Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wakacje 2017; Lefkada +

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.07.2017 21:18

_Piotrek_ napisał(a):
piekara114 napisał(a):Jestem i czekam. Bo kto wie za rok..... ja już też po, ale po hvarskich... :papa:
jak było?
Słonecznie, ciepło, pierwszy raz Hvar i pierwsza bora :D To już nasz 10 raz w Cro :papa:
kataryniarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 539
Dołączył(a): 28.06.2011
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) kataryniarz » 21.07.2017 08:05

Z przyjemnością odświeżę wspomnienia z Lefkady, zdjęcia zachęcają :papa:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 23.07.2017 11:16

tyniolek napisał(a):Jeszcze jeden pasażer na gapę! Proszę poczekać na mnie, tylko zapakuję strój kąpielowy, bo jak sobie przypomnę te lazury lefkadzkie (lefkadowe ? :lol: ) :hearts:


Do lazurów dotrzemy w swoim czasie ;)

piotrf napisał(a):Dołączam do śledzących relację :D
Piotr


kataryniarz napisał(a):Z przyjemnością odświeżę wspomnienia z Lefkady, zdjęcia zachęcają :papa:


zapraszam

piekara114 napisał(a):
_Piotrek_ napisał(a):
piekara114 napisał(a):Jestem i czekam. Bo kto wie za rok..... ja już też po, ale po hvarskich... :papa:
jak było?
Słonecznie, ciepło, pierwszy raz Hvar i pierwsza bora :D To już nasz 10 raz w Cro :papa:


czekam na relację :)
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 23.07.2017 11:29

Nowy Sad wybrałem świadomie, w sumie niewielkie, przyjemne miasto w sam raz krótki spacer. Jednopokojowe mieszkanko z łazienką i kuchnią, które wynajęliśmy też nas nie zawiodło. Początkowo planowałem postój w Osijeku, ale wysokie ceny skutecznie zniechęciły mnie do odwiedzenia (tym razem) tego miejsca.
Następnego dnia rano, po śniadaniu ruszyliśmy w dalszą podróż. Południe Serbii bardziej pofałdowane sprawiło, że droga nie była taka monotonna. Tym bardziej, że w dwóch miejscach trzeba było jechać zwykłą drogą, bo autostrada jest w budowie. Granica nie była mocno oblegana ale i tak z pół godziny nam zeszło. Na jednej z pierwszych stacji wymieniłem trochę waluty i ruszyliśmy w dalszą drogę. Na bramkach przytrzymałem ruch na autostradzie bo typ z budki za mało wydał mi reszty :). Już w Serbii zrobiło się gorąco (temp 34 stopnie) i w Macedonii temperatura nie odpuszczała, jednak niebo się zachmurzyło, a po chwili zaczęło padać. Zrezygnowaliśmy więc z wycieczki do kanionu Matka. Naszym dzisiejszym celem była Ochryda, Autostrada kończy się w Gostiwarze, na szczęście do celu pozostało tylko ok 100km. Kręta droga przebiega przez góry, a na przełęczy Straza osiągamy nawet wysokość 1220m. Zachodnią Macedonie (FYROM) zamieszkują Albańczycy, którzy wyraźnie demonstrują swoje przywiązanie do ojczyzny, w wielu miejscach widoczne są albańskie flagi.
Do Ochrydy docieramy podobnie jak dzień wcześniej późnym popołudniem. Zostajemy zakwaterowani w zarezerwowanym pokoju, a właściciel zaprowadził nas do polecanej przez siebie pobliskiej knajpy. Jedzenie było całkiem dobre, ale czas oczekiwania na nie był strasznie długi, do tego jak się okazało nie wszystko sobie kelner zanotował i musieliśmy znowu swoje odczekać na brakujące danie. Tak więc zamiast przyjemnego wieczornego spaceru po mieście poszliśmy do pokoju. Sam wyskoczyłem na krótkie rozpoznanie terenu żeby kolejnego dnia nie błądzić. Poniżej kilka zdjęć.
Po krótkiej wspinaczce po schodach trafiam na ruiny starożytnego teatru,

Obrazek

mijając małą cerkiew Św. Barbary

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

dochodzę do kościoła Św Zofii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Później jeszcze krótki spacer do malowniczej cerkwi Jana Kanoe.

Obrazek

Na kwaterę wracam późnym wieczorem, tętniącym życiem, pełnym ludzi, głównym deptakiem w mieście. W tym dniu odbywał się w mieście Bałkański festiwal folklorystyczny. Na koniec zaglądam jeszcze na chwilę na teren meczetu Helveti Hayati Tekke.

Obrazek

Obrazek
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.07.2017 12:57

_Piotrek_ napisał(a):Relacji z tej wyspy jest całkiem sporo, mimo to wrzucam poniżej kilka zdjęć, które być może zachęcą do zaglądania również tutaj.

Myślami jestem w innym kraju, bo przygotowania nabierają tempa, ale w ramach relaksu popatrzę na greckie klimaty. :wink:
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 23.07.2017 14:46

-

Jadę z Wami :D
kadetdudi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 01.09.2013
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) kadetdudi » 23.07.2017 15:00

Siadam, bo miło i ciekawie.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 23.07.2017 16:21

walp napisał(a):Myślami jestem w innym kraju, bo przygotowania nabierają tempa, ale w ramach relaksu popatrzę na greckie klimaty. :wink:


Mam nadzieję że będzie relaksująco :)

Darkos napisał(a):-

Jadę z Wami :D


Na Twoim Peloponezie było niczego sobie, może i ja kiedyś tam dotrę,

kadetdudi napisał(a):Siadam, bo miło i ciekawie.


Z czasem powinno być coraz ciekawiej :)
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 23.07.2017 16:50

Rano po śniadaniu wszyscy idziemy na spacer po Ochrydzie. Wiele rożnych opinii czytałem na temat miasta, nie wszystkie były pozytywne, jednak nam wszystkim zdecydowanie bardzo się podobało. Tymi samymi schodami co poprzedniego dnia dochodzimy do murów okalających miasto.

Obrazek

Na lewo od wejścia Górną Bramą znajduje się kilka cerkwii, malutka St Demetrios,

Obrazek

zaraz za nią jest wejście na teren gdzie znajduje się galeria ikon (niestety jeszcze zamknięta) i kościół MB Perivleptos - niesamowicie klimatyczne miejsce, może dlatego, że właśnie odbywało się tam nabożeństwo i jej wnętrze było "najbardziej autentyczne",

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

a może ze względu na widoki spod kościoła.

Obrazek

Obrazek

kilkanaście metrów dalej jest kościół Św Konstatnty i Helena też niestety zamknięty.

Obrazek

kolejne kroki kierujemy na wzgórze do twierdzy Cara Samuela, tam też jeszcze nieczynne, nie czekamy jednak na otwarcie i schodzimy na dół do Plaosznik, gdzie mieszczą się stanowiska archeologiczne oraz Monastyr Pantelejmona.

Obrazek

Tu na szczęście jest wszystko otwarte. Odbudowana świątynia jest imponująca z zewnątrz i stoi w otoczeniu ruin o wiele o wiele starszych niż ona. Odnalezione ślady dowodzą działalności ludzkiej w tym miejscu od 3 tysięcy lat.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po chwili spaceru schodzimy jeszcze niżej, jesteśmy na wybrzeżu kilkanaście ( kilkadziesiąt) metrów nad jeziorem,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i docieramy wreszcie do miejsca, które jest nie tylko wizytówką Ochrydy ale i całej Macedonii. Pięknie położona, na skarpie nad wodą cerkiew Św. Jana w Kaneo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.07.2017 18:29

kulka53 napisał(a):obiekt ze zdjęcia nr 2.... gdzie to? 8O

_Piotrek_ napisał(a):cerkiew Św. Jana w Kaneo.

No tak :) rzeczywiście znam to miejsce :lol:
Zmyliła mnie ta późnowieczorna pora, a poza tym (może dlatego, że powyżej jest zdjęcie z grecką flagą) sądziłem że ta cerkiew stoi w Grecji.
Czekam na dalsze odcinki :)
Pozdrawiam
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 24.07.2017 08:17

Hej, ja jeszcze dochodzę do siebie po powrocie również z Lefkady. Ciekawe czy się gdzieś spotkaliśmy na wyspie? Z ciekawością obejrzę znajome i nieznajome zakątki. :papa:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 25.07.2017 22:42

kulka53 napisał(a):No tak :) rzeczywiście znam to miejsce :lol: ...

tak jak myślałem ;)
beagm napisał(a):Hej, ja jeszcze dochodzę do siebie po powrocie również z Lefkady. Ciekawe czy się gdzieś spotkaliśmy na wyspie? Z ciekawością obejrzę znajome i nieznajome zakątki. :papa:


Ciekawe, ciekawe, my stacjonowaliśmy w Agios Nikitas, czekam na Twoją relację. ;)
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 25.07.2017 22:54

Później swoje kroki skierowaliśmy do centrum mijając po drodze i zaglądając do cerkwii św Zofii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

zatrzymujemy się na obiad, by na koniec jeszcze na chwilę zajrzeć na teren meczetu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po obiedzie jeszcze tylko małe zakupy na pobliskim targu i mogliśmy ruszyć w dalszą drogę. Ogólnie Ochryda bardzo nam się podobała, pięknie położona, tętniąca życiem..
Kolejnym naszym celem był Monastyr Sv Naum.

Obrazek

Nie wiem czy taj jest tam zawsze, ale trafiliśmy na prawdziwe tłumy. Wyglądało to na taki nasz odpust, masa straganów (poza budkami które są tam na stałe), na których mona było kupić wszystko co tylko sobie człowiek wymyśli, począwszy od pamiątek i ciuchów poprzez kołdry, poduszki, pościel (przede wszystkim Albańczycy się w nie zaopatrywali) po narzędzia rolnicze i budowlane, po kozy i owce. Do samego kościoła kolejka była dosyć duża, z racji tak dużej ilości chętnych zrezygnowaliśmy z wejścia do środka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogólnie ładnie, ale przy tak dużej ilości turystów/pielgrzymów i straganów wiele straciło w moich oczach. Pogoda do tego zaczęła się psuć, ciemne chmury i bardzo silny wiatr przegoniły nas stamtąd, może i dobrze, bo popołudniu w okolicy zatrzęsła się ziemia.

Obrazek

Obrazek

Być może kiedyś tu wrócimy by w spokoju, przy lepszej pogodzie móc docenić piękno tego miejsca.
Popołudniu wyjechaliśmy z Macednii, by przez Albanię, wieczorem dotrzeć do kolejnego naszego celu jakim była grecka Kalambaka, ale o tym już w następnym odcinku.
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 26.07.2017 00:15

Witam :D
Zapisuję się na Lefkadę ,tym bardziej że bazą będzie Agios Nikitas :wink:
Tuti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 642
Dołączył(a): 04.10.2010
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tuti » 26.07.2017 01:07

Jeszcze i ja się dosiadam , też miałem taki plan :D,ale plany mają to do siebie, że ciągle się zmieniają :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Wakacje 2017; Lefkada + - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone