Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Santorini bez samochodu, czyli autobusami i piechotą !

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 06.04.2022 19:46

:hut:

Nad stałym lądem samolot wleciał pomiędzy chmury.

IMG_20210928_175113617.jpg

Spomiędzy chmur co jakiś czas wyłaniały się takie widoczki.

IMG_20210928_175320563_HDR.jpg

IMG_20210928_175343028_HDR.jpg

IMG_20210928_175401282_HDR.jpg

IMG_20210928_175543458_HDR.jpg

IMG_20210928_175639924_HDR.jpg

IMG_20210928_175737189_HDR.jpg

IMG_20210928_175920231_HDR.jpg

IMG_20210928_180103627_HDR.jpg

IMG_20210928_180153284_HDR.jpg

IMG_20210928_180207813_HDR.jpg

IMG_20210928_180213206_HDR.jpg

Podchodzimy do lądowania.

IMG_20210928_180226645_HDR.jpg

Po dwugodzinnym locie lądujemy na lotnisku w Krakowie.
I to już koniec naszej wyprawy na wyspę Santorini. Jeszcze tylko musimy dojechać do Częstochowy, co zajmuje nam trochę czasu, bo wcześniej jedziemy jeszcze po samochód do naszych znajomych i dajemy się namówić na kawę.
Powrót oczywiście jest trochę smutny, bo pobyt na Santorini wydaje nam się za krótki i żal nam, że już się skończył.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 06.04.2022 20:56

:hut:

Podsumowanie

Nasz pobyt na wyspie Santorini był najdroższym ze wszystkich naszych wyjazdów na greckie wyspy.
Pomimo tego, że zorganizowaliśmy go we własnym zakresie, to koszty przerosły te, które ponosiliśmy wyjeżdżając na inne wyspy greckie z biurem podróży.
Różnica na szczęście aż tak wielka nie była.
Największym kosztem były bilety na samolot w cenie 321 zł od osoby w jedną stronę, co razem dało kwotę 1.284 zł. Ponieważ do tej pory zawsze podróżowaliśmy z dużym bagażem, to lot tylko z bagażem podręcznym nie wchodził w grę. W związku z tym wykupiliśmy jeden bagaż 20 kg w cenie 150 zł w jedną stronę. Zakupienie bagażu 20 kg umożliwiało zakupienie bagażu 10 kg w promocyjnej cenie 29 zł w jedną stronę. Zdecydowaliśmy się więc zakupić jeszcze ten bagaż. Przy zakupie bagażu w tej cenie można było również dokonać rezerwacji miejsca w samolocie, więc skorzystałam z tej promocji, wybierając jedno miejsce (oczywiście przy oknie, żeby można było robić zdjęcia). Dlatego podczas lotu siedzieliśmy oddzielnie. Na lot powrotny jednak opłaciliśmy wybór drugiego miejsca, aby siedzieć obok siebie. Ta przyjemność kosztowała nas 32 zł.
Łącznie więc koszty przelotu i bagażu zamknęły się kwotą 1.674 zł.
Wiem, że można "złapać" tańsze bilety, ale nam się taka okazja nie trafiła.
Kolejnym kosztem było wynajęcie apartamentu. Po przeliczeniu na złotówki koszt ten wyniósł 1.845 zł. To nie jest wygórowana kwota za apartament, jaki mieliśmy i to z możliwością bezpłatnego odwołania. Apartament rezerwowaliśmy w maju 2021. Od tego dnia do naszego przyjazdu cena ta nie spadła, a wręcz przeciwnie - wzrosła. Sprawdziłam ceny tego apartamentu na taki sam termin września obecnego roku i cena jest ponad 1.000 zł wyższa 8O .
Ubezpieczenie - 225 zł
Parking na lotnisku w Krakowie - 100 zł:2 - 50 zł

Pozostałe koszty to: 2.049, 76 zł (445,60 euro po kursie 4,60 zł), w tym:
Przejazd taksówką z lotniska do apartamentu w Kamari - 25 euro:2 = 12,50 euro
Bilety autobusowe - 58,10 euro
Jedzenie i picie - 150 euro
Alkohol (piwo i wino) - 35 euro
Wycieczki - 88 euro (rejs statkiem - 56 euro, bilety na kolejkę linową - 12 euro, rejs na trzy plaże - 20 euro)
Bilety wstępu - 22 euro
Pozostałe wydatki - 80 euro (zakupy do domu i prezenty)

Sumując powyższe wydatki łączny koszt wyniósł 5.844,67 zł

Reasumując nasz pobyt na wyspie Santorini uważam, iż był to wyjazd bardzo udany. Sporo zobaczyliśmy ale było też trochę leniuchowania. Wybór Kamari na miejsce zakwaterowania nie był zły, ale gdybym miała ponownie odwiedzić Santorini, to zdecydowanie wybrałabym Firę. Wybierając Kamari uważaliśmy, że będzie to fajne miejsce z uwagi na bliskość do plaży, ale ostatecznie plażę tą wizytowaliśmy tylko spacerowo, natomiast nie plażowaliśmy na niej.
Chociaż z drugiej strony, gdybyśmy nie wybrali Kamari, to nie mielibyśmy okazji podziwiać wschodów słońca.
Ale dlaczego wybrałabym Firę. A dlatego, żeby tracić mniej czasu na przejazdy autobusami. Z Firy bowiem odjeżdżają autobusy we wszystkich kierunkach i zakwaterowanie w Firze dawała by możliwość korzystania z nich bez konieczności dojeżdżania do Firy i przesiadania się na autobusy do miejsc docelowych. Taka sytuacja dawałaby również możliwość zaoszczędzenia na biletach.
Ale każdy kij ma dwa końce i w Firze na pewno za taką kasę, jaką wydaliśmy na apartament w Kamari, moglibyśmy liczyć jedynie na jakiś niewielki pokoik.
Mam trochę niedosytu jeśli chodzi o zwiedzanie santoryńskiego trójmiasta, ale to ponoć jest dobry objaw, bo zachęca do snucia planów powrotu do tego miejsca. Może kiedyś jeszcze na Santorini polecę.

Dziękuję wszystkim czytającym moją relację za obecność, a tym którzy zdecydowali się wstawiać swoje komentarze, dziękuję za motywowanie do pisania w chwilach, kiedy następowało zniechęcenie.

KONIEC
:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15647
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.04.2022 21:10

Twoje podsumowanie Tylko podtwierdza, że Santorini nie jest tanią wyspą. Co mnie uderzyło to w dalszym ciągu duża liczba turystów, w tym samym czasie na Kos mam wrażenie, że było spokojniej, a może to wrażenie, bo pół dnia spędzaliśmy na ustronnych plażach...

Santorini mnie kusi cały czas, ale chyba musi jeszcze poczekać. Dzięki za ciekawą podróż.
:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.04.2022 21:27

Santorini tanie nie jest , ale w dobie galopujących cen . . . niestety na to nie mamy wpływu , możemy tylko wyszukiwać okazji :mrgreen:

Gosiu , dziękuję za piękną i bardzo rzeczową relację , będzie przewodnikiem gdy ( jeśli :roll: ) już tam dotrzemy na samodzielne Waszym wzorem wczasowanie :D , bo wyjazdy z biurem jakoś wyszły z naszego menu i chyba już nie powrócą :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.04.2022 21:33

Dzięki, było bardzo miło :D
A jakie plany na tegoroczny urlop? :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.04.2022 21:41

Dziękuję za inspirującą relację :).
Santorini mam na szerokiej liście kierunków, jakie chciałabym odwiedzić, więc być może będzie okazja, żeby skorzystać z Twoich doświadczeń.

Co do kosztów to moim zdaniem, poza ceną lotu, nic strasznego. Powiedziałabym nawet, że rozsądnie 8) .

70 euro na transport po wyspie, a ile kosztowałoby wypożyczenie auta? :mrgreen: .
Każdy ma swoje proprytety, ja wolę te pieniądze przejadać :lol:.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.04.2022 07:30

Dziękuję pięknie za jak zwykle ciekawą i szczegółową relację :D oraz za przepięknie pokazaną Santorini :idea:
Zachęciło mnie to mocno do rozważania jej na tegoroczny wrzesień... jak pisałem wcześniej w zeszłym się nie udało...ale czy do tego dojdzie :roll: w tej chwili trudno przesądzać.
Koszt sumaryczny trochę wysoki :roll: , ale chyba było warto :cool: . Odwiedziliście w zasadzie wszystkie najważniejsze miejsca na wyspie co zważywszy na brak środka transportu nie było aż takie proste i oczywiste. Zawsze można więcej :wink: , ale to na ten następny raz o którym wspominasz :D .
Jeszcze raz dziękuję.
:papa:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2481
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 07.04.2022 13:32

Dziękuję bardzo Gosiu. Pięknie pokazałaś Santorini. Zdjęcia, filmy, opisy wskazują na Twój profesjonalizm :smo:
:papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 09.04.2022 15:45

Gosiu, dziękuję za wspaniałe zwiedzanie, w stylu takim jak lubię :D
Mam nadzieję, że kiedyś też dotrzemy na Santorini, że będzie nas na to stać :wink:. W tym celu :idea: musimy przede wszystkim zmienić nastawienie "gastronomiczne", bo wydatki na ten cel stanowią istotny procent naszego urlopowego budżetu :oczko_usmiech: .
Nie mam co prawda takich dokładnych wyliczeń, jak Ty zrobiłaś, ale dla porównania podam koszty naszych ubiegłorocznych dwutygodniowych wakacji.
Otóż całość to kwota około 7125 zł, w tym: samolot 729 zł (tylko po dwa bagaże podręczne), promy 742 zł, przejazdy na Naxos i w Atenach 140 zł (autobusy, metro), przejazdy we Wrocławiu 52 zł (taxi na lotnisko, z lotniska MKP), polisa Hestia 150 zł, noclegi 2300 zł, pozostałe wydatki 3012 zł (jedzenie, pamiątki, drobne zakupy do domu).
W tym roku raczej na oszczędzanie szans nie będziemy mieli, wszędzie trzeba się liczyć ze wzrostem cen :cry: . Na dodatek, ten rok to powrót na żagle, a to tanie :mrgreen: nie jest . Nasz udział tylko w samej opłacie za tydzień czarteru jachtu przekracza sumę, jaką w ubiegłym roku zapłaciliśmy za noclegi i promy. A to przecież jeszcze nie koniec jachtowych wydatków, zwłaszcza przy szalejących cenach paliwa... Chyba że trafią się korzystne wiatry i pływanie na katarynie będzie znikome :wink: No i na szczęście postoje łódek w greckich portach są póki co tańsze, niż w Cro... Zaczynam śledzić ceny na przelot, chociaż chyba nie uda się znaleźć w naszym terminie tak korzystnych, jak w 2021.

Jeszcze raz dzięki za cudowną relację :papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 18.04.2022 12:40

piekara114 napisał(a):Twoje podsumowanie Tylko potwierdza, że Santorini nie jest tanią wyspą.

piotrf napisał(a):Santorini tanie nie jest , ale w dobie galopujących cen . . . niestety na to nie mamy wpływu , możemy tylko wyszukiwać okazji :mrgreen:

No nie jest tania, ale i tak kosztowo wyszło nam nie najgorzej. Podejrzewam że ten sezon na Santorini będzie zdecydowanie droższy.

piekara114 napisał(a):Co mnie uderzyło to w dalszym ciągu duża liczba turystów, w tym samym czasie na Kos mam wrażenie, że było spokojniej, a może to wrażenie, bo pół dnia spędzaliśmy na ustronnych plażach...

Kos nie jest dużą wyspą, ale Santorini przy niej to maleństwo, więc nawet porównywalna liczba turystów jest od razu bardziej widoczna na tej malutkiej wysepce. Odludne plaże są tutaj chyba nieosiągalne, a przynajmniej my na takie nie trafiliśmy.
Ale podczas naszego pobytu nie miałam wrażenia wielkiego tłoku. Jedynie podczas zachodu słońca w Oia namnożyło się sporo narodu.
Już kilka razy czytałam w różnych relacjach Twoje uwagi na temat wyspy Kos. Kiedyś chyba dopominałam się o relację, ale jak widać bezskutecznie, a szkoda, bo z wielką przyjemnością powspominałabym tą fajną wyspę. Może jednak dasz się namówić na wspomnienia z Kos.

piekara114 napisał(a):Santorini mnie kusi cały czas, ale chyba musi jeszcze poczekać.

piotrf napisał(a):...będzie przewodnikiem gdy ( jeśli :roll: ) już tam dotrzemy na samodzielne Waszym wzorem wczasowanie :D , bo wyjazdy z biurem jakoś wyszły z naszego menu i chyba już nie powrócą :oczko_usmiech:

Życzę Wam, abyście mieli okazję odwiedzić Santorini, bo warto.

piekara114 napisał(a):Dzięki za ciekawą podróż.
:papa:

piotrf napisał(a):Gosiu , dziękuję za piękną i bardzo rzeczową relację

A ja dziękuję za Waszą w niej obecność.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 18.04.2022 12:44

mysza73 napisał(a):Dzięki, było bardzo miło :D

Mnie również było miło, szczególnie wtedy, gdy aktywnie wtrącałaś swoje trzy grosze.
A jakie plany na tegoroczny urlop? :wink:[/quote]
Plany są, ale nie wiem, czy nasz wyjazd dojdzie do skutku, więc na razie nie chcę tego tematu poruszać.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 18.04.2022 13:43

marze_na napisał(a):Dziękuję za inspirującą relację :).
Santorini mam na szerokiej liście kierunków, jakie chciałabym odwiedzić, więc być może będzie okazja, żeby skorzystać z Twoich doświadczeń.

Byłoby mi miło, gdybyś z nich skorzystała.

marze_na napisał(a):Co do kosztów to moim zdaniem, poza ceną lotu, nic strasznego. Powiedziałabym nawet, że rozsądnie 8) .

Też tak uważam.

marze_na napisał(a):70 euro na transport po wyspie, a ile kosztowałoby wypożyczenie auta? :mrgreen: .
Każdy ma swoje proprytety, ja wolę te pieniądze przejadać :lol:.

Gdy ustalałam ceny za wynajem samochodu przed naszym wyjazdem, to o ile mnie pamięć nie myli za 7 dni (odbiór i zwrot na lotnisku) zapłacilibyśmy 280 euro. Do tego oczywiście doszłyby koszty paliwa i parkingów. W naszym przypadku koszty wynajęcia samochodu dzielilibyśmy na 2 (bo byliśmy ze znajomymi), ale i tak porównując te koszty do wydanej kwoty na bilety autobusowe i taksówkę (1 raz) wybór był oczywisty.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 18.04.2022 15:20

kulka53 napisał(a):Dziękuję pięknie za jak zwykle ciekawą i szczegółową relację :D oraz za przepięknie pokazaną Santorini :idea:

wiola2012 napisał(a):Dziękuję bardzo Gosiu. Pięknie pokazałaś Santorini. Zdjęcia, filmy, opisy wskazują na Twój profesjonalizm :smo:

Miło mi czytać Wasze pochwały.

kulka53 napisał(a):Zachęciło mnie to mocno do rozważania jej na tegoroczny wrzesień... jak pisałem wcześniej w zeszłym się nie udało...ale czy do tego dojdzie :roll: w tej chwili trudno przesądzać.

Wrzesień jest bardzo fajnym miesiącem na Santorini, bowiem słońce zachodzi w miarę wcześnie i można spokojnie go obejrzeć w Oia a następnie bezproblemowo wrócić autobusem do swojego apartamentu. W czerwcu może być z tym większy problem, ale możliwe, że wtedy autobusy jeżdżą dłużej.
Życzę Ci, aby wyjazd doszedł do skutku.

kulka53 napisał(a):Koszt sumaryczny trochę wysoki :roll: , ale chyba było warto :cool: . Odwiedziliście w zasadzie wszystkie najważniejsze miejsca na wyspie co zważywszy na brak środka transportu nie było aż takie proste i oczywiste. Zawsze można więcej :wink: , ale to na ten następny raz o którym wspominasz :D .

Na szczęście żadne dodatkowe koszty nas nie zaskoczyły. Takiej kasy, jaką wydaliśmy na Santorini, się spodziewałam. I było warto. Zawsze można szukać trochę taniej, ale pewnie kosztem jakości. My bardzo wymagający nie jesteśmy, ale też jakaś nora by nas nie usatysfakcjonowała. Zwiedzić zawsze można więcej, ale to, co nam się udało zobaczyć, w zupełności zaspokoiło nasze pragnienie poznania tej wyspy. Jeśli natomiast zdarzy się jeszcze raz pobyt na tej wyspie, to będzie co oglądać.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 18.04.2022 15:30

dangol napisał(a):Gosiu, dziękuję za wspaniałe zwiedzanie, w stylu takim jak lubię :D

Mamy podobne gusta, dlatego lubię czytać Twoje relacje.

dangol napisał(a):Mam nadzieję, że kiedyś też dotrzemy na Santorini, że będzie nas na to stać :wink:. W tym celu :idea: musimy przede wszystkim zmienić nastawienie "gastronomiczne", bo wydatki na ten cel stanowią istotny procent naszego urlopowego budżetu

Wszystko przed Wami. Podejrzewam że Wasz ewentualny pobyt na Santorini połączycie z jakąś inną wyspą albo wyspami w pobliżu i koszty jakoś się rozłożą.

dangol napisał(a):Nie mam co prawda takich dokładnych wyliczeń, jak Ty zrobiłaś, ale dla porównania podam koszty naszych ubiegłorocznych dwutygodniowych wakacji.
Otóż całość to kwota około 7125 zł, w tym: samolot 729 zł (tylko po dwa bagaże podręczne), promy 742 zł, przejazdy na Naxos i w Atenach 140 zł (autobusy, metro), przejazdy we Wrocławiu 52 zł (taxi na lotnisko, z lotniska MKP), polisa Hestia 150 zł, noclegi 2300 zł, pozostałe wydatki 3012 zł (jedzenie, pamiątki, drobne zakupy do domu).

Jak na dwa tygodnie to wydana kasa jest spoko.

dangol napisał(a):W tym roku raczej na oszczędzanie szans nie będziemy mieli, wszędzie trzeba się liczyć ze wzrostem cen :cry: . Na dodatek, ten rok to powrót na żagle, a to tanie :mrgreen: nie jest . Nasz udział tylko w samej opłacie za tydzień czarteru jachtu przekracza sumę, jaką w ubiegłym roku zapłaciliśmy za noclegi i promy.

No ale nie będziecie już płacić za noclegi, bo chyba będziecie spać na jachcie.
Życzę Wam udanego rejsu.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10865
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 18.04.2022 18:14

megidh napisał(a)::hut:
Podsumowanie

Szczególarz z Ciebie :D super :idea:
megidh napisał(a):Pomimo tego, że zorganizowaliśmy go we własnym zakresie, to koszty przerosły te, które ponosiliśmy wyjeżdżając na inne wyspy greckie z biurem podróży.

W 90% nasze zagraniczne wyjazdy organizowane samemu, kosztowały znacznie więcej niż z BP nawet przy All In. Ponieważ jesteśmy nieograniczeni i możemy używać do woli, co znacznie zwiększa koszty. A już najdrożej wychodzi jak łączymy wyjazd z BP + zwiedzanie na miejscu na własną rękę, bez fakultetów.

Dzięki :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Santorini bez samochodu, czyli autobusami i piechotą ! - strona 31
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone