Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Grecja

Słowenia, Czarnogóra, Albania, a nawet Grecja, Włochy, Hiszpania, a może Floryda, albo ... Słowacja?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
quickstarter
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) quickstarter » 11.05.2020 10:42

Ktoś się tam zatrzymał na edukacji międzywojennej ;) Niemniej przyznam szczerze że otwarcie granic przez polski rząd mam gdzieś, najwyżej nie wrócę ;) A zatrzymać mnie nie mogą przed wyjazdem ;)
MCR
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 11.05.2020 13:10

Oby i granice zewnętrzne UE były otwarte, bo nie uśmiecha mi się jechać przez Rumunię :(
Sol-Wagon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 11.05.2020 22:37

oglądałem dzisiaj wiadomości na jednej ze stacji tv...podobno Grecja otwarta od 01 lipca, podobno konieczny test zrobiony nie wcześniej niż 72 h przed wjazdem...
MCR
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 11.05.2020 22:40

Tak, ale to dotyczy lotów.
quickstarter
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) quickstarter » 11.05.2020 23:36

Więc tak: rozmawiałem dziś z właścicielką jednego z hoteli na Kefalonii: hotele będą czynne od 1 lipca. Od tej daty będzie możliwa turystyka. Z innych źródeł: szansa na przejazd przez Serbię i Macedonię jest żadna. Dojazd tylko przez Rumunię i Bułgarię. Oczywiście to spore utrudnienie bo oznacza że stosunek autostrad do innych dróg po drodze zbliża się do 50/50 niemniej byłoby świetnie gdyby taki scenariusz się ziścił. Póki co, Rumunia ma podobną ilość zarażonych jak Polska, Bułgaria to niecałe 2 tys więc prawie nic. Jeśli grupa wyszehradzka zostanie otwarta to pozostanie zniesienie restrykcji w tych 2 krajach i na Węgrzech przy powrocie. Miejmy nadzieję że cała UE wprowadzi jednolite zasady i żaden rząd nie będzie bronił otwarcia granic dla obywateli UE.
Ostatnio edytowano 12.05.2020 09:40 przez quickstarter, łącznie edytowano 1 raz
MCR
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 12.05.2020 07:39

Pozwolisz zatem, że doprecyzuję.
Jest plan otwarcia hoteli _sezonowych_ od 1 lipca (nie dotyczy to tych, które są miejscami "całorocznymi").
Co do Serbii i FYROM - nie wiem jak obliczyłeś te 0% szans, bo oficjalnie UE wystąpiła o zamknięcie granic zewnętrznych do 15 czerwca, a co później? Trzeba czekać.

Moje plany na letnie opuszczenie kaczylandu 27 czerwca są aktualne, choć wczoraj - z przerażeniem - próbowałem sprawdzić jak wygląda trasa przez RU i BG. Ciężko będzie bez dodatkowego noclegu gdzieś w Sofii, ale bardziej martwi mnie stan tamtejszych dróg :(
Trajgul
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 12.05.2020 08:36

Sol-Wagon napisał(a):oglądałem dzisiaj wiadomości na jednej ze stacji tv...podobno Grecja otwarta od 01 lipca, podobno konieczny test zrobiony nie wcześniej niż 72 h przed wjazdem...

Ciekawe jak potraktują mnie linie lotnicze, skoro lot mam przed tym terminem, a powrót po 1 lipca.
piekara114
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.05.2020 09:21

MCR napisał(a):Jest plan otwarcia hoteli _sezonowych_ od 1 lipca (nie dotyczy to tych, które są miejscami "całorocznymi").
Co do Serbii i FYROM - nie wiem jak obliczyłeś te 0% szans, bo oficjalnie UE wystąpiła o zamknięcie granic zewnętrznych do 15 czerwca, a co później? Trzeba czekać.
Zgodnie z opublikowaną informacją, w ramach strefy Schengen i kilku dodatkowych państw, w pierwszej kolejności po 15.06 chcą twierać ruch i granice wewnątrz tej strefy. Otwarcie granic zewnętrznych jest przewidziane dopiero na II etap luzowania ogólnych unijnych ograniczeń i nie wiadomo jakie będą wytyczne w tym kierunku dla osób wjeżdżających z zewnątrz. Szansa jakaś jest, ale i spora na problem z przejazdem przez MK i SRB. Grecy sami prowadzą rozmowy z przedstawicielami tych dwóch krajów, aby mieszkańcy (z paszportem MK/SRB + paszport Covid) mogli na wakacje do Grecji przyjechać samochodem. O innych turystach samochodowych na razie cisza....
piekara114
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.05.2020 09:24

Trajgul napisał(a):Ciekawe jak potraktują mnie linie lotnicze, skoro lot mam przed tym terminem, a powrót po 1 lipca.
Jak się otworzą linie to dla linii nie ma problemu, bo ich przecież nie obchodzi w jakim celu Ty lecisz i gdzie mieszkasz.
W Grecji w hotelach i punktach noclegowych turyści zagraniczni (dalej nie wiadomo czy wszyscy czy tylko z krajów bezpiecznych, ale na pewno z negatywnym wynikiem na Covid (w PL koszt 500 zł/os) będą mogli zameldować się po 1 lipca - wstępna, ale dość pewna decyzja.
quickstarter
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) quickstarter » 12.05.2020 09:57

MCR napisał(a):Pozwolisz zatem, że doprecyzuję.
Jest plan otwarcia hoteli _sezonowych_ od 1 lipca (nie dotyczy to tych, które są miejscami "całorocznymi").

Moje plany na letnie opuszczenie kaczylandu 27 czerwca są aktualne, choć wczoraj - z przerażeniem - próbowałem sprawdzić jak wygląda trasa przez RU i BG. Ciężko będzie bez dodatkowego noclegu gdzieś w Sofii, ale bardziej martwi mnie stan tamtejszych dróg :(

Napisałem że nie widzę szans na Serbie i Macedonie do jest też przecież istotne stanowisko tych krajów - w Serbii jest 28-dniowa kwarantanna a w Macedonii 14-dniowa. Więc tu ważne jest nie tylko stanowisko UE ale i tych krajów.

A droga przez Rumunię i Bułgarię nie jest wielką trudnością. Sam akurat nigdy do Grecji tak nie jechałem niemniej rozmawiałem ostatnio z kilkoma osobami które taką trasę pokonywały. Największy problem to mała ilość autostrad - u mnie wychodzi mniej więcej 55% trasy autostrady i 45% inne drogi podczas gdy zazwyczaj autostrad miałem ponad 90%. Długość trasy w moim przypadku wzrośnie tylko nieco ponad 100 km natomiast czas przejazdu o 4-5 godzin. Drogi gorsze i przejazd wolniejszy ale zyskuje się na przekraczaniu granic. Jest ich wprawdzie tyle samo co na trasie prze SRB i MK ale nie opuszcza się obszaru UE. Opuszcza się oczywiście Schengen ale kolejek na granicy nie ma. Poza tym ilość podróżujących będzie w tym roku z pewnością mniejsza niż zwykle. Być może zaplanuję jakiś nocleg w Rumunii bo nie chciałbym pokonywać nieznanych, wąskich dróg nocą i zmęczony 10-godzinną jazdą. A może też skuszę się na Transalpinę po drodze ;) Sądzę wszak że za rok wrócę na dobrze znane serbskie i macedońskie drogi :)
Trajgul
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 12.05.2020 10:19

piekara114 napisał(a):
Trajgul napisał(a):Ciekawe jak potraktują mnie linie lotnicze, skoro lot mam przed tym terminem, a powrót po 1 lipca.
Jak się otworzą linie to dla linii nie ma problemu, bo ich przecież nie obchodzi w jakim celu Ty lecisz i gdzie mieszkasz.

Zupełnie nie o to mi chodziło. Ciekawi mnie, czy jeśli loty do końca czerwca będą wstrzymane, to czy otrzymam zwrot kasy tylko za lot w jedną stronę, bo przecież powrót miałbym już po 1 lipca, a więc to już ich może nie interesować.
P.S. Nie szukam tu odpowiedzi, tylko sobie piszę dla samego pisania ;)

https://businessinsider.com.pl/wiadomos ... 20/0jyfpd7
piekara114
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.05.2020 18:27

Trajgul napisał(a):Ciekawi mnie, czy jeśli loty do końca czerwca będą wstrzymane, to czy otrzymam zwrot kasy tylko za lot w jedną stronę, bo przecież powrót miałbym już po 1 lipca, a więc to już ich może nie interesować.
Na to odpowiedź jest od zawsze znana i jest w regulaminie. Jeśli odwołuje się choć jeden odcinek lotu to pasażerowi należy się bezpłatna zmiana terminu lotu (z dopłatą jeśli bilet w innym terminie jest droższy, tak jest w low costach, w liniach tradycyjnych jeśli zmieniasz klasę lotu lub biletu masz dopłatę) lub zwrot kosztów. Jeśli na jednej rezerwacji masz lot w obie strony to w razie odwołania któregokolwiek lotu masz zwrot kasy za całą rezerwację. Jeśli loty masz na dwóch rezerwacjach to masz zwrot za odwołaną trasę, a druga rezerwacja na drugi kierunek była na Twoje ryzyko (często się tak robi, jak poluje się na super tanie loty, kupujesz jeden kierunek, a po kilku tygodniach dokupujesz kolejny, aby było jak najtaniej).
Trajgul
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 12.05.2020 19:19

Piekara, dzięki za wyjaśnienie i przytoczenie tego pkt regulaminu.
Pudelek
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 12.05.2020 20:28

Jeśli wymagany będzie test na Covid to niektórzy mogą się zdziwić - zamiast wakacji "urlop" w domu... Zwłaszcza, że w niektórych laboratoriach było dość sporo błędnych wyników dodatnich.
piekara114
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.05.2020 20:32

Grecja na razie na test się upiera, może coś zmienią zdanie po rozmowach wewnątrz unijnych i po 15 czerwca...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jak nie Chorwacja to ... ???