Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Liliana
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 06.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liliana » 31.07.2019 19:21

Trajgul napisał(a):Dzięki za kolejną plażę. Asfaltowa chociaż droga jest do niej? Zejscie chyba tez nienajprostsze. Falassarna robi na mnie największe wrażenie, oczywiście na zdjęciach. Po cenach autobusów, auto wchodziloby w grę jak najbardziej. A Balos to statkiem, autem wolę nie ryzykować i nie psuć humoru rodzince ;). Oczywiście wszystko powyżej co napisałem, to na razie nawet nie kwestia planów, tylko marzeń.


Właśnie wróciłam z Krety. Na Balos byłam statkiem, podobno droga jest nieco podmyta. Nie sprawdzałam, ale widziałam wiele zniszczonych innych odcinków. Faktycznie podejście z plaży jest chyba trochę problematyczne. Samo miejsce najbardziej mnie zachwyciła. Byłam na Falalassarnie, która w ogóle mnie nie zrobiła na mnie wrażenia, choć byłam tylko w środkowej części. Komercja i tyle, podobnie jak na Elafonisi, która na pewno jest piękna , gdyby nie setki ludzi.
Dan_78
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 93
Dołączył(a): 04.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dan_78 » 02.08.2019 11:41

Droga na Balos nie jest zniszczona. Zejście/podejście nie sprawia większego problemu.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.08.2019 19:02

Bezpłatne zwiedzanie. Może ktoś skorzysta: https://www.polonorama.com/15-sierpnia- ... EM_WJ0H3I4
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 04.09.2019 08:01

Czy Ktoś jeździł drogą E55 Patra-Pylos na Peloponezie?
Po kilku dniach jazdy na greckich drogach nie chciałem być maruderem na drodze i zacząłem jazdę "po grecku". Jednak wciągu tej drogi widziałem sporo fotoradarów - jak nasze stare pudła - tylko nie mam pewności czy one działają. W każdym bądź razie na ograniczeniu 60km/h wszyscy jechali koło setki. Początkowo zwalniałem, ale potem dołączyłem do tego touru. Zresztą, gdzie indziej również. Na autostradzie Ioania Odos Antirio - Ioanina jest mnóstwo ograniczeń do setki, tymczasem większość jedzie 120-130km/h, nie wiem po co to ograniczenie, wiatr?

Edit: Dowiedziałem się, że można jechać jak Grecy, jeżeli zwalniają to radar działa, jeżeli nie to wiadomo. Mimo wszystko wyczekuję na blankiet, choć nie wiem jak to działa w Grecji - auto z wynajmu więc pewnie firma nie wyłoży ze swoich, znając ich tempo działania, może to potrwać.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.09.2019 15:11

Grecja... nasze spostrzeżenia:

:arrow: wiele pięknych architektonicznie miejsc :idea: za wiele na urlop :wink:
:arrow: wiele zachwycających plaż z turkusowym morzem :idea: za wiele na urlop :wink:
:arrow: wspaniałe widoki zarówno morskie jak i górskie :)
:arrow: dobre i w miarę tanie jedzenie :)
:arrow: przyjaźni i mili ludzie
:arrow: darmowe WC i parkingi (na pewno te, na których parkowałem)
:arrow: brud, smród... :!: pełno śmieci w różnych miejscach, w miastach i poza, dzikie wysypiska, odór bo gorąco, poziom MNE i AL; śmieciarka do tej pory widziana 1 raz na tydzień - nie zabrała wszystkiego... pytałem strajku nie mają
:arrow: denerwujące bramki na autostradach co kilkanaście, kilkadziesiąt km :x warto zawsze mieć drobne E
:arrow: problem z zakupem normalnie dostępnej w wielu krajach kawy z mlekiem (coffee with milk / white coffee), nie piją tak
:arrow: architektoniczno-budowlana tragedia, jeden wielki beton w sensie dosłownym (rozumiem, że mają szeroki dostęp do kruszca) i przenośni, poziom AL
:arrow: mnóstwo ruder i opuszczonych budynków szpecących miasta, miasteczka, wsie
:arrow: brak dobrego oznakowania ciekawych miejsc i zabytków, szczególnie znajdujących się na oddaleniu

Pomimo ostatnich punktów już planujemy kolejną wyprawę.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 08.09.2019 15:33

Co do śmieci - zależy gdzie. W tym roku zauważyłam, że masakrycznie było w miejscowościach nad Zatoką Koryncką - stosy śmieci przy kontenerach. :-( W relacji pokażę. We wszystkich innych odwiedzonych miejscach / regionach Pelo było czysto, odpady wyważone na bieżąco, dlatego sytuacja nad zatoką była dla mnie nieprzyjemnie zaskakująca. Z podobnie przykrą sytuacją spotkałam się 3 lata temu na Korfu. Kwestia lokalnego zarządzania i gospodarki odpadami.

A gdzie Ty stacjonowałeś?
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 08.09.2019 15:55

Te kiero ... identyczne spostrzeżenia, z wyjątkiem brudu i smrodu .
W tym roku 4 cykladzkie wyspy ... no nie zauważyłem (może jakoś się z tym kryli :wink: ).
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.09.2019 16:14

Mikromir napisał(a):Co do śmieci - zależy gdzie. W tym roku zauważyłam, że masakrycznie było w miejscowościach nad Zatoką Koryncką - stosy śmieci przy kontenerach. :-( W relacji pokażę. We wszystkich innych odwiedzonych miejscach / regionach Pelo było czysto, odpady wyważone na bieżąco, dlatego sytuacja nad zatoką była dla mnie nieprzyjemnie zaskakująca. Z podobnie przykrą sytuacją spotkałam się 3 lata temu na Korfu. Kwestia lokalnego zarządzania i gospodarki odpadami.

A gdzie Ty stacjonowałeś?


Baza wypadowa to zatoka koryncka właśnie, ale w takim Pyrgos, Argos, Messini czy główny parking Nauplionu spotkaliśmy to samo.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.09.2019 17:09

I ja się ustosunkuję do kilku Twoich spostrzeżeń...

te kiero napisał(a): :arrow: brud, smród... :!: pełno śmieci w różnych miejscach, w miastach i poza, dzikie wysypiska, odór bo gorąco, poziom MNE i AL; śmieciarka do tej pory widziana 1 raz na tydzień - nie zabrała wszystkiego... pytałem strajku nie mają
Byłam na Pelo z Atenami, Krecie, Epirze, Chalkidiki i Thassos i śmieci właśnie widoczne były na Pelo... i to nawet nie śmieci mnie raziły, ale było brudno, po prostu brudno, jakby się nie chciało komuś sprzątać, albo nie miał to tego od kilku lat robić... Taki ogólny brud, zaniedbanie... Na Krecie czy w Epirze tego nie było, albo nie było odczuwalne, na Krecie byłam końcem października więc już po sezonie, więc jakby sprzątali tylko dla turystów to brud był by już widoczny....

te kiero napisał(a): :arrow: denerwujące bramki na autostradach co kilkanaście, kilkadziesiąt km :x warto zawsze mieć drobne E
To jest upierdliwe, od Salonik do Epiru co chwila 1,5 eur czy 2,1 płatne, podobnie od Aten ku Pelo....

te kiero napisał(a): :arrow: problem z zakupem normalnie dostępnej w wielu krajach kawy z mlekiem (coffee with milk / white coffee), nie piją tak
Kawa z mlekiem to dla wielu kawoszy to profanacja kawy :lol:

te kiero napisał(a): :arrow: architektoniczno-budowlana tragedia, jeden wielki beton w sensie dosłownym (rozumiem, że mają szeroki dostęp do kruszca) i przenośni, poziom AL
Z tym się całkiem nie zgadzam... Może domki nie są takie kamienne jak w Cro, ale w większości ładnym ogrodem otoczone...

te kiero napisał(a): :arrow: brak dobrego oznakowania ciekawych miejsc i zabytków, szczególnie znajdujących się na oddaleniu.
Mam całkiem inne doświadczenie, nie jest idealnie, ale źle nie jest...

Ja mimo nie udanych lipcowych wakacji na Thassos kolejny wyjazd do Grecji mam zaplanowany... :papa:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 08.09.2019 17:15

piekara114 napisał(a):Ja mimo nie udanych lipcowych wakacji na Thassos kolejny wyjazd do Grecji mam zaplanowany... :papa:

Pogoda nie dopisała, czy Thassos była be ?
Pytam bo trochę rozważałem temat.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.09.2019 17:33

piekara114 napisał(a):Byłam na Pelo z Atenami, Krecie, Epirze, Chalkidiki i Thassos i śmieci właśnie widoczne były na Pelo... i to nawet nie śmieci mnie raziły, ale było brudno, po prostu brudno, jakby się nie chciało komuś sprzątać, albo nie miał to tego od kilku lat robić... Taki ogólny brud, zaniedbanie...

to samo przemyślenie i w dodatku śmieci nie za bardzo przeszkadzające nikomu, nawet przed eleganckimi apartamentami, a wystarczy postawić wiatę
piekara114 napisał(a):
te kiero napisał(a): :arrow: denerwujące bramki na autostradach co kilkanaście, kilkadziesiąt km :x warto zawsze mieć drobne E
To jest upierdliwe, od Salonik do Epiru co chwila 1,5 eur czy 2,1 płatne, podobnie od Aten ku Pelo....

upierdliwe i strata czasu;
mina operatora jak dałem mu banknot 100E przy płatności 1,95E bezcenna (niestety drobne mi się skończyły), trochę to trwało zanim wydał; raz na automacie wsiąkło płatność i nie otworzyło szlabanu, wrzuciłem ponownie i wydało całość naddatku
piekara114 napisał(a):Kawa z mlekiem to dla wielu kawoszy to profanacja kawy :lol:

z racji dolegliwości nie piję już czarnych siekier, a lury nie lubię
Bodek1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 266
Dołączył(a): 23.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bodek1 » 08.09.2019 17:51

:idea:
piekara114 napisał(a):Ja mimo nie udanych lipcowych wakacji na Thassos kolejny wyjazd do Grecji mam zaplanowany... :papa:

To dokąd w 2020.

Thassos na tydzień to też bym wprowadził do planów .

Plusów GR jest znacznie więcej , minusów już niekoniecznie.
W temacie śmieci trudno przejść obojętnie ale można się przyzwyczaić.
Duży kraj i problemów dużo więcej.
Pamiętam pierwszy raz po Hr , na Lefkadzie i postój na drodze przy plaży w miejscu po kamperach.
Było dosłownie wszystko i słowa 2połowy" gdzieś ty mnie przywiózł" i tak wożę już 8 razy
Bodek1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 266
Dołączył(a): 23.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bodek1 » 08.09.2019 17:59

Nie tak dawno miejscowy mógł z bankomatu wypłacić tylko dziennie 60€ .
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 08.09.2019 18:12

te kiero napisał(a):Grecja... nasze spostrzeżenia:

.... 1)
:arrow: brud, smród... :!: pełno śmieci w różnych miejscach, w miastach i poza, dzikie wysypiska, odór bo gorąco, poziom MNE i AL; śmieciarka do tej pory widziana 1 raz na tydzień - nie zabrała wszystkiego... pytałem strajku nie mają
... 2)
:arrow: problem z zakupem normalnie dostępnej w wielu krajach kawy z mlekiem (coffee with milk / white coffee), nie piją tak
... 3)
:arrow: architektoniczno-budowlana tragedia, jeden wielki beton w sensie dosłownym (rozumiem, że mają szeroki dostęp do kruszca) i przenośni, poziom AL
... 4)
:arrow: mnóstwo ruder i opuszczonych budynków szpecących miasta, miasteczka, wsie


Ad 1)
Kojarzę w Korynciej (jadąc z jadąc od Patry do Kalamaty) stosy smieci na poboczach.
W Argolidzkiej NIE. Cowięcej taka maluta wioska Iria a smieci wywożone co dzień

Ad 2)
Prosiłeś CAFE LATE ??? Raz nie mieli to kupiłem Cappucino, ale jak podkreślam raz !!!

Ad 3)
Beton wynika z wymagań odnośnie trzęsień ziemi. Klasyczna budowa to szkielet betonowy który komputerowo testują na bujanie się przy trzęsieniu i wypełniają otwory ścianą dwuwarstwową. Jak robiem kiedyś przymiarki do budowy i upierałem się przy cegła(coś ala porotherm+styropian) to się okazało,że wszystie otwory okienne czy balkonowe muszą być wtedy duuzo mniejsze bo symuacji na trzesienie ziemi nie przechodzą

Ad 4)

Znam wioski w Bieszczadach na trasie Przemyśl (ten ośrodek co Wałęsa był internowany) - cała młodzież wyjechała Holandia/UK/Niemcy. Zostali emeryci a jak oni opuszczają ten padół to pustostany. Tam jest podobnie.
Plus przed kryzysem kredyty dawali jak PULS miałeś, nieruchomości drożały, sporo zaczęto inwestycji, które "zatrzymały" się (w kryzysie).

Często to są te betonowe szkielety ... których nie mają możliwości teraz skończyć
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.09.2019 18:35

ogorek napisał(a):Ad 1)
Kojarzę w Korynciej (jadąc z jadąc od Patry do Kalamaty) stosy smieci na poboczach.

teraz również "pięknie" świeciły; to dla mnie jakby zapomniana część Grecji

ogorek napisał(a):Ad 2)
Prosiłeś CAFE LATE ??? Raz nie mieli to kupiłem Cappucino, ale jak podkreślam raz !!!

tak raz mi się zachciało baklavy to poprosiłem, jednak chodzi mi o coś pomiędzy czarną, a lekką Latte; w Hotelu po kilku prośbach zawsze na barku ląduje dla nas metalowy czajniczek z mlekiem
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 270
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone