Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zimowa Lizbona 2019 - postprawda :-)

W Portugalii znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt w Europie. Historia Portugalii sięga starożytności. Portugalia jest jednym z najstarszych państw w Europie. Jej granice nie zmieniły się od pierwszej połowy XII wieku Każdego roku Portugalię odwiedza ponad 10 milionów turystów. W Porto znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarni świata - jest to Księgarnia Lello (Livraria Lello & Irmano).
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 26.05.2019 14:45

Buber napisał(a):...
Teraz OBRZEŻA Lizbony.

... po drodze do Belem (przystanek autobusowy lub tramwajowy - Estação de Santo Amaro, względnie przystanek kolejowy Alcantara-Mar) mamy 3 ciekawe obiekty zusammen, w kupie - wystawę mostu 25 Abrila - Pilar 7 Bridge Experience, Muzeum transportu Lizbony (historyczne tramwaje) - Museu da Carris i centrum LX Factory.
Niestety nie byłem, ale wszystko wdzięcznie pokazały Mysza i Marzena w swoich relacjach.


Wdzięcznie wszystko opisałeś, a teraz dawaj te Twoje Belemy :oczko_usmiech:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 28.05.2019 21:02

No to lecimy .... :D

Obrazek


Zaczęliśmy od najbliższego, patrząc od strony centrum, obiektu, czyli od Narodowego Muzeum Powozów (Museu Nacional dos Coches) - LINK.
Podobno jest jakaś stara część ... my poszliśmy do takiego pudełkowatego białego budynku, częściowo osadzonego na palach (no Tag jest blisko :wink: ).
Tam znajdowało się wejście i kasa, od których wjeżdża się na pięterko taką towarową windą (czymś musieli wwieźć te coches).

A na pięterku ... PRZESTRZEŃ , naprawdę dużo miejsca, można się tam ganiać między powozami.
To mi się bardzo spodobało.
Byłem na różnych wystawach powozowych, ale tam zwykle powóz obok powozu, jeden na drugim, a tutaj sposób ekspozycji pozwala na obejście każdego cacuszka.
Tak - bo to są cacka, dzieła sztuki ... - najpierw - na zewnątrz ozdabiają je rzeźby z motywami marynistycznymi, geograficznymi, mitologicznymi itp. - totalny przepych, barok z rokokoko :wink: .
Byłem w szoku jak zobaczyłem, piękne wyryte na kołach znaki zodiaku.
A w środku tapicerka, poduchy, arrasy, ciekawe czy mieli barek, jak w Maybachu , ale pewnie tak - szkoda, że nie można posiedzieć w takim pojeździe.
Przedstawione powozy pochodzą od XVII do XX wieku ...na końcu jest nawet jakiś automobil.
Widać, że wraz z postępem aspekt techniczny zaczął dominować nad urodą wehikułów.
Oprócz samych powozów, zapoznamy się z historią kraju, na ekranach (czasem w zabawnej rysunkowej formie) jest przedstawionych trochę epizodów - np . słynne poselstwo Portugalii do Watykanu, czy podwójny ślub w Bajadoz.
Przyjemnie spędziliśmy godzinkę ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
czy Konie mnie słyszą ? :wink:
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 28.05.2019 21:29

Buber napisał(a): Tak - bo to są cacka, dzieła sztuki ...

Złote, a skromne. :mrgreen:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.05.2019 21:58

Buber napisał(a): Podobno jest jakaś stara część ...

My właśnie byliśmy w tej starej części muzeum. I też byłam zachwycona eksponatami 8) .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 29.05.2019 22:42

anakin napisał(a):
Buber napisał(a): Tak - bo to są cacka, dzieła sztuki ...

Złote, a skromne. :mrgreen:

:oczko_usmiech: ... coś w tym jest .


marze_na napisał(a):
Buber napisał(a): Podobno jest jakaś stara część ...

My właśnie byliśmy w tej starej części muzeum. I też byłam zachwycona eksponatami 8) .

W tej nowej części byłą jakaś przewiązka, ale nieczynna - nie wiem czy to do tego starego obiektu ??
Ale pewnie i tak byśmy nie poszli.... muzeum fajne, ale trochę monotematyczne - godzinka wystarczy.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.05.2019 22:32

Buber napisał(a):W tej nowej części byłą jakaś przewiązka, ale nieczynna - nie wiem czy to do tego starego obiektu ?

Nie, to jest po drugiej stronie ulicy, w budynku Picadeiro Real (Królewska Szkoła Jazdy).
Miałam ochotę obejrzeć obie części, ale przemiła Pani w kasie spuściła nam roletę przed nosem :? .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 04.06.2019 20:59

marze_na napisał(a):... jest po drugiej stronie ulicy, w budynku Picadeiro Real (Królewska Szkoła Jazdy).
Miałam ochotę obejrzeć obie części, ale przemiła Pani w kasie spuściła nam roletę przed nosem :? .


No właśnie ... towarzystwo obsługowe w Belem myśli dość łopatologicznie i po najmniejszej linii oporu.
Idąc do Klasztoru Hieronimitów, zapytaliśmy u wejścia, takiego wachmana, w stylu starszego ochroniarza w Tesco, czy TU to tu ?
Pan średnio wiedział o co chodzi ... pokazaliśmy LC karty i na moje nieszczęście wyrzekłem słowo muzeum.
To takie uniwersalne słowo w każdym języku podobnie brzmiące, więc człowiek pokierował nas 100 metrów dalej :wink:.

To miejsce na mapce opisałem jako : "tu nie idźcie".
Są tam 2 muzea i 2 specjalne wystawy:
Muzeum 1 - roboczo nazwę je Prehistoria Portugalii ...spalona gałąź z ogniska, ociosany przez jakiegoś troglodytę kamień itp. eksponaty.
Muzeum 2 - Rzymskie ślady w Portugalii - żal to było oglądać, bo w byle greckiej wiosce są na wolnym powietrzu ciekawsze zasoby ... tutaj jakieś kawałki nieciekawych mozaik, mocno zniszczone posągi itp. - ta Luzytania to była peryferyjna prowincja, taki anus Imperium Romanum ... trafiali tu chyba kiepscy fachmani.
Wystawa 1 - małą salka z eksponatami egipskimi - lepsze widziałem miesiąc temu w Poznaniu, w Muzeum Archeologicznym i nikt tam nie gonił mnie za robienie zdjęć.
Wystawa 2 - jakieś skarby Portugalii - srebro, złoto itd. - podejrzewam, że to było najciekawsze, ale zniesmaczeni, już tam nie poszliśmy.
Nie polecam środkowego wejścia - strata czasu.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 04.06.2019 21:58

...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Idąc za muzealnym ciosem, podążamy na koniec obiektów klasztornych (uwaga - budynek ciągnie się wzdłuż ulicy, na dobre pół kilometra !), do Muzeum Morskiego (Museu de Marinha).
Myślę, że będąc w Belem warto zobaczyć to miejsce.
Przypomina o czasach świetności Portugalii, o kraju - kolebce, wielkich odkryć geograficznych itd.
W przedsionku wita nas Henio Żeglarz (po portugalsku brzmi to ładniej Dom Henrique o Navegador :wink: ) - mecenas i twórca morskiej potęgi królestwa Portugalii.
Żył wtedy, kiedy w Polsce zaczęli się mościć Jagiellonowie, a żeby było weselej, nie był to żaden król i nigdy nie pływał na statkach.
Oprócz rzeczonego Henryka, przy wejściu znajdziemy posagi wielkich żeglarzy i oczywiście piękną mapę, z czasów kiedy podróż dookoła świata zajmowała parę lat (a nie 2 dni).


...
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po zapłacie za bilety (z LC 25 % zniżki) wędrujemy korytarzem (pewnie dawnym klasztornym krużgankiem), z modelami karawel, mapami, globusami, schematami pierwszych osad kolonialnych itd.
Gdzieniegdzie napotykamy portugalskich marynarzy.
Ta część jest nawet dość interesująca, do momentu, kiedy korytarz skręca w prawo.

Idąc w prawo zobaczymy takie dość typowe zbiory "współczesne". Są tam modele XX - wiecznych okrętów, wystawy poświęcowne wybitnym admirałom, salonki jachtów królewskich.
Powiem tak - dla miłośników ... nas to trochę znużyło.

Lepiej od razu, wyjść przez strzeżone drzwi w lewo.
Po krótkiej przechadzce, pod zadaszonym zewnętrznym przejściem, obok jakiejś bohatersko postrzelanej burty, trafiamy do nowoczesnego pawilonu (uwaga - tu znowu sprawdzają bilety), w której mamy wspaniały plener fotograficzny.
To Pavilhão das Galeotas czyli skład galeot - małych galer, używanych głównie do żeglugi przybrzeżnej .


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


To chyba najciekawsze miejsce w muzeum.
Jest tam fajna galeria do obserwowania i focenia stateczków z lotu ptaka.
Dodatkowo znajdziemy tam parę lotniczych eksponatów - m.in. samolot, którym po raz pierwszy przeleciano południowy Atlantyk. Na końcu kusi nas jeszcze muzealny sklepik i mała knajpka (z high cenami ...).
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 06.06.2019 16:44

...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po tych wszystkich muzeach trafiamy wreszcie, tam gdzie mieliśmy trafić na początku - do głównego budynku klasztoru Hieronimitów Mosteiro dos Jerónimos, który, jak to wikipedia rzecze - uważany jest za perłę i kwintesencję stylu manuelińskiego.
Ten styl to taki dość specyficzny, bogato zdobiony gotyk.
Nazwa stylu pochodzi od króla Manuela, żyjącego na początku XV wieku, który rozpoczął budowę (klasztor miał być dziękczynieniem za udaną wyprawę Vasco da Gamy).
Klasztor skończył następca Manuela, król Jan ... obydwaj ci władcy są zresztą tutaj pochowani.
Jak dodam, że zanim budowlę postawiono, stała tu kaplica fundacji Henryka Żeglarza, to robi się kawał historii Portugalii.
Poza tym w samym kościele, zaraz za portalem, witają nas sarkofagi wielkich tego narodu - najwiekszego żeglarza - Vasco da Gamy i najwybitniejszego poety Luisa Camoesa.
A gdzieś tam jeszcze ukryty jest symboliczny grób króla Sebastiana (ciekawa story ) ...
Na pewno jest miejsce ważne dla Portugalczyków.
Widziałem starszych ludzi, którzy modlili się przed w/w grobowcami ...
Sam kościół piękny, bogato zdobiony, ze specyficznym klimatem, z rozbudowaną symboliką (warto dokładnie obejrzeć sarkofagi) - wejście jest za darmo.
Chcąc wejść na chór i na wspaniały dziedziniec, otoczony krużgankami, trzeba już zapłacić ... bodajże 10-11E (z LC za free).


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Podobało nam się ... zwłaszcza, ze nie było tłumów i można było spokojnie chodzić po kościele i krużgankach.
Myślę, że jest to główny obiekt, który warto zobaczyć w Belem iwarto nawet tylko dla niego tam przyjechać.
Wersja oszczędnosciowa - to oczywiście sam kościół, ale bez krużganków ... to trochę mało.
A - polonica- jest tam takie wielkie tablo pokazujące chronologicznie historię Portugalii, a na jej tle historie świata.
Znalazłem tylko jedyny polski ślad w olbrzymiej powodzi obrazów i tekstów ...ale za to jaki :D.


Obrazek
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.06.2019 17:16

Świetnie pokazane Belem 8) :!:
Klasztor i kościół robią imponujące wrażenie. A i Muzeum Morskie też chętnie bym zobaczyła.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 06.06.2019 18:30

Pięknie zdobione karety, ale tak się zastanawiam ile to mogło ważyć? (Orientujesz się może?)
Choć może nie tak wiele, jak się wydaje, gdyż pewnie złocenia powodują takie wrażanie.
Klasztor Hieronimitów piękny, ale mam niedosyt co do ilości zdjęć :oczko_usmiech: Mogłabym jeszcze z przyjemnością popatrzeć.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 10.06.2019 06:33

marze_na napisał(a):Świetnie pokazane Belem 8) :!:

:D dzięki ... a to jeszcze nie koniec.


aga_stella napisał(a):Pięknie zdobione karety, ale tak się zastanawiam ile to mogło ważyć? (Orientujesz się może?)

Nad wagą się nie zastanawiałem ...i nie kojarzę takiej informacji, z tego muzeum.

aga_stella napisał(a):Klasztor Hieronimitów piękny, ale mam niedosyt co do ilości zdjęć :oczko_usmiech: Mogłabym jeszcze z przyjemnością popatrzeć.

Zdjęć było więcej, ale w założeniu to relacja bardziej słowna, niż fotograficzna :oczko_usmiech: .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 10.06.2019 07:02

...
Obrazek


Od klasztoru, nad Tag jest dość blisko.
Idzie się przez taki park - Jardim da Praça do Império, z ozdobnymi klombami i sadzawkami, gdzie pływają kaczki i jeszcze jakieś ptactwo.
Po drodze można spotkać grupy dziwnie wyglądających i dziwnie zachowujących się Azjatów.
Klapeczki, krótkie rękawki to był standard ... pewnie pochodzili z Jakucji :wink: ... plus fotki z Klasztorem a la Krzywa wieża w Pizie 8O .
Przejściem podziemnym przechodzimy do słynnego Pomnika Odkrywców (Padrão dos Descobrimentos).


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nowoczesna budowla z XX wieku, pełna symboliki (nie będę rozpisywał się kto jest umieszczony na pomniku, ale nikogo tam nie zabrakło), którą koniecznie trzeba odwiedzić, bo to najlepszy miradour w Belem.
Z wysokości 56 metrów pięknie widać otoczenie, na czele z przepiękną mozaiką u podnóża pomnika.
Wjazd na górę kosztuje 6 E (do 18 r.ż. połowę), z LC dodatkowo jakaś mała zniżka.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Żegnamy to miejsce, wybierając się pieszo na zachód, w stronę ujścia Tagu..

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 11.06.2019 19:06

...
Obrazek


Idziemy nadbrzeżem, po drodze można pooglądać jakieś dziwne (choć obecnie zamknięte) knajpy i poćwiczyć mięśnie :D .
Kawałek jest ... wychodzi coś niecały kilometr, gdy widzimy wieżę.
Torre de Belem - więzienie, komora celna i coś tam jeszcze - jakoś ciężko sobie wyobrazić, że kiedyś stała na środku rzeki.
Na pewno pięknie ozdobiona i malowniczo położona ... unikalne dzieło architektury wojskowej.
A dodatkowo siedział tam parę miesięcy najbardziej znany Tarnowianin (i Węgier zarazem ) - generał Józef Bem.
My akurat, mimo, ze wejście z LC jest za darmo nie poszliśmy.
Jakoś tak sił i chęci zabrakło, po tym zbyt gruntownie zwiedzonym Muzeum Morskim :wink: .


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Za wieżą jest zlokalizowany trochę nowocześniejszy fort Bom Sucesso .
Mieści się w nim Muzeum Kombatantów Museu do Combatente, takie wojskowe muzeum poświęcone podobno głównie wojnom w byłych koloniach portugalskich w XX wieku.
Nie wiem jak oceniać ten temat ... dla kolonii były to wojny narodowowyzwoleńcze.
Niemniej Portugalia jakoś się nie wstydziła pamięci o swoich żołnierzach, biorących udział w tych konfliktach.
Przed fortem stoi okazały pomnik ku czci weteranów, z wartą honorową.
Są tam wyryte nazwiska wszystkich Portugalczyków, którzy zginęli podczas tych wojen... prawie 10 tysięcy osób.


Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 15.06.2019 13:43

.. i tutaj mógłbym zakończyć opis Belem, bo w sumie zaczęło się ściemniać :wink: .
Nadmienię jeszcze, że coś wszamaliśmy między jedną kulturą, a architekturą.
Nie były to pastele belemskie - kolejka nas przestraszyła, a poza tym byliśmy już osłabieni ciastkami na każdym śniadaniu.
Poszliśmy do polecanej przez IL knajpki Belém 2 a 8 (tak się nazywa bo mieści się w kamieniczce pod numerami 2,4,6 i 8 ).
Byłoby idealnie, tylko niestety sprawę załatwił najbardziej przesolony dorsz (i nie tylko) podczas naszego pobytu w Lizbonie.
Bardziej poleciłbym knajpki koło przystanku Largo do Princesa, jest ich więcej, no i tam już mieszkają lokalsi, a nie łażą sami turyści.

OK, jak napisałem, moglibyśmy skończyć, ale udało mi się zmusić rodzinę do zobaczenia jeszcze jednego miejsca :twisted: .

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Portugalia - Portugal


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Zimowa Lizbona 2019 - postprawda :-) - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone