Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Moja Grecja - Ελλάδα μου - MCR

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12703
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.07.2013 14:52

W Grecji byłam zaledwie dwa razy (zamierzam się poprawić :) ), ale Grekomaniczka już we mnie wygrała z Cromaniaczką!
Nie ma więc innej opcji - jestem "zmuszona" śiedzić Twoje podróże :D .
Sifnos kiedyś wstępnie rozważałam, zanim Kulki pokazały Milos i Kimolos. Fajnie, że w Twojej "świeżej" opowieści znajdą się wszystkie te wyspy.

:papa:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 05.07.2013 15:04

To tak na szybko - mnie Sifnos nie urzekła choć uroku jej odbierać nie chcę. Zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu górzysta Serifos. Co do Milos, w tym roku odwiedziliśmy ją ponownie z dwóch powodów - w zeszłym roku zabrakło czasu na Kimolos oraz kopalnie (Vani + siarki).
Na cykladach jak dla mnie nr 1 to senna Anafi. Ma piękną Chorę (choć ta na Ios podoba mi się bardziej), jest cicha i ma wiele wspaniałych plaż. Ot takie zapomniane przez świat (no, prawie ;-) ) miejsce.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 05.07.2013 15:25

MCR napisał(a):... Milos, ...kopalnie (Vani + siarki).


Każda z nich warta grzechu :!: :D

pzdr :wink:
Jozzy22
Croentuzjasta
Posty: 402
Dołączył(a): 11.04.2013
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jozzy22 » 05.07.2013 15:33

Zasiadam i pilnie śledze.W Grecji nie byłem więc jest okazja zwiedzić
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12703
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.07.2013 16:26

KOL kiedyś pokazywał Anafi - prześliczna 8) jest, szkoda tylko, że "na końcu świata" .
Inna sprawa, że gdyby była bliżej, turystów byłoby nań znacznie więcej, a dla takiego maleństwa z pewnością nie byłoby to fajne.
Anafi musi więc trochę na mnie poczekać, na razie naszą auto-sypialnię będziemy "promować" na trochę bliższe wyspy.
Stąd m.in. był pomysł z Sifnos - szkoda, że nie jest tam aż tak wspaniale...
Na szczęście wysp w Grecji dostatek :) , zapewne i tak nie uda mi się :( dotrzeć na każdą z nich.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 05.07.2013 16:48

MCR napisał(a):Na cykladach jak dla mnie nr 1 to senna Anafi.


Mam podobne odczucia i zgadzam się w 100%, Anafi nr 1!
Kolejny bardzo ciekawy dla mnie wątek.

Pozdrawiam
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 3

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 05.07.2013 17:50

17 czerwca. Do południa plażujemy sobie i spędzamy leniwie dzień. Taki jest właśnie dzienny plan. Nie robić nic by móc później, kiedy słońce nie będzie oślepiało, złapać autobus o 17 z Faros do Apollonii. Dziwna to wprawdzie "Chora", bardzo rozległa i choć teoretycznie granice pomiędzy nią a sąsiednimi Ano i Kato Petali praktycznie nie istnieją, to lokalni mieszkańcy nie byli zadowoleni kiedy im przekazałem moje spostrzeżenie :) ale ze Grecy to naród pogodny, za każdym razem kończyło się śmiechem (i radością, że ktoś z dalekiej północy próbuje nauczyć się ichniejszego języka ;-) ).
Tak więc spacer po Apolonii i jej okolicach to jedyna wyprawa dzisiejszego dnia...
Załączniki:
!G.jpg
Trasa dnia 3
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 3 - zdjęcia

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 05.07.2013 17:56

IMGP0108_resize.JPG
Fasolu


IMGP0120_resize.JPG
Fasolu - Kavos Studios gdzie mieszkaliśmy


IMGP0140_resize.JPG
Faros - to również port rybacki


IMGP0158_resize.JPG
Apollonia


IMGP0160_resize.JPG
Apollonia


IMGP0166_resize.JPG
Apollonia


IMGP0176_resize.JPG
Apollonia


IMGP0185_resize.JPG
Apollonia - widok na okolice


IMGP0199_resize.JPG
To jakby ktoś miał wątpliwość czy Ano Petali i Artemonas stanowią jedność z Apollonia :)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 05.07.2013 18:26

dangol napisał(a):W Grecji byłam zaledwie dwa razy (zamierzam się poprawić :) ), ale Grekomaniaczka już we mnie wygrała z Cromaniaczką!
Nie ma więc innej opcji - jestem "zmuszona" śliedzić Twoje podróże :D .

Takiej Twojej deklaracji wcześniej nie widziałam, nie wiem czy sama coś takiego już napisałam, gdzieś między wierszami pewnie tak.

MCR, będę starannie przyglądać się atrakcjom pokazywanych przez Ciebie na Cykladach.
Z naszego doświadczenia wynika, że każda wyspa, którą do tej pory zwiedziliśmy miała swoje wyróżniające ją od innych wspaniałości ale ta którą chcielibyśmy znowu odwiedzić to żadna(na razie) z Cyklad to Kithira.

KOL napisał(a):
MCR napisał(a):Na cykladach jak dla mnie nr 1 to senna Anafi.

Mam podobne odczucia i zgadzam się w 100%, Anafi nr 1!

Ciekawe czy kiedyś trafimy na Anafi. :)
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 05.07.2013 18:30

Kithira to wyspa jońska, choć faktycznie wygląda jak cyklada ;-) byliśmy tam w 2009r i jest to cudowne miejsce. Na 100% wrócimy choćby ze względu na Antykithire którą bardzo chcę zobaczyć.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.07.2013 19:33

A mnie bardzo cieszy to że masz pozytywne odczucia co do Serifos. W zeszłym roku była ona mocnym punktem przedwyjazdowych planów, jednak ostatecznie wyszło inaczej. Chętnie się teraz poprzyglądam :) , pewnie kiedyś i tam zapłyniemy :)

dangol napisał(a):Grekomaniaczka już we mnie wygrała z Cromaniaczką!

To tak jak z nami :)
Chorwacja jest piękna i ma swoje zalety... ale Grecja jak dla nas ma po prostu inne i więcej :cool:
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 05.07.2013 19:39

Czekam z niecierpliwością na dalszy ciąg relacji :D
Pozdrawiam :)
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 4

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 06.07.2013 11:07

18 czerwca. Dziś postanowiłem wstać o 5:30 żeby popatrzeć na wschód słońca. Taki był plan :) Szybki prysznic, aparat na szyję i w drogę. Ponieważ z pensjonatu widok nie był najlepszy, postanowiłem dojść do Faros i tam z jakiegoś wzniesienia popstrykać złote niebo.
Wprawdzie przed 6 jedyny mini market był zamknięty dla ogółu, jednak właściciel był już na miejscu i widząc, a nawet dziwiąc się, znajomego porannego turystę pozwolił mi kupić zimną wodę.
Z Faros zaczyna się 20-30 minutowy szlak pieszy do pięknego i wspaniale położonego Panagia Chrisopigi (Παναγία Χρυσοπηγή) to postanowiłem i tam się przejść.
Ścieżka jest przyjemna, dobrze oznakowana i oświetlona wieczorami. Po drodze minąłem pozostałości jakiegoś bardzo starego doku (Sifnos w czasach antycznych słynęła z kopalni złota oraz srebra, pozostałości kopalni są widoczne szczególnie w rejonach Agios Sostis) oraz Panagia Charalambos, skąd widok na Chrisopigi był co najmniej ciekawy. Krótki spacer i zdjęcia i przed 9 wróciłem do Faros.

!G1.jpg
Trasa nr 1


Obudziłem małżonkę (bo ileż można spać?:) ), pokazałem zdjęcia i jej decyzja mogła być tylko jedna - "ja też chcę" :)
Zatem śniadanie, woda na drogę i ponownie tą samą trasą do Chrisopigi :) Skoro jednak idzie się tak dobrze, to dlaczego nie próbować dalej? Cóż, naprzód i do Platis Gialos. Ominąwszy drogę asfaltową poszliśmy kilkaset metrów skrótami (ścieżki, tzw "monopatia" - "μονοπάτια" są na Sifnos w doskonałym stanie, w większości brukowane i bardzo dobrze oznaczone), później główną drogą (z przystankiem w markecie na mythosa ;-) ), mijając znak prowadzący do "aspros pirgos" - ruin jednej z kilkudziesięciu (jak podaje sifnos.gr - 76 - http://www.sifnos.gr/index.php/en/our-culture/archeological-sites.html ) wież obronnych które znaleziono na Sifnos. Patrzę na mapę i widzę, że ten znak to chyba jakaś pomyłka. Przecież idąc dalej łatwiej mi będzie zdobyć to miejsce. Mapa jednak miała rację :)
Wprawdzie było bliżej ale po 40 minutach łażenia po skałach, kamieniach i różnego rodzaju kłujących chwastach poddałem się. W miejscu, które widać na poniższym tracku z GPSa, ścieżki nie ma. No chyba że ktoś przejedzie Ursusem i zrówna roślinność z ziemią :)
Szkoda. Wieża była (dosłownie) na wyciągnięcie ręki. Zabrakło kilku, kilkunastu metrów :(
Idziemy zatem dalej, z drogi pojawia się fantastyczny widok na piękną Platis Gialos. Robimy zakupy w pobliskim warsztacie ceramiki - to rzemiosło, z którego dziś słynie Sifnos - i dalej wzdłuż plaży, robiąc po drodze zdjęcia i zatrzymując się na "giro sto piata", czyli solidnej porcji gyrosa z frytkami, sałatką i tzatzikami podanej na talerzu.
Do tego, a jakże, ouzo i czuję że jestem w Grecji :)
Zatem wracamy do zdjęć i powoli spacerujemy w kierunku pozostałości antycznego grobowca, który zdaniem mapy "gdzieś tu się znajdować powinien". Tym razem jednak mapa się myliła, albo to ouzo sprawiło że nie znalazłem żadnych ruin...
Wracamy zatem. Najpierw do baru na "frappe i mythosa", następnie na przystanek autobusowy i do Apolloni, gdzie tradycyjnym spacerze łapiemy autobus do Faros. Teraz pozostaje tylko prysznic i leżakowanie na tarasie do wieczora. Męczący to był dzień...:)

!G2.jpg
Trasa nr 2
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 4 - zdjęcia

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 06.07.2013 11:25

IMGP0214_resize.JPG
Początek drogi z Faros do Chrisopigi


IMGP0215_resize.JPG
Piękna, brukowana droga do Chrisopigi


IMGP0216_resize.JPG
Po lewej ruiny starego doku


IMGP0220_resize.JPG
W tle Panagia Chrisopigi


IMGP0221_resize.JPG
Panagia Chrisopigi


IMGP0223_resize.JPG
Słońce, jak widać na zdjęciu, wschodzi dość szybko :)


IMGP0231_resize.JPG
Agios Charalambos


IMGP0255_resize.JPG
Panagia Chrisopigi


IMGP0268_resize.JPG
Panagia Chrisopigi


IMGP0271_resize.JPG
Panagia Chrisopigi


IMGP0276_resize.JPG
Panagia Chrisopigi


IMGP0281_resize.JPG
Panagia Chrisopigi


IMGP0291_resize.JPG
Panagia Chrisopigi


IMGP0334_resize.JPG
Faros


IMGP0339_resize.JPG
Faros


IMGP0353_resize.JPG
W tle Platis Gialos


IMGP0364_resize.JPG
Platis Gialos


IMGP0371_resize.JPG
Platis Gialos


IMGP0382_resize.JPG
Platis Gialos


IMGP0392_resize.JPG
Platis Gialos


IMGP0403_resize.JPG
Platis Gialos


IMGP0426_resize.JPG
Apollonia


IMGP0430_resize.JPG
Apollonia


IMGP0431_resize.JPG
Apollonia
Załączniki:
IMGP0272_resize.JPG
Panagia Chrisopigi
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 06.07.2013 11:29

Ładne miejsca, ładne zdjęcia.

pzdr :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Moja Grecja - Ελλάδα μου - MCR - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone