Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wakacje 2017; Lefkada +

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
chrisvertex
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 31
Dołączył(a): 18.05.2009
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) chrisvertex » 26.07.2017 07:42

I ja dolaczam.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 30.07.2017 23:29

lotnikwsk napisał(a):Witam :D
Zapisuję się na Lefkadę ,tym bardziej że bazą będzie Agios Nikitas :wink:


Jak na Lefkadę, to całkiem niezły wybór :)

Tuti napisał(a):Jeszcze i ja się dosiadam , też miałem taki plan :D,ale plany mają to do siebie, że ciągle się zmieniają :papa:


Mogę tylko życzyć realizacji planów :)

chrisvertex napisał(a):I ja dolaczam.


witam wszystkich i zapraszam na cd ...
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Wakacje 2017 Lefkada +

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 30.07.2017 23:45

W Kalambace (transkrypcja równie dobrze może brzmieć Kalampaka, a na murze widziałem nawet łaciński napis Kalabaka - ot Grecja ;) ) zakwaterowanie mieliśmy na obrzeżach miasta, ale w sumie nie miało to większego znaczenia, ważniejsze było to, że mieliśmy basen :) i śniadanie. Wieczorem w dniu przyjazdu już z niego nie korzystaliśmy, za to wybraliśmy się autem na kolację. Następnego dnia (wtorek) po śniadaniu ruszyliśmy na zwiedzanie klasztorów Meteora. Pogoda z rana nam sprzyja, można wręcz powiedzieć, że jest jeszcze chłodno, niewiele ponad 20 stopni. Droga w zasadzie jest jedna więc jak już się wjedzie do Kastraki (miejscowości położonej najbliżej) to już nie sposób się zgubić. W dni robocze nie da się zwiedzić wszystkich klasztorów w jeden dzień dlatego, że każdego dnia któryś z nich jest nieczynny. Obok pierwszego klasztoru - Św Mikołaja Odpoczywającego (Agios Nikolaos Anapafsas) przemknęliśmy jak meteoryt :).

Obrazek

Przeoczyliśmy go i zatrzymaliśmy się dopiero przy klasztorze żeńskim Rousanou (zamknięty w środę). Z parkingu dolnego (i klasztoru) jest bardzo ładny widok na monastyr Warłama (Varlaam), do niego udamy się w zachwilę, jak również pobliskie skały. Darmowe parkingi są przy drodze, jest już trochę turystów, w tym autokar z polskimi wczasowiczami :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na szczęście już się zbierali więc nie było tłoku ;). Wstęp do wszystkich klasztorów 3E/ osobę dorosłą, dzieci za darmo. Wejście po schodach nie jest szczególnie męczące, poza tym można uniknąć wspinaczki jeżeli podjedzie się na parking wyżej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W katolikonie (głównym kościele klasztoru) nie wolno robić zdjęć (w sumie nie wolno żadnym), więc jedno tylko ustrzeliłem z partyzanta. Freski robią wrażenie. Monastyr nie jest duży i w sumie spacer po nie trwał długo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejnym klasztorem, który zwiedzaliśmy, był wspomniany wcześniej - męski monastyr Warłama (Varlaam). Tu już po schodach trzeba się trochę zmęczyć i wejść kawałek wyżej. Kościół też zdecydowanie większy, pełen fresków. Turystów (jak się popatrzy na parking) też więcej, ale że klasztor zdecydowanie większy to w sumie tego tłumu, nie widać. Widać natomiast, że tętni on życiem, sporo w nim mnichów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sprzed wejścia widać Wielki Meteor, tam jednak dziś nie zajrzymy, bo jest zamknięte.

Obrazek

Obrazek

Kawałek wcześniej jest wzniesienie, punkt widokowy, jest na co popatrzeć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 31.07.2017 14:14

-
Relacja powoli posuwa się do przodu :D

Ładne zdjęcia z Meteorów :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 31.07.2017 14:26

Też tu zaglądnę :)
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 31.07.2017 18:35

Darkos napisał(a):-
Relacja powoli posuwa się do przodu :D


Niestety, nie ma czasu na lepsze tempo

Darkos napisał(a):-
Ładne zdjęcia z Meteorów :D


dzięki :)

krbaton napisał(a):Też tu zaglądnę :)


zapraszam
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 31.07.2017 19:01

Następnym naszym celem jest Monastyr Trójcy Świętej (Agias Triados) nim tam dojechaliśmy, zatrzymaliśmy się w dwóch miejscach skąd roztaczał się fantastyczny widok na większość zwiedzanych klasztorów i pobliskie formacje skalne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Agias Triados stoi samotnie na skale, droga prowadzi początkowo w dół, by poźniej wspinać się po ponad 140 schodach, w południe, w upale czysta przyjemność ;).

Obrazek

Obrazek

Poza schodami prowadzi do niego wyciąg, ale turyści raczej nie mogą z niego korzystać.

Obrazek

Obiekt w czasie wojny został zrabowany i oprócz starych fresków w katolikonie niewiele jest do zobaczenia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widoki oczywiście pierwsza klasa (jak wszędzie) jednak sam klasztor wydaje się być zupełnie opustoszały.

Obrazek

Obrazek

Monastyr za to był plenerem w jednej z części przygód Bonda

Obrazek

Obrazek

Ostatnim zwiedzanym przez nas tego dnia klasztorem był żeński monastyr Św. Szczepana. (Agiou Stefanou). Tutaj kończy się droga. Wejście na teren obiektu jest najłatwiejsze, pomimo tego, że tak jak poprzednie stoi na samotnej skale. To dzięki temu, że sąsiadująca "skała parkingowa" jest blisko, to został zbudowany mostek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W klasztorze unosiły się apetyczne zapachy przygotowywanego posiłku, chwilę później jedna z sióstr, dzwonkiem wzywała pozostałe mniszki na obiad.

Obrazek

Nam też już zaczęło burczeć w brzuchach więc zakończyliśmy zwiedzanie klasztorów i sami udaliśmy się do Kalambaki na jedzenie. Gorące popołudnie spędziliśmy na dającym trochę ochłody przyhotelowym basenie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.07.2017 19:35

Meteory to mi się marzą od czasów liceum...... Pięknie...
Jest jakaś strona z inf o poszczególnych klasztorach?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 31.07.2017 20:34

Meteory ... niesamowite miejsce :D .
Miło powspominać w Twojej relacji. Sami nie mamy niestety wielu zdjęć, bo byliśmy jeszcze w czasach aparatów na klisze :mrgreen: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.08.2017 18:32

Agia Triada zdecydowanie zrobił na nas największe wrażenie - może też dlatego, że byliśmy tam prawie sami - ale także z powodu chyba najlepszych widoków na miasto i nie tylko. Jeszcze Vaarlama wspominam też bardzo dobrze.
Ładne zdjęcia :) , a samo miejsce, wiadomo, punkt obowiązkowy w Grecji.
Bodek1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 266
Dołączył(a): 23.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bodek1 » 01.08.2017 22:17

Ten + to mi przypomina tegoroczne wakacje na Kefalonii :D
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 02.08.2017 00:38

piekara114 napisał(a):Meteory to mi się marzą od czasów liceum...... Pięknie...
Jest jakaś strona z inf o poszczególnych klasztorach?


Piękne miejsce, dwa monastyry mają swoją stronę - Agios Nikolaos Anapafsas i Roussanou, trochę infomacji o klasztorach można znaleźć np. na stronie meteora.com, ja korzystałem też z leciwego już przewodnika.

marze_na napisał(a):Meteory ... niesamowite miejsce :D .
Miło powspominać w Twojej relacji. Sami nie mamy niestety wielu zdjęć, bo byliśmy jeszcze w czasach aparatów na klisze :mrgreen: .


też mam kilka takich miejsc :)

kulka53 napisał(a):Agia Triada zdecydowanie zrobił na nas największe wrażenie - może też dlatego, że byliśmy tam prawie sami - ale także z powodu chyba najlepszych widoków na miasto i nie tylko. Jeszcze Vaarlama wspominam też bardzo dobrze.
Ładne zdjęcia :) , a samo miejsce, wiadomo, punkt obowiązkowy w Grecji.


Agias Triados jest rewelacyjnie położony, a widoki na miasto rzeczywiście zacne, warto było wspiąć się po schodach. Mnie chyba jednak najbardziej podobał się Varlaam, z resztą do zwiedzania jest ich tylko sześć (w jednym nie byliśmy) i każdy coś w sobie ma. Pełna zgoda, miejsce niezwykłe, trzeba zobaczyć. :)

Bodek1 napisał(a):Ten + to mi przypomina tegoroczne wakacje na Kefalonii :D


ten + ma symbolizować wszystkie odwiedzone miejsca poza Lefkadą ;)
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 02.08.2017 00:51

Ponieważ już noc to jeszcze kilka zdjęć z wieczornej przejażdżki po "metorach"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 02.08.2017 10:48

A mnie leniwcowi nie chciało się .... ruszyć wieczorem, a teraz tylko żal. Na szczęście obejrzę twoje wieczorne fotki :)
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 02.08.2017 12:01

W samą porę trafiłam do Twojej relacji. Ohryd i Meteory już za kilka dni :lol:
Na Lefkadzie natomiast byliśmy w 2013 jeszcze przed trzęsieniem ziemi tam, chętnie więc popatrzę :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Wakacje 2017; Lefkada + - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone