Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zimowa Lizbona 2019 - postprawda :-)

W Portugalii znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt w Europie. Historia Portugalii sięga starożytności. Portugalia jest jednym z najstarszych państw w Europie. Jej granice nie zmieniły się od pierwszej połowy XII wieku Każdego roku Portugalię odwiedza ponad 10 milionów turystów. W Porto znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarni świata - jest to Księgarnia Lello (Livraria Lello & Irmano).
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 05.05.2019 21:36

...
Po mszy idziemy na coś małego ... w sumie podobnie jak w Polsce - chłopy po mszy też szły do karczmy :wink: .
Najbardziej znany sklepik z likierem wiśniowym Ginjinha, w Lizbonie, znajduje się właśnie na rogu praca Rossio i św. Dominika.
Kolejka duża, ale idzie sprawnie, barman za parę groszy szybko polewa likierek, który spożywa się na zewnątrz ... i tu kolejna siupryza.
Słysząc kwiecistą narodową mowę, podchodzi do nas zwalisty, potężny ciemnoskóry człowiek i piękną polszczyzną, zaczyna wspominać swoje studenckie lata w Zielonej Górze.
Pan którego nazwiska nie potrafię powtórzyć, pochodził z Angoli, a do Lizbony przyjechał tak jak my ...na zwiedzanie.
No to chlup, za spotkanie :D .

Obrazek

Obrazek


Idziemy w stronę Tagu, ulicą Rua Augusta...jak większość tłumu
Po drodze pełno knajp, wszystkie z naganiaczami, niektórzy pięknie mówią po polsku.
Trochę mimów ... jest nawet nasz ulubiony święty Antoni, z ekspresyjną mimiką.

Obrazek

Obrazek


Po drodze zaliczamy obiadek, w jednej z równoległych do Augusta uliczek, w knajpce MOMA poleconej w IL.
Były tam zestawy obiadowe, stosunkowo niedrogie, jedzenie dość dobre, bardzo miły kelner.
Dość się udało, bo w Baixa ciężko trafić, na jakąś normalną i niedrogą knajpkę. Potem czytałem opinie na TA ... dość niepochlebne, ja nie miałem specjalnych uwag, ale może dlatego, ze byliśmy poza sezonem.

Po posiłku dochodzimy spokojnie do Praca do Comercio ...

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 05.05.2019 22:27

...
Obrazek

Obrazek


Praça do Comércio - myślę, że jest bardzo niedoceniany.
Na pierwszy rzut oka - plac jak plac ... ale to kolejne miejsce pełne niespodzianek.
Co można tam zrobić ? - to po kolei ...

1. Wjechać na łuk Triumfalny (Arco da Rua Augusta).
Wejście jest od strony Rua Augusta z lewej przed łukiem. Kosztuje to wszystko 2,5E (z LC -free).
Wjeżdża się windą na półpiętro, gdzie można oglądnąć mechanizm zegarowy, a stamtąd kilka stromych schodków na taras.
Byliśmy tam we wtorek - trafił się mglisty dzień, ale i tak był to świetny mirador.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



2. Gdy byliśmy w niedzielę, trafiliśmy w podcieniach, północnej części placu, na lokalne targi rękodzieła (Feira de Artesanato do Terreiro do Paço). Mimo, że była chyba już 16 -ta, stoisk było z kilkanaście. Autentyczne fajne, dość oryginalne pamiątki ... nie żadne tam made in China.
Wg. IL targi odbywają się tutaj, co sobotę i niedzielę od 8 -mej rano.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



3. KONIECZNIE podejść nad Tag do Cais dos Colunas i popatrzeć na wodę, stateczki, Cristo - Rei, położyć się tam, posłuchać fałszujących muzyków, oglądnąć piaskowe rzeźby (w stronę Cais do Sodre).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



4. Wybrać się do Lisboa Story Centre, we wschodniej części placu.
Rewelacyjne muzeum interaktywne - świetne dla dzieci i dorosłych (za kilka E, z LC za free), przybliżające w genialny sposób historię miasta, od starożytnych Fenicjan do niemalże współczesnych czasów. Zwiedza się z audioguidem (po angielsku), c.a 45 minut.
Najlepsza jest sala z przyprawami i porażający, paradokumentalny film z trzęsienia ziemi w dniu Wszystkich Świętych, w 1755 ...( fragmenty można zobaczyć na stronie placówki).


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


5. w końcu trafić na ciekawe zgromadzenia i pogadać z miejscowymi.
Jadąc z muzeum Fado w Alfamie, we wtorek zobaczyliśmy na placu manifestację ... no nie wiem, z tysiąc luda.
Dziwnie to wyglądało, bo policjantów było najwyżej kilkunastu, barierki były tylko od strony ulicy, na telebimie przemawiała jakaś ciemnoskóra kobieta.
Zaraz tam podeszliśmy, od boczku i od razu zaczęliśmy pytać protestujących, o co kamon.
Okazało się , że to pracownicy sądów, chcący dla siebie wyższej pensji, a osoba na telebimie to minister sprawiedliwości.
Jak zeznałem, że moja siostra też pracuje w sądzie, a szwagierka jednej z protestujących jest Polką ...to myślałem, że już stamtąd nie odejdziemy. Po raz pierwszy (i jedyny) widziałem wtedy rozentuzjazmowanych i rozgadanych Portugalczyków :D .

Obrazek
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.05.2019 07:46

Czy tylko ja nie widzę zdjęć w tej relacji?
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 07.05.2019 08:10

marze_na napisał(a):Czy tylko ja nie widzę zdjęć w tej relacji?

Ja też nie widzę :?
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 07.05.2019 08:48

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):Czy tylko ja nie widzę zdjęć w tej relacji?

Ja też nie widzę :?


Ja też nie widzę :(
Co więcej, nawet swojego postu nie widzę, a pisałem wczoraj, że nie widzę :lol: :roll: :wink:

pozdrawiam, Michał
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 07.05.2019 08:54

majkik75 napisał(a):
mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):Czy tylko ja nie widzę zdjęć w tej relacji?

Ja też nie widzę :?


Ja też nie widzę :(
Co więcej, nawet swojego postu nie widzę, a pisałem wczoraj, że nie widzę :lol: :roll: :wink:

pozdrawiam, Michał

A nie pisałeś tego w mojej Lizbonie? :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.05.2019 08:59

Zdjęć nie widać z winy "fotosika".
Albo serwer chwilowo w "naprawie" - albo zablokowane zdjęcia użytkownika.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 07.05.2019 09:01

mysza73 napisał(a):A nie pisałeś tego w mojej Lizbonie? :wink:


Długi weekend trwa ... :lol: :wink:
Oczywiście :papa:

pozdrawiam, Michał
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 08.05.2019 07:18

Witam Wszystkich.
Niestety powrót do fotosika, mimo płaceniu mu haraczu, nie okazał się szczęśliwy, jak widać limit transferu zaraz się wyczerpał
Muszę pomyśleć nad innym uploaderem, do tego czasu pewnie nic nie napiszę, tekst bez zdjęć nie wchodzi w grę.
Jak ktoś ma jakieś sprawdzone, sensowne pomysły w tej materii, to proszę na PW.
Pozdrawiam
W.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 08.05.2019 08:29

Buber napisał(a):Witam Wszystkich.
Niestety powrót do fotosika, mimo płaceniu mu haraczu, nie okazał się szczęśliwy, jak widać limit transferu zaraz się wyczerpał
Muszę pomyśleć nad innym uploaderem, do tego czasu pewnie nic nie napiszę, tekst bez zdjęć nie wchodzi w grę.
Jak ktoś ma jakieś sprawdzone, sensowne pomysły w tej materii, to proszę na PW.
Pozdrawiam
W.


A nie możesz używać wstawiania zdjęć przez to forum ? Ja odkąd tu jestem tylko tego używam.
Kiedyś na innym forum używałem tego https://imageshack.us/

pozdrawiam, Michał
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.05.2019 08:31

Ja widzę wszystkie zdjęcia i powiem więcej chcę jeszcze :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 08.05.2019 09:20

te kiero napisał(a):Ja widzę wszystkie zdjęcia i powiem więcej chcę jeszcze :)

Zdjęcia widać, bo buber doładował konto na fotosiku. (czytaj-zapłacił haracz)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 08.05.2019 11:08

Janusz Bajcer napisał(a):
te kiero napisał(a):Ja widzę wszystkie zdjęcia i powiem więcej chcę jeszcze :)

Zdjęcia widać, bo buber doładował konto na fotosiku. (czytaj-zapłacił haracz)

Ja tam w dalszym ciągu nie widzę :?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 08.05.2019 11:17

Na stronie 4 są ... czyli fotosik jeszcze nie wszystkie zablokował lub odblokował.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 08.05.2019 11:21

Janusz Bajcer napisał(a):Na stronie 4 są ... czyli fotosik jeszcze nie wszystkie zablokował lub odblokował.

U mnie nic, na 4 też ...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Portugalia - Portugal


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Zimowa Lizbona 2019 - postprawda :-) - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone