Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 20.06.2006 01:08

kw napisał(a):Warto pod Olimp podjechać, ale raczej nie próbuj wejść na szczyt w jeden dzień. Koło południa zazwyczaj jest burza.

Hmmm zależy skąd. Jak się brykę zostawi na Prionii (1100m) to spoko idzie obrócić na pik i z powrotem w 12-14 godzin wliczając odpoczynki. Na burzę akurat nie trafiłem, ale to prawda że w południe i wczesnym popołudniem szczyt zwykle jest w chmurach i widoków zero. Tak że jak się chce panoramy to dobrze jest albo szczytować :) późnym popołudniem/wczesnym wieczorkiem żeby jeszcze za dnia zejść do górnego schroniska (Refuge A) na kimkę, albo na wieczór podejść do Refuge A, przespać się i wcześnie rano na szczyt. Ta druga opcja chyba lepsza bo w dobrych warunkach można zrobić i inne wierzchołki. My niestety mieliśmy tylko 1 dzień na Olimp i się załapaliśmy na południowe chmurzyska, chociaż na podejściu i zejściu była lampa. Weszliśmy na Skalę i Mytikas, część ekipy zamiast na Mytikas poszła na Skolio, Stefani musi poczekać do następnego razu :)
pzdr
salkos
Odkrywca
Posty: 102
Dołączył(a): 21.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) salkos » 20.06.2006 11:41

salkos napisał(a):Witajcie!

A ja wyjeżdżam do Grecji jutro o 4 nad ranem :lol: :D :lol: :D :lol:
Jadę na samo południe - na Peloponez (miejscowość Githia). A później jeszcze na 5 dni do Czarnogóry. Wracam 19 czerwca. Oczywiście zdam relację.



Wróciłem, niestety :cry: Było pięknie!
Podam kilka szczegółów, może komuś się to przyda. Moja trasa:

Dzień 1: Warszawa (4:00) - Cieszyn - Czeski Cieszyn - Bratysława - Budapeszt - Belgrad (22:00). Nocleg w przydrożnym motelu.

dzień 2: Belgrad - Macedonia - okolice Lamii (GR). Nocleg w nadmorskiej miejscowości około 30 km od Lamii.

dzień3: Lamia - Githio (Peloponez)

dzień 4 -11 pobyt na Peloponezie (wycieczki do najciekawszych miejsc)

dzień 12 Githio - Meteory

dzień 13: Meteory - Macedonia - Albania (!) - Czarnogóra (Petrovac)

dzień 14 - 19 pobyt w Czarnogórze

dień 20 Czarnogóra - Chorwacja - SLO - A - SK - CZ - PL (22,5 godziny jazdy non stop)

Opłaty za drogi
SERBIA: 430 + 430 + 1130 + 270
MACEDONIA: 1 + 2 + 1 EURO
GRECJA: 6 x 2E + 3x 2E (przy powrocie)
WĘGRY: winietka 7 E (tu mogłem coś pomylić)
SŁOWACJA: winietka 300 SKK (30 dni)
AUSTRIA:winietka 7,6 E
CHORWACJA: 22 + 3 EURO
SLO: 0,8 EURO

W Serbii od granicy Macedońskiej do Belgradu jedzie się ekspresówką (jednopasmową), dużo dziwnych ograniczeń, na których trzeba zwalniać, bo policji dużo. Na szczęście kierowcy ostrzegają się.
W Macedonii dobre autostrady, momentami bardzo malownicze.
Zaś w samej Grecji autostrady od czasu do czasu są przerywane ekspresówkami, ale nie zwalnia to jakoś wybitnie czasu podróży.

Jak ktoś chce zaoszczędzić na kosztach, to można pojechać omijając autostrady (lub wybrać troszkę inną trasę).

Samochód mam na gaz. Na gazie przejechałem ok. 80% trasy. W Grecji kiepsko z gazem, ale po drodze - jak znasz lokalizacje stacji - można zatankować. W Serbii, Słowacji, na Węgrzech i Macedonii stacji dużo więcej.

To na razie tyle. Jak macie jakieś pytania, to śmiało pytajcie, postaram się na nie odpowiedzieć.
dariusz73
Odkrywca
Posty: 111
Dołączył(a): 02.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) dariusz73 » 20.06.2006 11:49

a jak z bezpieczenstwem podrozowania ? czy byly jakies niepokojace sytuacje i czy wogole trasa byla jak kazda inna czy bylo jednak widac ze jakies konflikt etniczny istnieje ? I czy sa duze parkingi na ktorych mozna bezpiecznie sie zatrzymac takie jak przy niemieckich autostradach czy raczej cos w rodzaju kiepskich polskich ?
Jacunio
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1645
Dołączył(a): 13.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacunio » 20.06.2006 12:56

salkos napisał(a):Dzień 1: Warszawa (4:00) - Cieszyn - Czeski Cieszyn - Bratysława - Budapeszt - Belgrad (22:00). Nocleg w przydrożnym motelu.

KTÓRYM?! Jakie ceny?...

PozdraV
J.
salkos
Odkrywca
Posty: 102
Dołączył(a): 21.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) salkos » 20.06.2006 13:09

dariusz73 napisał(a):a jak z bezpieczenstwem podrozowania ?


bezpiecznie :!: W żadnym z krajów nie spotkałem się z jakąś "nieciekawą" sytuacją. Ludzie bardzo życzliwi, pogranicznicy na ogół reagowali z dużą życzliwością widząc samochód na polskich rejestracjach.

dariusz73 napisał(a):czy byly jakies niepokojace sytuacje

tylko te związane z kierowcami - wariatami (wyprzedzanie na trzeciego na ostrym zakręcie, etc.)

dariusz73 napisał(a):i czy wogole trasa byla jak kazda inna czy bylo jednak widac ze jakies konflikt etniczny istnieje ?


Z samochodu konfliktu etnicznego raczej nie zauważysz. Mieszkańcy każdego z krajów bałkańskich podkreślali swoją narodowość (--> flagi narodowe)
W Chorwacji na przykład widziałem jak policja zatrzymywała samochody z Bośni i Hercegowiny. Trudno jednak ocenić, czy to przypadek, czy też chcieli uprzykrzyć im troszkę życie.

dariusz73 napisał(a):I czy sa duze parkingi na ktorych mozna bezpiecznie sie zatrzymac takie jak przy niemieckich autostradach czy raczej cos w rodzaju kiepskich polskich ?


dużych parkingów nie ma.
salkos
Odkrywca
Posty: 102
Dołączył(a): 21.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) salkos » 20.06.2006 13:15

Jacunio napisał(a):
salkos napisał(a):Dzień 1: Warszawa (4:00) - Cieszyn - Czeski Cieszyn - Bratysława - Budapeszt - Belgrad (22:00). Nocleg w przydrożnym motelu.

KTÓRYM?! Jakie ceny?...

PozdraV
J.


Motel JEDLINEK bodajże. Pierwszy motel/hotel za Belgradem (jak się jedzie autostradą, jest dobrze oznakowany - już od Belgradu są znaki). 25E za pokój dwuosobowy z łazienką. Warunki raczej średnie.

Za tym motelem są jeszcze conajmniej 2 inne (jakieś 10-20 km dalej autostradą). Generalnie w Serbii do Belgradu nie ma za bardzo gdzie się zatrzymać (hotel/motel). Sytuacja za Belgradem troszkę się poprawia.
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 21.06.2006 11:18

Salkos napisałeś:

W Serbii od granicy Macedońskiej do Belgradu jedzie się ekspresówką (jednopasmową),
[quote]

Pewnie miałeś na myśli granicę węgierską.


Czy od Leskovaca do granicy z Macedonia jest dwu- czy jednopasmówka?
Jak wygląda sytuacja z LPG w Serbii poniżej Niszu i w Macedonii?. Czy są stację przy E75, czy trzeba zjeżdżać do większego miasteczka typu Leskovac, Vranje w Serbii, Kumanowo, Veles, Gradsko w Macedonii?
Czy jest stacja LPG w Patrze /Peloponez/ , bo gdzieś wyczytałem że ją zlikwidowali?
Chcę wracać zachodnim wybrzeżem a najbliższa stacja LPG jest w Ioanninie.
salkos
Odkrywca
Posty: 102
Dołączył(a): 21.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) salkos » 21.06.2006 14:36

bzyq74 napisał(a):Salkos napisałeś:

W Serbii od granicy Macedońskiej do Belgradu jedzie się ekspresówką (jednopasmową),

Pewnie miałeś na myśli granicę węgierską.


Tak, masz rację :oops:

bzyq74 napisał(a):Czy od Leskovaca do granicy z Macedonia jest dwu- czy jednopasmówka?


Jednopasmówka i to na dodatek strasznie upierdliwa (kręta, wąska, duży ruch). Ten odcinek niestety szybko nie pojedziesz

bzyq74 napisał(a):Jak wygląda sytuacja z LPG w Serbii poniżej Niszu i w Macedonii?. Czy są stację przy E75, czy trzeba zjeżdżać do większego miasteczka typu Leskovac, Vranje w Serbii, Kumanowo, Veles, Gradsko w Macedonii?


Musisz niestety zjechać do Leskovaca albo Vranje, przy E75 nie zauważyłem stacji z LPG poniżej Niszu.
Ja tankowałem właśnie we w Leskowacu i we Vranje. Znajdziesz tam stacje szybko.


bzyq74 napisał(a):Czy jest stacja LPG w Patrze /Peloponez/ , bo gdzieś wyczytałem że ją zlikwidowali?
Chcę wracać zachodnim wybrzeżem a najbliższa stacja LPG jest w Ioanninie.


Nie przejeżdżałem przez Patrę. Na Peloponezie ciąłem autostradą w kierunku Sparty i dalej na Githio. Ostatnią stację na południu Grecji znalazłem w Thivie.

Z tego co się orientowałem, to na zachodnim wybrzeżu jest cienko ze stacjami LPG.

Pozdrawiam
sebak
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 303
Dołączył(a): 03.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) sebak » 21.06.2006 14:51

Ile realnie czasu trzeba zaplanowac na przejazd przez Serbie? Rozumiem ze najgorszy jest koncowy odcinek tranzytu przez Serbie, od Leskovaca na poludnie.
salkos
Odkrywca
Posty: 102
Dołączył(a): 21.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) salkos » 21.06.2006 17:06

tak, ten końcowy odcinek jest najgorszy.

Przez Serbię ok. 7 godzin trzeba liczyć.
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 21.06.2006 20:44

Dzięki wielkie za szybką i rzetelną odpowiedź.
Widać z tego że są tylko 2 stacje na Peloponezie: Kalamata.
gdzieś wyczytałem że jest również stacja koło Monemvasii to pd-wsch cypel Pelopozezu.
Ze stronki:
http://www.casedamare-grecia.com/info/s ... _auto.html cytowanej przeze mnie na 4-tej stronie tego forum, wynika że jest jeszcze jedna stacja w Patrze:
Tsogas Ilias
Skoura Arias
061/275985
W podróży do Grecji będe namierzał stacje LPG na GiePeeSie.

Jak wygląda sytuacja z gazem w Macedonii: długo szukałem na necie ale nie znalazłem żadnych linków.
Może dlatego że niee jestem z bukvami z cyrylicy :? 'za Pan Brat'.
salkos
Odkrywca
Posty: 102
Dołączył(a): 21.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) salkos » 21.06.2006 22:48

Stacji w Kalamacie niestety nie udało mi się namierzyć. Bezskutecznie jej poszukiwałem, aż w końcu sobie odpuściłem.

W MK dużo stacji z gazem, choć przy samej autostradzie nic nie zauważyłem. To są na ogół stacje z samym gazem (a nie stacje benzynowe z LPG). Na pewno coś znajdziesz.
sebak
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 303
Dołączył(a): 03.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) sebak » 22.06.2006 13:20

Salkos, a pamietasz moze ceny paliwa (wiem ze jechales na LPG), na roznych stonach podaja rozne ceny, najlepiej miec info z pierwszej reki :D , interesuje mnie Diesel, generalnie chodzi o to w ktorym kraju najbardziej oplaca sie zatankowac a ktorego unikac.
Osobna kwestaia do zufanie do jakosci paliwa, nowoczesne turbodiesle sa na tym punkcie bardzo czule :(
Dzieki!
salkos
Odkrywca
Posty: 102
Dołączył(a): 21.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) salkos » 22.06.2006 14:47

Cena paliwa jest bardzo podobna do naszych cen. Przyglądałem się cenom paliwa, ale tylko 95. Dla przykładu, w GR 1 litr tego paliwa w zależności od regionu od 0,99 E do 1,16 E.

Niestety więc nie pomogę Ci za bardzo w tej kwestii.
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 24.06.2006 11:18

Do Salkosa - kilka pytań które mi się jeszcze nasunęły.
1. Czy mozna wymienić euro na denary w Macedonii na granicy serbsko-macedońskiej? W jakich godzinach są otwarte kantory?
2. Czy w Macedonii i Serbii trzeba jeżdzić 24h z włączonymi światłami?
Na Węgrzech wiem że tak.
3. Czy na granicach przekopują bagaże, jesli tak, to jak dokładnie?
Czy widząć że jadę turystycznie oszczędzą mi rozkręcenia samochodu :lol: ?
4. Czy są sklepy duty-free na gr. macedońsko-greckiej i z powrotem na serbsko-węgierskiej, a jeśli tak to w jakich godzinach otwarte?
Jakimi walutami płacimy w tych sklepach ?
5. Pisałeś że ceny PB 95 są w granicach 0,99-1,16 Euro. Czy ten rozrzut cenowy jest na stacjach położonych blisko siebie , czy różne wynikają raczej z faktu że np. na Riwierze benzyna jest tańsza, a w Atenach czy na Peloponezie droższa?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone