Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wakacje 2017; Lefkada +

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 06.08.2017 12:07

beagm napisał(a):A mnie leniwcowi nie chciało się .... ruszyć wieczorem, a teraz tylko żal. Na szczęście obejrzę twoje wieczorne fotki :)

Byłem zaskoczony jak wielu turystów oglądało zachód :)

Beata W. napisał(a):W samą porę trafiłam do Twojej relacji. Ohryd i Meteory już za kilka dni :lol:
Na Lefkadzie natomiast byliśmy w 2013 jeszcze przed trzęsieniem ziemi tam, chętnie więc popatrzę :papa:


Zdecydowanie polecam oba miejsca.
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 06.08.2017 12:27

_Piotrek_ napisał(a):....... Węgry są dla mnie czarną plamą na mapie, nigdy nie mam ichniejszej waluty nic tam nie kupuję, przemykam ... ) i jedziemy prawie do granicy w Szeged. Jeśli chodzi o przejazd przez Węgry, to nuda, nuda i jeszcze raz nuda, no może w okolicach samego Budapesztu widać jakieś delikatne wzniesienia i jest kilka węzłów autostradowych co może wzbudzić lekkie (bardzo lekkie) emocje, ale ogólne wrażenie jest niezmienne.......


8O :roll: :la:

Termy,winnice,stolica,zupa gulaszowa,langosz,historia,itp...warto się kiedyś zatrzymać na dłużej. :D
Aha,zobaczę tą nudną Greece. :wink:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 06.08.2017 12:42

Kolejnego dnia początkowo w planach był przejazd do Delf, jednak znaczna odegłość i duża ilość pokonanych kilometrów w poprzednich dniach zniechęciły nas do tej wycieczki. Postanowiliśmy więc, że rano zwiedzimy Wielki Meteor,by później pojechać wreszcie na Lefkadę.
Widok na Monastyr Varlaam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wielki Meteor, jak sama nazwa wskazuje jest największym klasztorem, do zwiedzania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W pomieszczeniach są ekspozycje obrazujące przedmioty i miejsca z których mnisi korzystali w dawnych czasach, jest też wystawa pokazująca walkę Greków o niepodległość, stroje greckie itp.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Generalnie ok, jednak duża ilość turystów w tym klasztorze sprawia, że nasz odbiór nie jest tak pozytywny jak mógłby być.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nim dotrzemy na miejsce zjeżdzamy jeszcze na chwilę z autostrady do Metsova, niestety dzieciaki usnęły i tylko przejeżdżamy przez miasteczko, bez wysiadania.

Obrazek

Obrazek
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 06.08.2017 12:54

GOLDEN napisał(a):
_Piotrek_ napisał(a):....... Węgry są dla mnie czarną plamą na mapie, nigdy nie mam ichniejszej waluty nic tam nie kupuję, przemykam ... ) i jedziemy prawie do granicy w Szeged. Jeśli chodzi o przejazd przez Węgry, to nuda, nuda i jeszcze raz nuda, no może w okolicach samego Budapesztu widać jakieś delikatne wzniesienia i jest kilka węzłów autostradowych co może wzbudzić lekkie (bardzo lekkie) emocje, ale ogólne wrażenie jest niezmienne.......


8O :roll: :la:

Termy,winnice,stolica,zupa gulaszowa,langosz,historia,itp...warto się kiedyś zatrzymać na dłużej. :D
Aha,zobaczę tą nudną Greece. :wink:


Generalnie jestem świadomy, tego, że jest co zobaczyć i posmakować, ale jest za daleko na krótki wypad i za mało atrakcyjnie (dla mnie) żeby spędzić tam całe wakacje.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 06.08.2017 19:24

Kilkadziesiąt kilometrów dalej zatrzymujemy się na spacer po Kastro (twierdzy) w Ioanninie (Janinie). Udało nam się znaleźć miejsce pod samymi murami, kilkadziesiąt metrów od wejścia.

Obrazek

Obrazek

Spacer w pełnym słońcu i wysokiej temperaturze jest sporym wyzwaniem.

Obrazek

Obrazek

Naszym celem są dwie cytadele, w pierwszej z nich Ic Kale, w południowo-wschodniej części,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

mieści się między innymi grobowiec Alego Paszy, obok stoi meczet.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest też muzeum Bizantyjskie, do którego jednak nie zaglądamy.
Po krótkim spacerze idziemy do drugiej cytadeli, przed wejściem na jej teren stoi dawna biblioteka

Obrazek

W obszarze murów w dobrym stanie zachował się budynek meczetu Aslana Paszy, w nim mieści się muzeum,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spod meczetu widać jezioro Pamvotis i wzniesienia Zagori

Obrazek

Po przeciwnej stronie stoi medresa.

Obrazek

Obrazek

Pozostałe budynki są ruiną.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stoisko ze starociami w okolicy

Obrazek

Jeszcze tylko na chwilę zaglądamy do synagogi

Obrazek

Po obiedzie ruszamy na Lefkadę.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.08.2017 20:51

_Piotrek_ napisał(a):....... Węgry są dla mnie czarną plamą na mapie, nigdy nie mam ichniejszej waluty nic tam nie kupuję, przemykam ... ) i jedziemy prawie do granicy w Szeged. Jeśli chodzi o przejazd przez Węgry, to nuda, nuda i jeszcze raz nuda, no może w okolicach samego Budapesztu widać jakieś delikatne wzniesienia i jest kilka węzłów autostradowych co może wzbudzić lekkie (bardzo lekkie) emocje, ale ogólne wrażenie jest niezmienne.......

Przejazd autostradą przez Wery dla nas też nuda i do Cro nigdy tędy (razy jechaliśmy i nigdy więcej), no ale do Gr to najlogiczniejsza trasa.... Langosza lubię :D

Zachód słońca...piękny...

Który z Meteorów zrobił na Tobie największe wrażenie? Jakbyś miał wybrać 2 do polecenia....
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 06.08.2017 23:12

piekara114 napisał(a):...
Który z Meteorów zrobił na Tobie największe wrażenie? Jakbyś miał wybrać 2 do polecenia....


Każdy, który widziałem coś w sobie ma :), ale chyba Varlaam podobał mi się najbardziej, mieszkają tam mnisi, tętni życiem, Wielki Meteor to takie muzeum i jest największy ;), warto też zobaczyć jeden z żeńskich, został Agias Triados, męczące wejście, ale widok na Kalambakę piękny. W Agiou Nikolau nie byłem.
Poza tym są punkty widokowe, z każdego widoki są rewelacyjne.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 06.08.2017 23:26

W drodze do Agios Nikitas w okolicach Prewezy, przejeżdżamy tunelem pod cieśniną łączącą zatokę Ambrakijską z morzem Jońskim - opłata 3E. Na Lefkadę docieramy pod wieczór. Zatrzymujemy się na chwilę w punkcie widokowym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przejazd zajął nam ponad 2 godziny.
Po zakwaterowaniu idziemy na krótki spacer nad morze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 07.08.2017 11:01

Dokładnie w Agios Nikitas mieszkaliśmy na Lefkadzie :lol: Miło sobie przypomnieć znajome widoki :papa:
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 07.08.2017 11:37

_Piotrek_ napisał(a):Nie wiem czy taj jest tam zawsze, ale trafiliśmy na prawdziwe tłumy. Wyglądało to na taki nasz odpust, masa straganów (poza budkami które są tam na stałe), na których mona było kupić wszystko co tylko sobie człowiek wymyśli, począwszy od pamiątek i ciuchów poprzez kołdry, poduszki, pościel (przede wszystkim Albańczycy się w nie zaopatrywali) po narzędzia rolnicze i budowlane, po kozy i owce. Do samego kościoła kolejka była dosyć duża, z racji tak dużej ilości chętnych zrezygnowaliśmy z wejścia do środka.

Być może kiedyś tu wrócimy by w spokoju, przy lepszej pogodzie móc docenić piękno tego miejsca.



Byliśmy kilka razy i...ludzi sporo, ale nigdy nie było kolejki do wejścia do cerkwi. Miejsce magiczne, ciche...można usłyszeć bicie serca sv.Nauma ;-) Myślę, ze trafiliście na jakieś ichniejsze święto.
Poza tym polecam plażę na terenie kompleksu ;-) woda ciepła, można zamówić sobie kawkę ;-) i wypić w pięknych okolicznościach przyrody... Po prostu musicie wrócić ;-)
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 07.08.2017 23:49

Beata W. napisał(a):Dokładnie w Agios Nikitas mieszkaliśmy na Lefkadzie :lol: Miło sobie przypomnieć znajome widoki :papa:


Przyjemne miejsce, nie tak duże jak inne miejscowości wyspy, blisko piękne plaże ...

viltob08 napisał(a):
_Piotrek_ napisał(a):Nie wiem czy taj jest tam zawsze, ale trafiliśmy na prawdziwe tłumy. Wyglądało to na taki nasz odpust, masa straganów (poza budkami które są tam na stałe), na których mona było kupić wszystko co tylko sobie człowiek wymyśli, począwszy od pamiątek i ciuchów poprzez kołdry, poduszki, pościel (przede wszystkim Albańczycy się w nie zaopatrywali) po narzędzia rolnicze i budowlane, po kozy i owce. Do samego kościoła kolejka była dosyć duża, z racji tak dużej ilości chętnych zrezygnowaliśmy z wejścia do środka.

Być może kiedyś tu wrócimy by w spokoju, przy lepszej pogodzie móc docenić piękno tego miejsca.



Byliśmy kilka razy i...ludzi sporo, ale nigdy nie było kolejki do wejścia do cerkwi. Miejsce magiczne, ciche...można usłyszeć bicie serca sv.Nauma ;-) Myślę, ze trafiliście na jakieś ichniejsze święto.
Poza tym polecam plażę na terenie kompleksu ;-) woda ciepła, można zamówić sobie kawkę ;-) i wypić w pięknych okolicznościach przyrody... Po prostu musicie wrócić ;-)

Przyjemne miejsce, nie tak duże jak inne miejscowości wyspy, blisko piękne plaże ...

To co my widzieliśmy było całkowitym zaprzeczeniem tego o czym piszesz, samo miejsce ok, chociaż ze wględu na tłumy nie dostrzegliśmy jego mistycyzmu, o którym tyle wcześniej czytałem, za to nogi w jeziorze dzieciaki moczyły ;)
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 08.08.2017 00:11

Czas na trochę lefkadowego błękitu, to w końcu dla niego tu przyjechaliśmy.
Pierwszy dzień spędziliśmy na leniuchowaniu.
Widok z naszego hotelu, w linii prostej blisko, jednak spacer kilkadziesiąt metrów w górę, w upale nie należał do najłatwiejszych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pierwsza plaża na którą, się udaliśmy była Kathisma, bliżej była tylko Milos, ale tam nie da się dojechać ;). Kathisma, najbardziej komercyjna plaża, masa barów, leżaków i parasolek (chyba 8E). Przeszliśmy więc trochę dalej. Całkiem dobrze prezentuje się z góry, nie jest najlepsza dla dzieci, dosyć szybko robi się głęboko (podobnie jak na większości plaż zachodniego wybrzeża).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejna plaża, na którą zajrzymy będzie Gialos, bardziej na południe, dłuższy dojazd i niewielu turystów już tu dociera.
Po drodze zatrzymujemy się w jednym z punktów widokowych.

Obrazek

Obrazek

Jest bar więc z głodu i pragnienia człowiek nie skona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnie spojrzenie na Gialos.

Obrazek
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 08.08.2017 00:35

Wreszcie mamy błękit :D
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 09.08.2017 00:05

lotnikwsk napisał(a):Wreszcie mamy błękit :D


W takim razie ciąg dalszy wielkiego błękitu. W drodze do kolejnej plaży zatrzymujemy się w miejscu, z którego możemy oglądać słynną Egremni. Nie ma możliwości żeby tam dojechać.

Obrazek

Obrazek

Kawałek dalej kolejny punkt Cafe Panorama. Widoki nie do opisania, W prawo ponownie Egremni

Obrazek

W lewo widok w kierunku Porto Katsiki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Osiągamy wreszcie cel, Porto Katsiki. Tu jest chyba jedyny płatny parking (już nie pamiętam, 3 albo 5E), chociaż można zatrzymać się przy niezbyt szerokiej drodze, o ile będzie miejsce, bo plaża jest mocno oblegana.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W drodze powrotnej widok na wioskę Kalamitsi

Obrazek

Obrazek
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 09.08.2017 00:30

W takich błękitach to nawet ludzie by mi nie przeszkadzały :D
A w tej wiosce Kalamitsi to jest jakieś życie , np. jakaś restauracja i sklep :?:
bo może to by było dobre miejsce do zamieszkania :idea: (na dwa tygodnie oczywiście) :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Wakacje 2017; Lefkada + - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone