Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Moja Grecja - Ελλάδα μου - MCR

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Małe Cyklady - dzień 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 06.08.2015 22:51

24/06/2015. Środa.

Postanowiłem dotrzeć do Kalotaritissy, a były na to dwa sposoby. Pierwszy, który planowałem, to ponad godzinny spacer ze Stavros ścieżką prowadzącą przez góry. Mimo wiatru i upału byłem skłonny wysilić trochę nogi i zebrać się o 6.
Odkryliśmy jednak, że na wyspie istnieje komunikacja autobusowa (!!! :) ), dzięki czemu pojawiły się jeszcze dwie opcje - mogłem samodzielnie iść rano i celować w powrót autobusem, albo wspólnie z familią wybrać się na wycieczkę.
Ostatecznie, po negocjacjach, postanowiliśmy skorzystać z opcji nr 3. Tak więc pierwszym autobusem (a ileż to trzeba było się naszukać rozkładu jazdy :mrgreen: ) ruszamy na północ Donoussy

IMGP4300_resize.JPG


IMGP4304_resize.JPG


po kilkudziesięciu minutach mozolnej jazdy przez góry docieramy na miejsce. Moglibyśmy tu zostać dłużej i się poopalać, niemniej jednak nie zabraliśmy ze sobą ani namiotu dla Młodego, ani koca dla nas.

Plan więc jest taki, aby porobić kilka zdjęć i wrócić, być może z przystankiem po drodze, tym samym autobusem.

Tak więc pstrykam najbliższe plaże

IMGP4306_resize.JPG
Kalotaritissa


IMGP4311_resize.JPG
Kalotaritissa


i ruszamy pod niewielkie wzniesienie w kierunku Tripiti

IMGP4315_resize.JPG


do której docieramy po kilkunastu minutach

IMGP4318_resize.JPG
Tripiti


IMGP4323_resize.JPG
Tripiti


IMGP4324_resize.JPG
Tripiti


ponieważ dziś czas mamy jeszcze bardzie ograniczony niż zwykle - trzeba zdążyć na autobus - po chwili zawracamy w kierunku Kalotaritissy

IMGP4326_resize.JPG


IMGP4327_resize.JPG


IMGP4328_resize.JPG


po chwili pakujemy się do autobusu i ruszamy w kierunku Mersini :)

IMGP4330_resize.JPG
Kalotaritissa


Tu wita nas Aghia Sophia

IMGP4331_resize.JPG
Aghia Sophia


ale my szukamy cienia, który spodziewam się znaleźć w pobliskim źródle

IMGP4332_resize.JPG


do którego prowadzi fajna, brukowana droga

IMGP4333_resize.JPG


IMGP4335_resize.JPG


Przyjemny, bo tym razem w dół, spacer zajmuje raptem kilka minut

IMGP4336_resize.JPG
Mesaria


a miejsce jest faktycznie niestamowite. Zielone, ocienione, chłodne i z wodą nadającą się do picia :)

IMGP4339_resize.JPG
Mesaria


Wracając postanawiamy usiąść na chwilę w pobliskiej, słynnej na całej wyspie, tawernie Tzi Tzi. Może uda się coś zjeść?
A już z pewnością potrzebujemy się czegoś napić.

IMGP4350_resize.JPG
Tzi Tzi


IMGP4351_resize.JPG
Tzi Tzi


Dalszy plan zakładał zostawienie tu małżonki i Juniora, w cieniu i z portfelem :) a ja miałem zejść na dół w kierunku Livadi oraz Fikio. Trasa w dwie strony powinna mi zająć około godziny.
Problem jest tylko taki, że tawerna wygląda na zamkniętą. Jak na złość wiercący się Olek postanawia samodzielnie opuścić swoje miejsce leżące i nabić sobie guza :)
Szczęście w nieszczęściu takie, że jego krzyk budzi właściciela, który serwuje nam napoje. Małemu odechciewa się dalszego rozrabiania i kategorycznie odmawia leżenia, a skoro mamy go nosić to postanawiamy wspólnie zejść trochę niżej - w kierunku plaż.

No to ruszamy, ciekawe jak daleko zajdziemy

IMGP4353_resize.JPG


Ścieżka jest wyznaczona i oznaczona tabliczkami z nr3.

IMGP4355_resize.JPG


początkowo idzie się przyjemnie, później zaczynają się kamienie - tu familia postanawia zaczekać pod jedynym w okolicach krzakiem.
Ja zaś obiecuję że nie zejdę na plażę, tylko zrobię kilka kroków, pstryknę zdjęcia i wrócimy najbliższym autobusem

IMGP4357_resize.JPG


IMGP4360_resize.JPG


IMGP4361_resize.JPG


Obietnicy dotrzymuję i wracamy w kierunku Aghia Sophia

IMGP4363_resize.JPG
Aghia Sophia


Potwornie wieje, bolą uszy i łzawią oczy. Postanawiamy więc na autobus poczekać ukryci za murami kaplicy

IMGP4364_resize.JPG
Aghia Sophia


IMGP4367_resize.JPG
Aghia Sophia


IMGP4370_resize.JPG
Aghia Sophia


IMGP4379_resize.JPG
Aghia Sophia


IMGP4388_resize.JPG
Aghia Sophia


Wsiadamy i jedziemy do Stavros, a następnie spacerem przez plażę do pokoi.
Tutaj prysznic, karmienie Olka i rozrywka taty :)

IMGP4396_resize.JPG


Późnym popołudniem idziemy zaś do naszej tawerny na kolację. Zmęczeni, ale wszyscy szczęśliwi. Nawet młody z guzem na czole :)

Jedzenie w Iliovasilema jest przepyszne...

IMGP4399_resize.JPG
Iliovasilema


IMGP4400_resize.JPG
Iliovasilema


IMGP4401_resize.JPG
Iliovasilema


IMGP4408_resize.JPG
Iliovasilema


IMGP4410_resize.JPG
Iliovasilema


IMGP4435_resize.JPG
Iliovasilema


O, i jeszcze na koniec przypłynął Skopelitis.

IMGP4439_resize.JPG


To smutny widok. Jutro, wprawdzie innym promem, odpływamy do Pireusu.
Czuję niedosyt. Ta wyspa zachwyciła mnie niesamowicie i pokochałem ją równie mocno jak Iraklię. A może bardziej?

01.jpg
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Małe Cyklady - dzień 21

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 08.08.2015 13:53

25/06/2015. Czwartek.

Punktualnie o 7:50 przypływa nasz prom

IMGP4445_resize.JPG


IMGP4448_resize.JPG


IMGP4456_resize.JPG


i mimo iż na pokładzie znajduje się zarówno Goody's, kilka sklepów, kawiarnia etc, to podróż potwornie się dłuży

IMGP4463_resize.JPG


na szczęście po 7 godzinach, o 15, dopływamy do Pireusu. Stąd jeszcze kilka kroków do Metra, przesiadka na Omonii na linię czerwoną i wysiadamy na stacji Larissis.
Stąd kilka kroków dzieli nas od hotelu - najbliższą dobę spędzamy w ateńskim Novotelu, późnym popołudniem wybierając się na spacer na Monastiraki.
Trzeba kupić kilka pamiątek :)

IMGP4470_resize.JPG
Ateny


IMGP4473_resize.JPG
Ateny


IMGP4476_resize.JPG
Ateny


IMGP4479_resize.JPG
Ateny


IMGP4482_resize.JPG
Ateny


IMGP4485_resize.JPG
Ateny


IMGP4487_resize.JPG
Ateny


IMGP4488_resize.JPG
Ateny


IMGP4491_resize.JPG
Ateny
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Małe Cyklady - dzień 22

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 08.08.2015 14:08

26/06/2015. Piątek.

Rano obfite śniadanie z hektolitrami świeżego soku pomarańczowego :) później udajemy się na basen

IMGP4493_resize.JPG
Novotel Athens


IMGP4494_resize.JPG
Novotel Athens


IMGP4497_resize.JPG
Novotel Athens


IMGP4503_resize.JPG
Novotel Athens


gdzie spędzamy czas do południa. Korzystam z przywileju późnego wymeldowania i hotel opuszczamy dopiero przed 14. Podróż metrem na lotnisko zajmuje około godziny.
Jeszcze tylko odprawa na lotnisku - mamy dedykowany check in oraz bramkę bezpieczeństwa dla rodzin z dziećmi - i o 16:05 czasu lokalnego startujemy. Lot przebiega bez żadnych niespodzianek, na pokładzie dostajemy obiad i napoje (ostatnie łyki greckiego wina i piwa :) ) i kwadrans przed 18 lądujemy w Warszawie.
Na przesiadkę mamy niemal 2 godziny, to wystarczająco żeby przebrać i nakarmić Olka. 19:35 Embraer LOTu zabiera nas w ostatnią część podróży - kilkudziesięcio minutowy lot do Wrocławia.
Tu kończy się nasza przygoda wakacyjna, choć być może jeszcze w tym roku Grecję odwiedzimy...

Naprawdę cudownie spędziliśmy ten czas. Zakochałem się w Donoussie i Iraklii, zachwyciła mnie również Koufonisi i rozczarowała Schinousa. Może nie sama wyspa, ale miejsce w którym mieszkaliśmy.
A Amorgos? Na kilka dni to strata czasu. Ta wyspa warta jest co najmniej tygodnia i ma niepowtarzalny klimat.
Nie wiem czy za rok, czy dwa, ale na pewno chcę tam wrócić. Może połączymy Amorgos z Naxos? Może z Paros? Może z Astypaleą?
Na pewno z kilkoma dniami na Małych Cykladach, które okazały się idealnym miejscem na urlop z 5 miesięcznym następcą rodu :)
margaret-ka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2622
Dołączył(a): 05.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) margaret-ka » 09.08.2015 10:33

Cyklady bezkonkurencyjne! Miłe wspomnienia, tym samym promem kończyliśmy wycieczkę we wrześniu 2013. A Wasza relacja interesuje mnie, świeżo upieczoną babcię, szczególnie. Bartoszek ma 2,5 miesiąca i we wrześniu ma lecieć z rodzicami na Kretę :lol:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 09.08.2015 19:54

Już zazdroszczę :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 09.08.2015 21:03

Ja tylko zaznaczam, że DOPIERO zauważyłem, że ZNÓW NADAJESZ!!!

Muszę wrócić do początku relacji z 2015 roku, aby wszystko nadrobić!

Pozdrowienia
tony
wera29
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 18.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) wera29 » 18.08.2015 21:50

witam!
pierwszy raz zawitałam na tym forum - szukając informacji w necie o podróżowaniu promem pomiedzy greckimi wysepkami. Jestem zupełnie zielona w tym temacie - i trafiłam na taką perełkę - entuzjastyczną relację z pierwszej ręki - od prawdziwych znawców greckich wysp.... fotoreportaż mnie zachwycił, jestem pod wrażeniem, że wybraliście się na tak długą eskapadę z maluszkiem - podziwiam!
czy jest szansa, by mailowo pozyskać instruktaż logistyczny, porady, dokąd i kiedy warto się wybrać, jakieś kalkulacje cenowe itp?
byłabym niezmiernie wdzięczna
zastanawiam się nad wypadem do aten w pierwszej połowie października - i dalej, gdzieś na wyspy... mam tydzień do dyspozycji. czy pogoda w tym okresie sprzyja takim wyprawom - czy wręcz odwrotnie?
proszę o kontakt na adres adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
z góry serdecznie dziękuję
joanna
ArliJ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 705
Dołączył(a): 31.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ArliJ » 19.08.2015 13:23

Wspaniałe te Małe Cyklady!
Planowalismy w przyszłym roku Paros i Naxos ale teraz chętnie połączyłabym to z Malymi Cykldami;)
Junior daje świetnie radę, też uważam ze dzieciom trzeba od małego pokazywać świat i rozwijać w nich zamiłowanie do podróży;)
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 21.08.2015 20:26

wera29 napisał(a):zastanawiam się nad wypadem do aten w pierwszej połowie października - i dalej, gdzieś na wyspy... mam tydzień do dyspozycji. czy pogoda w tym okresie sprzyja takim wyprawom - czy wręcz odwrotnie?
proszę o kontakt na adres adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
z góry serdecznie dziękuję
joanna


Dzięki Asia za miłe słowa. Co do kalkulacji - wygląda ona bardzo różnie. Auto? Samolot? Gdzie się wybieracie? Gdzie chcecie mieszkać?
Napisz więcej. Przy takiej ilości miłośników Grecji na forum, na pewno otrzymasz szczegółowe informacje.
Co zaś do października, my prawdopodobnie wybierzemy się na Kretę. Tam pogoda powinna być jeszcze OK. Sądzę że Dodekanez również powinien być OK w tym terminie. Pozostałe części Grecji to już ryzyko deszczu...
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.08.2015 13:12

MCR napisał(a): Co zaś do października, my prawdopodobnie wybierzemy się na Kretę.


My w tym roku wybieramy się na Kretę na przełomie września i października, będzie więc okazja przekonać się, jak faktycznie bywa tam w tym czasie z pogodą :) . Liczę na ciepełko w powietrzu i wodzie (było tak przed rokiem na Milosie ), przydałyby się też mniejsze wiatry, niż rok temu na późnowrześniowych Cykladach.
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 01.09.2015 08:32

Ach te cudne Cyklady. Świetna relacja, a Junior - skradł mi serce :lol:
Podróżnik z niego I klasa.

My już właściwie na walizkach :D 7 września rozpoczynamy Tour de Milos - Kimolos - Serifos.
Wreszcie urlop :papa:
Pozdrawiam cieplutko
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 22.11.2015 00:27

No i zaplanowany 2016 :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.11.2015 17:19

MCR napisał(a):No i zaplanowany 2016 :)

Jakieś szczegóły? :)
Jakaś powtórka? czy coś nowego?
Może Dodekanez?

Przypomniałem sobie Sifnos w Waszym wykonaniu :)
Inne wyspy też... jednego miejsca zazdroszczę, nam się dotrzeć nie udało :?

Ech, to jeszcze tyle miesięcy... :roll:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 22.11.2015 20:34

Będzie "liźnięcie" Dodekanezu. Chciałbym już autem jechać, jednak ze względu na juniora jeszcze samolot.
Wczoraj zarezerwowałem Aegeana do Aten, a dalej to niemal "copy/paste" z 2015.
Wracamy na Iraklie i Donousse - tam jeszcze zwiedzania na kilka dni zostało, Amorgos - bo ją pokochałem i warta jest ponad tygodnia i jako nowość Astypalea. To taka pseudo dodekanezka, bo choć należy do "12" to architektonicznie bliżej jej do Cyklad.

W 2017 już autem, Mani i Peloponez, do tego powrót na Kythire i chciałbym dotrzeć na Antykythire.

W 2018 też auto i zapewne Zagoria, Thasos, Zakynthos, Paksi, Antipaksi.

Mało czasu a jeszcze tyle miejsc do odwiedzenia :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.11.2015 09:32

MCR napisał(a):Wracamy na Iraklie i Donousse - tam jeszcze zwiedzania na kilka dni zostało, Amorgos - bo ją pokochałem i warta jest ponad tygodnia i jako nowość Astypalea.

Fajnie, żadnej z tych wysp jeszcze nie znamy, choć trochę i owszem z relacji :)
A na Astipaleę prawie już się wybieraliśmy, w połączeniu z Rodos i może jeszcze jakąś jedną wyspą, ale ostatecznie wygrały ponownie Cyklady :)

Może tym razem nie będzie Wam tak wiało :roll:

MCR napisał(a):W 2017 już autem.......
W 2018 też auto......

No proszę... dalekosiężne i sprecyzowane plany :idea: :cool:
O Antikithirze też kiedyś myślałem... nawet był jakiś tam plan w połączeniu z Kretą, ale wybraliśmy inaczej.
Thassos wciąż odkładamy na "kiedyś tam" :lol: .
A na Jońskie... o mały włos też nie dotarlibyśmy w tym roku na Korfu :cool:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Moja Grecja - Ελλάδα μου - MCR - strona 30
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone