Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja - Zakynthos, Lefkada...-2009

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tadzikmal
Croentuzjasta
Posty: 148
Dołączył(a): 17.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tadzikmal » 23.08.2009 13:34

Dzięki bardzo,
Myślałem bardziej czymś nad samym morzem z ciszą i spokojem :wink:
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 23.08.2009 21:19

tadzikmal napisał(a):Dzięki bardzo,
Myślałem bardziej czymś nad samym morzem z ciszą i spokojem :wink:


http://www.podlasem.org/ aż tk daleko do morza nie jest :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.08.2009 23:39

Januszu, pochłaniam Twoją relację :!: Czyta się (i ogląda) rewelacyjnie. Pięknie tam jest i już mi chodzi po głowie... Poważnie myślę, żeby w przyszłym roku ruszyć na Grecję. (O Sycylii też myślałam, ale Włochy to jednak strasznie drogie są...).

W związku z moimi marzeniami mam do Ciebie pytanie. Drugi Janusz (nasz Mod :)) wspominał kiedyś o wąskich rurach kanalizacyjnych w Grecji i o związanym z tym "problemie toaletowym" (papier wyrzuca się nie do muszli klozetowej, a do koszy na śmieci 8O). Ja mam (nie)stety bujną wyobraźnię... i sobie pomyślałam o tych walających się papierach i o zapachu... Czy spotkaliście się w Grecji z tym problemem? (Byliście już 3 razy, więc macie spore doświadczenie :D). Interesują mnie właśnie campingi, bo my też tylko pod namiot jeździmy.

I jeszcze nasuwają mi się pytania, już przyjemniejsze :wink (Wykorzystam Cię jako eksperta :D) Który region Grecji polecałbyś dla takich żółtodziobów jak my? (Nigdy nie byliśmy w tym kraju). I ewentualnie jakie campingi (fajne, czyste i stosunkowo niedrogie)?

Z góry dzięki za odpowiedź i przepraszam za "fizjologiczne" pytanie :wink:

Pozdrawiam serdecznie :)

P.S. Do Zawodowca (i nie tylko): my też mamy Skodzinkę (Fabię) :lol: Na hvarskich szutrach jednak żałowaliśmy, że nie mamy takiej półterenowej Octavii jak ty, Janusz. Mój mąż teraz o takiej marzy...
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 24.08.2009 08:12

ally napisał(a):Janusz. Ja trochę tak przyzeimnie zapytam :oops: :oops: :oops: jak z czystością na tych wyspach?Ja bedąc na Rodosjakiś czas temu - niestety napatrzyłam się na brak dbałości o wyspe :(


Powiem tak: generalnie w Grecji bywa brudno... :? Ale przyznam, że na Wyspach Jońskich jest jednak dosyć czysto w porównaniu np. z Kretą :!: Plaże na których byliśmy są bardzo dobrze utrzymane, a kempingi wręcz wzorowe :!: Błysk :)
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 24.08.2009 08:35

Witaj maslinko :) :!:
Jeżeli chodzi o problem 'toaletowy' to niby jest, ale w zasadzie to go nie ma... :lol: :wink: Tzn. w niektórych toaletach znajduje się info/prośba o nie wrzucanie papieru do muszli, a w innych nie... wydaje mi się, że to dotyczy starszych 'konstrukcji', a w nowszych już się uporali z tym problemem. Tam gdzie proszą o nie wrzucanie zawsze znajdują się higieniczne kosze..., a obsługa na bieżąco je opróżnia. Piszę tutaj o kempingach, a te na których ja się zatrzymywałem były na prawdę bardzo czyste :!:
Co do samych kempów, tak jak piszę w zdecydowanej większości są ok. :!: Jak będziesz miała zarys trasy, to chętnie podpowiem, jeżeli będę mógł :!:

pozdr
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 24.08.2009 08:54

Maslinko, skleroza nie boli :lol: Potem sobie przypomniałem że Wy też skodziarze... Janusz, a tą Twoją to spoko możesz na podbój Albanii :D
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 24.08.2009 10:38

Maslinka napisał(a):Poważnie myślę, żeby w przyszłym roku ruszyć na Grecję.

Widzę, że szykuje się niezła ekipa wybierająca się do Grecji w przyszłym roku. Ha, ja już bez praktycznego przewodnika nie zaczynam żadnego posiłku. I oczywiście w pierwszej kolejności zaglądam na greckie tematy.

Maslinka napisał(a):i sobie pomyślałam o tych walających się papierach i o zapachu...

Maslinko, spotkaliśmy się z prośbą o wrzucanie zużytego papieru toaletowego do wskazanego pojemnika również w znanej dobrze w Polsce sieci Kaufland w Bułgarii (dodam, że papier toaletowy był biały i bardzo delikatny - nie to co się proponuje w polskich WC w tych sklepach) a wcześniej w centrum handlowym w stolicy Litwy. Grecja nie jest pod tym względem wyjątkiem. Nie było powodu żeby zrezygnawać z korzystania.
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 24.08.2009 10:46

janusz.w. napisał(a):
ally napisał(a):Janusz. Ja trochę tak przyzeimnie zapytam :oops: :oops: :oops: jak z czystością na tych wyspach?Ja bedąc na Rodosjakiś czas temu - niestety napatrzyłam się na brak dbałości o wyspe :(


Powiem tak: generalnie w Grecji bywa brudno... :? Ale przyznam, że na Wyspach Jońskich jest jednak dosyć czysto w porównaniu np. z Kretą :!: Plaże na których byliśmy są bardzo dobrze utrzymane, a kempingi wręcz wzorowe :!: Błysk :)


Ufff :)
Kurcze coraz bardziej kusi mnie taka wyprawa - zastanawiam się tylko nad promem z Wenecji. Kalkulowałes może co jest bardziej opłacalne?Promem czy tak jak Wy autko i w trase. Do Wenecji trzeba też dojechac - od nas to 1000km. A łącznie do Lefkady z Katowic jest jakieś 2000km, ale nieco mnie przeraża droga i stanie na tych granicach :( plus my zazwyczaj jedziemy sami więc mam opory przed podróżą przez Serbią i Macedonie (pewnie to moje niedoinformowanie i wyobrażenie o tych krajach z przed "100 lat" :wink: ale jakoś tam mam zakodowane, że nie jest tam bezpiecznie) Muszę to policzyć.

A na Zakyntos wystarczy pobyt na jednym kempingu aby zwiedzac wyspę czy trzeba się przemieszczać. Korsyka jest nie do ogarnięcia.... zostając w jednym miejscu - ja nie lubię spędzać wakacji w aucie więc wolę zmieniac "bazy" :D Zakyntos ma jakieś 123 km lini brzegowej więc jest dużo mniejsze od Korsyki....
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 24.08.2009 11:46

ally :!:

Promem na pewno wyjdzie drożej. Dawno temu :wink: też obawiałem się podróży przez Serbię/Macedonię i płynęliśmy z Triestu. Teraz wiem jednak, że podróż przez te kraje jezt zupełnie spokojna :!:
Zante, to mała wyspa i spokojni można ją zwiedzić mając bazę na jednym kempie :!:

pozdr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.08.2009 14:24

janusz.w. napisał(a):Witaj maslinko :) :!:
Jeżeli chodzi o problem 'toaletowy' to niby jest, ale w zasadzie to go nie ma... :lol: :wink: Tzn. w niektórych toaletach znajduje się info/prośba o nie wrzucanie papieru do muszli, a w innych nie... wydaje mi się, że to dotyczy starszych 'konstrukcji', a w nowszych już się uporali z tym problemem. Tam gdzie proszą o nie wrzucanie zawsze znajdują się higieniczne kosze..., a obsługa na bieżąco je opróżnia. Piszę tutaj o kempingach, a te na których ja się zatrzymywałem były na prawdę bardzo czyste :!:
Co do samych kempów, tak jak piszę w zdecydowanej większości są ok. :!: Jak będziesz miała zarys trasy, to chętnie podpowiem, jeżeli będę mógł :!:

pozdr

Janusz, dziękuję bardzo za odpowiedź :) Już się tym nie martwię :D Jak wymyślę, gdzie dokładnie chcielibyśmy pojechać, na pewno się zgłoszę i poproszę o pomoc :)


zawodowiec napisał(a):Maslinko, skleroza nie boli :lol: Potem sobie przypomniałem że Wy też skodziarze... Janusz, a tą Twoją to spoko możesz na podbój Albanii :D

Jesteśmy skodziarzami dopiero od kwietnia (wcześniej mieliśmy Punto), ale bardzo nam się ta zmiana podoba :D


Lidia K napisał(a):.
Maslinko, spotkaliśmy się z prośbą o wrzucanie zużytego papieru toaletowego do wskazanego pojemnika również w znanej dobrze w Polsce sieci Kaufland w Bułgarii (dodam, że papier toaletowy był biały i bardzo delikatny - nie to co się proponuje w polskich WC w tych sklepach) a wcześniej w centrum handlowym w stolicy Litwy. Grecja nie jest pod tym względem wyjątkiem. Nie było powodu żeby zrezygnawać z korzystania.

Ja nigdzie do tej pory się z tym nie spotkałam, stąd moje ogromne zdziwienie, gdy po raz pierwszy przeczytałam o "problemie toaletowym" w relacji Leszka Skupina. Ale zarówno Ty, jak i Janusz (a i Krystof w swojej relacji :D) przekonaliście mnie, że mam zbyt bujną wyobraźnię :wink: a w greckich toaletach jest czysto i schludnie :)

Pozdrawiam serdecznie :)
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 24.08.2009 16:21

W piątek rano, bez ociągania, zaraz po śniadaniu wsiedliśmy do samochodów i ruszyliśmy do Agios. Łódź już czekała, oprócz nas były jeszcze 4 osoby, Włosi. Tuż przed godz. 10 ruszyliśmy :) . Linia brzegowa w tym miejscu jest bardzo urozmaicona, wysokie skały, groty, maleńkie plaże, kolory morza niesamowite! Po jakimś czasie zobaczyliśmy, tym razem z poziomu morza Zatokę Wraku, miejsce przepiękne! Wysoko na skałach znany nam balkonik. I znowu muszę podkreślić niesamowity kolor wody w zatoce! O tej porze nie było jeszcze dużego tłoku, przybiliśmy do brzegu i mieliśmy czas na plażowanie :) . Sam wrak to po prostu kupa złomu :wink: no ale dzięki niemu zatoka stała się symbolem wyspy i miejscem obowiązkowych wycieczek! Na plaży leży drobny żwirek, a kolor wody w zestawieniu z pionowymi, bardzo wysokimi skałami przyprawia o zawrót głowy!

Obrazek

Obrazek

Po jakimś czasie pojawiło się więcej łodzi i statków, niektóre były wielkie, myślę, że na ich pokładach mieściło się grubo ponad sto osób... Wszyscy podpływali do zatoki. W związku z tym nasz kapitan zarządził odwrót. Szkoda było odpływać, ale tłok robił się wielki :? .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na szczęście w drodze powrotnej czekały nas dalsze atrakcje :) . Nasza łódź okazała się na tyle mała, że mogła wciskać się w małe groty i przepływać pod skalnymi kolumnami i 'balkonami'. Groty nie bez powodu noszą nazwę Błękitne! Ściany wewnątrz mienią się różnymi odcieniami błękitu, a wszelkie przedmioty które zanurzy się w wodzie też przybierają ten kolor! W jednej z maleńkich grot, gdzie został jeszcze kawalątek wolnej przestrzeni między ścianami a łodzią, kapitan machną z uśmiechem na twarzy na naszą młodzież, i zapytał: 'skaczecie? Wy się na pewno tutaj zmieścicie!'. Alicji nie trzeba było powtarzać... i już była w wodzie, Luk po chwili też wskoczył... Super! Woda o genialnej przejrzystości, po prostu szok! Wielkie statki wycieczkowe mogły tylko podpłynąć pod groty..., a my nie dość, że wpływaliśmy do nich to jeszcze dzieci mogły popływać! Potem jeszcze wpływaliśmy do kolejnych i w którejś z większych mogli kąpać się już wszyscy! Pojawili się nawet jacyś nurkowie, było wesoło :lol: . A kiedy skończyły się groty wpłynęliśmy do pięknej zatoki i naprawdę takiego koloru i takiej przejrzystości wody nie widziałem nigdy dotąd! Więc znowu była możliwość niezapomnianej kąpieli!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chwilę po godz. 13 byliśmy w porcie, bardzo zadowoleni! Dobrze, że zdecydowaliśmy się na małą łódź! Pełna satysfakcja! Na parkingu usiłowaliśmy się trochę opłukać ze słonej wody, ale dysponowaliśmy tylko 5 litrowym baniakiem :lol: . Posililiśmy się suchym prowiantem i postanowiliśmy podjechać jeszcze kawałek, nad port do widzianych z łodzi wiatraków i latarni morskiej. Jeden z wiatraków jest do wynajęcia! No świetne miejsce na wczasy :) . Przy drugim wiatraku jest niewielka knajpka, usiedliśmy na frapee i biegaliśmy z aparatem uwieczniając widoki - wysoki klif, morze, wiatraki, łódki... :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To był bardzo udany dzień! Wieczorem przy winku odbyła się dyskusja z cyklu 'co robimy dalej, gdzie jedziemy?'.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.08.2009 16:50

maslinka napisał(a):...Jak wymyślę, gdzie dokładnie chcielibyśmy pojechać, na pewno się zgłoszę i poproszę o pomoc :)...

Maslinka - wyjdę przed orkiestrę i nie bedę czekał na to co wymyślisz :wink:
Z ręką na sercu mogę Ci polecić jeden kierunek na dzień doby - PELOPONEZ.
Z Twoich opisów wakacyjnych wynika, że jesteście bardzo mobilni i lubicie zwiedzać, więc innej alternatywy nie ma.
No może poza wyspami Dodekanezu czy Cyklad ale to inna bajka, szczególnie cenowa.
Na północy masz Chalkidiki i tzw. Riwierę Olimpijską.
Chalkidiki owszem ładne krajobrazy i nic poza tym - teren OK dla lubiących bierny wypoczynek plażowy. Do zwiedzania w okolicy tylko Thessaloniki i to też raczej na siłę. Jest jeszcze Góra Athos ale jako kobieta nie masz tam wstepu, więc zwiedzanie tylko z poziomu statku wycieczkowego a to tak jak lizać miód przez szklankę :lol:
Riwiera Olimpijska - to Olimp i położone nie tak daleko Meteory i tyle. Również miejsce tylko plażowe.
Na Peloponezie masz już wybór - krajobrazy i cała masa pozostałości sztuki hellenistycznej. Choć tak naprawdę jak kogoś ta działka interesuje to w Grecji są ich śladowe ilości. Reszta jest na wybrzeżu egejskim Turcji.
Pozdrav :papa:
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 24.08.2009 17:09

Piotrek. A możesz coś napisać o płw.Sithonia?

Janusz. Woda niesamowita. O statku też słyszałam, że to "złom" i do tego małoatrakcyjny :wink: ale zatoka robi wrażenie!
Aneta.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2421
Dołączył(a): 11.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aneta.K » 24.08.2009 17:15

Super 8) a ta woda 8O 8O 8O
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.08.2009 18:46

ally napisał(a):Piotrek. A możesz coś napisać o płw.Sithonia?...

Lepiej spytaj Krystofa. On nie tak dawno wrócil z m.in. Sithoni:
www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=25196&highlight=
Ja w tym roku byłem tylko przejazdem koło wschodniej części Chalkidiki.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Grecja - Zakynthos, Lefkada...-2009 - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone