręcam w prawo, w nieoznakowaną drogę prowadzącą w kierunku morza

IMGP8489_resize.JPG


Tsopakas, Aghia Varvara i przyzwoitą drogą gruntową docieramy do jednych z najstarszych zabudowań na Mani - Trisakia.

IMGP8495_resize.JPG
Trisakia


IMGP8497_resize.JPG
Trisakia


Mocno zniszczone kościoły z 13 wieku, osłonięte w 2014 metalowym rusztowaniem i dachem, z którego do dziś pozostało tylko to pierwsze.
Próbowałem wejść do środka, niestety miejsce było mocno zarośnięte i mimo chęci nie udało się. A szkoda, bo choć niewiele pozostało z zabudowań, to jednak bardzo lubię takie zabytki.

Kolejnym przystankiem miał być Aghii Theodorii, do którego pojechaliśmy mocno kamienistą - choć przejezdną - szutrówką. Niestety jadąc od strony Trisakia "dołem" - jak prowadziła nawigacja - odbicie w lewą drogę prowadzącą do kościoła okazało się niemożliwe, więc z Kafiony wróciliśmy w stronę Drialos i tutejszego Aghios Georgios

IMGP8501_resize.JPG
Aghios Georgios


IMGP8506_resize.JPG
Aghios Georgios


w oddali widać tigani

IMGP8509_resize.JPG


W Vamvaka znajduje się Aghios Theodoros

IMGP8512_resize.JPG
Aghios Theodoros


a kawałek dalej Aghia Varvara

IMGP8513_resize.JPG
Aghia Varvara


IMGP8517_resize.JPG
Aghia Varvara


w Briki odwiedzamy Aghios Nikolaos

IMGP8518_resize.JPG
Aghios Nikolaos


w Erimos - Aghia Barvara

IMGP8524_resize.JPG
Aghia Barvara


oraz ruiny jeszcze jakiegoś innego kościoła

IMGP8520_resize.JPG
Aghia Barvara


i kierujemy się w stronę Mezapos.

IMGP8526_resize.JPG
Mezapos


IMGP8527_resize.JPG
Mezapos


choć miejsce to jest urocze i znajduje się tutaj - kamienista - plaża, ustalamy że na kąpiele i opalanie zatrzymamy się później.
Jadąc w kierunku Tigani zatrzymuję się jeszcze przy Panaghia Vlachernon

IMGP8530_resize.JPG
Panaghia Vlachernon


IMGP8535_resize.JPG
Panaghia Vlachernon


Ponieważ zaczyna się robić upalnie, a przede wszystkim minęło sporo czasu, wspólnie ustalamy że tym razem darujemy sobie wyprawę na Tigani. Choć ruiny tamtejszej twierdzy i pozostałości archeologicznych kuszą - spacer w upale z 2,5 letnim dzieckiem nie wydaje się dobrym pomysłem.
Proponuję wyprawę w kierunku Gerolimenas, a później - zwiedzając trochę po drodze - dalej na południe w poszukiwaniu plaży.

IMGP8537_resize.JPG


IMGP8538_resize.JPG


IMGP8542_resize.JPG


w Kounos zatrzymuję się przy cmentarzu i tutejszym "Pentakia"

IMGP8544_resize.JPG
Pentakia


IMGP8545_resize.JPG
Pentakia


a w Keria - Aghios Ioannis

IMGP8548_resize.JPG
Aghios Ioannis


IMGP8551_resize.JPG
Aghios Ioannis


i ruinach czegoś, co dawniej na pewno było kościołem

IMGP8554_resize.JPG


mijamy Ochia

IMGP8556_resize.JPG
Ochia


i na chwilę zatrzymujemy się przy tutejszym Aghios Nikolaos

IMGP8559_resize.JPG
Aghios Nikolaos


teraz już prosto w stronę Gerolimenas, mijając typową manijską - wieżową - zabudowę

IMGP8566_resize.JPG


W Gerolimenas zatrzymujemy się dosłownie na kilka minut

IMGP8567_resize.JPG
Gerolimenas


IMGP8568_resize.JPG
Gerolimenas


IMGP8569_resize.JPG
Gerolimenas


mijamy Kiparissos

IMGP8577_resize.JPG
Kiparissos


Kapi

IMGP8583_resize.JPG
Kapi


i nie mogłem, choć na chwilę, nie zatrzymać się w Vathii.

IMGP8587_resize.JPG
Vathia


IMGP8593_resize.JPG
Vathia


IMGP8598_resize.JPG
Vathia


IMGP8601_resize.JPG
Vathia


stąd już prosto do Marmari

IMGP8603_resize.JPG
Marmari


gdzie na jednej, z dwóch, tutejszych plaż płacimy za leżaki i parasol i odpoczywamy kilka godzin :)

IMGP8605_resize.JPG


IMGP8606_resize.JPG


IMGP8628_resize.JPG
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Grecja 2017 - dzień 12

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 17.09.2017 14:55

Droga powrotna zaplanowana była jako zdecydowanie szybsza niż przyjazd, szczególnie, że sam dojazd na południe kosztował sporo - choć dobrze wykorzystanego - czasu.

Z Marmari udajemy się do Paliros - wioski zamieszkałej chyba przez kilka osób. Sporo tutaj odnowionych domów-wież.

IMGP8633_resize.JPG
Paliros


IMGP8635_resize.JPG
Paliros


Stąd już prosto na najbardziej wysunięty na południe skrawek kontynentalnej Europy - Tenaro. Tu w tle widać drogę prowadzącą do latarni morskiej

IMGP8641_resize.JPG
Tenaro


Familia chce odpocząć w aucie, ja udaję się w stronę pozostałości świątyni Posejdona - wg legend będącą jednocześnie bramą Hadesu.

IMGP8642_resize.JPG
Świątynia Posejdona


IMGP8647_resize.JPG
Świątynia Posejdona


niestety nie mam czasu na godzinną wędrówkę do latarni, postanawiam jednak obejrzeć pozostałości po okolicznych mozaikach
Droga do nich prowadzi wokół rozrzuconych i nieoznakowanych pozostałości antycznych. Doskonale widać wyciosane w kamieniach schody

IMGP8651_resize.JPG


rzut okiem w kierunku parkingu

IMGP8653_resize.JPG


po drodze spotykam jakiegoś węża czy inną żmiję - do dziś zastanawiam się kto się bardziej przestraszył tego spotkania :) w każdym razie zgodnie oboje postanowiliśmy odskoczyć w przeciwnych kierunkach :)

IMGP8657_resize.JPG


IMGP8658_resize.JPG


IMGP8661_resize.JPG


kolejny przystanek to Porto Kagio

IMGP8664_resize.JPG
Porto Kagio


pierwotnie to tutaj mieliśmy mieszkać i prawdopodobnie przy następnym wyjeździe na Mani powrócę do tego pomysłu. Urocze i ciche miejsce, jest tu kilka tawern, pokoi do wynajęcia. Jest także niewielka plaża :)

IMGP8667_resize.JPG
Porto Kagio


Podoba mi się tu :)

Wracamy do Karavostasi na późny obiad. Patrzę jeszcze na zamek w Kelefa. Tutaj także dotrzemy.

IMGP8672_resize.JPG


Tak minął kolejny dzień...
!05072017_02.jpg
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Grecja 2017 - dzień 13

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 17.09.2017 15:18

06/07/2017.
Dziś ma być lajtowo. Trochę, nawet bardzo trochę, zwiedzania i dużo odpoczynku :)
Po śniadaniu pakujemy się do auta i jedziemy w kierunku Itylo, zjeżdżając tylko na chwilę do pięknego monastyru - Moni Dekulon

IMGP8675_resize.JPG
Moni Dekulon


IMGP8676_resize.JPG
Moni Dekulon


IMGP8677_resize.JPG
Moni Dekulon


uroczo położonym wśród gajów oliwnych

IMGP8680_resize.JPG


IMGP8681_resize.JPG


IMGP8682_resize.JPG


W Itylo parkujemy w centrum i udajemy się na krótki, poranny, spacer

IMGP8687_resize.JPG
Itylo


IMGP8690_resize.JPG
Itylo


nie wiem czy wciąż czynna, ale jest tutaj tłocznia oliwy

IMGP8691_resize.JPG
Itylo


IMGP8694_resize.JPG
Itylo


IMGP8705_resize.JPG
Itylo


IMGP8721_resize.JPG
Itylo


Wracamy i tuż przed Neo Itylo skręcam w lewo w wąską, betonową i nieoznaczoną drogę prowadzącą w kierunku Kelefa. Dosyć stroma, ale spokojnie (na "jedynce") do przejechania osobówką.

IMGP8728_resize.JPG
W dole Neo Itylo


Po wybudowanym w 1679r przez Imperium Osmańskie zamku pozostało niewiele. Większość z ruin to mury otaczające dawną twierdzę

IMGP8730_resize.JPG
Kelefa Castle


nawet jeśli cokolwiek znajduje się wewnątrz, nie ma szans na dotarcie tam. Wszystko jest zarośnięte przez ogrom chwastów :)

IMGP8734_resize.JPG
Kelefa Castle


IMGP8740_resize.JPG
Kelefa Castle


Wyjeżdżamy stąd "główną" - okrężną - drogą, i mijając Steros docieramy do Areopolis. Zdecydowanie mniej cichego choć równie - albo i bardziej - urokliwego miasta niż Itylo.

IMGP8749_resize.JPG
Areopolis


Odpoczywamy

IMGP8754_resize.JPG
Areopolis


i ruszamy oglądać to miejsce

IMGP8757_resize.JPG
Areopolis


IMGP8758_resize.JPG
Areopolis


IMGP8759_resize.JPG
Areopolis


IMGP8761_resize.JPG
Areopolis


IMGP8762_resize.JPG
Areopolis


IMGP8769_resize.JPG
Areopolis


IMGP8772_resize.JPG
Areopolis


IMGP8774_resize.JPG
Areopolis


znajdujemy tutaj niesamowitą piekarnię

IMGP8778_resize.JPG
Areopolis


z wypiekanymi tradycyjnym sposobem przysmakami. Chlebami, bułkami, pitami i wszystkim tym, co wytwarzane jest z mąki i wędruje do pieca.
Do którego - dzięki uprzejmości właścicielki - udaje mi się zajrzeć :)

IMGP8781_resize.JPG


IMGP8783_resize.JPG


Kupujemy przekąski i chleb na kolację i ruszamy dalej

IMGP8786_resize.JPG


IMGP8798_resize.JPG


w centrum, na platiji, znajduje się mały plac zabaw dla dzieci - z którego Junior chętnie skorzystał :)

IMGP8799_resize.JPG


IMGP8802_resize.JPG


IMGP8804_resize.JPG


Wracamy. Jeszcze tylko krótki fotostop w Limeni

IMGP8807_resize.JPG
Limeni


IMGP8810_resize.JPG
Limeni


i dojeżdżamy do Karavostasi

IMGP8812_resize.JPG


Wypakowujemy zakupy z auta i pozostałą część dnia spędzamy na basenie :)

IMGP8815_resize.JPG


!06072017.jpg
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15639
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.09.2017 15:57

Sama bym pewnie przez chaszcze próbowała się dostać do tej cerkwi....

Ale fajnie wkomponowany basen.

Będziesz uzupełniał zdjęcia, które serwer pożarł?
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 17.09.2017 20:04

Pewnie z czasem uzupełnię :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Moja Grecja - Ελλάδα μου - MCR - strona 37
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone