Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Długa majówka - prawie live

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 08.05.2014 21:14

jacusek napisał(a):Też mi majowy urlop na południu Europy :evil:


:lol:

My jak jechaliśmy w lipcu to jeszcze śnieg leżał :wink:

20130702192415(1).jpg
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10891
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.05.2014 21:24

majówki preferuję znacznie bliższe, ale chętnie bym popełnił taką jak Wy;
zdjęcie z jezerem Jablan i jego barwą rewelacja
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 08.05.2014 23:38

górki rzeczywiście piękne i niedocenione. A i pusto, co każdy kto choć trochę chodził w Polsce wie, że u nas o to trudno. Weście w Durmitorze, gdzie ludzi nie uświadczysz - uczucie nie do opisania. Jutro może uda się wrzucić kolejną porcję zdjęć, bo dzisiaj dotarliśmy do Petrovaca, ale jesteśmy już kompletnie sflaczeli :la:
Magdalena S.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 920
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdalena S. » 09.05.2014 12:29

Pięknie tu :)
Dalej jadę z Wami...
ita
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1974
Dołączył(a): 22.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ita » 09.05.2014 17:38

Magdalena S. napisał(a):Pięknie tu :)
Dalej jadę z Wami...

no właśnie, ja też :D
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 09.05.2014 22:24

Witamy po krótkiej przerwie.
Dzisiaj zrobiliśmy sobie luźny dzień w Petrovacu i znalazło się trochę czasu żeby obrobić część zdjęć. Wczoraj jechaliśmy z Zabljaka z żalem żegnając Durmitor. Pierwszy przystanek w miejscu wszystkim, którzy odwiedzili ten piękny kraj dobrze znany - kanion Tary
Obrazek

i rozpięty nad nim most
Obrazek

Po drodze zdarzały się również inne nieprzewidziane przerwy.
wypas na drodze (ten drugi jeszcze z BiH)
Obrazek
Obrazek

Po drodze zwiedzaliśmy okolice monastiru w miejscowości Dobrilovina
Obrazek

i sam monastir
Obrazek

Cała Czarnogóra, jak sama nazwa wskazuje, to kraj górzysty. Ale woda gdzieś płynąć musi - toteż kraj porozdzierany jest licznymi kanionami, a w maju króluje w nich soczysta zieleń. Tu taka moja osobista uwaga. Jeżeli ktoś się zachwycał doliną Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym, tudzież przełomem Dunajca w Pieninach to w Czarnogórze i w BiH będzie wniebowzięty. Zdjęcia nie są w stanie oddać piękna tego kraju.
Obrazek

Po kilku minutach dotarliśmy do monastiru Moraca
Obrazek

wokół monastiru Moraca
Obrazek

Nie zmarnuje się nawet metr kwadratowy płaskiej powierzchni (pasieka na terenie klasztoru).
Obrazek

Kilka kilometrów dalej przeszliśmy ścieżkę (tak nam się na początku wydawało) do mostku w Kanionie Mrtvicy. Niestety ścieżka jakaś taka niewyraźna w terenie (zawalona ściętymi krzewami) i ogólnie zaniedbana. Mostek też wygląda jak miał się zaraz rozpaść. Niestety z samego kanionu zdjęcia wyszły kiepskie i nie się czym chwalić, ale na pocieszenie mamy zdjęcie psiego towarzysza, który szedł z nami kilkaset metrów od zjazdu. Po powrocie do samochodu dwóch Panów (zwłaszcza jeden z nich nalegał), żebyśmy weszli do nich na kawę, bo mieli akurat stolik rozstawiony w domku, obok którego pozostawiliśmy samochód. Wstawiony był też Pan, który nas zapraszał więc nie skorzystaliśmy.
Obrazek

Poza pieskiem na naszej ścieżce przyuważyliśmy storczyka (tak przynajmniej twierdzi moja lepsza połowa)
Obrazek

oraz jaszczurkę zieloną.
Obrazek

Przejechaliśmy również przez Podgoricę, ale tylko tranzytem (bardzo dobrze oznakowanym). Specjalnie ominęliśmy tunel prowadzący na wybrzeże (tzn. ja ominąłem mimo protestów mojej lepszej połowy) i dobrze zrobiliśmy bo widoki były obłędne:
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiamy
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 09.05.2014 23:17

...co to za atrakcja jazda tunelem :wink:
...acha ostatnie zdjęcie , chyba trochę podobne :roll:

beznazwy.png
przemo99
Croentuzjasta
Posty: 471
Dołączył(a): 14.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) przemo99 » 09.05.2014 23:30

Gratuluję zdjęć i widoków. Kilka lat temu byliśmy w Czarnogórze ale niestety nie zapuściliśmy się w góry i teraz żałuję bo widoki kapitalne. Czekam na więcej:)
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 10.05.2014 22:51

...nadszedł czas oczekiwanego leniuchowania. Część nadmorska to powolnie spijana kawka, snucie się w zaułkach nadmorskiej architektury i rokoszowanie się tym wszystkim czego nie ma w PL ;).

wczoraj zupełne nic-nie-robienie ;). Przespacerowaliśmy się do Beljaricy, która jest bardzo ładnie położna, na uboczu...
Obrazek

Miejscowość jest maleńka, ma ledwie kilka domów i wydawała się jeszcze nie przebudzić po śnie zimowym, plaża prawie pusta, okiennice domów pozamykane, bez oznak życia
Obrazek

Wyglądała trochę jak osada z drugimi domami, które czekają na otwarcie sezonu.

Po drodze umknęły nam trzy blavory (żółtopyziki bałkańskie), krewni naszego padalca. W tym roku nie udało nam się niestety zrobić im zdjęcia. Mimo osiąganych rozmiarów nie są niebezpieczne.

Petrovac jest miłym miasteczkiem z maleńką starówką, głównie po prostu nadmorską miejscowością. Jest spokojny, kameralny, a jednocześnie ma kilka kawiarenek i restauracji i jest gdzie pójść na spacer. Idealny dla tych, co przedkładają kameralny wypoczynek nad towarzyskie życie wśród tłumów i rozrywki nocne.
Obrazek

Czarnogórcy idą chyba jednak w inną stronę niż Chorwaci, ponieważ budują wielkie i wysokie hotele. W samym Petrovacu są budowane obecnie chyba 3. Zasłonią widok na morze dużej części mieszkańców i zupełnie zdominują krajobraz. :(

Niestety pierwsze wrażenie, które odnieśliśmy już po wizycie w Herceg Novi, potwierdziło się i tutaj. Czarnogóra wydaje się znacznie brudniejsza niż Cro. W Cro byliśmy trzykrotnie od Duborownika, Makarskiej, przez Peljesac, Hvar, Korczulę, Pag i Primosten i nie kojarzymy, wspominając teraz, bałaganu i brudu. MNE jest znacznie mocniej zaniedbana. Widać to na każdym kroku: plaże, ulice, chodniki, czasem i obejścia domów... sporo wala się śmieci, wystają różne instalacje... wydaje nam się, że Cro była znacznie bardziej wypieszczona... Może to kwestia początku maja, wiele miejsc dopiero szykuje się do pełni sezonu, ale wydaje się, że to nie tylko to.

Drugą zauważoną różnicą jest sezon. W Cro byliśmy zawsze w 2. połowie maja i było znacznie puściej. Tutaj zawitaliśmy w 1. i jest więcej turystów (gł. Rosjan) niż 1-2 tygodnie później w Cro. W m-cu naszego noclegu w Żablijaku i Herceg mieli cały czas komplet, podczas gdy w Cro zazwyczaj byliśmy sami.

Przedsezonowa kwatera na wybrzeżu wydaje się być trochę droższa niż w Cro w stosunku do jakości.

I jak już jesteśmy przy wadach, na drogach i parkingach panuje chyba większy chaos...

Dzisiaj wybraliśmy się autobusem do Budvy. Podróżowanie komunikacją publiczną w krajach południowych to często przygoda sama w sobie ;). Spotkana na przystanku Rosjanka powiedziała, że jechała wczoraj do Budwy, ale wywieszony rozkład nie jest aktualny, ponieważ dotyczy sezonu (i to się potwierdziło) oraz że mimo, iż stoimy na "dworcu" (a raczej czymś, co było nim lata temu), to autobus się tu nie zatrzyma, bo jej wczoraj mignął przed oczami nie stając. Ta informacja na szczęście nie potwierdziła się. Wg innego rozkładu autobus w obie strony przyjechał punktualnie, kierowca był b. uprzejmy i dojazd przebiegł bez zakłóceń, co bardzo nas ucieszyło :).

A Budva piękna...
Obrazek

kamienne stare domy, zaułki, wąskie uliczki, piękne detale... kwintesencja śródziemnomorskiego, starego miasta

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ita
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1974
Dołączył(a): 22.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ita » 11.05.2014 14:21

bardzo mi się podoba Wasza majówka :D jestem zachwycona i co chwile pokazuje mężowi jakieś zdjęcia, nie ukrywam, że górskie najbardziej mnie rzucają na kolana. Fajny taki majowy wypad.
Igłą pinii
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 728
Dołączył(a): 28.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Igłą pinii » 11.05.2014 15:27

Jestem zachwycona relacją i zwiedzanymi przez Was miejscami. Gdy ujrzałam Budwę, wróciły wspomnienia sprzed kilku lat. Pięknie!
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 11.05.2014 22:33

igłą pinii, ita - dziękujemy za miłe słowa :)

to jeszcze 2 zdjęcia z Budvy
widok z cytadeli na otaczające góry:
Obrazek

i w bugenwilli:
Obrazek

Dzisiejszy plan był następujący. Rjeka Crnojevica, Virpazar, północ Jeziora Szkoderskiego. Jeszcze chciałem namówić moją lepszą połowę na przejazd południowym krańcem jeziora do Ulcinija, ale Crnojevica rozwiała moje wątpliwości.
Ale do rzeczy. Pojechaliśmy sobie z Petrovaca z stronę Szkoderskiego Jeziora. Po skręcie w stronę rzeczonej Crnojevicy moja lepsza połowa nieco zbladła. Rzeczywiście droga, że dwa samochody się nie wyminą. Ale jako, że prowadzić lubie i o dziwo w samochodzie lęku przestrzeni nie mam (w przeciwieństwie do momentu kiedy nie owleka mnie blacha) ruszyłem dziarsko dalej. Widoki były obłędne (zdjęcia już z drogi powrotnej). Niestety okazało się, że bladość mojej towarzyszki jest zbyt duża i zostałem zmuszony do zawrócenia samochodu mniej więcej po 40 % drogi. Co ciekawe na drodze spotkaliśmy żółwia. Takiego prawdziwego zwierzaka-gada. Niestety zgapiliśmy się ze zdjęciem, ale mamy całą sytuację uwiecznioną na rejestratorze jazdy jak przechadza sobie przez drogę.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcie już z dołu z Vizparu kiedy kolory wróciły :).
Obrazek

Fotografowaliśmy ptaki (przynajmniej moja lepsza połowa)
Black (3x) and white: 3 kormorany i czapla biała
Obrazek
a także inne zwierzaki:
oblaczek granatek
Obrazek

W ogóle okolice jeziora to fantastyczna okolica, świetne miejsce do obserwacji roślin i zwierząt w podmokłym środowisku.
Obrazek

Obrazek

Od północy dojechaliśmy do albańskiej granicy. Niestety Czarnogórcy tak inteligentnie wyremontowali drogę (nawierzchnia i szerokość super), że właściwie niemal zlikwidowali możliwości zatrzymania się na parkingu i obejrzenia sobie jeziora. No chyba, ze ktoś ma terenowy wóz to wjedzie........Albo coś poprawią.
Pozdrawiamy z Petrovaca
ART74
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 35
Dołączył(a): 20.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ART74 » 11.05.2014 22:39

A ile stopni w dzień , ile stopni ma woda ?
Pozdrawiam i miłego wypoczynku życzę
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 11.05.2014 23:06

@ART24
wieczory zimne, nie da się wysiedzieć na tarasie w krótkim rękawku, ale dni baaardzo przyjemne, a dla nas nawet za ciepłe - dzisiaj samochód pokazywał mi 25-26 st.
Co do wody to muszę przyznać że głównie interesuje mnie ta pod prysznicem :oops: Nie kąpię się w morzu, nie plażuje, nawet nóg nie zamoczę, ale to już z innych zdrowotnych powodów. A moja lepsza lepsza połowa mi w tym dzielnie towarzyszy. Bo tak się dobraliśmy takie dwa dziwaki. Ale jest kilka osób na plaży, które się kąpią, ale w większości to raczej opalanie. Zakładam więc, że woda pewnie jak u nas w Bałtyku w szczycie sezonu. ;)
z_byszek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1886
Dołączył(a): 23.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) z_byszek » 12.05.2014 09:07

Budva bardzo ładna. Nigdy tam nie byłem. Z relacji
innych osób wynikało, iż w sezonie jest tam bardzo tłoczno i dlatego rezygnowałem z wizyt.
Ja tylko w okresie szczytu wakacyjnego mogę podróżować na południe Europy.
Zazdroszczę takich wyjazdów majowo czerwcowych.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Długa majówka - prawie live - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone