Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sarajewo + Bałkańska pigułka + Grecja + Korsyka+Cypr + Elba

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011
Re: Sarajewo + Bałkańska pigułka + Grecja + Korsyka+Cypr 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 25.05.2022 10:19

Relacja w formie krótkiej formy. Oj rozleniwiłem się trochę, tym razem nie wziąłem lustrzanki, wszystkie zdjęcia z telefonu. Dlaczego Cypr ? Jako maniak grecko-chorwacki szukałem czegoś w tym klimacie. Warunek miał być taki, żeby było ciepło, a nawet gorąco :D . Przeglądając oferty linii lotniczych R... znalazłem dobre ceny na lot do Pafos na Cyprze. Wszak to już prawie Afryka więc musi być ciepło , a i język obcy znajomy. No to zarezerwowałem.

W maju "nadejszła wiekopomna chwiła" i lecimy. Pobyt 10 dni podzielony na dwie części, pierwsza w Pafos, druga w Ajia Napa. Kwatery rezerwowałem z Booking. Samochód wynająłem od naszej rodaczki, która mieszka na Cyprze i prowadzi wypożyczalnię. Plusem jest to, że nie pobiera zastawu kaucji na karcie płatniczej. Z Katowic do Pafos lecimy niecałe trzy godziny. Meldujemy się przed północą, odbieramy autko i jedziemy na naszą kwaterę w Pafos. Nowe doświadczenie to kierownica po prawej stronie i ruch lewostronny. Musiałem się przestawić co z początku nie było takie proste :D :D :D

Kwaterka super, czysto i ładnie. Wszystko w kuchni co potrzeba dogotowania. Do dyspozycji dwa baseny . Miejsce spokojne, do plaży 10 minut spacerkiem.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3684
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Sarajewo + Bałkańska pigułka + Grecja + Korsyka+Cypr 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 25.05.2022 10:27

piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15935
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Sarajewo + Bałkańska pigułka + Grecja + Korsyka+Cypr 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.05.2022 12:28

husband napisał(a):Warunek miał być taki, żeby było ciepło, a nawet gorąco :D . Przeglądając oferty linii lotniczych R... znalazłem dobre ceny na lot do Pafos na Cyprze. Wszak to już prawie Afryka więc musi być ciepło , a i język obcy znajomy.
Ciepło to raczej mało powiedziane :oczko_usmiech: ciepło miałam już w lutym

husband napisał(a):Pobyt 10 dni podzielony na dwie części, pierwsza w Pafos, druga w Ajia Napa.
Uważam, ze to jest najlepsze rozwiązanie na poznanie tej wyspy.

husband napisał(a):Samochód wynająłem od naszej rodaczki, która mieszka na Cyprze i prowadzi wypożyczalnię.
Z której wypożyczalni? Bo ja namierzyłam 2 lub 3 nawet Polki w wypożyczalniach.

Jak nie wracam w te same miejsca, to na Cypr wróciłabym jeszcze trzeci razy...

:papa:
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011
Re: Sarajewo + Bałkańska pigułka + Grecja + Korsyka+Cypr 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 25.05.2022 12:53

piekara114 napisał(a):
husband napisał(a):Warunek miał być taki, żeby było ciepło, a nawet gorąco :D . Przeglądając oferty linii lotniczych R... znalazłem dobre ceny na lot do Pafos na Cyprze. Wszak to już prawie Afryka więc musi być ciepło , a i język obcy znajomy.
Ciepło to raczej mało powiedziane :oczko_usmiech: ciepło miałam już w lutym

husband napisał(a):Pobyt 10 dni podzielony na dwie części, pierwsza w Pafos, druga w Ajia Napa.
Uważam, ze to jest najlepsze rozwiązanie na poznanie tej wyspy.

husband napisał(a):Samochód wynająłem od naszej rodaczki, która mieszka na Cyprze i prowadzi wypożyczalnię.
Z której wypożyczalni? Bo ja namierzyłam 2 lub 3 nawet Polki w wypożyczalniach.

Jak nie wracam w te same miejsca, to na Cypr wróciłabym jeszcze trzeci razy...

:papa:



Z tą pogodą nie do końca tak było. Były dwa dni zachmurzenia i nawet w nocy grzmiało i przeszła burza :D Ale potem to żar tropików do końca pobytu. W górach Troodos trzeba było kurtki założyć.

Wypożyczalnia nazywała się CTT Carrentals. Zarezerwowałem małego Sparka ... , a dostałem większą Hondę Jazz, więc komfortowo,

Pozdrawiam
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011
Re: Sarajewo + Bałkańska pigułka + Grecja + Korsyka+Cypr 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 26.05.2022 21:47

Pierwszy dzień w Pafos. Zawsze w nowym miejscu nie wiadomo od czego zacząć. Teren nie jest znany, a chciałoby się ogarnąć wszystko naraz.

Na dobry początek trzeba zrobić zakupy. Jedziemy do Lidla. W markecie ceny umiarkowane. Najważniejszy nektar bogów, czyli ... piwo. :D :D Cypryjskie piwo nosi nazwę KEO. Ciekawostką jest to, że w sklepach jest sprzedawane w pojemnościach 630 ml, 330 ml butelkowe ... podobno jest po pół litra, ale się nie spotkałem ... oraz w puszkach o pojemności: 500 ml i 330 ml. Ta większa pojemność serwowana jest też standardowo w tawernach. Pięknie się komponuje z tym błękitem i jasnym piaskiem :D

Obrazek


Najbardziej jednak opłacalną formą był zestaw 6 sztuk w puszcze za 4.90. Tak wiem... puszkowe ... ale powiem Wam, że było ok, więc polecam :D

Obrazek


I tak zamiast setek zdjęć pagórków, krzaków itp ... napisałem o piwie :D :D :D
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011
Re: Sarajewo + Bałkańska pigułka + Grecja + Korsyka+Cypr 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 28.05.2022 21:34

Pierwsze wrażenia z Cypru to duże podobieństwo do Grecji. Spotkać można dużo flag greckich na budynkach. Architektura i zabudowa też w podobnym stylu. To co da się zauważyć, to duże inwestycje w postaci wieżowców i hoteli. O ile Pafos jeszcze broni się przed wieżowcami, to w Limassol i Larnace rosną one jak grzyby po deszczu. Cypr naszym zdaniem jest bardziej uporządkowany i sprawia wrażenie bardziej czystszego. wszędzie widać służby porządkowe, które starają się dbać o infrastrukturę i zieleń.

Plaże w okolicach Pafos nie są wybitnie piękne, jest ich sporo i zawsze można znaleźć coś dla siebie, ale odbiegają atrakcyjnościąod tych w lokalizacji Aija Napa.

Postanowiliśmy pojechać zobaczyć tą jedną z lepszych ... czyli Coral Bay Beach. Położona około 10 km na północ od Pafos. Podobno co roku przywożony jest na nią piach. Z początku plażą była żwirowa.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Niedaleko plaży znajduje się wrak statku, który stanowi atrakcję fotograficzną, Frachtowiec nazywa się Edro III. Płynął z portu w Limassol na wyspę Rodos, 7 grudnia 2011 roku z powodu złej pogody, uderzył w skały, a następnie dryfując brzegu rozbił się tuż obok zatoki Coral Bay. Dojazd nie jest oznakowany, ale z daleka widać go, więc należy się kierować w jego stronę.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Wracamy do Pafos. Z naszej kwaterki spacerem jest 10 minut do promenady i pobliskiej plaży, Promenada ciągnie się wzdłuż plaży. Znajdują sie przy niej hotele i liczne taverny. Na samym końcu portu znajduje się zamek będący pierwotnie bizantyjskim fortem i marina portowa.

Obrazek


IMG]https://images86.fotosik.pl/966/952fd4b7bb66adcb.jpg[/IMG]


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011
Re: Sarajewo + Bałkańska pigułka + Grecja + Korsyka+Cypr 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 31.05.2022 09:03

W Pafos znajdują się liczne miejsca zabytkowe. Pierwsze to park archeologiczny. jest on rozłożony na dużej powierzchni przy morzu. To rozległy teren do zwiedzania. My wybraliśmy się do Grobowców Królewskich, które znajdują się też na obrzeżach miasta.

Pomimo swojej nazwy, nie chowano tam rodzin królewskich, tylko arystokracje i bogatsze warstwy społeczne ówczesnych czasów. Najstarsze grobowce datuje się na około III w. p.n.e. Wraz z działami w kryptach były chowane cenne przedmioty. Grobowce zostały jednak rozgrabione jeszcze przed przybyciem archeologów. Znajduje się tu łącznie około 100 krypt. Sama świadomość zwiedzania takiej historii robi wrażenie. Komory były wykuwane w litych skałach. Bilet 2,5 euro. Zwiedzanie zajmuje okło 2-3 godziny.

Pamiętajcie o filtrach słonecznych i nakryciu głowy latem... to jest duża odkryta przestrzeń, słońce operuje niemiłosiernie :D :D :D

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Jeden dzień mieliśmy pochmurny po burzy, która przeszła nocą. 8O 8O 8O . Postanowiliśmy wykorzystać ten dzień na odwiedzenie pasma górskiego Troodos i przy okazji Klasztoru Kykkos.

Troodos to najwyższe pasmo górskie na Cyprze. W jego obrębie znajduje się również najwyższy szczyt całej wyspy, czyli Olimp. Wznosi się na wysokość 1951 m n.p.m. Już w czasie wznoszenia się samochodem, dało się poczuć ochłodzenie. Gdy wysiedliśmy trzeba było założyć kurtki. To taka odskocznia od upałów na dolnych partiach wyspy. W okolicy najwyższego szczytu, jak i w innych częściach pasma, znajdują się liczne szlaki turystyczne. Jest tam nawet czynny zimą wyciąg narciarski 8O


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Po drodze do klasztoru znajduje się też wodospad Millomeris, dochodzi się do niego wąwozem około 30min.


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Klasztor Kykkos znajduje się w górach Troodos. To najstarszy prawosławny męski klasztor. Patronką klasztoru jest Matka Boska, której drogocenne ikony ozdabiają Kykkos. Najcenniejsza z ikon klasztoru Kykkos jest autorstwa ewangelisty świętego Łukasza. 8O 8O

Musimy uzbroić się w cierpliwość dojeżdżając do klasztoru. Droga jest kręta, pełno odłamów skalnych, trochę monotonna. Wejście jest darmowe, nie wymagają okrycia się chustami. Odwiedziliśmy wiele klasztorów przez kilka lat. Musimy przyznać, że ten jest prowadzony pod względem czystości i wyglądu perfekcyjnie. Liczne mozaiki i malowidła na ścianach przedstawiają się rewelacyjnie. Wszysko zadbane i wypielęgnowane. Bardzo ładnie to wszystko wygląda.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Co zrobić żeby turyści odwiedzali licznie miejsce ??? Trzeba stworzyć legendę o tym miejscu. Tak powstała Skała Afrodyty. :D

Zgodnie z legendą, bogini piękna i miłości wyłoniła się z morskich fal. Miejsce to jest nazywane Pétra toú Romíou i znajduje się w niedalekiej odległości, 25 km od Pafos. Jest tam bezpłatny parking i sklep z pamiątkami. Do plaży przechodzi się tunelem pod drogą przy sklepie. Odwiedziliśmy to miejsce dwa razy, przy różnej pogodzie. Miejsce do plażowania raczej jest średnie, plaża to gruby kamień i żwir. Natomiast do zrobienia zdjęcia jest idealne :D :D


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011
Re: Sarajewo + Bałkańska pigułka + Grecja + Korsyka+Cypr 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 03.06.2022 16:36

Przenosimy się do Ajia Napa, na drugi kraniec Cypru. Mamy do przejechania 180 km. Trzeba przyznać, że Cypr ma dobre drogi i autostrady. Do tego są darmowe :D .

Po drodze odwiedzamy Limassol. To drugie co do wielkości miasto Cypru, leżące w jego południowej części. Funkcjonuje przede wszystkim jako nadmorski kurort, w którym znajdziesz liczne, dobre hotele, restauracje czy kluby. Wizualnie to bardzo duże miasto. Dużo inwestycji budowlanych, szczególnie dużych hoteli. Wzdłuż miasta nad brzegiem rozciąga się promenada, przy której znajdują się plaże. Jak dla nas to za duży moloch, nie ma tzw "klimatu" małych miasteczek.

Oczywiście najciekawszym miejscem jest resztka osmańskiej dzielnicy. Znajduje się tam zaniedbany meczet i otaczające go wąskie uliczki.

Po dwóch godzinach jedziemy dalej. Limassol nas nie urzekło ...

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15935
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Sarajewo + Bałkańska pigułka + Grecja + Korsyka+Cypr 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.06.2022 18:16

Nas Limasol też nie urzekło.
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011
Re: Sarajewo + Bałkańska pigułka + Grecja + Korsyka+Cypr 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 05.06.2022 08:39

Pocztówkowe miejsce na Cyprze. Most miłości. Znajduje się blisko Ajia Napa.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Odwiedziliśmy też Cape Greko, czyli mały przylądek. Znajduje się tam błękitna laguna oraz jaskinie morskie.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obok mostu miłości znajduje się też park rzeźb. Artyści w wielu krajów umieszczają tam swoje rzeźby


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011
Re: Sarajewo + Bałkańska pigułka + Grecja + Korsyka+Cypr 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 06.06.2022 12:03

Odwiedzamy najpiękniejsze plaże Cypru. Oczywiście wszystkie znajdują się w okolicy Ajia Napa. Praktycznie nie trzeba się przemieszczać samochodem, wszystkie są dostępne spacerem od centrum. Prowadzi do nich promenada nadmorska.

Ale po kolei ...

Tak naprzeciwko nas znajduje się plaża Musan. Ciemny piach i skałki. Nie skorzystaliśmy, nie zachęcała do plażowania :D

Obrazek


Obrazek


Obrazek



Idziemy dalej... mijamy przytulną plażę Vathia Gonia. Tu już widzimy biały piasek i inny odcień wody.

Obrazek


Obrazek



Naszym celem jednak jest następna plaża, która nosi nazwę Nissi Beach. Tak, to ta sławna plaża z katalogów, która ponoć przypomina Malediwy (nigdy nie byłem na Malediwach), więc nie mam porównania :D :D :D , Jak piszą to najpiękniejsza plaża na Cyprze.

Dodam tylko, że odwiedziliśmy ją przed wieczorem, więc już była opustoszała. I jaka była nasza reakcja ... Czy to jest ta sławna plaża ? Ktoś chyba nie widział Myrtos na Kefalonii :D :D :D Fakt,,,ma biały piasek, ale kolor jakis taki "niekatalogowy"


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Oczywiście nasz wstępna opinia była bardzo mylna co pragnę wyjaśnić :D :D :D

Gdy przyszliśmy na plażowanie dnia następnego ukazała się na w całkiem innej odsłonie. Wyglądała rewelacyjnie, zdjęcia z internetu nie kłamały. piękne koloru.... Pomijam już dużą liczbę leżaków, która oczywiście jest bo znajdują się tam hotele. Nie zajmują jednak całej plaży, jest tak duża i szeroka, że każdy znajdzie miejsce dla siebie ...

Tak wygląda w słoneczny dzień. Bardzo nam przypominała plaże korsykańskie, coś w stylu Rondinary :D


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Idąc jeszcze dalej za plażą Nissi znajduje się też następna wysławiona plaża Makronissos Beach. Wyglądem zbliżona do Nissi. Również prezentuje się okazale ...


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Nasz numer jeden to jednak plaża Konnos Beach. Trzeba do niej dojechać w okolice Capo Greco. Zostawia się samochód na darmowym parkingu i schodzi się ostro na dół. Super plaża z krystaliczną wodą i zatoczkami. Polecamy !!!

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Tak to wyglądało w skrócie. Rejon Ajia Napa to prawdziwy raj z plażami. Przedstawiłem tylko te główne, są jeszcze inne mniejsze. :papa: :papa:
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011
Re: Sarajewo + Bałkańska pigułka + Grecja + Korsyka+Cypr 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 22.06.2022 09:59

Ponoć Ajia Napa to jedna wielka "Imprezownia". W maju jeszcze nie widać tak bardzo życia nocnego. Dopiero sezon się zaczyna, a kluby zapełniają się średnio. Obok naszego lokum swój początek ma ulica barów i dobrej zabawy. Takie małe Las Vegas. Duża liczba klubów, które prześcigają się w różnej stylistyce. Wygląda to trochę tandetnie, ... ale w tym przypadku jeśli chodzi o zabawę można to wybaczyć :D :D

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011
Re: Sarajewo + Bałkańska pigułka + Grecja + Korsyka+Cypr + E

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 25.07.2022 10:09

Odwiedziliśmy wyspę Elba

husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011
Re: Sarajewo + Bałkańska pigułka + Grecja + Korsyka+Cypr + E

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 03.08.2022 08:29

... a może by tak w tym roku odwiedzić Elbę, maleńką, włoską wyspę ? Pomysł zrodził się dwa lata wcześniej, gdy płynęliśmy na Korsykę. Elba była wtedy brana pod uwagę ... ale padło na Korsykę.

Jak pomyślał tak zrobił. Cel Piombino, a potem promem na wyspę. Napoleon już tam na nas czeka. :hut:

Cała droga oczywiście za długa, więc po drodze dwa noclegi ... wszak to wakacje i nigdzie się nam nie spieszy

Pierwszy postój w Wiedniu. Mamy hotel na obrzeżach miasta, ale jest metro więc nie ma problemu z dojazdem do centrum. Podam Wam link hotelu, warto skorzystać bo cena jak na Wiedeń przystępna, a i parking jest darmowy co jest ważne w dużych, zatłoczonych miastach. Na tranzyt może być,

https://www.lenas-west.at/

W komunikacji miejskiej znowu maseczki, wszyscy z austriackim porządkiem duszą się i noszą na twarzy. A lipiec był tego roku gorący, fala upałów z Italii dała się też odczuć w Wiedniu. Samo centrum ... Plac Józefa zatłoczony i ogólnie duży tłok wszędzie. Odwiedziliśmy stare kąty, powspominaliśmy jak podczas pandemii dwa lata temu było mniej tłoczno czyt. super :D i tak zakończył sie dzień.


Obrazek


Obrazek
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011
Re: Sarajewo + Bałkańska pigułka + Grecja + Korsyka+Cypr + E

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 08.08.2022 10:33

Następny dzień naszej podróży. Wyjeżdżamy z Wiednia i udajemy się w kierunku Wenecji. To już nasz kolejny pobyt w tym mieście.

Zatrzymujemy się na znanym nam kampingu na przedmieściach Wenecji.

https://www.campingserenissima.com/en

Przy kampingu jest przystanek autobusu, który zawozi nas do centrum. Bilet do nabycia w recepcji. Jak zawsze na spokojnie gubimy się w uliczkach Wenecji. Wracamy ostatnim kursem o 23. Tak mija nam kolejny dzień ...


Obrazek


Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Sarajewo + Bałkańska pigułka + Grecja + Korsyka+Cypr + Elba - strona 2...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone