Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 22.06.2020 18:42

Pewnie z 5 razy do Italii (w tym 3 do Rzymu) ;)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13063
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 22.06.2020 19:20

piekara114 napisał(a):
mysza73 napisał(a):W moim przypadku w tym roku raczej niestety nie :cry: :cry: :cry:
Odpuściłaś całkiem Grecję? Zdecydowałaś się na coś innego?
Mikromir napisał(a):
mysza73 napisał(a):W moim przypadku w tym roku raczej niestety nie :cry: :cry: :cry:

Planujesz coś zastępczego?...

Planuję wyleczyć męża ...
Ale jak już pan doktor powie, że może gdzieś jechać ... to Tony może mieć sporo racji :lol:

Tegoroczne apartmany "przebukowałam" na przyszły rok, ale bardzo mi smutno, że w tym nie zobaczę Grecji :cry:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 22.06.2020 19:53

mysza73 napisał(a):Planuję wyleczyć męża ...
Ale jak już pan doktor powie, że może gdzieś jechać ... to Tony może mieć sporo racji :lol:

8O
W takim razie duuużo zdrówka dla Męża.
A jak już się pozbiera, niech Wam się spełniają podróżnicze marzenia.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 22.06.2020 20:07

surfing napisał(a):
quickstarter napisał(a):
surfing napisał(a):
MCR napisał(a):Nie wiem na co tych kilka tysięcy liczysz, bo raczej nie na paliwo i opłaty drogowe :)

Zmieścisz się poniżej 3 tyś za taką podróż w tą i z powrotem?
Samolotem do Grecji w lipcu pełno ofert do 750zł za lot w dwie strony.

Byłeś kiedykolwiek w Grecji autem? Bo wypisujesz bzdury. Do Grecji jeżdzę od 20 lat i nigdy - a jeździłem zawsze dużymi autami - droga w jedną stronę nie kosztowała mnie 1 tys zl

Byłem i dlatego wiem jak uciążliwa, długa i kosztowna jest taka podróż, dlatego od kilkunastu lat wyłącznie samolot z Pyrzowic prosto na wyspy Greckie.


ALe, ale ... skąd jedziecie ?? Bo inna kwota ze Szczecina, Inna z Wwy inna z Katowic.

No i dokąd ??
Ja z okolic Wwy w okolice Nafplio mam ajakieś 2400 km
Zakładając spalanie 9l / 100 (5 osób trochę bagazu) za samo paliwo w obie strony wyjdzie jakieś ...
OK, nie liczmy winiet, tylko policzmy 2500 km (czyli w obie 5000) i 10l/100 aby bylo prosciej
500l paliwa (z ukrytym kosztem viniet) ?? 100 l zatankuje taniej w PL (w sensie na start i przed granicą) po 4 PLN
Ale cała reszta ? Plus w GR mozna liczyc paliwo po 1,6 EUR a EUR po 4.45

=500*1,5EUR*4,45(kurs) = 3333 powiedzmy koszt z winietami bramkami itp, niech jakims cudem bedzie 3000
A gdzie tu nocleg po drodze a nawet 2 ??
Znowu nocleg dla pary X, dla 5-ciu Y (czasem duzy pok z 2-ma syp + sniadanie to bedzie 80 EUR x 2 x kurs i mamy kolejne koszta)

Inaczej się kalkuluje komuś z PD PL, gdzie doleci do płn Grecji na raz ...
Inaczej sie kalkuluje jak masz rodzinę 5 osób (dzień dybry)

2 osoby samolotem bedzie taniej, wygodniej, szybciej

Zwiedzanie w dobie COVID odpuszczam i innym odradzam. Więc pozostaje dojazd do celu ...

Ktoś kocha swoim autem i musi je mieć na miejscu - jego wybór
Ktoś woli szybko samolotem i auto na miejscu z pełnym ub (odpada stres jak coś się stanie własnemu autku) - też fajne wakacje

Cwiczylem jedne i drugie i obydwa są fajne.
W tym roku spróbuję znowu autem na płd GR
Ostatni raz 7 lat temu - było lajtowo (Pireus ok Wwy z jednym noclegiem za Belgradem)
Zobaczę jak teraz (zona szczesliwa, ze wraca samolotem a nie bedzie sie tluc z nami z powrotem)
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 22.06.2020 20:12

Czyli Pi razy drzwi 10l/100 + 2 noclegi - obie strony - 5000km w sumie zaorąglijmy do 4000 tys

I jak ktos spali 7,5l to 3/4 tej kwoty, jak 5l to połowę (oczywiscie duze uproszczenie)

Ale z noclegiem, przy obecnym kursie EUR, przy trasie 5000 km (w obie) szacuję minimum 2500 przy bardzo oszczednym aucie i mniejszej rodzinie
A srednio jednak 3000 PLN przy spalaniu 7-8 rodzinie 2+2

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
https://www.e-petrol.pl/notowania/rynki ... uropa/pb95

Nie wiem czy to prawda ale mozna policzyc 5 PLN za 1l to wtedy moja kalkulacja 2500 + noclegi (zalezy od il osob i standardu) 700 czyli 3200. Czyli potraktujmy to jako MAX ;) estymacyjny. Zakladam ze przy oszczednym aucie zejdziemy do 2000 + noclegi x 2
Ostatnio edytowano 22.06.2020 20:21 przez ogorek, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.06.2020 20:19

@ogórek, masz paliwożerny samochód :D. Mój spala max 5,5 l ropy Peugeot 308SW. I już koszt leci Ci w górę, bo jakbym startowała z Twojej okolicy, to max 200 zł więcej by mnie droga kosztowała. Dużo zależy od samochodu.
Koszt samolotu w przypadku Twojej rodziny też byłby znaczy (5*500 zł RT) i raczej na miejscu nie brałbyś samochodu z klasy A czy B (za 50 eur) tylko co najmniej z grupy C, a nawet D 70-90 eur), bo masz wysokie osoby na pokładzie i dopiero klasa D dałaby im minimalny komfort.

Ja robię dokładne notatki kosztów drogi i paliwa na miejscu i w 2000 zł z południa PL z noclegiem się mieszczę (północ Grecji), Peloponez myślę że +500 zł. To i tak sporo taniej niż samolot i najem samochodu wyliczenia dałam wcześniej).
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 22.06.2020 20:26

Ja mam 5 dorosłych osób (chłopaki po 182 cm, córka dorosła) - sporo bagazu.
W trasie schodzę poniżej 9l / 100
Jak wspomniałem nocleg dla 5-ciu ze sniadaniem to spory koszt
A jak wyjdą 2 noclegi w jedną (granice itp) to się robią 4 noclegi

Nie estymuję, bo przy takiej (większej) rodzinie to w kazdej konfiguracji są koszta.
Do tego ja gruby (wiecznie lekko dietujący) a reszta szczupła ale strasne apetyty mają ...
(takie koliberki jedzą tyle ile ważą)
Aczkolwiek obiadow nie licze bo czy w GR czy po drodze jesć trzeba
>>>>
Chociaz na kwaterze piekę/gotuję ja częsciej jak tawerna
>>>>
Reasumując koszt zalezy
- skąd i dokąd (ile km na podróz wyjdzie - u mnie mozna estymowac 5000km)
- spalania auta i aktualnej ceny paliwa wersus EUR
- ceny noclegów tranzytowych (tu tez ilosc osób wazna)

A samolot
- nie zawsze trzeba auto na cały pobyt
- czasem są opcje tranzytu na kwatere z lotniska

Kazdy niech sobie kalkuluje indywidualnie. Czasem niektórzy nie lubią latać a niektórzy nie lubią długich tras autem
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 22.06.2020 20:59

Odnosnie spalanie to chyba probowalem po autostradzie jechac stabilnie ponizej 100 km/h i wtedy wyszlo nawet 7.5 na 100

Ale ja staram się jechać płynnie ale raczej kilka km ponizej limitu (najczesciej 125 km/h autostrady)

Są filmy na YT gdzie autem z duzym silnikiem "wisząc za tirem" ponizej 90 km/h uzyskują 6 l/100km
Tylko osoby pokazujące ze tak sie da wysiadaja potem zmęczone po trasie Lodz - Wwa

Do Grecji wolę mniej stresowo jechac, oczywiście płynnie, ostrożnie ale jednak "NIE ZA TIREM"
quickstarter
Croentuzjasta
Posty: 137
Dołączył(a): 26.03.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) quickstarter » 22.06.2020 21:13

Ostatnio jezdze s-maxem 2.0 diesel 190 km i spala średnio w drodze do GR ok 6,0 l/100 km. Na Słowację mam ponad 300 km bliżej niż Ty więc tej drogi nawet nie licze ;) Na Pelo do Patry mam niecałe 1900 km. Diesel w PL + w MK < 1 e do pełna i w GR 1,2 euro za litr - fakt - benzyna dużo droższa w GR. Jeśli zrobie np 5,5 tys km to za paliwo wydam ok 1,4 zł. Nocleg Serbia 2 x po 30 euro tj 250 zł. Matrice 30 euro SK/HUN + ok 30 bramki to kolejne 250 zł. Razem 1,9 tys zł. Za 5,5 tys km tzn południe Pelo + 500 km jazd na miejscu. Policz bilety na lot dla 4 osób + wynajęcie auta + paliwo na 500 km. Plus to że nie weźmiesz nawet połowy bagażu do samolotu ;)
Niemniej tak jak napisałeś - co kto lubi :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.06.2020 21:49

ogorek napisał(a):Odnosnie spalanie to chyba probowalem po autostradzie jechac stabilnie ponizej 100 km/h i wtedy wyszlo nawet 7.5 na 100
U nas to pokaże wtedy poniżej 5 :D

quickstarter napisał(a): Razem 1,9 tys zł. Za 5,5 tys km tzn południe Pelo + 500 km jazd na miejscu. Policz bilety na lot dla 4 osób + wynajęcie auta + paliwo na 500 km. Plus to że nie weźmiesz nawet połowy bagażu do samolotu ;)
Jakbym czytała swoje wyliczenia :D tylko u mnie 3 osoby, ale już w sumie dorosłe. Ja bez samochodu nie usiedzę. We wrześniu na Lesbos mieliśmy 3 dni z 7 pobytu i było mi małooooo, brak nawet na wieczorne poszwędanie się, bo nagle się zachciało.....
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1778
Dołączył(a): 26.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 23.06.2020 05:42

piekara114 napisał(a): Ja bez samochodu nie usiedzę. We wrześniu na Lesbos mieliśmy 3 dni z 7 pobytu i było mi małooooo, brak nawet na wieczorne poszwędanie się, bo nagle się zachciało.....

Rodzina też nie usiedzi? 2 lata temu zabrałem rodzinę do Orebica (Chyba 1760km) i nie było mowy, żebyśmy na miejscu coś pozwiedzali. Dlatego korzystaliśmy tylko z miejskich plaż. Raz się udało i pojechaliśmy do Dubrownika (plus Korcula promem). Po prostu po takim dystansie moje dziewczyny nie chciały wsiadac do auta. Dlatego w tym roku (za 5 dni) miało być Korfu, samolotem ofkors, miało. Jednak pojawia się szansa na Chorwację... Nieduża na razie, muszą nasze firmy wrócić do pensji sprzed pandemii.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.06.2020 08:44

Też :D W mniejszym lub większym stopniu, ale też.
surfing
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 333
Dołączył(a): 26.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) surfing » 23.06.2020 11:32

piekara114 napisał(a):Bo jednak wielu userow podróżuje w składzie większym niż 2 os.

Chciałaś napisać że wiele rodzin podróżuje z dziećmi :wink: , wiadomo komplet w samochodzie to niski koszt podróżny w przeliczeniu na osobę, a apartament też wyjdzie taniej niż hotel. My mamy już to za sobą, teraz jeździmy (latamy) w dwójkę.

piekara114 napisał(a):Skuter to też koszt.

Zależy jak kalkulujesz, dzięki temu że bierzemy skuter na cały pobyt możemy mieszkać w tej samej klasie hotelu znacznie taniej bo nie przy plaży, a na plażę podjedziemy w każdej chwili. Różnica zostaje nie tylko na skuter ale na inne przyjemności.

Tak po za tym, przyjemność jazdy w Grecji na skuterze w tem pow. 30C - bezcenna, pewnie się zdziwcie ale Grecy bardzo szanują motocyklistów na drodze.

Pozdrawiam
quickstarter
Croentuzjasta
Posty: 137
Dołączył(a): 26.03.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) quickstarter » 24.06.2020 00:36

komunikat premiera Olivera Spasovskiego na Facebooku.
https://www.facebook.com/o.spasovski/

"W oparciu o zalecenia Komisji ds. chorób zakaźnych, dziś rząd postanowił w piątek 26 czerwca 2020 r. wszystkie przejścia graniczne dla sprawnego przemieszczania się pasażerów i pojazdów bez przedkładania badań PCR oraz bez odwołania się do izolacji krajowej lub egzekwowania przepisów w obowiązkowej kwarantannie stanowej.

Rząd dzisiaj wydał decyzję od 1 lipca 2020 r. o otwarciu ruchu drogowego oraz Międzynarodowego Portu Lotniczego Skopje i St. Lotnisko. Apostoł Paweł '' w Ohridzie.

Zgodnie z tymi decyzjami, dziś rząd zdecydował o zniesieniu zakazu transportu zorganizowanego, który rozpoczyna się również 26 czerwca.

Na dzisiejszej sesji rząd postanowił, również w piątek 26 czerwca, obiekty gastronomiczne mogą pracować we wnętrzu obiektów poprzez odpowiedni protokół do pracy.

Od piątku 26 czerwca 2020 roku dozwolona jest praca siłowni i ćwiczeń, a mole będą mogły pracować w niedziele.

Za wszystkie te decyzje do piątku 26 czerwca 2020 r kiedy rozpocznie się ich znaczenie, przygotowane zostaną protokoły, które będą obowiązkowe dla wszystkich wykonawców i instytucji, w których jurysdykcji są te decyzje."
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 24.06.2020 22:46

najważniejsze, że mole będą mogły pracować w niedzielę ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 302
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone