Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
salkos
Odkrywca
Posty: 102
Dołączył(a): 21.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) salkos » 24.06.2006 22:29

1. można wymieniać, ale niestety nie wiem w jakich godzinach czynne są kantory. Ja nie wymieniałem, w Macedonii za wszystko płaciłem w EURO (za bramki na autostradach,za gaz na stacji i za jedzenie w restauracji. Wszędzie stosowali uczciwy kurs, więc tym bardziej nie widziałem potrzeby wymiany E na denary)

2. Ja zawsze jeżdżę z włączonymi światami, dlatego też nie interesowałem się, czy w poszczególnych krajach trzeba mieć włączone światła. Zachęcam też innych, by przynajmniej poza terenem zabudowanym jeździli z właczonymi światłami. Bądźmy widoczni na drogach!

3. Na żadnej z kilkunastu granic jakie przekraczałem nie musiałem nawet otwierać bagażnika. Raz tylko macedoński celnik zadał mi pytanie, czy przewożę cigarety bądź alkohol. Ale to wszystko.

4. Na serbsko węgierskiej nie widziałem, zaś na macedońsko greckiej jest na pewno duty free. Nie zwracałem uwagi na godziny otwarcia. Jak ja przejżdżałem, to był otwarty :wink:

5. Rozrzut cenowy jest na stacjach położonych blisko siebie. Jak na przykład na autostradzie nie ma długo stacji, to najbliższa stacja będzie droga, zaś kolejna już dużo tańsza. Na Peloponezie ceny może minimalnie niższe niż w pozostałej części GR
eranet
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 30.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) eranet » 02.07.2006 11:22

do wszystkich jadacych do Grecji samochodem. czy macie juz zalatwione noclegi, czy jedziecie w ciemno? jakich cen mozna sie spodziewac za apartament 2-osobowy?
sebak
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 303
Dołączył(a): 03.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) sebak » 03.07.2006 10:44

My w ciemno :D
Zreszta jak zawsze :D
eranet
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 30.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) eranet » 03.07.2006 21:25

a jakie ceny za noclegi na miejscu moga obowiazywac?
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 09.07.2006 16:37

salkos napisał(a):Wróciłem, niestety :cry: Było pięknie!
To na razie tyle. Jak macie jakieś pytania, to śmiało pytajcie, postaram się na nie odpowiedzieć.


Jakie są twoje wrażenia odnośnie Albanii; drogi, bezpieczeństwo, możliwość noclegu, knajpy etc???
Za miesiąc mam zamiar odbyć podobną trasę do twojej więc będę wdzięczny za wszelkie uwagi
salkos
Odkrywca
Posty: 102
Dołączył(a): 21.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) salkos » 09.07.2006 20:10

tutaj opisałem moje wrażenia z Albanii:

forum/viewtopic.php?t=11150
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 15.07.2006 10:46

salkos napisał(a):Wróciłem, niestety :cry: Było pięknie!

dzień 4 -11 pobyt na Peloponezie (wycieczki do najciekawszych miejsc)




Nic nie piszesz o tym gdzie mieszkałeś. Ja też jadę na Peloponez a następnie na Kefalonię. Jadę w ciemno i interesują mnie kwatery/apartamenty prywatne ew. jakieś pensjonaty. Orientujesz się jak z tym tam jest? Czy to się załatwia na miejscu podobnie jak w HR? No i jak z cenami?
salkos
Odkrywca
Posty: 102
Dołączył(a): 21.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) salkos » 16.07.2006 17:42

na Peloponezie mieszkałem tutaj:
http://www.demestihas.gr/

Za apartament dla czterech osób (2 pokoje, 2 łazienki, taras, aneks kuchenny) płaciłem 40 E. Apartament z widokiem na morze przy samej plaży .

W sezonie na pewno drożej. Apartamentów, pensjonatów i hoteli dużo. Można jechać w ciemno. Załatwia się podobnie jak w CRO.

Pozdrawiam
dariusz73
Odkrywca
Posty: 111
Dołączył(a): 02.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) dariusz73 » 20.07.2006 20:52

Ja od roku planowalem Grecje i..od tygodnia siedze na Lazurowym wybrzezu. Na razie widzialem tylko Hammera na polskich numerach...1,5EUR za kilo cukru czy 7EUR za kilo kurczaka skutecznie odstrasza polakow....ale fakt faktem ze towar maja pierwszorzedny..Grecja dopiero za rok, .Za tydzien przenosze sie sie cro bo tu za bardzo nie ma gdzie plywac na pontonie. Ale woda o wiele cieplejsza niz w cro i bardziej egzotyczna.Pozdrawiam wszystkich cromaniakow.
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 20.08.2006 18:40

Wyjazd do Grecji nadchodzi wielkimi krokami za 12 dni :lol:
Słowację i Węgry przemknę bocznymi drogami (odchodzą koszty winietek) do przejścia HU/SCG w Kelebija (omijam Budapeszt i przejścia gr. w Roszkke gdzie często się dłużej stoi w kolejce). Naa granicy wymiana 100 euro na dninary. wyjdzie tego z 8300 więc wystarczy na drogi i gaz w obie sttrony. Potem przetestuję drogę 22-1 wzdłuż ich pseudoautostrady (nr22) do Novego Sadu i tam wskoczę na E75 (w kieszeni zostanie 410 dinarów). Potem juz bez kombinacji do samej Grecji. Po tygodniowym leniuchowaniu na Riwierze Olimpijskiej ( w tym 1 dzień w Meteorach) dalej w drogę na południe Grecji. Po drodze Delfy, Ateny, Korynt, Epidavros, może płw. Mani na południu Peloponezu. Na koniec powrót zachodnim Peloponezem zachaczając o Olimpię i przez most w Patrze kierunek Ioannina. Dalej do Macedonii przez Bitolę, a może odskok na 1 dzień do Ohrid'u. W drodze powrotnej przewiduję 1 dzień w Budapeszcie (nocleg w Hotelu Margos - przystępne ceny nawet jak na akademickie zakwaterowanie w centrum miasta) http://hotel.martos.bme.hu/ .
Poniżej stronka z cenami za autostrady w Macedoni:
http://www.automarket.co.yu/servisne/it ... _solun.asp
Dane z października 2005. Wg forumowiczów w zeszłym roku płaciło się dokładnie 1; 1,5; 1 euro za poszczególne odcinki. W tym roku zdrożało w euro wg relacji Jacunia - 3x2 euro. Ciekawe czy w denarach również? Obecny kurs to ok 1euro = 62-65 denarów. Zdecydowałem, że kupuję denary za ok 30-40euro na opłaty za autostradę i na zatankowanie LPG w obie strony. Zostanie nieco drobnych na owoce lub posiłek.
Taki po krótce przyświeca mi plan. Po powrocie podzielę się swoimi wrażeniami z trasy i pobytu.
Info dla gazowników i nie tylko, w poście od Haze:
http://przewodnik.onet.pl/1,32,8,219302 ... forum.html
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 31.08.2006 22:29

Jutro rano wyjazd :D . Zmienili mi miejscowosc pobytu z hotelu Kronos *** w Platamonas (podobno kanalizacja im nawaliła) na Nei Pori Hotel Olympic Star ****. Czy ktoś w nim był? Pozdro dla wszystkich forumowiczów.
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 05.09.2006 00:39

Wróciłem z Grecji w sobotę 2-go września po ponad 3-ch tygodniach podróży i grubo ponad 6000 km. Objechałem prawie całą Grecję kontynentalną i parę wysp. Po dojeździe via Budapeszt-Belgrad-Skopje zrobiliśmy kółko; Riwiera Olimpijska-Larissa-Termopile-Ateny-następnie dookoła Pelpoponezu przez Korynt-Mykeny-Epidauros-Napflion-Sparta-Githio-Mani (na sam koniuszek "środkowego palca" -przylądek Teinaron)-Mesenia-następnie promami z Kilini na Wyspy Jońskie (Kefalonia-Itaka-Lefkada)-Epir (wschodnia Grecja)-Meteory-Riwiera Olimpijska -i porót do Kaczogrodu tą samą drogą.

Sporym zdziwieniem był fakt że na południe od Riwiery Olimpijskiej napotkałem tylko kilka aut z Polski, zaś na Peloponezie, pomimo objechania go w całości spotkaliśmy tylko jedno (słownie "1") auto z PL ładujące się w Kalamacie na prom na Kretę.

Zaglądając do Aten oraz do mniejszych miasteczek i różnych dziur oraz na wyspy widzielismy prawdziwą Grecję w której można się zakochać podobnie jak w Chorwacji. Gdyby nie odległość to dla mnie Grecja byłaby świetną alternatywą dla Chorwacji. Jeśli kiedyś zdecyduję się na wakacje samolotowe to szanse Grecji zdecydowanie rosną.
Myślę że każdemu Cro-maniakowi Grecja będzie się podobać bo przyroda jest podobna (góry i morze) a że cała Grecja oblana jest 2-ma morzami, ma wyższe góry, więcej wysp i jest dużo bardziej zróżnicowana jeśli chodzi o poszcególne regiony to każdy znajdzie tu coś co mu będzie odpowiadać. Miłośnicy pięknych, szerokich plaż z turkusową bądź błękitną wodą i wielkimi falami nie znajdą takich miejsc w HR, których z kolei w Grecji nie brakuje, obok plaż takich samych jak w HR. Tak więc sporym plusem Grecji w stosunku do HR jest większe bogactwo jeśli chodzi o naturę o zabytkach historii i sztuki, zwłaszcza na Peloponezie (i rzecz jasna w Atenach) nie wpominając. Niestety odległość to póki co ważki argument na korzyść HR, bo za tym idą też wyższe koszty bo na 2 tygodnie (wraz z podróżą) trochę nie opłaca się jechać, zwłaszcza na Peloponez bądź wyspy
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 05.09.2006 01:11

Niezawodny, gratuluję. Za mną też taki wypad od dawna chodzi, teraz mi narobiłeś jeszcze większego smaka. Jak będę planował to będę miał do Ciebie dużo pytań. A na razie czekam aż sam coś więcej opowiesz, dla samej przyjemności czytania :)
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 05.09.2006 08:59

Fajowa wycieczka! Dawno, dawno temu byłem na podobnym "objeździe" (2003 rok, Igoumenitsa, Meteory, Leptokaria, Delfy, Ateny, Kanał Koryncki, Nafplio, Ghito, Kiparisia, Pirgos, Patra), niestety zabrakło czasu na wyspy. Ciekaw jestem Twoich wrażeń z wysp. Mam nadzieję, że napiszesz coś więcej!
pozdr
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 05.09.2006 09:01

zawodowiec napisał(a):Niezawodny, gratuluję. Za mną też taki wypad od dawna chodzi, teraz mi narobiłeś jeszcze większego smaka. Jak będę planował to będę miał do Ciebie dużo pytań. A na razie czekam aż sam coś więcej opowiesz, dla samej przyjemności czytania :)


Oj byłoby o czym pisać bo tym razem był to wyjazd w zupełnie nieznane - nie tylko strony (oczywiście jak zawsze w ciemno, a z uwagi na "program" plan podróży powstawał na bieżąco) w związku czym przygód było bez liku, kilka wręcz dramatycznych (np. zabrakło mi benzyny na wynajętej motorówce na pełnym morzu, podczas eksploracji Itaki i to podczas nagłego sztormu...). A że tym razem byłem autem 4x4 to bywałem też w różnych dziwnych miejscach jak szczyty gór z dojazdem skalnymi drogami, itp (raz nie obyłem się bez pomocy ciężarówki :lol: ). Całość podsumowuję jako rewelacja - tak jak zawsze na Bałkanach. Zapas adrenaliny powinien wystarczyć na przetrwanie w Kaczogrodzie do następnych wakacji :wink: (na 3 tygodznie zerwałem wszelki kontakt z ojczyzną, zero komórek i laptopów).
Tak w ogóle to uważam że temat Grecji od strony praktycznej (turystyki) jest zupełnie nierozpracowany. Przed wyjazdem próbowalem się jaknajwięcej dowiedzieć na wszelkich możliwych forach dyskusyjnych i była to droga przez mękę; bo albo ludzie tam latają samolotem i mogą opisać wygląd hoteli + basenów albo z kolei turyści zmotoryzowani pasują na samej północy (Riwiera Olimpijska, Chalkidyki) a dla mnia dopiero tam zaczynała się przygoda z Grecją. Przewodniki jak zwykle okazały się dobre tylko na zwiedaznie zabytków - reszta bezużyteczna

Pomimo dopiero pierwszego wyjazdu w te strony, z uwagi na zrealizowany program i trasę mam wrażenie że dość dobrze poznałem ten kraj i chętnie pokuszę się o jakieś wypracowanie pt. "Grecja oczami Cromaniaka" bo przed wyjazdem bardzo mnie to intrygowało. Jak odrobię się z robotą to napiszę swoje zdanie. Póki co każdemu Cromaniakowi polecam Grecję jako kraj najbardziej do HR podobny od strony "wakacyjnego klimatu" bo Grecy to równie sympatyczni ludzie jak Chorwaci.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone