Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lefkada 2018 samochodem? Jak to ugryźć ??

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
dawidbryk
Globtroter
Posty: 53
Dołączył(a): 25.01.2016
Lefkada 2018 samochodem? Jak to ugryźć ??

Nieprzeczytany postnapisał(a) dawidbryk » 14.07.2018 19:27

Witam. Chorwacja już w tym roku zaliczona ( Makarska, Brela, Dubrownik, przepiękna plaża Pasjaca). Teraz pytanie o Lefkade. Mamy tydzień czasu do dyspozycji we wrześniu i chciałbym się wybrać do Lefkady ze znajomymi samochodem. Prosiłbym o rady na temat trasy, tego co może nas spotkać po drodze, cen autostrad itp. Planujemy jechać przez Słowacje, Węgry, Serbie, Macedonie i dalej przez Grecje, aż do celu. Początkowo ustaliłem sobie noclegi w stolicach państw czyli jadąc do celu w Skopji natomiast w drodze powrotnej Belgradzie. Planowali byśmy wyjechać z południa Polski wczesnym rankiem 18 września i dojechać do Skopjii o jakieś normalnej porze , troche pochodzić zjeść kolacje i pójść wcześnie spać i ruszyć wczesnym rankiem już do celu aby być tam około godziny 12-13. Proszę o porady czy dobrze to zaplanowałem i co ewentualnie zmienić.
Pozdrawiam
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 15.07.2018 21:13

Tydzień to za mało żeby tłuc się autem jeszcze z noclegami po drodze to realnie na miejscu zostaje 4 dni. Lepiej kupić lasta za grosze, dolecieć samolotem i wynająć na miejscu auto ze znajomymi. W podobnym terminie leciałam z Itaki za ok. 1300 zł chyba, przelot, hotel, śniadania i kolacje ... w rezultacie i tak dali nam all in przez perturbacje z hotelem, z którego i tak nie korzystało się bo czasu nie było :mrgreen:
Relacja jest tu karawaningowa-zdrada-last-minut-lejdis-lefkada-t49607.html

Moim zdaniem nie warto tłuc się do grecji autem na tak krótko. Finansowo też raczej się nie kalkuluje aż tak licząc paliwo, opłaty drogowe, noclegi tranzytowe i tam na miejscu plus jedzenie.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 16.07.2018 09:07

Cześć
Byłem samochodem na Lefkadzie w 2016 (opisałem to - poszukaj "Krytyczne zapiski z podróży na Lefkadę"), a tydzień temu wróciłem z samochodowej podróży Ateny/ Kefalonia i z powrotem.
Podróż fajna, choc męcząca - minimum 2 dni trzeba liczyć, tzw. "longu" nie polecam, następnym razem, jak pisze gusia, chyba bym poleciał samolotem.
Mogę cos napisac - tylko proszę o konkretne pytania najlepiej na maila lub PW.
dawidbryk
Globtroter
Posty: 53
Dołączył(a): 25.01.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) dawidbryk » 16.07.2018 15:14

Plan jest taki żeby z samego rana wyjechać 18 wrzesnia i byc w Lefkadzie około poludnia 19 . Byc tam 19-24 i 24 wyjechać rano i wrocic do Polski 25 w poludnie. Oplaca się? Będzie prawie 5 dni na Lefkadzie ktora nie jest dużą wyspą a planujemy tez przystanki w Skopji i Belgradzie to tez cos zobaczymy chociaz przez 2-3 godziny wieczorem. Liczac podróż plus noclegi tranzytowe i te na lefkadzie oraz oplaty za autostrady suma na osobę nie powinna przekroczyc 1000zl .Mozliwe nawet że nocleg ze sniadaniami. No i w tej cenie jesteśmy juz mobilni na wyspie. Nie wypożyczamy samochodu a to tez nie ma dodatkowego kosztu i problemu.
Co o tym myślicie? Warto ?
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 16.07.2018 17:16

Skad wyjezdzasz ?
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 16.07.2018 17:49

dawidbryk napisał(a):... Warto ?
Pytasz to odpowiadam, dla mnie nie warto. Liczysz, że będziecie koło południa ... weź pod uwage spowolnienia na granicach, bramkach itp ... które tę podróż mogą wydłużyć. Nawet jak dotrzecie na tą zakładaną 12 tą, to macie jedynie 4 dni na wyspie i jedno popołudnie/wieczór na rozruch. Wystarczy, że pogoda się załamie choć na dzień, dwa co w 2-ej poł.września jest bardzo prawdopodobne i już nie do odrobienia.
Wyspa duża nie jest ale żeby trochę zażyć atrakcji, odpocząć nie pędząc to wg mnie 7 dni min.
dawidbryk
Globtroter
Posty: 53
Dołączył(a): 25.01.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) dawidbryk » 16.07.2018 18:43

Buber napisał(a):Skad wyjezdzasz ?

Tarnów Małopolska.
tyniolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 850
Dołączył(a): 30.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) tyniolek » 16.07.2018 20:15

Moim zdaniem nie warto. My rok temu wyjechaliśmy 19.30 ze Śląska, byliśmy w Ochrydzie po 12.00 nie robiąc praktycznie przerw po drodze (tylko toilety i tankowania). Z Ochrydy na Lefkadę kolejne 5h. Ogólnie droga jest męcząca, jeśli miałabym wracać po 3-4 dniach, to chyba bym się załamała. Połowę wyjazdu, a może nawet więcej, spędzicie w podróży.

Pozdrawiam :papa:
emarylka
Croentuzjasta
Posty: 175
Dołączył(a): 12.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) emarylka » 16.07.2018 20:31

Bylam w 2015, samochdem z Tarnowa.
To jednak kawał męczącej drogi.
My jechaliśmy trasą podobną jak planujesz, wyjazd ok. 14 z tym ze nocleg w Ohrydzie. Drugi nocleg w Meteorach.
Nad Ohrydem byliśmy post rano 10 czyli po OK 20 godz jazdy. Max zmęczeni. Niestety w drodze natrafilismy na wypadek jeszcze w Pl przed N.Saczem, utknelismy w takim miejscu ze nie było mozliwosci objechač a w Serbii uchodźcy przyczynili się do dalszych opóźnień.
Pytasz o radę to powiem tak jak przedmôwcy. Troche za kròtki czas. Po przyjeździe nie zdàżycie odpocząć I trzeba będzie się zabierać w drogę powrotną.
Nasze wakacje trwały 2 tyg a na Lefkadzie byliśmy 7 dni/nocy
Wracaliśmy przez Albanię, Czarnogórę I Cro oczywiście. Koło Szybenika mieliśmy jeszcze 3 noclegi . Żeby odpocząć.
Pozdrawiam
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.07.2018 20:51

Nie dojedziesz na południe. My z suchej beskidzkiej wyjechaliśmy o 18, w Skopje byliśmy o 14 jakoś. Na granicy1.5h w plecy i jakieś krótkie spanie było po drodze. Na drugi dzień wyjazd o 8:30 i o 15 w sivocie w Epirze byliśmy: jazda płynna bez długich postojów ale zmian czasu po drodze. Do Lefkady trzebaby było jeszcze 2 h doliczyć. Jesteś późnym popołudniem a zachód slonca będzie ok 20. Na miejscu masz pełne 4 dni: 20-23 i znowu 2 pełne dni w drodze, choć zwykle nam powrót idzie szybciej....
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.07.2018 20:55

Chociaż na forum greckim jest jeden uderzył co twierdzi że spód Wadowic na Sithonie z małym dzieckiem (kilku miesięcznym) jednym ciągiem w 16,5h dojechał... Ja osobiście też na Sithonie jechałam z nastolatkiem co nie ma potrzeby w trasie z samochodu wysiadać i w takim czasie w żaden sposób nie dojadę tylu km.....
tyniolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 850
Dołączył(a): 30.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) tyniolek » 16.07.2018 21:40

piekara114 napisał(a):Chociaż na forum greckim jest jeden uderzył co twierdzi że spód Wadowic na Sithonie z małym dzieckiem (kilku miesięcznym) jednym ciągiem w 16,5h dojechał... Ja osobiście też na Sithonie jechałam z nastolatkiem co nie ma potrzeby w trasie z samochodu wysiadać i w takim czasie w żaden sposób nie dojadę tylu km.....


Wszystko możliwe, w sobotę na A1 mijaliśmy samochód, gdzie kobieta na przednim siedzeniu dziecko karmiła... Przy 120km/h. Bez komentarza.

Wracając do tematu, to zawsze musisz doliczyć jakieś nieprzewidziane postoje, my np. zaliczyliśmy korek w Belgradzie. Plus oczywiście przekraczanie granic - swoje trzeba odstać, najpierw Węgry-Serbia, potem Serbia-Macedonia, no i jeszcze Grecja, chociaż tam najkrócej.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 16.07.2018 21:50

Też jestem z Tarnówka i myślę, że jest to do zrobienia, ale cena jest wysoka, a na miejscu tylko 4 dni :? .

Jadę zwykle na Gorlice- Konieczna -Bardejov- Preszów - Koszyce - Miszkolc - dalej wiadomo.
W tym roku w dzień powszedni wyjazd - 8 rano (wakacje nie są po to żeby wstawać z kurami) - na 21 byłem w Niszu (po drodze postojów w sumie 1 godzina, granica z buta - ale zawsze jadę na Backi Vinogradi) , a stamtąd do Skopje jest jeszcze 2,5 - 3 godziny. Policz sobie sam - długo, będziecie bardzo zmęczeni i raczej dość późno, chyba nici ze zwiedzania.
Ze Skopje do Lefkady będzie z 8 godzin. Jak przyjedziecie, na miejsce (a zależy gdzie macie miejscówkę, bo na południe wyspy można doliczyć jeszcze godzinkę), ściemni się za 2 godzinki.
Z powrotem jak wyjedziesz z Lefkady o 8 -mej to dobijesz do Belgradu na 21 -szą (+ wbij się w miasto i szukaj kwatery i lepiej miej gwarantowane miejsce parkingowe). Też dość późno. Z Belgradu do Tarnowa dojedziesz gdzieś w 10 godzin.
To wszystko przy założeniu, że masz luz na drodze, na przejściach spokój, zero wypadków itd.

Jak pisała piekara - 4 dni w drodze, 4 dni na miejscu. Sam bym się nie pisał - mając tylko 8 dni - samolot, albo jakaś Austria, Wenecja, Istria - coś max. na najwyżej na 10 - 12 godzin drogi w jedną stronę.

Ale jak jesteś zdecydowany, to moje rady: przejście w Backi (uwaga czynne 7-19), w Serbii suszą pod wiaduktami (przynajmniej odcinek Subotica - Belgrad), koszt serbskiej autostrady w sumie bodajże 13,5 euro, wg mnie lepiej jechać przez Belgrad, niż przez obwodnice. W Macedonii zjedź w Wełes z autostrady na Bitolę i zalicz puste przejście w Niki (potem kieruj się na Ptolemaidę, Kozani)- przez Gewgeliję jest dalej, dłużej na przejściu i więcej zapłacisz za drogę.
Odcinek greckiej Egnatii - od Kozani do Janiny około 5E (uwaga nie ma tam specjalnie gdzie tankować i skorzystać z WC).
Paliwo w drodze - w Macedonii najtańsze, w Słowacji najdroższe (piszę o E95) ... Grecja to już 1,6-1,8E.
Poza tym przebukowałbym tranzytowe noclegi, na jakieś bardziej po drodze (do Skopje musisz zboczyć), a nie w miastach, szkoda czasu na zjeżdżanie z drogi i szukanie po nocy.
Ostatnio edytowano 20.07.2018 12:30 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
dawidbryk
Globtroter
Posty: 53
Dołączył(a): 25.01.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) dawidbryk » 20.07.2018 11:37

W takim razie co polecacie żeby było w miarę ciepło jeszcze w drugiej połowie września no i nie tak daleko jak Grecja ? Chciałbym się jeszcze popluskać w wodzie skoro drugi raz wydaje niemałe pieniądze na wakacje :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.07.2018 13:34

tyniolek napisał(a): Plus oczywiście przekraczanie granic - swoje trzeba odstać, najpierw Węgry-Serbia, potem Serbia-Macedonia, no i jeszcze Grecja, chociaż tam najkrócej.
Teraz wracając z GR najdłużej staliśmy na granicy Gr-Mac - korek w obie strony...
Następna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Lefkada 2018 samochodem? Jak to ugryźć ??
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone