Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lefkada 2021 przez Macedonię Płn, Bułgarię i Rumunię.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 18.10.2021 14:10

Lefkada skradła moje serce. Byliśmy 3 razy w Vasiliki u Achilleasa i jego rodziny. Mam wspaniałe wspomnienia. W Rumunii byliśmy w tym roku po raz pierwszy i na 100% nie ostatni. Co do Bułgarii mam mieszane uczucia. Może dam jej jeszcze jedną szansę po Twojej relacji.
Czekam na cd.
woojtekg
Croentuzjasta
Posty: 441
Dołączył(a): 11.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) woojtekg » 18.10.2021 14:29

Pierwszy pełny dzień wakacji spędzamy w Ohridzie. / po polsku powinno być Ochryda, ale jakoś ta nazwa nie brzmi fajnie / Postanawiamy odpocząć od samochodu i korzystamy z uprzejmości naszego gospodarza, który nas zawozi do miasta. Z powrotem mamy wrócić taksówka, na którą namiary dostajemy od gospodarza. Z perspektywy czasu lepiej było jednak pojechać samochodem, mniej czasu spędzić w mieście i trochę pojeździć po okolicy. Myśleliśmy jednak, że będziemy mieli dość samochodu po podróży.

Samo miasto jak i jezioro to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Macedonii. Jezioro jest najstarsze w Europie, charakteryzuje się dużą głębokością i czystością wody. W jeziorze występuje 200 gatunków endemicznych zwierząt. Dla mniej wtajemniczonych - jest po prostu bardzo ładne.

Jezioro
jezioro.jpg

deptak.jpg


Sama miejscowość jest również bardzo ładna. Wystarczy tylko wspomnieć, że jest wpisana na listę dziedzictwa UCESCO. Jak większość miejsc w tym regionie ma bogatą historię.

My rozpoczynamy spacer po mieście. Odwiedzamy m.in.:
Cerkiew Jana Teologa z pocztówkowym widokiem

Cerkiew Teologa z jeziora.jpg

Cerkiew Teologa z góry.jpg


Potem wdrapujemy się pod twierdze Samuela, która niestety jest zamknięta w poniedziałek.

Twierdza Samuela.jpg


Z twierdzy jednak rozpościera się przepiękny widok na Ohrid, co wynagradza nam trud może nie jakieś długiej wspinaczki, ale upał i zmęczenie po podróży robiło swoje.

Ohrid z góry.jpg


Wchodzimy również do jednej z cerkwi, która ma bardzo ładnie zachowane freski.
Jest to Cerkwia: Św Marii Peribleptos.
W pobliżu Cerkwi Św Zofii jemy obiad a dzieci na dziecińcu znajdują kilkanaście żółwi, które chowają się pod nielicznymi krzakami. Sprawia im to wyjątkowo dużą frajdę.

cerkiew zolwie.jpg

zolw1.jpg


Spacerując mijamy również jedną z wielu małych i niepozornych kapliczek.
Kapliczka.jpg


Zwiedzamy oczywiście też starożytny teatr.
Teatr.jpg


Relaksujemy się również na prywatnym rejsie motorówką, i z innej perspektywy podziwiamy widok na miasto, a także na willę Prezydenta Płn. Macedonii dzielnie strzeżoną przez ichniejszy BOR.

Ohryd z jeziora.jpg


Rejs kosztował nas 20 Eur. Do wyboru do koloru. Można było tez wybrać się większym statkiem na całodniową wycieczkę do Klasztoru Św Neuma i Zatoki Kości, ale to taki trochę moloch. Już chyba lepiej podjechać tam samochodem.



Tak nam upływa pierwszy dzień, zmęczeni wracamy do miejsca noclegu taksówką. Wtedy jeszcze nie wiemy, jaki wieczór szykują nam nasi gospodarze.

Z ciekawostek covidowych – w jednej z restauracji przed wejściem jesteśmy proszenie o pokazanie certyfikatu. Pierwszy raz podczas tych wakacji.
Inna ciekawostka – w mieście spotykamy kilka zorganizowanych polskich wycieczek, a także sympatyczną rodzinkę z Polski. Oni również zrobili sobie postój, z tymże nie w drodze od Grecji ale Albanii.
Ostatnio edytowano 19.10.2021 05:21 przez woojtekg, łącznie edytowano 1 raz
woojtekg
Croentuzjasta
Posty: 441
Dołączył(a): 11.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) woojtekg » 18.10.2021 14:35

wiola2012 napisał(a):Lefkada skradła moje serce. Byliśmy 3 razy w Vasiliki u Achilleasa i jego rodziny. Mam wspaniałe wspomnienia. W Rumunii byliśmy w tym roku po raz pierwszy i na 100% nie ostatni. Co do Bułgarii mam mieszane uczucia. Może dam jej jeszcze jedną szansę po Twojej relacji.
Czekam na cd.


W której części miejscowości spaliście ?
My na samym końcu, w stronę plaży Agiofilii.

Przemyślenia o Bułgarii i Rumunii w dalszej części. Nie są one jednoznaczne.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 18.10.2021 15:22

woojtekg napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Lefkada skradła moje serce. Byliśmy 3 razy w Vasiliki u Achilleasa i jego rodziny. Mam wspaniałe wspomnienia. W Rumunii byliśmy w tym roku po raz pierwszy i na 100% nie ostatni. Co do Bułgarii mam mieszane uczucia. Może dam jej jeszcze jedną szansę po Twojej relacji.
Czekam na cd.


W której części miejscowości spaliście ?
My na samym końcu, w stronę plaży Agiofilii.
.

Vasiliki Pondi, po drugiej stronie zatoczki.
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 461
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 18.10.2021 16:52

woojtekg napisał(a):Rejs kosztował nas 20 Eur. Do wyboru do koloru.

Dobrze rozumiem, że 20€ za wszystkich?

woojtekg napisał(a):Z ciekawostek covidowych – w jednej z restauracji przed wejściem jesteśmy proszenie o pokazanie certyfikatu. Pierwszy i ostatni raz podczas tych wakacji.

W jakim miesiącu byliście? Wydawało mi się, że Macedonia Płn. latem 2021 była kierunkiem "bezrestrykcyjnym".
woojtekg
Croentuzjasta
Posty: 441
Dołączył(a): 11.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) woojtekg » 18.10.2021 17:22

Raphael napisał(a):
woojtekg napisał(a):Rejs kosztował nas 20 Eur. Do wyboru do koloru.

Dobrze rozumiem, że 20€ za wszystkich?

woojtekg napisał(a):Z ciekawostek covidowych – w jednej z restauracji przed wejściem jesteśmy proszenie o pokazanie certyfikatu. Pierwszy i ostatni raz podczas tych wakacji.

W jakim miesiącu byliście? Wydawało mi się, że Macedonia Płn. latem 2021 była kierunkiem "bezrestrykcyjnym".


Tak za wszystkich. Trwało to około 45 minut. Mozna było więcej zapłacić i dłużej pływać. Fajne wygodne kanapy. Pierwszy raz takim czymś pływaliśmy i nam się podobało. Łódek do wyboru dużo było.

Masz racje w drugiej połowie sierpnia wjazd był dla wszystkich bez ograniczeń, dlatego też tak bardzo się zdziwiliśmy.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4589
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 18.10.2021 19:02

woojtekg napisał(a):Samo miasto jak i jezioro to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Macedonii. Jezioro jest najstarsze w Europie, charakteryzuje się dużą głębokością i czystością wody. W jeziorze występuje 200 gatunków endemicznych zwierząt. Dla mniej wtajemniczonych - jest po prostu bardzo ładne.

Ładne jezioro i piękna o nim pieśń, wykonywana przez bułgarskich piosenkarzy.
Za czasów panowania cara Simeona (893-927) tereny dzisiejszej Macedonii należały do Bułgarii i Bułgarzy o tym pamiętają.

woojtekg
Croentuzjasta
Posty: 441
Dołączył(a): 11.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) woojtekg » 21.10.2021 10:24

Rano jemy śniadanie przygotowane przez gospodarza, żegnamy się i wyjeżdżamy do Grecji.
Wybieramy drogę na Bitole i potem przejście przez Niki. Zastanawiałem się jeszcze nad jazdą przez Albanię, ale ze względu na dodatkową granicę w końcu odpuszczam, choć to tez była ciekawa alternatywa. Pewnie gdybyśmy nie mieli Albanii na liście odwiedzonych krajów to pojechalibyśmy właśnie ta drogą. Czas przejazdu podobny.
Mapa przejazdu:

Ohrid Vasiliki mapa.jpg


Jakość drogi na Bitolę całkiem w porządku, raz lepiej raz gorzej, trochę pagórków. Drogę od Bitoli już znamy, bo jechaliśmy tędy dwa lata, wtedy od Skopje przez Prilep. W Macedonii kupujemy jeszcze owoce i oczywiście tankujemy do pełna dużo tańsze paliwo i dojeżdżamy na granicę.
Kolejki na granicy nie ma. Stoi przed nami tylko jeden samochód. Jego kierowcę kierują na wykonanie testu, nam sprawdzają paszporty covidowe, plf i oczywiście dowody osobiste. Trwa to krótko i wjeżdżamy do Grecji. Do Kozani pusta droga, miejscami dwupasmowa. Są znaki: uwaga niedźwiedzie ale żadnego nie widzimy. Potem autostrada, najpierw płasko a potem robi się już górzyście i jest tak praktycznie do samego zjazdu. Musze przyznać, że dwa lata temu byłem tym zaskoczony, nie spodziewałem się takich górskich klimatów. Na tej drodze też dobrze jest mieć drobne euro, bo kilka razy się płaci. Oczywiście można kartą, ale wychodzi gorszy przelicznik.
Jeszcze tylko przejeżdżamy tunelem pod morzem w Prevezie, wjazd na wyspę, potem 37 km wschodnim wybrzeżem i po przejechaniu łącznie 2150 km jesteśmy na miejscu. Teraz 8 dni odpoczynku przed nami.

villa tomas.jpg
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 22.10.2021 19:56

Jechaliśmy tą drogą kilka lat temu właśnie ze Skopje, na Bitolę, Kozani i do Vasiliki. Gdybym jechała powtórnie na Lefkadę to na 99% przez Gevgeliję.
Jeszcze tylko przejeżdżamy tunelem pod morzem w Prevezie, wjazd na wyspę, potem 37 km wschodnim wybrzeżem i po przejechaniu łącznie 2150 km jesteśmy na miejscu. Teraz 8 dni odpoczynku przed nami.

Aż 8 dni na Lefkadzie, super 8) :papa:
rybkujaca
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 10.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) rybkujaca » 23.10.2021 10:40

Dobrze ze nie jechaliście przez Albanie. My się zdecydowaliśmy na wjazd do Grecji po ponad tygodniu w Albanii i mocno musieliśmy się nagimnastykować żeby się to udało. W internecie ciężko było znaleźć info o tym,które przejścia graniczne są czynne, ambasada utrzymywała,zd żadne z przejść Al- Gr nie jest czynne,koniec końców dla ludzi takich jak my(nie Grecy, nie rezydenci , nie transport) możliwe było przekroczenie granicy w Konispol (czynnej 7-15:30,ale o tym dowiedzieliśmy się kiedy do niej dotarliśmy po 16:00.....).
Pozdrawiam
woojtekg
Croentuzjasta
Posty: 441
Dołączył(a): 11.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) woojtekg » 25.10.2021 09:52

rybkujaca napisał(a):Dobrze ze nie jechaliście przez Albanie. My się zdecydowaliśmy na wjazd do Grecji po ponad tygodniu w Albanii i mocno musieliśmy się nagimnastykować żeby się to udało. W internecie ciężko było znaleźć info o tym,które przejścia graniczne są czynne, ambasada utrzymywała,zd żadne z przejść Al- Gr nie jest czynne,koniec końców dla ludzi takich jak my(nie Grecy, nie rezydenci , nie transport) możliwe było przekroczenie granicy w Konispol (czynnej 7-15:30,ale o tym dowiedzieliśmy się kiedy do niej dotarliśmy po 16:00.....).
Pozdrawiam


Sprawdzałem przepisy na bieżąco. W drugiej połowie oficjalnie były otwarte, ale nie chciałem ryzykować.
Jak było naprawdę to nie wiem.
woojtekg
Croentuzjasta
Posty: 441
Dołączył(a): 11.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) woojtekg » 25.10.2021 12:30

Nasz apartament to ten na samej górze po prawej stronie. To co widać na zdjęciu to mały balkonik z sypialni. W sam raz żeby usiąść przy kawie, winie, czy piwie i na czytanie książki.
Z drugiej strony mamy duży balkon ze stołem, idealny na spożywanie posiłków i granie w planszówki.
Byliśmy tam dwa lata temu ( miejsce z polecenia na forum a dokładniej ulica nie ten pensjonat), wszystko bez najmniejszych zarzutów, gospodarze z tych nie wtrącających się i nie nawiązujących bliższych relacji, ale co miało być przygotowane to było.
Dojeżdżamy zatem na miejsce, chcemy jak najszybciej się wypakować i najszybciej wskoczyć do morza. Plaże mamy zaraz obok apartamentu.
Była na tyle ładna, że sporo osób do nas przyjeżdżało.

plaza 1.jpg

plaza 2.jpg


Pozwolę sobie również na wstawienie linka do google maps. Mam nadzieję, że jest to dozwolone.

https://www.google.pl/maps/@38.6218976,20.6073076,3a,75y,347.6h,64.2t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipP2JxDV7QsaNwwzaxAHfz_rxn_byEgPDc71Xdq3!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipP2JxDV7QsaNwwzaxAHfz_rxn_byEgPDc71Xdq3%3Dw203-h100-k-no-pi-0-ya88.394356-ro-0-fo100!7i4096!8i2048

Dzwonimy zatem, właściciel nawet szybko przyjeżdża i zaprowadza nas do naszego apartamentu. Już coś nam nie pasuje, bo idziemy piętro niżej, a tam klitka: jeden mały pokój z 1 podwójnym łóżkiem i 1 piętrowym, mini aneks kuchenny w przedpokoju i tylko ten mały balkon. Brak jakiekolwiek stołu. Zdecydowanie nie to zamawialiśmy i nie na to się umawialiśmy. Robi się nerwowo. Żona próbuje rozmawiać z właścicielem, ale idzie to ciężko, bo po pierwsze jego angielski jest słaby, po drugie on nie widzi problemu, a po trzecie chyba nie jest osobą decyzyjną, chyba żona trzyma tam nad wszystkim piecze.
Ja w tym czasie próbuje dodzwonić się do agencji przez którą wynajmowaliśmy apartament, ale nikt nie odbiera. Pisze maile i szukam innych opcji, ale nic nie mogę znaleźć.
W końcu właściciel rzuca tekstem: ja musze iść, do zobaczenia jutro, zastanówcie się. Chyba już odkuli sobie straty z zeszłego roku. Nie spodziewałem się takiego zachowania po Grekach.
Czujemy duży niesmak, nie ma z jego strony żadnych wyrzutów sumienia, żadnych przeprosin ani próby załagodzenia sytuacji, coś tam rzuca tekstem, że za 3 dni chyba się zwolni „nasz” apartament, ale on nie wie.
W końcu odzywa się agencja, piszą że maja awarię telefonów i że nie maja innych wolnych miejsc w okolicy i jedyne co mogą zaproponować to 3 noce w tym małym apartamencie i potem 5 w dużym. O żadnych rabatach nie ma mowy ( na nasz mieliśmy 10% z zeszłego roku ). Z powodu braku alternatywy godzimy się na to, znacznie przepłacamy za te 3 noce. Nie jest to zdecydowanie warte tych pieniędzy. Tak naprawdę to odetchniemy dopiero po przeprowadzce. Podziwiam ludzi, co decydują się na wypoczynek w tak małym pokoju w 4 osoby.

Przynajmniej widoki mamy równie ładne.

widok 1.jpg

widok 2.jpg

widok 3.jpg

widok4.jpg
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 25.10.2021 20:24

Przyznam, że jestem w szoku. Takie podejście to nie w stylu Greków. A może to agencja zawiniła? Czyli 3 dni spędziliście z piętrowym łóżkiem? :evil:
woojtekg
Croentuzjasta
Posty: 441
Dołączył(a): 11.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) woojtekg » 26.10.2021 08:40

wiola2012 napisał(a):Przyznam, że jestem w szoku. Takie podejście to nie w stylu Greków. A może to agencja zawiniła? Czyli 3 dni spędziliście z piętrowym łóżkiem? :evil:


Zdecydowanie pomylił się Grek. Wpisał na powiedzeniu dobry pokój, ale zły numer pokoju.
Pomylić się można, ale nas zdziwiło i wkurzyło jego podejście po faktu. Mógł i powinien inaczej z nami rozmawiać. Udawać, że jest mu głupio, zaproponować jakiś rabat, przynieść na następny dzień butelkę wina domowego. Niesmak duży pozostał.

Tak jak teraz się nad tym zastanawiam, to wydaje mi się, że on tą pomyłkę chyba wcześniej odkrył, bo nie był tym faktem w ogóle zaskoczony.

Pokój mega mały z mega małym akeksem, jedynie z małym balkonem i bez żadnego stołu, przy którym mogliśmy wszyscy usiąść. Dwa łózka ( piętrowe i małżeńskie ) jedno zaraz obok drugiego. Staraliśmy się przez te 2 dni i jeden wieczór jak najmniej czasu tam spędzać i pozwalaliśmy dzieciom na dłuższe niż zazwyczaj korzystanie z wifi.
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 461
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 26.10.2021 18:46

@woojtekg
padaj nazwę tego apartmana - zapiszemy sobie i będziemy, na wszelki wypadek, omijać - skoro grał w kulki, to mu się należy, wszak marketing szemrany niech działa w obie strony.
Było też powiedzenie, że - cytuję z pamięci - 1 klient zadowolony to 1 kolejny nowy klient pozyskany, a 1 klient niezadowolony, to 10 nowych utraconych.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Lefkada 2021 przez Macedonię Płn, Bułgarię i Rumunię. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone