Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Santorini bez samochodu, czyli autobusami i piechotą !

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.04.2022 20:14

megidh napisał(a):Już kilka razy czytałam w różnych relacjach Twoje uwagi na temat wyspy Kos. Kiedyś chyba dopominałam się o relację, ale jak widać bezskutecznie, a szkoda, bo z wielką przyjemnością powspominałabym tą fajną wyspę. Może jednak dasz się namówić na wspomnienia z Kos.
Nie wiem czy będzie relacja i pełna raczej na greckim, tu może co najwyżej kilka zdjęć wrzucę... Kos bardzo nam się spodobało...

megidh napisał(a):Gdy ustalałam ceny za wynajem samochodu przed naszym wyjazdem, to o ile mnie pamięć nie myli za 7 dni (odbiór i zwrot na lotnisku) zapłacilibyśmy 280 euro. Do tego oczywiście doszłyby koszty paliwa i parkingów. W naszym przypadku koszty wynajęcia samochodu dzielilibyśmy na 2 (bo byliśmy ze znajomymi), ale i tak porównując te koszty do wydanej kwoty na bilety autobusowe i taksówkę (1 raz) wybór był oczywisty.
Jak dla mnie cena całkiem akceptowalna jak na tak popularną wyspę, zwłaszcza jeśli wszelkie koszty podzieliłoby się na 2 rodzinki. Lubię wolność, a nie lubię dostosowywać się do rozkładów i tras jazdy...
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4672
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 19.04.2022 20:30

piekara114 napisał(a):
megidh napisał(a):Może jednak dasz się namówić na wspomnienia z Kos.
Nie wiem czy będzie relacja i pełna raczej na greckim, tu może co najwyżej kilka zdjęć wrzucę... Kos bardzo nam się spodobało...

Nam wyspa Kos też bardzo przypadła do gustu, więc żałuję, że nie będzie na Cro Forum Twojej relacji z tej wyspy.
A co do greckiego forum, to nie bardzo umiem się z nim zaprzyjaźnić.

piekara114 napisał(a):
megidh napisał(a):Gdy ustalałam ceny za wynajem samochodu przed naszym wyjazdem, to o ile mnie pamięć nie myli za 7 dni (odbiór i zwrot na lotnisku) zapłacilibyśmy 280 euro. Do tego oczywiście doszłyby koszty paliwa i parkingów. W naszym przypadku koszty wynajęcia samochodu dzielilibyśmy na 2 (bo byliśmy ze znajomymi), ale i tak porównując te koszty do wydanej kwoty na bilety autobusowe i taksówkę (1 raz) wybór był oczywisty.
Jak dla mnie cena całkiem akceptowalna jak na tak popularną wyspę, zwłaszcza jeśli wszelkie koszty podzieliłoby się na 2 rodzinki. Lubię wolność, a nie lubię dostosowywać się do rozkładów i tras jazdy...

Mam dokładnie takie samo podejście do tego tematu i na Santorini chciałam ten samochód wypożyczyć, ale teraz wiem, że byłby do błąd. Odległości do pokonania są na Santorini niewielkie i przemieszczanie się autobusami naprawdę nie stwarza wielkich problemów. Analizując nasz pobyt to z samochodu korzystalibyśmy naprawdę niewiele. Na przykład w dniu, w którym zwiedzaliśmy Firę, Firostefani i Imerovigli, to mając samochód jechalibyśmy nim tylko 15 minut z Kamari do Firy i w drugą stronę również 15 minut. Samochód przez cały czas zwiedzania stałby na jakimś parkingu, za który zapewne musielibyśmy zapłacić. Zdecydowanie bardziej się kalkulowało pojechać autobusem. Taka sama sytuacja była w dniu, w którym wybraliśmy się w rejs na trzy wyspy ze Starego Portu w Firze - samochód też stałby cały dzień na parkingu i czekał na nasz powrót z rejsu.
Także wyjazd samochodem do Oia wiązałby się z używaniem go tylko podczas przejazdu, czyli mniej więcej 30 minut w jedną stronę a później stałby na parkingu.
Natomiast w dniu, w którym zrobiliśmy sobie wycieczkę pieszą na Mesa Vouno i Ancient Thera obyliśmy się zupełnie bez samochodu, bowiem startowaliśmy z Kamari, które znajduje się u stóp tej góry. Można by oczywiście wjechać na górę serpentynową drogą, ale nam zdecydowanie bardziej podobała się piesza wycieczka. W dniu spędzonym w Kamari podczas wichury również obeszliśmy się bez samochodu.
Podsumowując, to według mnie samochód mogliśmy wypożyczyć na Santorini na jakiś dzień lub dwa w celu dokładniejszego zwiedzenia południowej części wyspy. Wtedy faktycznie moglibyśmy dojechać do Megalochori i Emporio oraz do latarni morskiej, wjechać na szczyt góry Profitis Ilias a także zobaczyć jeszcze kilka plaż. Ale nie wypożyczyliśmy, w związku z czym został nam mały niedosyt wyspy i może w związku z tym kiedyś jeszcze tam dotrzemy.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4672
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 19.04.2022 20:46

:hut:

Przyszło mi do głowy, żeby pokazać Wam jeszcze moje kubki, które kupiłam jakiś czas temu.
Spodobały mi się a ponadto nie są ciężkie i mają uszka, które fajnie leżą w dłoni, co nie zawsze jest regułą wśród kubków.
Zadacie pytanie, dlaczego chcę je pokazywać - co one mają wspólnego z tą relacją.
Otóż mają wspólną nazwę z wyspą, z której jest ta relacja. Nazywają się "Santorini".
Gdy je kupowałam, to nie zastanawiałam się, dlaczego taka jest ich nazwa.
Dopiero po zobaczeniu wyspy na własne oczy dotarła do mnie geneza nazwy tych kubków.
Kubki występują w pięciu kolorach (ja mam tylko trzy kolory, bo czarny i szary sobie odpuściłam) i są to kolory skał występujących na wyspie. Biel pumeksu, czerń kamyków na Black Beach, czerwień, grafit i szary to kolory klifów i plaż na wyspie.

20220418_153235.jpg
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 19.04.2022 22:00

megidh napisał(a):Spodobały mi się a ponadto nie są ciężkie i mają uszka, które fajnie leżą w dłoni, co nie zawsze jest regułą wśród kubków.

To prawda. Ja jestem kubko-zbieraczką, mam ich dużo, a kupuję wtedy, gdy wydaje mi się, że będą ergonomiczne
Część zabiera miejsce w szafce i jest nieużywana
:D.
megidh napisał(a):Otóż mają wspólną nazwę z wyspą, z której jest ta relacja. Nazywają się "Santorini".

No proszę, jakie producent miał skojarzenie. Musiał się zachwycić wyspą. Nie dziwię się temu :)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4672
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 20.04.2022 19:42

wiola2012 napisał(a):
megidh napisał(a):Spodobały mi się a ponadto nie są ciężkie i mają uszka, które fajnie leżą w dłoni, co nie zawsze jest regułą wśród kubków.

To prawda. Ja jestem kubko-zbieraczką, mam ich dużo, a kupuję wtedy, gdy wydaje mi się, że będą ergonomiczne
Część zabiera miejsce w szafce i jest nieużywana
:D.

U mnie też sporo ich zalega w szafkach. Zakup niektórych był nietrafiony a niektóre już mi się znudziły, a wyrzucić żal.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.04.2022 19:58

Bardzo ładne kubki :) Mam hopla na punkcie kubków, w szafkach mi się nie mieszczą... Koniecznie muszą być białe w środku, wtedy herbata bardziej mi smakuje :D

Bardzo lubię tę serię:
https://dajar.pl/kubek-porcelanowy-cat- ... l-ambition

Gosiu, dzięki za piękną i ciekawą relację. Już jestem u Ciebie na Krecie :D
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4672
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 29.05.2022 10:26

:hut:

Trafiłam na YT na filmik przedstawiający lot z Aten na Santorini, na którym bardzo fajnie widać wyspę Santorini z góry, bowiem pilot przed wylądowaniem ją okrążył.
FAJNIE, też bym tak chciała.
Na filmiku lot nad Santorini rozpoczyna się w 8:48.

Poprzednia strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Santorini bez samochodu, czyli autobusami i piechotą ! - strona 32
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone