Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Moja Grecja - Ελλάδα μου - MCR

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 5

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 06.07.2013 13:14

19 czerwca. Dziś wypożyczamy auto, co by trochę pojeździć po wyspie. Na wszelki wypadek biorę Suzuki Jimny 4x4, szczególnie że cena bardzo atrakcyjna (35EUR).
Właściciel Apollo Rental przyjeżdża po nas o 10, zawozi do biura w Apolloni gdzie podpisujemy umowę najmu, tankujemy auto za 15 EUR (później jeszcze za 5, tyle potrzebowaliśmy na 1 dzień ;-) ) i ruszamy.
Pierwszy przystanek to Agios Andreas, przy czym nie wjeżdżamy na górę autem (jest taka możliwość), tylko zostawiamy je przy ulicy i wspinamy się 700 metrów pod górę.
Przeurocze miejsce. Niesamowity widok na Apollonie, sam monastyr również zapiera dech w piersiach. Dodatkowo jest to miejsce archeologiczne - znajdują się tutaj ruiny starożytnego, mykeńskiego ufortyfikowanego akropolu.
Oglądamy, zwiedzamy, robimy zdjęcia i schodzimy do auta. Następny przystanek to Vathi. Moim zdaniem najładniejsza plaża na wyspie.
Zostawiamy auto na parkingu, od którego do "centrum" dzieli nas 200-300 metrów. Ładnie tu. I upalnie :)
Jedziemy do Kastro. Naszym celem są wiatraki znajdujące się jakieś 500 metrów od centrum. Tutaj również kilka zdjęć (niestety nie odwiedzamy winnicy, znajdującej się w pobliżu - jest zamknięta) i kolejny cel. Tym razem obiad w Cherronisos - najbardziej wysuniętej na północ osady. Zjeżdżamy nad zatokę, idziemy do tawerny (tej po prawej stronie patrząc na morze) i zamawiamy ryby. Jedne grillowane, drugie smażone, wszystkie zaś pyszne.
Kończymy posiłek i spacerujemy po tej uroczej miejscowości. Jest tu sennie i spokojnie, turystów praktycznie brak (choć są tu katery do wynajęcia). Podoba mi się :)
Wracamy do auta i próbujemy wjechać na samą górę do Agios Georgios, obok którego znajdują się ruiny kolejnej starożytnej wieży. Niestety droga po kilkudziesięciu metrach jest nieprzejezdna - wielki znak "zakaz jazdy" oraz zamknięta brama zmusza mnie do zawrócenia. Szkoda...
W Troulaki nie jedziemy główną drogą, tylko zjeżdżamy na prawo - jeszcze rok temu była tutaj przyjemna szutrowa droga, dziś widnieje świeży asfalt. Jak widać można.
Po kilku km zbaczamy z drogi i kierując się znakami zjeżdżamy na wąski i czasami dość stromy asfalt prowadzący do Agios Simeon. Sam monastyr zachwyca, podobnie jak niesamowite z niego widoki na Kamares do którego udajemy się jako kolejnego.
To główny port wyspy i mało ciekawe miejsce. W jednym ze sklepów kupuję kilka butelek lokalnego wina (Votsari Winery) i postanawiam jeszcze raz spróbować podejść do aspros pirgos. Tym razem kierując się znakami i mapą.
Niestety ścieżka do wieży jest zarośnięta, a ponieważ w sandałach chodzi się mało przyjemnie po kłujących chwastach - odpuszczam. Wracam do auta i jedziemy do ostatniego miejsca przewidzianego na dziś - Panagia tou vunou stanowiącego świetny punkt widokowy na Platis Gialos.
Nastaje wieczór, wracamy więc na kolację do Faros. Rano musimy oddać samochód i opuścić Sifnos. Szkoda, bo zabrakło jeszcze jednego dnia na kilka miejsc które chciałem zobaczyć (Profitis Ilias kolo Troulaki, Agios Nikitas i okoliczne ruiny mykeńskiego muru, Agios Sostis i kopalnie złota oraz srebra a także Agios Ioannis przy drodze do Apolonii)...
Załączniki:
!G1.jpg
trasa 19 czerwca
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 5 - zdjęcia

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 06.07.2013 13:31

IMGP0438_resize.JPG
Droga do Agios Andreas


IMGP0441_resize.JPG
Po lewej Kastro - widok z Agios Andreas


IMGP0455_resize.JPG
Agios Andreas


IMGP0465_resize.JPG
Agios Andreas


IMGP0458_resize.JPG
Agios Andreas


IMGP0479_resize.JPG
Agios Andreas


IMGP0461_resize.JPG
Agios Andreas


IMGP0486_resize.JPG
Jedyna wieża, do której udało się podejść :)


IMGP0498_resize.JPG
Vathi


IMGP0502_resize.JPG
Vathi


IMGP0504_resize.JPG
Vathi


IMGP0513_resize.JPG
Vathi


IMGP0519_resize.JPG
Vathi


IMGP0522_resize.JPG
Vathi


IMGP0526_resize.JPG
Kastro - wiatraki


IMGP0527_resize.JPG
Kastro


IMGP0530_resize.JPG
Pojazd rekreacyjno-wyczynowy ;-)


IMGP0538_resize.JPG
Kastro


IMGP0553_resize.JPG
Cherronisos


IMGP0577_resize.JPG
Cherronisos


IMGP0581_resize.JPG
Cherronisos


IMGP0583_resize.JPG
Cherronisos


IMGP0602_resize.JPG
Cherronisos


IMGP0603_resize.JPG
Agios Simeon


IMGP0648_resize.JPG
Panagia tou vunou


IMGP0650_resize.JPG
Panagia tou vunou - w tle Platis Gialos


IMGP0651_resize.JPG
Panagia tou vunou - w tle Platis Gialos
Załączniki:
IMGP0465_resize.JPG
Agios Andreas
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 6

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 06.07.2013 18:51

20 czerwca. Po 10 jedziemy do portu zostawić na parkingu auto, tak umawialiśmy się z wypożyczalnią że oddamy je nie w biurze a w porcie. 10:55, punktualnie, odpływa nasz prom - szybka łódź Aegean Speedlines (którą będziemy pływać już do końca urlopu) zabiera nas z Sifnos do Adamas - głównego portu na Milos. O 11:55 jesteśmy na miejscu, niestety okazuje się że autobus do Paleochori, gdzie mamy noclegi, odjeżdża za kilka godzin.
Szkoda dnia, decydujemy się na alternatywny transport ale zanim - robimy zakupy w najbliższym markecie. Pieczywo, warzywa, oliwki i tym podobne.
Taksówka ma kosztować 14EUR. Jazda przebiega przyjemnie, kierowca to gaduła opowiadający o sukcesach polskiej piłki nożnej ze szczególnym wychwalaniu znanego przez chyba każdego Greka - Krzysztofa Warzychę. Aż dziw że nie postawiono mu jeszcze pomnika :)
To "miło" kończy się przy płaceniu, bo jak się okazuje z 14 robi się 17 ("dodatki" za bagaże + podjazd szutrem 100metrów). Nie chodzi o 3 EUR różnicy (aczkolwiek 3 Mythosy... ;-) ) ale skoro się umawiałem na inną cenę. Nie mam jednak chęci się wykłócać. Paleochori Studios, gdzie będziemy nocować przez kilka najbliższych dni, to uroczy ośrodek który już znamy. Mieszkaliśmy tutaj w zeszłym roku. Od jednej z najładniejszych, a na pewno największych, plaż dzieli nas zaledwie kilkaset metrów. Idziemy więc do tawerny napoić się, żona zaś zjada jakąś sałatkę owocową.
Pora na plażowanie!:)

!G1.jpg
Milos - dzień 1
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 6 - zdjęcia

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 06.07.2013 18:57

IMGP0752_resize.JPG
Milos - Adamas


IMGP0747_resize.JPG
Milos - Adamas


IMGP0741_resize.JPG
Milos - Adamas


IMGP0688_resize.JPG
Paleochori Studios - cudowny pensjonat na Milos


IMGP0692_resize.JPG
Paleochori Studios - cudowny pensjonat na Milos


IMGP0697_resize.JPG
Paleochori - widok z tawerny na plażę


IMGP0734_resize.JPG
Zajadająca sałatkę owocową (φρουτοσαλάτα) Asia
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 7

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 06.07.2013 19:01

Dziś od rana siedzimy na plaży, taki dzień był mi potrzebny. Za 2 leżaki z parasolem płacimy 5EUR i od 10 do 17 korzystamy z uroków plaży Paleochori (Paliochori) :)
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 7 - zdjęcia

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 06.07.2013 19:03

IMGP0779_resize.JPG
Paleochori studios


IMGP0777_resize.JPG
Paleochori studios


IMGP0773_resize.JPG
Paleochori studios


IMGP0769_resize.JPG
Paleochori studios
Użytkownik usunięty
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.07.2013 20:16

Troszkę długawo mi się te zdjęcia otwierają, ale warto czekać, oj warto. :)
Jozzy22
Croentuzjasta
Posty: 402
Dołączył(a): 11.04.2013
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jozzy22 » 07.07.2013 17:48

Tak patrze na te zdjątka i te wszystkie budowle koloru białego robią Mega wrażenie
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Cyklady 2013 - dzień 7

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 08.07.2013 15:37

MCR napisał(a):...Paleochori (Paliochori) :)


Jeszcze miesiąc nie minął, jak my po Paleochori hasaliśmy. :o

pzdr :wink:
WolfAtTheDoor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 349
Dołączył(a): 16.03.2010
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) WolfAtTheDoor » 08.07.2013 18:42

Fajna relacja.

Czy móglbyś coś napisać o kosztach takiej wyprawy na cyklady?
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 08.07.2013 20:18

WolfAtTheDoor napisał(a):Fajna relacja.

Czy móglbyś coś napisać o kosztach takiej wyprawy na cyklady?


Nie wiem czy jestem dobrym przykładem jeśli chodzi o koszty, szczególnie że "czekając na promocję" za same bilety lotnicze zapłaciłem prawie 4k :(
WolfAtTheDoor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 349
Dołączył(a): 16.03.2010
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) WolfAtTheDoor » 08.07.2013 20:26

do Aten i z powrotem tak? i dla ilu osób?

czyli łącznie ile mniej wiecej trzeba liczyć na taki wypad na cyklady na własną rękę bez biura - 8-10 k za 2 tygodnie dla dwóch osób?
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 8

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 08.07.2013 21:01

22 czerwca o 10 przyjeżdża pracownik Giourgas Rent a Car podstawiając nam białe Daihatsu Terios. Ponownie rezerwowałem auto 4x4, przed nami 3 miejsca w których będzie zdecydowanie przydatne - kopalnie siarki, vani i profitis ilias (a to ostatnie to za "pewną" ;-) namową).
Jedziemy do Adamas, podpisujemy umowę najmu (z rabatem 45EUR) i w stronę pierwszego "punktu" jakim jest Agii Anargiri. Tutaj kilka zdjęć i w dół do Zefirii. Po drodze zjeżdżam jeszcze do młyna czy też wiatraka, który widzę na mapie. Niestety drogę grodzi brama i musimy zawrócić. .
Zatem Zefiria, która swego czasu była stolicą wyspy, kończy się asfalt i zaczyna całkiem przyzwoita szutrowa droga. Dojeżdżamy nią do "parkingu" przed kopalnią i choć pracownik wypożyczalni zapewniał że autem spokojnie wjedziemy i wrócimy (na mapie to dość stroma droga), decydujemy się ostatni kilometr pokonać pieszo. Szczególnie, że zjazdu strzeże znak "zakaz wjazdu". Wyblakły, no ale to zawsze daje do myślenia. Z drogi ukazują się niesamowite widoki, z jednej strony na morze (w stronę Paliochori), z drugiej na pozostałości świetności kopalnianych.
Choć spokojnie można było pojechać autem na sam dół, to jednak ominęły by nas te widoki. Nie żałujemy. Jakby ktoś jednak chciał zjechać autem, to "normalnym" można spokojnie od "parkingu" przejechać kilkaset metrów w dół aż do pierwszego zakrętu 180' na którym znajduje się placyk gdzie można spokojnie zaparkować. Dalej jest stromo i sypko, bez 4x4 może być ciężko (co nie oznacza że się nie da).
Piękne miejsce. Jesteśmy tutaj sami. My i Old Sulphur Mines, miejsce które widziałem w zeszłym roku na zdjęciach w muzeum górnictwa w Adamas. Θειωρυχείο to jeden z 3 powodów obok Vani i Kimolos, dla którego ponownie odwiedzamy Milos i zdecydowanie WARTO.
Zdjęcia, zdjęcia i wracamy. Jak dochodziliśmy do auta to zjechało się kilka innych pojazdów i powoli robi się tu tłoczno co mnie z jednej strony dziwi (miejsce dzikie i średnio dostępne), z drugiej zaś rozumiem. Tu jest po prostu pięknie...
Wracamy, zatrzymujemy się na zdjęcia w Zefirii i dalej wybrzeżem w stronę Embourios. Przy Agia Marina, który stanowi przystanek kolejnej sesji zdjęciowej, kończy się asfalt i w dół zjeżdżamy wąską, choć przyzwoitą drogą szutrową. Przystanek w Embourios na zimne napoje w tutejszej sympatycznej tawernie. Dzikie, ciche i miłe miejsce.
Patrzę na zegarek i patrzę że już prawie 16. Robi się późno a przed nami przecież jeszcze Vani i Profitis Ilias. Ponieważ już wiem, że dzień z autem to za mało dokonuję pierwszej korekty trasy i zamiast jechać z Embourios prosto do Abourdhechtaki decyduję się wrócić główną drogą w stronę Ralaki i na skrzyżowaniu pojechać w prawo w stronę Vani. Szutrowa, dobra droga prowadzi nas dalej do kolejnego rozjazdu. Przed nami pickup skręca w lewo do Psathadika, tam też prowadzą znaki szlaku Vani, ja jednak postanawiam pojechać "górną" drogą, która na mapie ma statuś "główniejszej". Pierwszy raz mapa się pomyliła i gdyby nie to że auto było wysoko zawieszone i miało napęd na 4 koła, musiałbym zawrócić. Ciężkie i męczące 2km doprowadzają do miejsca w którym "nasza" droga łączy się z "pickupową" Teraz już wiem, że wrócę tą drugą a terrain maps po powrocie wysłałem uwagi do oznakowania (brawo dla wydawcy za reakcję).
Dalej szuter prowadzi już na północ w stronę Vani (Βάνι), pod koniec droga staje się wyboista i kamienista, ale spokojnie do pokonania osobówką (o ile jedzie się powoli). Zatrzymujemy się przed dawną kopalnią manganu czy też żelaza (jak informują inne źródła) i ponownie spacerem, sami w tym rejonie. Tradycyjnie zwiedzanie i zdjęcia.
Wracamy do auta, jest już 17:30 i wiem, że na Profitis Ilias nie dojadę. Wygląda więc na to, że Milos ugości nas raz jeszcze...
Do Ralaki dojeżdżamy drogą "pickupową", faktycznie jest zdecydowanie lepszej jakości. Mimo upływającego czasu postanawiam wprawdzie skorygować o najwyższy szczyt góry naszą trasę, ale nie chcę jeszcze wracać do Paleochori więc zamiast przez Embourios jedziemy "pętlą" w stronę Agios Ioannis. Ufortyfikowany monastyr wita nas grupą kóz :). Zdjęcia i w drogę. Niestety ze względu na brak czasu rezygnuję nie tylko z Profitis Iilas ale i ze zjazdu, nawet zdjęciowego, na plaże Ammoudaraki, Ralaki i Triades a także Agios Ioannis.
Nic, przecież i tak tu wrócimy kiedyś :)
Jedziemy dalej, mijamy czerwone chorągiewki wskazujące początek pieszego szlaku do Kleftiko i zatrzymujemy się jedynie na kilka zdjęć pięknego miejsca zwanego Gerontas. To plaża z ciekawymi formacjami skalnymi :)
Wsiadamy do auta i postanawiam dojechać jeszcze do Klimy, tutaj kilka zdjęć i na zachód słońca do Plaki. Auto zostawiamy na parkingu i wspinamy się do Kastro podziwiając zachodzące słońce ze szczytu górującego nad Panagia Thalassitra (Παναγία Θαλασσίτρα).
Teraz już możemy wrócić. Podróż męcząca, ale warta każdej kropli potu. Jestem szczęśliwy :)

!G.jpg
Milos trip
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 08.07.2013 21:08

WolfAtTheDoor napisał(a):do Aten i z powrotem tak? i dla ilu osób?

czyli łącznie ile mniej wiecej trzeba liczyć na taki wypad na cyklady na własną rękę bez biura - 8-10 k za 2 tygodnie dla dwóch osób?


Jak trafisz na dobre ceny biletów lotniczych, to 2 osoby na 2 tygodnie spokojnie za 6k można polecieć. Z przyzwoitymi noclegami i sporadycznym jedzeniem w tawernach.
Jeśli pytasz mnie o koszty, to w zeszłym roku trochę ponad 10k wydałem na 3 tygodnie jadąc z PL samochodem + prom z włoch. Auto zostawiłem w atenach i na wyspach wypożyczałem. Biorąc pod uwagę ceny biletów promowych na samochód, zdecydowanie taniej było wziąć coś na miejscu na dzień, dwa. Szczególnie, że podczas każdego wyjazdu staramy się "zaliczyć" 3-4 wyspy.
No i o wypożyczone nie martwisz się jak o własne :)
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 8 - zdjęcia

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 08.07.2013 21:18

IMGP0791_resize.JPG
Agii Anargiri


IMGP0794_resize.JPG
Agii Anargiri


IMGP0795_resize.JPG
Agii Anargiri


IMGP0797_resize.JPG
Agii Anargiri


IMGP0809_resize.JPG
"parking" przed zejściem do kopalni siarki


IMGP0812_resize.JPG
Droga do kopalni siarki


IMGP0816_resize.JPG
Droga do kopalni siarki


IMGP0819_resize.JPG
W tle widać pierwsze zabudowania kopalni siarki


IMGP0828_resize.JPG
Droga do kopalni siarki


IMGP0831_resize.JPG
Droga do kopalni siarki


IMGP0836_resize.JPG
Kopalnia siarki


IMGP0837_resize.JPG
Kopalnia siarki


IMGP0843_resize.JPG
Kopalnia siarki


IMGP0850_resize.JPG
Kopalnia siarki


IMGP0864_resize.JPG
Kopalnia siarki


IMGP0866_resize.JPG
Kopalnia siarki


IMGP0883_resize.JPG
Kopalnia siarki


IMGP0907_resize.JPG
Kopalnia siarki


IMGP0919_resize.JPG
Zefiria


IMGP0925_resize.JPG
Zefiria
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Moja Grecja - Ελλάδα μου - MCR - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone