Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.07.2019 09:11

ogorek napisał(a):W GR z tym słabo. Np. starówka w CHanii (obok portu) jest śliczna ale niewielka.
Ciągle obstawiam, że najlepiej z tym w Nafplio.

Z tym to ja się nie zgodzę. Dla mnie Nafplio to typowy włoski klimat, nic greckiego tu nie czuć, sterylnie czyste, brak tego typowego dla Grecji rozgardiaszu. Dla mnie Chania zdecydowanie wygrywa: przepiękna promenada, latarnia morska, wąskie śliczne uliczki, zwłaszcza wieczorem pięknie oświetlone. Klimat jest. Byliśmy w Chanii przez 6 wieczorów pod rząd i nie zdążyłam wszędzie dotrzeć....
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 15.07.2019 15:12

Mnie w tym sezonie spodobało się Koroni. Chociaż malutkie, ma sporo uroku i przyjemne uliczki. Fajne było też Pylos, ale fatalnie tam z plażami. W Koroni jest przynajmniej Zaga. No i w obydwu miastach można zobaczyć twierdze - ta w Koroni dość specyficzna... Natomiast zupełnie nie podobało mi się Methoni, choć sama twierdza wymiata.
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1778
Dołączył(a): 26.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 18.07.2019 15:34

Przeczytałem kilka relacji, m.in Dawigsa, dotyczące Krety ale jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Czy na Krecie północnej (chodzi mi o okolice Chanii) znajdę miejscowości z całkiem ładnymi plażami, gdzie nie będę musiał jechać samochodem?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.07.2019 19:56

Tak. Zaglądałem do mojej relacji jesienny wypad na Kretę?
Piaszczyste plaże dość ładne są w okolicy Kato Daratso i na zachód przy Stało. Kiedy planujesz wypad?
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1778
Dołączył(a): 26.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 18.07.2019 20:04

Piekara, przyznaję, że Twojej relacji nie znałem, aczkolwiek dziś zdążyłem przejrzeć tylko pierwszą stronę, więc lektura przede mną. Kiedy planuję? Hmm nie odpowiem, na razie to tylko sfera marzeń.
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 18.07.2019 21:19

W niedziele wypad do Marathon. Szkoda wydanych 6E za bilet. Zwiedzania na max 15mimut. Przez spalone w zeszłym roku Makri i Mati. Trawy odrosły, trochę domów odbudowanych a reszta straszne pogorzelisko. Rafina i port zaliczona. 1/10.Brzydko i nie ma po co jechać. Wtorek Saunion_ i Lawrio. Saunion_ tak 3/10, port w Lawrio warto ominąć.1/10. Fajne zatoczki po drodze odludne i czyste skałki do pływania. Prawie jak w Cro. Dzisiaj Ateny. 15minut autem do metra w Koropi.. Potem z 40m. metrem do Aten i Akropolu. Bilet 24h 4,5E.90 min 1.4E.Dobrze piszą że Ateny i centrum omijać autem z daleka. Szkoda nerwów i auta. Zwiedzanie Akropolu Plaki okolic Syntagma Partament i Likavitos z wejściem plus Pireus i powrót 12godzin.Bilet Akropol 20E. Łączony 5 dniowy 30 E muzea i atrakcje państwowe. Miasto duże generalnie brzydkie i drogie. Ale i tak pamiątki w centrum 2-3 razy tańsze niż w Attyce, Magnesy od 0.7E do 3, duzy wybór, koszulki biźuteria, itp. wybór ogromny, każdy cos znajdzie, polecam sklep Jumbo, B.Tanie ale pewnie z Chin pamiątki. Pireus szkoda zachodu żeby jechać, Brud smród stada żebraków metro 5km/h,jeśli się nie płynie promem nie warto. Generalnie 1 dzień na Ateny to za mało, miasto duże. Fajna zmiana warty pod Parlamentem. Wszędzie daleko.Ceny pamiątek zaskakują in plus bo są setki sklepów. Ceny atrakcji powiedzmy akceptowalne. Must See niby to Akropol ale obecnie to plac budowy, Hałas gumówek i dźwigów. Napiszę tak . Ateny są dużym i nawet fajnym miastem. Dla mnie plusem jest darmowe zwiedzanie dla dzieci i Studentów. Minus to pełna cena za metro bez zniżek dla dzieci. A przynajmiej ja ich nie byłem w stanie wklepać na automacie na bilet. Ale może gdyby to była pierwsza stolica w życiu to byłoby Wow. A tak raczej zawód. Brudno, śmierdzi jak w Krakowie ,są fajne miejsca i są paskudne i masakrycznie przereklamowane. Jak dla mnie dałbym max 5/10 dla Aten za całokształt. Warto przynajmniej raz w życiu zobaczyć
Barber
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 86
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Barber » 18.07.2019 21:43

Śmierdzi jak w Krakowie ?
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 18.07.2019 21:55

piotrekbeti napisał(a):W niedziele wypad do Marathon. Szkoda wydanych 6E za bilet. Zwiedzania na max 15mimut. Przez spalone w zeszłym roku Makri i Mati. Trawy odrosły, trochę domów odbudowanych a reszta straszne pogorzelisko. Rafina i port zaliczona. 1/10.Brzydko i nie ma po co jechać. Wtorek Saunion__ i Lawrio. Saunion__ tak 3/10, port w Lawrio warto ominąć.1/10. Fajne zatoczki po drodze odludne i czyste skałki do pływania. Prawie jak w Cro. Dzisiaj Ateny. 15minut autem do metra w Koropi.. Potem z 40m. metrem do Aten i Akropolu. Bilet 24h 4,5E.90 min 1.4E.Dobrze piszą że Ateny i centrum omijać autem z daleka. Szkoda nerwów i auta. Zwiedzanie Akropolu Plaki okolic Syntagma Partament i Likavitos z wejściem plus Pireus i powrót 12godzin.Bilet Akropol 20E. Łączony 5 dniowy 30 E muzea i atrakcje państwowe. Miasto duże generalnie brzydkie i drogie. Ale i tak pamiątki w centrum 2-3 razy tańsze niż w Attyce, Magnesy od 0.7E do 3, duzy wybór, koszulki biźuteria, itp. wybór ogromny, każdy cos znajdzie, polecam sklep Jumbo, B.Tanie ale pewnie z Chin pamiątki. Pireus szkoda zachodu żeby jechać, Brud smród stada żebraków metro 5km/h,jeśli się nie płynie promem nie warto. Generalnie 1 dzień na Ateny to za mało, miasto duże. Fajna zmiana warty pod Parlamentem. Wszędzie daleko.Ceny pamiątek zaskakują in plus bo są setki sklepów. Ceny atrakcji powiedzmy akceptowalne. Must See niby to Akropol ale obecnie to plac budowy, Hałas gumówek i dźwigów. Napiszę tak . Ateny są dużym i nawet fajnym miastem. Dla mnie plusem jest darmowe zwiedzanie dla dzieci i Studentów. Minus to pełna cena za metro bez zniżek dla dzieci. A przynajmiej ja ich nie byłem w stanie wklepać na automacie na bilet. Ale może gdyby to była pierwsza stolica w życiu to byłoby Wow. A tak raczej zawód. Brudno, śmierdzi jak w Krakowie ,są fajne miejsca i są paskudne i masakrycznie przereklamowane. Jak dla mnie dałbym max 5/10 dla Aten za całokształt. Warto przynajmniej raz w życiu zobaczyć


Przydatna informacja, ok. 20/08 będziemy w Atenach 2 dni, przed docelową miejscówką nad morzem, właśnie czekam na odpowiedź w sprawie przewodnika, który nam pokaże "must see" plus miejsca minie popularne, ale fajne. W każdym razie bez napinki i na luzie. Drugiego dnia popołudniu/wieczorem chcemy zaliczyć Sounion_. Apartament z prywatnym parkingiem i blisko metra mamy zarezerwowany w Dafni.

Jeśli masz jakieś tipy będę wdzięczny...
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 18.07.2019 22:37

piotrekbeti napisał(a):Minus to pełna cena za metro bez zniżek dla dzieci. A przynajmiej ja ich nie byłem w stanie wklepać na automacie na bilet.

Bilety ulgowe dla dzieci kupiliśmy na stacji w Koropi u pani w budce. W automacie były tylko normalne.
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 19.07.2019 07:43

Nie mam nic do Krakowa jako miasta. Brudno i brzydko jak w wielu miejscach. Tylko Wawel i Rynek czyste, Na zapachy nic nie poradzę
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.07.2019 16:02

Chyba masz coś z nosem... Był 2miesuace temu i jakiegoś smrodu w Atenach nie wyczuwałam a było 35stopni. Wiadomo mega boczne uliczki żądza się swoim prawem, ale bym nie przesadzała... A z ciekawości gdzie w Krakowie tak ci śmierdzi to za2tyg pojadę i z ciekawości aż sprawdzę- tylko konkretnie, bo inaczej to o każdym miejscu można coś takiego napisać...

Co do biletow ulgowych na metro to prawie na każdym blogu jest informacja, że nie da się ich kupić w automacie tylko w okienku-sama tak robiłam. Nie przygotowałem się przed wyjazdem....

Bilet, a raczej karnet za30eur nie obowiązuje na muzea i atrakcje państwowe. Wprowadzasz w błąd innych!!?. Ten karnet obowiązuje na Akropol i 6czy7 miejsc, wskazanych na tym karnecie. Najciekawszych ateńskich muzeów nie obejmuje!!!!!
Akropol od wielu lat i jeszcze przez wiele będzie remontowany- chyba każdy jest tego świadomy, jeśli do podróży się przygotowuje. A same rusztowania aż tak nie zasłaniają obiektów, wg mnie zdrowo przesadzasz....

Z ciekawości po co na wakacjach tracisz czas na oglądanie portów? Jesteś fanem statków?
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 19.07.2019 18:10

Pod tym co pisze piekara podpisuje się 2 rękami.
Ateny są specyficzne, trochę wschodniego kolorytu, w samym centrum zrujnowane, czy wysmarowane budynki, ale smrodu nie czułem (a byłem 3 noce - dużo zwiedzania różnych zakamarków, paskudny deszcz z zatkanymi studzienkami itp.)
Poza tym to miasto jest tanie (zwłaszcza na to co oferuje), zdecydowanie tańsze niż "zachód" - Wiedeń, Barca, Paryż (poczytajcie o cenach w Prowansji w wątku Tony'ego). Jedzenie może jest drogie tuż pod Akropolem, ale wystarczy stacja metra dalej (np. Sygrou - Fix i okolice) - jedzenie świetne, a knajpki tańsze niż w Warszawie.
30 E za Akropol i pozostałe atrakcje (pamiętam, ze to była światynia Zeusa, cmentarz Keramejkos, Agora rzymska i grecka, Liceum Arystotelesa i jeszcze coś) - to naprawdę tanio, w porównaniu z wejściówkami w Hiszpanii, czy we Francji.
Mimo, że jest to plac budów - miejsce niesamowite, jedyne w swoim rodzaju.
Odbiór Aten zależy od tego czego tam szukamy - nie znajdziemy pięknych parków (no może jeden), nowoczesnych budynków, wspaniałych galerii sztuki, czy klimatu Las Vegas, natomiast jak ktoś lubi / zna historię - będzie to dla niego raj.
Z innych "atrakcji" polecam zmianę warty na Syntagmie, ale tę o 11-ta w niedzielę - wielka gala; spacer parkiem Zappeion i stadion olimpijski ... no i oczywiście Likkavitos.
A tak na marginesie, nie żebym się czepiał, ale gdzie capi w tym Krakowie ??
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 19.07.2019 20:47

piotrekbeti napisał(a):Nie mam nic do Krakowa jako miasta. Brudno i brzydko jak w wielu miejscach. Tylko Wawel i Rynek czyste, Na zapachy nic nie poradzę


Od dawna podejrzewałem, że w Krakowie śmierdzi. Jednak to prawda. Dobrze, że mieszkam w centralnej Polsce. Czysto, sielsko i centusiów brak.

:papa: :hut:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 19.07.2019 21:29

Ural napisał(a):
piotrekbeti napisał(a):Nie mam nic do Krakowa jako miasta. Brudno i brzydko jak w wielu miejscach. Tylko Wawel i Rynek czyste, Na zapachy nic nie poradzę


Od dawna podejrzewałem, że w Krakowie śmierdzi. Jednak to prawda. Dobrze, że mieszkam w centralnej Polsce. Czysto, sielsko i centusiów brak.

:papa: :hut:

A ja od dawna podejrzewałem, że ten wątek nie dotyczy Grecji, tylko zalet centralnej Polski.
Kolega Ural potwierdził moje domysły, chwaląc się mieszkaniem w tej, jakże ekskluzywnej lokalizacji.
Myślę, że brak tzw. "centusiów", to największa zaleta, człowiek od razu czuje się lepszy :hut: .
Barber
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 86
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Barber » 19.07.2019 21:30

Co do Krakowa, to piotrekbeti pierd...ął jak łysy z grzywką o parapet a Ural mu/jej wtóruje. Oświećcie nas w dwóch zdaniach gdzie, na jakiej konkretnie ulicy i czym śmierdzi w tym Krakowie. A następnie zakończcie się pogrążać formułując tak prymitywne wypowiedzi. TEN TEMAT TO GRECJA !!!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 267
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone