Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Moja Grecja - Ελλάδα μου - MCR

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 12

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 11.07.2013 19:40

To nasz ostatni dzień na Kimolos. O 10:00 pakujemy się, na pusty tym razem, Panagia Fanaromeni i 30 minut później jesteśmy już na Milos. Jeszcze krótka jazda z Polloni (Apollonia) do Adamas, oddajemy Matiza i o 12:45 odpływamy na pokładzie Speedrunnera III na Serifos. Nie ukrywam, że jestem ciekawy tej wyspy. Ma być to mała, górzysta perła morza egejskiego :)
14:15 prom przybija to portu w Livadi, gdzie czeka na nas właściciel Hotelu Eliza, miejsca w którym spędzimy najbliższe 5 dni.
Rozpakowujemy się i idziemy pozwiedzać miejscowość w której mieszkamy. Robimy zakupy w pobliskim markecie, podpytujemy w jakich godzinach można kupić ryby w porcie i wspinamy się na przyportowe wzgórze by zobaczyć jak wygląda plaża Livadakia, która zdecydowanie bardziej przypada nam do gustu niż zbity piasek w centrum Livadi.
Późnym południem pakujemy się w autobus i jedziemy do Chory. Spacer do Kastro i zdjęcia :) Ponieważ z Chory do Livadi prowadzi doskonała, brukowana ścieżka postanawiamy wrócić na dół. Jeszcze tylko późna kolacja z winem i tak kończy się dzisiejszy dzień. Jutro wypożyczymy auto :)

!g.jpg
Pierwszy dzień na Serifos
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 12 - zdjęcia

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 11.07.2013 19:50

IMGP1550_resize.JPG
Kimolos, odpływamy...


IMGP1555_resize.JPG
Kimolos, odpływamy...


IMGP1558_resize.JPG
Klimatyczny autobus :)


IMGP1564_resize.JPG
Serifos - Livadi


IMGP1576_resize.JPG
Serifos - Livadi, w tle Chora


IMGP1587_resize.JPG
Serifos - Chora


IMGP1610_resize.JPG
Serifos - Chora


IMGP1640_resize.JPG
Serifos - Chora


IMGP1653_resize.JPG
Serifos - Chora, droga do Kastro


IMGP1657_resize.JPG
Serifos - Chora, droga do Kastro


IMGP1661_resize.JPG
Serifos - Chora, Kastro


IMGP1669_resize.JPG
Serifos - Chora, Kastro


IMGP1672_resize.JPG
Serifos - Chora, Kastro. W tle Livadi


IMGP1681_resize.JPG
Serifos - Chora, Kastro


IMGP1688_resize.JPG
Serifos - Chora, Kastro


IMGP1699_resize.JPG
Serifos - Chora


IMGP1704_resize.JPG
Serifos - Chora


IMGP1709_resize.JPG
Serifos - Chora


IMGP1719_resize.JPG
Serifos - Chora


IMGP1723_resize.JPG
Serifos - Chora


IMGP1729_resize.JPG
Serifos - Chora


IMGP1737_resize.JPG
Serifos - Chora


IMGP1746_resize.JPG
Serifos - Chora


IMGP1751_resize.JPG
Serifos - Chora


IMGP1761_resize.JPG
Serifos - Chora, ścieżka do Livadi
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Cyklady 2013 - dzień 12

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 12.07.2013 09:09

MCR napisał(a):...odpływamy na pokładzie Speedrunnera III na Serifos.


Ale szybko się Milos skończył. :(

Ładne zdjęcia.

pzdr :wink:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Cyklady 2013 - dzień 12

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 12.07.2013 09:31

longtom napisał(a):
MCR napisał(a):...odpływamy na pokładzie Speedrunnera III na Serifos.


Ale szybko się Milos skończył. :(

Ładne zdjęcia.

pzdr :wink:


Milos "penetrowaliśmy" w zeszłym roku, teraz było jedynie odrabianie zaległości, a za dwa lata (bo w przyszłym to raczej auto i Pilion + sporady) nadrabianie tego co pominęliśmy w tym :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.07.2013 17:36

MCR napisał(a): a za dwa lata (bo w przyszłym to raczej auto i Pilion + sporady) nadrabianie tego co pominęliśmy w tym :)

To na ten rok już koniec z Grecją? 8O :roll: :wink:

Serifos wygląda super.
Żeby jeszcze tylko jakieś fajne dzikie plaże dało się znaleźć :)
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 12.07.2013 17:40

Specjalnie dla Ciebie wrzucę zdjęcia z plaż ;) akurat na serifos były naprawdę bajeczne :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 12.07.2013 17:45

Wy na pewno takie plaże znajdziecie :) ,
a my może kiedyś podpatrzymy :wink: .

MCR, zdjęcia śliczne 8) .
Mam nadzieję, że po zrelacjonowaniu ostatnich wakacji, pokusisz się również o wspomniki z poprzednich.

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.07.2013 18:30

MCR napisał(a):Specjalnie dla Ciebie wrzucę zdjęcia z plaż ;) akurat na serifos były naprawdę bajeczne :)

:D Super :D
dangol napisał(a):Wy na pewno takie plaże znajdziecie :)

Też tak sądzę :wink:
Tylko w przypadku Serifos to nie będzie w tym roku :roll:
Chociaż z nami to nigdy nic nie wiadomo :lol:

I też liczę na kontynuowanie wątku opowieściami o poprzednich greckich wakacjach :idea:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 13

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 12.07.2013 18:56

W przyportowej wypożyczalni Krinas Travel za 30EUR bierzemy na cały dzień Fiata Pandę. Dziś chciałem małe auto na serifijskie (serifowskie?:-) drogi, jutro wstępnie umawiam się na 2 quady. Przydadzą się na słabsze drogi tam, gdzie szkoda będzie męczyć biedną pandzinę.
Plan na dziś to objazd wschodniej "pętli", zachodnia pozostanie na dzień następny. Ostatecznie zaś...nie będę uprzedzał :)
Za 10 EUR tankujemy auto na jedynej na wyspie stacji benzynowej (jako ciekawostka - na Serifos nie ma bankomatu ;-) ) i jedziemy z Livadi w kierunku Agios Sostis. Dzikie i urocze plaże? Urocza owszem, dzika - może nie do końca, ale z całą pewnością spokojna i oblegana może przez 2, 3 pary. Ot taka laguna :)
Jedziemy dalej w stronę tamy, która w zasadzie niczego sobą nie prezentuje - ot takie bajoro z wodą :) Następnie kilka zdjęć z góry piaszczystej Agios Ioannis i tuż za Kentarchos dostrzegam piękny kościół Panagia Skopiani. Nie namyślając się długo parkuję auto, Asia zostaje w środku, i schodzę kilkaset metrów w dół zachwycając się zarówno jego umiejscowieniem jak i konstrukcji. Rośnie tam nawet winogron :).
Przed Moni Taxiarchon jedziemy zobaczyć Platis Gialos, która nie urzeka aczkolwiek jest tu i cień i piasek i czyste morze i nawet tawerna, w której pijemy wodę i frappe.
Wracamy do największego monastyru na wyspie, który jest zamknięty. W tak zwanych dawnych czasach był on obiektem zainteresowania nie tylko duchownych ale i piratów, w związku z czym przebudowano go na obiekt bardziej przypominający twierdzę niż obiekt sakralny :)
Lubię takie miejsca...
Do Galani nie zjeżdżam, droga wydaje się dalej dość stroma i postanawiam ją zostawić dla quada. Szczególnie, że dalej za wioską zaczyna się kilkusetmetrowy szlak do jednej z kilku wież obronnych, które zostały odnalezione na Serifos.
Za Pirgos skręcam w prawo w stronę długiej plaży Sikamia, ponieważ nie planujemy tutaj plażować, robię zdjęcia z góry i dalej do przodu.
W tym właśnie momencie postanawiam, że dziś objedziemy pandą całą Serifos a jeśli faktycznie znajdą się takie miejsca w które nie wjadę, wrócimy tu jutro quadami :)
Panagia. Spokojna i senna wioska położona na zboczu góry. Minąłem autem zjazd więc postanawiam ją zwiedzić pieszo. Leżący na środku ścieżki wielki pies skutecznie wybija mi to z głowy i choć bardziej przypominał maskotkę niż niedźwiedzia, postanawiam wrócić :)
Po drodze zjeżdżam jeszcze do tutejszego lądowiska helikopterów, na Serifos nie ma lotniska, jest zamknięte ale widać że często używane.
Właściciel wypożyczalni uprzedzał nas, żeby fiatem nie wjeżdżać na szuter, bo ubezpieczenie, bo opony, bo wiadomo. Powinienem go posłuchać ale kusi. Kusi boczny zjazd na Liomandre w której znajduje się Panagia z 1711r a także pozostałości murów mykeńskich. Ponieważ droga nie wygląda źle ryzykuję. W najgorszym wypadku zawrócę, a jadąc powoli opon nie powinienem uszkodzić. Tak więc następne 3km toczymy się powoli odkrywając górzystą Serifos. Inną niż Chora czy Livadi. Opuszczoną...
Na miejscu zastajemy śnieżnobiały kościół, dwa auta z czego jedno stanowi wrak i dom. Widać, ze ktoś tu mieszka, czego ślad znajdujemy choćby w postaci żmii z ukręconym łbem. Może to i dobrze, bo żywej bym spotkać nie chciał :)
Jedziemy do Megalo Livadi, tutaj chciałem zobaczyć pozostałości dawnych kopalni od których zaczynamy zwiedzanie mieściny. Kiedyś musiało być tu tłoczno, widać po ruinach budynków, bo pozostałościach kopalni, mostów przeładunkowych. To był ważny port dla wyspy.
Dziś za wyjątkiem przeciętnej, choć ocienionej tamaryszkami, plaży i dwóch przyjemnych tawern życie wymarło. Dawna siedziba władz korporacji to popadający w ruinę imponujący budynek. Zachwycam się, ale trzeba powoli wracać, a pora robi się późna. Z wielkim żalem odpuszczam wjazd na Mesa Akrotiri gdzie znajduje się rzucający się z daleka w oczy kościół Agia Triada, monastyr Evangelistria a także Psaros Pyrgos i cyklopia jaskinia. Te miejsca również dopisuję do "jutrzejszej" wycieczki. Koutalas to kolejne miejsce w którym widać pozostałości świetności przemysłowej Serifos. Budynki robotników, zardzewiałe stare auta. Do dziś nie wiem dlaczego ja się tam nie zatrzymałem i nie zrobiłem zdjęć. Do dziś nie wiem dlaczego zapomniałem o chęci wejścia do zamku Grias.
Powodem być może była najładniejsza moim zdaniem plaża na wyspie - Vagia. Wprawdzie cienia tu niewiele, ale jest niewielka kantyna, jest i kilka parasoli z leżakami. A że komunikacji "miejskiej" nie uświadczysz, jest w miarę pusto.
Idziemy na małe piwo i dalej w drogę. Szkoda, ze zabrakło czasu na kąpiel... Zabrakło go również do zjazdu na dziką Kalo Ambeli i dalej na południe do latarni morskiej. No ale przecież my tu jeszcze będziemy kilka dni, będą quady - wymarzone pojazdy na trudne i wąskie drogi :)
Wjeżdżam do Ramos, kilka zdjęć, dalej w stronę kempingu na plaży Livadakia, na której będziemy się wylegiwać przez kilka dni.
Jeszcze tylko kolacja z winem i tak kończy się kolejny dzień. Trzynastka nie była pechowa :)

!G.jpg
Serifos by car
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 13 - zdjęcia

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 12.07.2013 19:00

IMGP1775_resize.JPG
Agios Sostis


IMGP1779_resize.JPG
Agios Sostis


IMGP1788_resize.JPG
Agios Ioannis


IMGP1795_resize.JPG
Panagia Skopiani


IMGP1797_resize.JPG
Panagia Skopiani


IMGP1801_resize.JPG
Panagia Skopiani


IMGP1802_resize.JPG
Panagia Skopiani


IMGP1807_resize.JPG
Panagia Skopiani


IMGP1809_resize.JPG
Panagia Skopiani


IMGP1812_resize.JPG
Platis Gialos


IMGP1823_resize.JPG
Platis Gialos
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 13 - zdjęcia

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 12.07.2013 19:08

IMGP1835_resize.JPG
Monastery of the Taxiarches


IMGP1838_resize.JPG
Monastery of the Taxiarches


IMGP1842_resize.JPG
Monastery of the Taxiarches


IMGP1843_resize.JPG
Sikamia


IMGP1846_resize.JPG
Panagia i wielki pies :-DDD


IMGP1853_resize.JPG
Panagia Liomandra


IMGP1855_resize.JPG
Panagia Liomandra


IMGP1858_resize.JPG
Panagia Liomandra - dla żmijoznawców, co to?


IMGP1859_resize.JPG
Aspros pirgos


IMGP1861_resize.JPG
Aspros pirgos - jedna z 5 wież zachowanych na Serifos


IMGP1866_resize.JPG
Aspros pirgos


IMGP1870_resize.JPG
Megalo Livadi


IMGP1872_resize.JPG
Megalo Livadi - pozostałości kopalniane


IMGP1877_resize.JPG
Megalo Livadi - pozostałości kopalniane


IMGP1880_resize.JPG
Megalo Livadi - pozostałości kopalniane


IMGP1883_resize.JPG
Megalo Livadi - pozostałości kopalniane


IMGP1890_resize.JPG
Megalo Livadi - pozostałości kopalniane


IMGP1899_resize.JPG
Megalo Livadi - pozostałości kopalniane


IMGP1901_resize.JPG
Megalo Livadi - pozostałości kopalniane


IMGP1903_resize.JPG
Megalo Livadi - pozostałości kopalniane


IMGP1908_resize.JPG
Megalo Livadi - pozostałości kopalniane


IMGP1914_resize.JPG
Megalo Livadi - dawna siedziba władz kopalni


IMGP1922_resize.JPG
Vagia - najładniejsza plaża jaką widziałem na Serifos


IMGP1925_resize.JPG
Vagia - kantyna też tu była :)
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 14

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 12.07.2013 19:11

28 czerwca, oddajemy auto, nie wypożyczamy quadów i idziemy na plażę. Cały dzień spędzamy więc na Livadaki.
Kiedy wrócimy więc w miejsca, które ominęliśmy? Jutro. Na pewno jutro...:)
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 15

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 12.07.2013 19:16

To jutro jakoś nie nadchodzi, bo mnie się wciąż nie chce quada tylko plaży. Tzn chce mi się ale leń dopada.
Rano idę do poru po ryby na kolację, sprawdzam wieczorne autobusy do Chory (1,60 EUR) i...i na plażę. Livadakia oferuje darmowe leżaki, parasole i jest tam po prostu przyjemnie. Nie licząc wodorostów w wodzie, no ale przecież w morzu się pływa a nie po morzu chodzi :)
Po plażowaniu prysznice, szybkie zimne piwo i do chory. Biorę statyw, zrobimy sobie dziś kilka wspólnych zdjęć :)
Wracamy i smażę ryby. Do tego pieczone ziemniaki, tzatziki i obowiązkowo lokalne wino.
To co, quady jutro?:)

!g.jpg
Serifos
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 15 - zdjęcia

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 12.07.2013 19:21

IMGP1929_resize.JPG
Ryby na kolację. Nie wiem jakie, ale różowe były całkiem całkiem, a pozostałe śmierdziały mułem ;-)


IMGP1934_resize.JPG
Port w Livadi


IMGP1940_resize.JPG
Jeszcze jeden widok na Chore


IMGP1950_resize.JPG
Statyw uciął nogi? Nie, fotograf źle wykadrował :)


IMGP1970_resize.JPG
Chora


IMGP1976_resize.JPG
Kastro


IMGP1989_resize.JPG
Kastro


IMGP1997_resize.JPG
Chora


IMGP2005_resize.JPG
Widoki ze ścieżki z Chory do Livadi


IMGP2014_resize.JPG
:)
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 16

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 12.07.2013 22:06

Ostatni dzień czerwca. Czy wypożyczyliśmy auto lub inne quady? Oczywiście, że nie :) Tak się za nie zbierałem, że ostatecznie wylądowaliśmy na Livadaki. Parasol, leżaki, piasek, woda i zimne piwo.
Przecież Serifos i tak jest po drodze, więc na pewno tu wrócimy a że na urlopie wypada trochę poleniuchować to też tak czynimy. Choć faktycznie dziś żałuję, że tyle tam miejsc zostawiłem...
Późnym popołudniem wybraliśmy się jednak na spacer do widocznego na mapie starego mostu. Jest ich więcej w pobliżu chory, ponoć są tam i młyny wodne (albo ich ruiny). Sprawdzę to kiedyś, na pewno sprawdzę!

!G.jpg
Spacer do mostu
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Moja Grecja - Ελλάδα μου - MCR - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone