Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

To nie tam miało być, czyli Rodos 2018

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 01.08.2018 19:39

piekara114 napisał(a):Lubie takie ruiny całych miast....ale tu widzę, a raczej nie widzę jakoś zarysów poszczególnych budynków...chyba, że z poziomu zwiedzania, a nie zdjęć, jest to lepiej widoczne.... W tym roku odwiedziłam jedno takie miejsce, świetnie zresztą oznaczone na miejscu: tablice i odkryte ruiny całkiem, całkiem pozwalały na wyobrażenie sobie całości...

No niestety, ale dobrze "nie widzisz".
W Ancient Kamiros z budowli pozostały jedynie fundamenty i ściany może na wysokość 1 metra, miejscami trochę więcej.
DSC_5609.jpg

Bardzo wyraźnie widać oryginalny układ tych fundamentów, szczególnie w części mieszkalnej.
IMG_3714.jpg

Są też widoczne ślady po instalacji wodociągowej, trochę kolumn i ołtarzy bogów.
DSC_5615.jpg

W miejscu, w którym znajdowała się świątynia Ateny, praktycznie nie ma po niej śladu.
DSC_5593.jpg

Jak ktoś ma wyobraźnię, to może przy pomocy takich tablic opisowych poustawianych pośród kamieni, spróbować stworzyć sobie obraz miasta z okresu jego świetności.
IMG_3697.jpg

IMG_3742.jpg


Ja takiej umiejętności nie posiadam i jak nie mam podane na tacy, to nic z tego. Wyobraźnia mi szwankuje.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.08.2018 20:32

To tak źle to nie jest :D
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 02.08.2018 05:09

Mimo, że to nie miało tam być, to przez tę relację jestem zachęcony tym Rodosem; robi się coraz więcej kierunków do zobaczenia.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 02.08.2018 20:41

te kiero napisał(a):Mimo, że to nie miało tam być, to przez tę relację jestem zachęcony tym Rodosem; robi się coraz więcej kierunków do zobaczenia.

Miło mi, że Cię zachęciłam.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 05.08.2018 21:30

:hut:

Droga z Kamiros do Kástro Kritinias, zwanego "Kastellos" nie jest długa.
8.jpg


To tylko 15 kilometrów, które ciągną się początkowa nad samym brzegiem morza.
1.png


Nie jest to teren zagospodarowany turystycznie.
Mijaliśmy tam wielkie foliówki i miałam wrażenie, że ktoś to miejsce wykorzystuje niezgodnie z jego przeznaczeniem.
Żeby nam samym brzegiem morza urządzać gospodarstwa rolne. Toż to marnotrawstwo terenu. Tam powinny być plaże.
2.png

3.png

4.png


W pewnym momencie wyprzedził nas ze sporą szybkością jakiś samochód dostawczy, na którego pace stały dwie kozy. Niestety jechał tak szybko, że nie nadążyam za nim z kamerą. Mąż chciał go dogonić, ale jakieś dwieście metró przed nami skręcił w lewo i wjechał w boczną drogę.
6.png

7.png

8.png


Później droga zaczęła oddalać się od morza i wjechaliśmy w tereny pagórkowate i wreszczie dojechaliśmy do Kástro Kritinias.

Zostawiliśmi samochód na parkingu, który usytuowany jest u stóp zamku.
Stojąc na parkingu zaczęliśmy się rozglądać. Widoki były bardzo zachęcajace.
DSC_5652.jpg

DSC_5653.jpg


Najpierw udaliśmy się na koniec tego parkingu, żeby zobaczyć, jak zamek wygląda od strony morza.
Chwilę szliśmy pod murami zamku,
DSC_5654.jpg

aż oczom naszym ukazały się takie widoki.
DSC_5655.jpg

DSC_5656.jpg

DSC_5657.jpg

DSC_5658.jpg


U stóp zamku od strony morza jest wąska ścieżka, która schodzi w dół, ale nie zdecydowaliśmy się tam zejść, więc nie wiem, dokąd ona prowadzi. My wróciliśmy przez parking do schodów prowadzących do wejścia za zamek.
DSC_5664.jpg

DSC_5666.jpg


Po chwili dotarliśmy na górę i przez drewniane wrota weszliśmy na teren zamku.
DSC_5668.jpg
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.08.2018 08:18

Nadrobiłem kilka ostatnich odcinków...
Super te zdjęcia wieczornego Rodos, bardzo mi się podobały.
Koty nieopodal portowych wiatraków to stały element tamtejszego krajobrazu :) , mają swoją siedzibę przy małym budyneczku na falochronie i gdy my tam byliśmy wisiała kartka z prośbą o dokarmianie...

megidh napisał(a):Tam powinny być plaże.

Na Krecie to dopiero jest namiotów... kilkadziesiąt km wybrzeża zajmują :? . Ale czasem zdarzają się tam i plaże :)

Ładnie i szczegółowo pokazane Kamiros. To faktycznie jedne z lepszych greckich starożytnych ruin tak w naszym odczuciu, na pierwszą dziesiątkę na pewno się załapują :)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 06.08.2018 19:46

kulka53 napisał(a):Nadrobiłem kilka ostatnich odcinków...

Fajnie, że się odezwałeś, bo już myślałam że się tu u mnie zanudziłeś.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 06.08.2018 20:25

Całkiem fajne te pozostałości po Ancient Kamiros. Robią zwłaszcza wrażenie dużym obszarem.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 06.08.2018 20:54

:hut:

Po wejściu na teren ruin Kastro Krtinias nie pozostawało nam nic innego, jak cieszyć oczy pięknymi widokami.

DSC_5671.jpg

DSC_5672.jpg

DSC_5673.jpg

DSC_5674.jpg

DSC_5675.jpg

DSC_5678.jpg

DSC_5679.jpg

DSC_5680.jpg

DSC_5681.jpg

DSC_5682.jpg

DSC_5683.jpg

DSC_5688.jpg

DSC_5690.jpg

DSC_5692.jpg

Miejsce jest popularne, bo sporo ludzi wchodzi na zamek i żeby zrobik bez nich fotki, to trzeba się trochę naczekać.
DSC_5699.jpg

DSC_5701.jpg

DSC_5696.jpg

Ta skała tak bardzo przypominała leżak, że nie mogłam się oprzeć i położyłam się tam na chwilkę, żeby złapać trochę słońca. Cały czas chodzę w jakimś nakryciu głowy, twarz wiecznie w cieniu, to może ją teraz trochę opalę.
IMG_3759.jpg

U podnóża zamku pośród zagonów widać kort tenisowy (chyba) otoczony wysokim ogrodzeniem. Ale nikt z niego nie korzysta, bo jest bardzo zapuszczony.
IMG_3760.jpg

Wychodząc z ruin Kastrlo Kritinias widać jak na dłoni górę Ataviros (1215 m n.p.m.)
DSC_5702.jpg

Przez te wrażenia widokowe zupełnie zapomniałam o samym zamku, wśród ruin którego się znajdowaliśmy i praktycznie tym ruinom od środka nie zrobiłam prawie żadnych zdjęć. :oops:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 06.08.2018 21:04

:hut:

Na YT znalazłam taki fajny filmik z Kastro Kritinias w roli głównej.
Warto obejrzeć, bo z takiej perspektywy to samemu nie da się zamku obejrzeć.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.08.2018 05:49

megidh napisał(a):Fajnie, że się odezwałeś...

Jakoś ostatnimi czasy tak wychodzi, że mniej się udzielam... co nie znaczy, że nie zaglądam :) .
Zwłaszcza tam, gdzie mogę odświeżyć wspomnienia, albo gdzie opisywane są rejony bardziej mnie interesujące.

Będąc na Kastro też podziwialiśmy ten kort :cool: wśród pól i chaszczy :)

Pogoda wybitnie Wam dopisała 8O , bezchmurnie, a do tego chyba nie wiało skoro morze wygląda niemal jak tafla.
No i na paru zdjęciach widzę że się na nich Chalki załapała :)

:papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 08.08.2018 20:56

:hut:

Po wyjściu z zamku bardzo nam się chciało pić. Mieliśmy w samochodzie wodę w termicznych torbach, ale wchodząc na parking zobaczyliśmy wejście do małej tawerny, która przycupnęła u stóp Kastellos. Wejście w tym przypadku nie oznacza drzwi, jest to bowiem kilka stopni, które prowadzą z asfatlowego podjazdu na parking do małego, klimatycznego ogródka, w którym urządzono małą knajpkę.
Na dużej tablicy przy schodach napisane były informacje o cenach napojów. Bardzo nam się zachciało świeżego soku z pomarańczy, za który płaciliśmy po 3 euro.
Po wejściu od razu zamówiliśmy sok. Pomarańcze leżały na słońcu w takim drewnianym korytku i z tego korytka wyciągał je mężczyzna, który królował za barem. Przecinał je na pół i wyciskał wprost do kubeczka wypełnioneg lodem.

IMG_3764.jpg


Tak wyglądało wyciskanie soku


Był to najdroższy sok wypisty na Rodos, ale chyba smakował nam najbardziej. Może dlatego, że wypity był w tak fantastycznym miejscu.

IMG_3767.jpg

Ta knajpka ma kapitalny klimat przydomowego ogródka, w którym poustawiano nieotrzebne w domu sprzęty. Pod porośniętą kwiatami pergolą stoją tutaj stare drewanine krzesła i stoliki, jakieś fotele przykryte kolorwymi narzutami. Pomiędzy nimi rosną krzaczki papryczek, cukienie. Pomiędzy konarami drzewa widać wiszące warkocze czosnku. No i ten widok, który się stamtąd rozciąga.

DSC_5706.jpg

DSC_5707.jpg

DSC_5708.jpg

DSC_5710.jpg

DSC_5711.jpg

DSC_5714.jpg

DSC_5715.jpg

DSC_5717.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 13.08.2018 20:35

:hut:

Następnym miejscem do odwiedzenia na naszej liście była wieć Embonas, która leży wewnątrz wyspy u stóp Atawiros. Tereny wokół tej miejscowości są głównym obszarem uprawy winorośli na wyspie Rodos. Tam też znajduje się siedziba wytwórni win Emera.
Odległość od zamku Kritinia do Embonas nie jest długa, ale droga cały czas pnie się w górę i jest kręta. Jadąc nią można podziwiać piękne widoki.

mapka - droga do Embonas.jpg


Widok na miejscowość Kritinia
DSC_5718.jpg

IMG_3768.jpg


Góra Atawiros
DSC_5720.jpg

Gdy wysiedliśmy z samochodu we wsi Embonas, to najpiewr w oczy rzuciły się nam sklepy z wyrobami dzierganymi, tkanymi i koronkowymi.

DSC_5722.jpg

DSC_5723.jpg

DSC_5727.jpg

DSC_5741.jpg

Dopiero chwilę poźniej wypatrzyliśmy sklepy ze słynnymi winami.

DSC_5724.jpg

DSC_5725.jpg

Takie z pamiątkami też tam są.

DSC_5728.jpg


Weszliśmy do kilku sklepów z akoholami, aby rozeznać się w asortymenie.
Małe zakupy zrobiliśmy w jednym z nich, w którym zostałam poczęstowana kawowym ouzo. Było niezłe, ale nie na tyle, żebym się zdecydowała na zakup.

DSC_5730.jpg

Natomiast bardzo posmakowało nam młode białe wino lane do plastikowej butelki. I to wino zakupiliśmy w cenie 5 euro za litr.

DSC_5732.jpg

DSC_5734.jpg

Na zakąskę kupiliśmy jeszcze różnego rodzaju oliwki, które bardzo lubią mój mąż i syn (ja ich nie jadam). Cena oliwek to ok. 3 euro za paczkę, w zależności od rodzaju dodatków.
DSC_5731.jpg

I na tym zakończyły się nasze zakupy w Embonas, chociaż wybór asortymentu w sklepie był spory.

DSC_5737.jpg

DSC_5738.jpg


Jeszcze chwilę pospacerowaliśmy
DSC_5740.jpg

DSC_5739.jpg


ale oprócz tych pięknych drzwi nic ciekawego nie wypatrzyliśmy w Embonas.
DSC_5742.jpg


Weszliśmy jeszcze do jednego sklepu (takiego naszego GS-u z czasów PRL-u) i tam kupiłam chałwę w bardzo dobrej cenie, ale o tym pisałam już we wcześniejszym poście.

Do Embonas przyjeżdżają wycieczki na degustację win i zakupy alkoholowe, ale nam udało się nie trafić na taką wycieczkę, więc w zasadzie w Embonas byliśmy nielicznymi gośćmi. Powiedziałabym, że w czasie naszej wizyty było tam wręcz bezludnie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.08.2018 20:48

Oliwki uwielbiam, ale po spróbowaniu tych z woreczka i takich z beczki, woreczkowych już nie kupiłam, no i w tym roku w Gr trochę cierpiałam z braku oliwek...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.08.2018 06:00

megidh napisał(a):nic ciekawego nie wypatrzyliśmy w Embonas

Aha, czyli niewiele straciliśmy nie zatrzymując się tam. Sklepy (choć bogato zaopatrzone) takie jak wszędzie.
Przejeżdżając jak pamiętam nawet mieliśmy trochę czasu, ale jakoś nic nie przyciągnęło uwagi.
Pustki były takie jak opisujesz, ale pora mocno popołudniowa chyba nie sprzyja autokarowym wycieczkom :) .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
To nie tam miało być, czyli Rodos 2018 - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone