Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 12.08.2020 21:17

Messenska - byłem 4 lata temu - Ag.Andreas - opływałm cypel, Pylos
Te wyspy Sapienza i Schiza - wogóle nam nie podeszły - w zatoczkach szkło na dnie, brud na brzegu

Lakonska - 5 i 4 lata temu

5 lat temu Gythio jako baza i spływana cała zatoka (w tym Elafonisi/Simos)

Obrazek
Obrazek

Na południe od Gythio fiordy z wioskami w arch "tower"

Obrazek
Obrazek

4 lata temu byliśmy poniżej Plitra i Plitra / Elafonisi - dokładnie spływane (w tym snorkelowanie wsród ruin w Plitra)

Pseudo relację zacząłem tu na forum https://www.cro.pl/ciagajac-rodzine-i-malego-rib-a-po-grecji-t54466.html

Jak i RIB-owym https://www.rib.net/forum/f53/warsaw-greece-2015-family-trip-highfield-om540dl-68645.html

Ta pierwsza to było: Kiweri (tydzien), Gythio - tydzien, prom z Gythio na Kretę (Paleochora na płd Krety 2 tyg), na powrocie jez Limni Voulagmenis
Ta druga to najpierw Ag Andresa w Zat Mesenskiej (10 dni) potem 5 dni ponizej Plitry, potem znowu jezioro to co wyżej, potemJonskie
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 13.08.2020 16:10

Od 17 sierpnia turyści z niektórych krajów (w tym m.in. z Czech) również przylatując samolotem będą musieli mieć testy potwierdzające brak wirusa.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci ... demii.html

Swoją drogą - ciekawe czy to dotyczy obywateli Czech czy przylatujących z czeskich lotnisk? Bo to jednak spora różnica.
Grigiris1970
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 10.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grigiris1970 » 13.08.2020 21:14

Pudelek napisał(a):
Swoją drogą - ciekawe czy to dotyczy obywateli Czech czy przylatujących z czeskich lotnisk? Bo to jednak spora różnica.


Dotyczy wszystkich przylatujących m.in. z czeskich lotnisk.
Nawet obywatel Grecji podczas check-in musi przedstawić negatywny wynik testu.
Zasady są opisane w greckiej prasie.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 14.08.2020 00:05

Czyli Czech lecący z Polski nie musi mieć testu? Trochę te zasady są czasem nieżyciowe...
Grigiris1970
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 10.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grigiris1970 » 14.08.2020 07:03

Nie życiowe? Jak Czechowi zależy to przyleci do GR z Polski. Jest furtka.
Na początku wakacji, kiedy jeszcze loty z UK były zakazane, grecka TV przez kilka dni mówiła o przylocie ojca Borisa Johnsona do Grecji przez Bułgarię.
Nie jest to dokładnie przypadek 1:1, ale pokazuje jak działa system.
kadetdudi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 01.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kadetdudi » 25.08.2020 18:27

Katowice - Słowacja - Węgry - Serbia - Macedonia (Ohrid) - Lefkada(Vasiliki). Taką trasę chcę zrobić w jedną stronę. Mogę liczyć, iż poda mi ktoś na forum koszt łączny odcinków płatnych?
Z powrotem chcę lecieć przez Albanię i w górę przez Chorwację - Węgry - Słowację i do Katowic.
Z góry dzięki.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.08.2020 19:12

Przede wszystkim nie wjedziesz do Grecji od strony Macedonii. Jedyne czynne przejście graniczne lądowe to Bułgaria-Grecja. Musisz mieć zrobiony test molekularny w autoryzowanych labolatoriach na covid najwcześniej na 72 h przed przybyciem na granicę (okazujesz wynik na granicy (może być w telefonie), ale zwykle i tak min. 1 osoba z samochodu i jeszcze raz na test). Plus zgłoszenie wjazdu z kodem QR.

Co do kosztów:
Słowacja - winietka miesięczna 14 eur https://eznamka.sk/selfcare/purchase
Węgry - miesięczna HUF 4 780 https://www.hungary-vignette.eu/highway ... rices-2019
Serbia - bramki ok. 10 eur (cała, Ty musisz odbić na Bułgarię, więc ciut mniej)
Macedonia - nie przejedziesz tzn. nie wjedziesz do Grecji
Bułgaria - chyba bezpłatny ten odcinek jest
Grecja - bramki, ok. 20 eur https://www.egnatia.eu/en/homeen/
Tunel na Lefkadę - 3 eur https://www.tolls.eu/greece
kadetdudi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 01.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kadetdudi » 25.08.2020 19:23

piekara114 napisał(a):Przede wszystkim nie wjedziesz do Grecji od strony Macedonii.

Piekara114 - jak zwykle odpowiedź wyczerpująca. Bardzo dziękuję. Robię już plan na drugi rok, na lipiec. Mam nadzieję, że przejazd przez Macedonię będzie możliwy. Jak tyle zachodu to nawet nie jadę. Ale wiesz, plan robić to już prawie jak być na wakacjach...:-)
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 25.08.2020 19:24

Bułgaria niestety płatna.

Ja miałem QR kod na Evzoni (prejscie Mac - GR) na 1szego lipca.
Puszczali do 18-tej, nie puscili nas o 19-tej.

Musieliśmy jechać górami wzdłuż granicy Mac-GR do BG.
Baardzo krótki odcinek od przejscia Mac-GR do przejscia BG-GR a i tak sprawdzali winiety
(tzn zmuszali do kupienia ale ja miałem bo miałem jechać inną trasą ale odwidziało mi się)

Więc niestety na BG trzeba (chyba min tygodniowa czy jakoś tak)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.08.2020 20:07

Wiesz, robię notatki dokładne z trasy, aby mieć na przyszłość orientacyjnie czas przejazdu, godziny, sytuacje graniczne czy właśnie koszty.
Koszt Macedonii to ok. 23 zł (podaje w zł, bo płaciłam i w denarach i w eur, bramki z dziwnym systemem płacenia dla mnie, nie wiesz czy płacisz za odcinek przejechany czy z góry jak Krk-Ktw) - to jak jedziesz prosto na Grację. Jak odbijesz na Ochrid i potem na Bitolę to będzie mniejszy koszt.
No i koszt w Grecji autostrady będzie ok. 10-12 eur.

:papa:

PS. Lefkadę mam dalej w planach. Jak chcesz coś bliżej i intymniej to polecam Sivotę (idealnie na kajak czy sup).
kadetdudi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 01.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kadetdudi » 25.08.2020 21:03

piekara114 napisał(a):PS. Lefkadę mam dalej w planach. Jak chcesz coś bliżej i intymniej to polecam Sivotę (idealnie na kajak czy sup).

Przeanalizuję Sivotę. Na razie to pilnujemy dzieciaki w dmuchańcach, więc kajak może kiedyś. Podjarałem się kiedyś u nas na forum relacją Arlij i zakochałem się w Lefkadzie. Swoją drogą dawno nie odwiedzała cro.pl.
steftes
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 614
Dołączył(a): 01.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) steftes » 25.08.2020 21:43

A ja już po wakacyjnych przygodach. Miała być jak zwykle docelowo Grecja, ale te mniemane wirusy i sztuczne utrudnienia ze strony greckiej spowodowały, że ponownie odżyła Chorwacja. Za jakiś czas popełnię pewnie relacją z wyjazdu.
Teraz kilka kilka zdjęć z dalmacyjnego wyjazdu, Chorwacja ciągle piękna.
Panorama Male Ciste zmn.jpg

Panorama IMG_2305_IMG_2307 Podgora zmn.jpg
Panorama IMG_2205_IMG_2207 Drvenik zmn.jpg

IMG_2488_IMG_2490zmn.jpg

IMG_2380zmn.jpg

IMG_2205zmn.jpg

Pozdrawiam.
Steftes :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.08.2020 21:46

Co to za plaża na ostatnim zdjęciu?
steftes
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 614
Dołączył(a): 01.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) steftes » 25.08.2020 21:49

piekara114 napisał(a):Co to za plaża na ostatnim zdjęciu?


Drvenik, pusty jak nigdy.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.08.2020 21:52

8O 8O W życiu bym nie pomyślała, że to ta plaża.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 312
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone