Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Paliwo, czyli wtopa...

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016
Re: Na jakich stacjach dobre paliwo / gdzie tankować

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 17.09.2021 15:39

Zomos napisał(a):
Ja akurat Orlen, BP i Shella w Polsce omijam ... Na tych stacjach paliwo jest z Płocka i przynajmniej diesel nie jest najczystszy.

paliwo z Gdańska - jedna z najnowocześniejszych rafinerii na świecie i czystsze paliwo niż z Płocka.

Skąd taka opinia? Na podstawie własnych doświadczeń czy jakichś badań?
Ostatnio edytowano 17.09.2021 23:26 przez empire13, łącznie edytowano 2 razy
ryniu92
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 18.07.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) ryniu92 » 17.09.2021 22:26

empire13 coś nie mogę zrozumieć tego wpisu, przeczytaj swój wpis.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 17.09.2021 23:27

ryniu92 napisał(a):empire13 coś nie mogę zrozumieć tego wpisu, przeczytaj swój wpis.

Uprościłem swoją złożoną wypowiedź ;)
ryniu92
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 18.07.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) ryniu92 » 17.09.2021 23:41

Nie uprościłeś tylko zkorygołałeś, teraz jest ok.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 19.09.2021 15:29

ryniu92 napisał(a):Nie uprościłeś tylko zkorygołałeś, teraz jest ok.

Skorygowanie polegało na uproszczeniu wpisu. Widocznie zdania były zbyt złożone ;)
Zomos
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 14.09.2021
Re: Na jakich stacjach dobre paliwo / gdzie tankować

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zomos » 19.09.2021 16:54

empire13 napisał(a):
Zomos napisał(a):
Ja akurat Orlen, BP i Shella w Polsce omijam ... Na tych stacjach paliwo jest z Płocka i przynajmniej diesel nie jest najczystszy.

paliwo z Gdańska - jedna z najnowocześniejszych rafinerii na świecie i czystsze paliwo niż z Płocka.

Skąd taka opinia? Na podstawie własnych doświadczeń czy jakichś badań?

Po tym jak padły mi wtryski po Vervie (wcześniej też tankowałem tylko Orlenie ale zwykłego diesla) zacząłem drążyć temat. W ten sposób trafiłem na filmiki ludzi na yt gdzie kupowali zimą diesla na stacjach należących do każdego z koncernu i sprawdzali co się bedzie z nimi działo przy niższych temperaturach. Wnioski były takie, że temp. mętnienia przy dieslach z Orlenu, BP, Shella wynosiła od ok. -6C do ok. - 10C. Bez znaczenia było czy było to paliwo premium czy zwykłe. Przy dieslu z Lotosu i Circle K temperatura mętnienia wynosiła ok. -15C dla zwyklego paliwa i ok. - 24C dla premium. Oczywiście mowa o paliwach zimowych. Temp. zablokowania filtra wynosiła dla paliw z Orlenu, BP i Shella od ok. - 22C (temperatura wymagana przez polskie normy) do ok. - 26C. Dla zwykłych paliw z Lotosu i Circle K było to ok. - 30C, a dla artycznycn ok. - 38C.
Podobne zestawienia robił też Zachar.

Natomiast formacje o tym z jakich rafinerii jest paliwo na danej sieci stacji są częściowo dostępne w internecie. Mam też znajomego kierownika stacji BP we Wrocku i mówił mi wprost, że oni mają paliwa od Orlenu i że w jego opinii są gorsze (mniej oczyszczone) niż paliwa z Lotosu.

Natomiast o samej rafinerii lotos chwali się otwarcie w mediach.

Połączyłem więc wszystkie dane razem (testy zamarzania diesla i mętnienia - wytrącania się parafiny) i wyszły mi wnioski takie jak napisałem.

Ostatnio przed sprzedażą auta, oddałem je do sprawdzenia przez swojego mechanika, żeby wiedzieć czego się w razie czego spodziewać przed sprzedającym. Sprawdzane były m.in. wtryski (korekty) na zimnym i ciepłym silniku i wszystko było w idealnym porządku prawie jak z fabryki. A te wtryski miały już ponad 100 tys km. A tankowałem tylko na Lotosach i Circle K.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 19.09.2021 17:04

Dzięki za wyjaśnienie. Ja głównie tankuję diesla na BP. Stacją drugiego wyboru jest dla mnie Lotos. W sumie ceny u mnie w mieście mają zbliżone.
W aktualnym aucie jedyny dotąd problem miałem z klapą spalin. W związku z tym czyszczona była przepustnica.
Jestem motoryzacyjną lamą więc nie mam pewności ale może to też była wina paliwa :)
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 24.09.2021 18:54

podobno diesel "premium" jest niestety suchszy...nie każde wtryski to lubią...
Miril
Croentuzjasta
Posty: 274
Dołączył(a): 23.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miril » 24.09.2021 21:47

A wie ktoś skąd paliwo bierze Auchan? Tankuję od wielu lat diesla i benzynowego i żadnych niespodzianek. Służbowy -{obecnie 86000km}-od nowości na Vervie i też spokój.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7945
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 24.09.2021 23:30

Miril napisał(a):A wie ktoś skąd paliwo bierze Auchan? Tankuję od wielu lat diesla i benzynowego i żadnych niespodzianek. Służbowy -{obecnie 86000km}-od nowości na Vervie i też spokój.

Nasz z Orlenu. Służbowe auto tankuje na Auchan i na BP. Prywatne przeważnie na Auchan.
stpman
Croentuzjasta
Posty: 218
Dołączył(a): 27.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) stpman » 25.09.2021 06:17

Prawda jest taka, że stacje paliw w danej okolicy zaopatruje jedna "rozlewnia", która ma jednakową bazę dla wszystkich stacji, ewentualnie niektórzy producenci dodaj od siebie jakieś komponenty. Więc może się okazać, że kupując na Lotosie w rzeczywistości lejesz paliwo z Płocka, a tankując na Orlenie masz paliwo z Lotosa itp.
Ja z kolei moje auta tankuje od nowości LPG na pobliskim Intermarche i obecnie przy przebiegu 150k km nie ma problemu z silnikiem.
Jeśli paliwo spełnia odgórne normy jakościowe to nie ma znaczenia gdzie tankowane... Reszta to tylko efekt placebo.
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 25.09.2021 10:24

http://www.ekspert-flotowy.pl/artykuly/472/droga-paliwa-od-produkcji-po-pistolet-na-stacji-benzynowej.html

Jak opowiada nam Aleksander Wasiura, ekspert ds. paliw w Circle K Polska, na terenie całego kraju znajduje się sieć terminali paliw, w których produkty dostarczone wcześniej z rafinerii są magazynowane w zbiornikach o dużej objętości (dochodzącej nawet do 100 tysięcy m3). W większości przypadków produkty jednego gatunku (np. olej napędowy) od różnych dostawców magazynowe są we wspólnych zbiornikach. Wyjątek stanowią produkty specjalne, takie jak olej napędowy arktyczny, który ze względu na swoje właściwości niskotemperaturowe składowany jest w specjalnie dedykowanych zbiornikach.


Tak, że tak... Efekt placebo.

Trzymiąc się tematu... Osobiście stosuje zasadę, że tankuje na markowych "narodowych" stacjach. W Polsce ORLEN, w Chorwacji INA itd... Przejechałem służbowo i prywatnie z milion kilometrów i nigdy nie miałem problemu z paliwem. Ostatnio w Chorwacji tankowałem w głębi lądu na stacji INA. Nie dałbym pięciu złotych za jej wygląd, ale paliwo nie pozostawiło żadnych "ubocznych" skutków.
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 25.09.2021 13:02

Oczywiście, że placebo. We Włoszech ostatnio tankowaliśmy na różnych samoobsługach no name, w Polsce tankuję na stacji przy hipermarkecie. Nigdy nie było problemu z paliwem. Nie mam zamiaru przepłacać za paliwo "narodowe". Więcej nie piszę bo dostanę bana ;)
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 25.09.2021 17:21

stpman napisał(a):Prawda jest taka, że stacje paliw w danej okolicy zaopatruje jedna "rozlewnia", która ma jednakową bazę dla wszystkich stacji, ewentualnie niektórzy producenci dodaj od siebie jakieś komponenty.

No właśnie też taką wersję wiele razy słyszałem.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 26.09.2021 19:58

Miril napisał(a):A wie ktoś skąd paliwo bierze Auchan?


U Was na Komornikach z Orlenu - osobiście widziałem cysternę w maju.

Z tych Auchan, które znam - na pewno Łomianki również z Orlenu.

Co do jakości paliw - wiele lat omijałem Lukoil z obawy, że to ruskie czyli niepewne. Jednak n ie raz słyszałem dobre opinie o tych stacjach. W tym roku z konieczności tankowałem LPG na Lukoil w Rumunii - rewelacja! Auto jakby bardziej żwawe i przejechało jakieś 10% więcej niż normalnie. Nie wiem, czy na polskich Lukoilach też tak jest, ale warto spróbować. :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Paliwo, czyli wtopa... - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone