Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zimowa Lizbona 2019 - postprawda :-)

W Portugalii znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt w Europie. Historia Portugalii sięga starożytności. Portugalia jest jednym z najstarszych państw w Europie. Jej granice nie zmieniły się od pierwszej połowy XII wieku Każdego roku Portugalię odwiedza ponad 10 milionów turystów. W Porto znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarni świata - jest to Księgarnia Lello (Livraria Lello & Irmano).
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 16.08.2019 17:25

...
Na pierwszy rzut wałęsamy się po parku.
Lud jakoś się rozprasza po krzakach, jest stosunkowo luźno.
Zameczków, wież, murków całe mnóstwo.
Wszędzie zielono... ech idzie tu wypocząć.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek




Przy stawku na dole przy samej drodze, w południowo - wschodnim krańcu ogrodu, jest taki kącik z ładnymi azulejos.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Centralnym punktem ogrodu jest oczywiście Studnia Inicjacji - Poço Iniciático.
Koniecznie trzeba zejść na jej dół, żeby zobaczyć podziemny labirynt.
Korytarz na dole ma 4 odnogi - jedną wychodzimy na takie okno w murku , kolejna prowadzi do podobnej "studni" nazywanej Poco Imperfeito, czyli niedokończonej, inne wyjście jest nad kortem tenisowym, a najlepsze sięga do tego stawku, z kamieniami, gdzie wszyscy muszą mieć zdjęcie :wink: . Podziemne korytarze są oświetlone, jedynie przy ich końcach jest trochę ciemno i trzeba patrzeć pod nogi, ale latarka raczej jest zbędna.
Mieliśmy z tymi korytarzami niezłą zabawę , ja przeszedłem się kilka razy, potem przegoniłem siostrę i żonę, którym początkowo wydawało się, że to nic ciekawego.
Najlepsze jest przejście po kamyczkach na stawie .. poślizgnie się człowiek i zamoczy, czy uda się przejść :wink: ??

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


TIP
Przyznam, że zachwyceni parkiem chodziliśmy bez ładu i składu.
Wydaje mi się, najlepiej trzymać mapkę w ręce (są tam zaznaczone te podziemne trasy), od razu po zakupie biletów pójść do góry i stamtąd zakosami schodzić w dół ...na pewno nie pominiemy niczego .

Obrazek
Ostatnio edytowano 16.08.2019 18:18 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 16.08.2019 17:46

Tymi korytarzami w studni to se nie pochodziłam ... bo Potter się bojała :oczko_usmiech: i została na górze i chciałam szybko do nie wrócić :lol:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 16.08.2019 19:38

Wody znacznie mniej niż u @marze_ny, a porównując mój pobyt to z pół metra mniej.
Widzę, że sprawdziło się... do południa to dobry wybór na Quintę, zupełnie inna rzeczywistość i ładniejsze zdjęcia.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.08.2019 07:49

EDIT: Błąd .. poszło 2 razy - wersja finalna poniżej :D .
Ostatnio edytowano 03.09.2019 20:24 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.08.2019 08:08

mysza73 napisał(a):Tymi korytarzami w studni to se nie pochodziłam ... bo Potter się bojała :oczko_usmiech: i została na górze i chciałam szybko do nie wrócić :lol:

Potter nie taka znowu strachliwa, widziałem jak dziarsko maszerowała po wodzie :wink: .
Poza tym miałyście napięty schedule ...zwiedzić w jeden dzień Quintę, Pena i Cabo da Roca - szacunek :D.


te kiero napisał(a):Wody znacznie mniej niż u @marze_ny, a porównując mój pobyt to z pół metra mniej.
Widzę, że sprawdziło się... do południa to dobry wybór na Quintę, zupełnie inna rzeczywistość i ładniejsze zdjęcia.

Właśnie, patrzę na zdjęcia poprzedników i widzę, ze maszerują po tafli wody ... normalnie jakiś miracle :wink: .
Fotograficznie Quinta rzeczywiście rano, my trochę zaspaliśmy i byliśmy tam ok. 12-tej ... nie było już idealnie.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 17.08.2019 08:56

Buber napisał(a):
mysza73 napisał(a):Tymi korytarzami w studni to se nie pochodziłam ... bo Potter się bojała :oczko_usmiech: i została na górze i chciałam szybko do nie wrócić :lol:

Potter nie taka znowu strachliwa, widziałem jak dziarsko maszerowała po wodzie ...
Hahaha, zgadnij jak to zrobiła nie schodząc do studnii :wink:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.08.2019 10:25

mysza73 napisał(a):
Buber napisał(a):
mysza73 napisał(a):Tymi korytarzami w studni to se nie pochodziłam ... bo Potter się bojała :oczko_usmiech: i została na górze i chciałam szybko do nie wrócić :lol:

Potter nie taka znowu strachliwa, widziałem jak dziarsko maszerowała po wodzie ...
Hahaha, zgadnij jak to zrobiła nie schodząc do studnii :wink:


No nie mów ... poszła pod prąd ? 8O :wink: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 17.08.2019 14:36

Buber napisał(a):
mysza73 napisał(a):
Buber napisał(a):
mysza73 napisał(a):Tymi korytarzami w studni to se nie pochodziłam ... bo Potter się bojała :oczko_usmiech: i została na górze i chciałam szybko do nie wrócić :lol:

Potter nie taka znowu strachliwa, widziałem jak dziarsko maszerowała po wodzie ...
Hahaha, zgadnij jak to zrobiła nie schodząc do studnii :wink:


No nie mów ... poszła pod prąd ? 8O :wink: .

A co, przecież to POTTER :oczko_usmiech:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.08.2019 18:07

mysza73 napisał(a):
Buber napisał(a):No nie mów ... poszła pod prąd ? 8O :wink: .

A co, przecież to POTTER :oczko_usmiech:

Podziwiam za kreatywność, w niewątpliwie trudnej sytuacji :wink: .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.08.2019 19:07

...
Po wyjściu z mrocznych podziemi polansowaliśmy sie troszkę przy budynkach.
Blisko właściwej Quinty jest kościółek, w takim nowomanuelinskim stylu.
Ładny, mnóstwo płaskorzeźb, bardziej podobał mi się z zewnątrz, choć w środku jest trochę różnych symboli - np. krzyże Templariuszy.
Ponoć kościółek łączy się podziemnym przejściem z pałacykiem.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Sama Quinta też jest ciekawsza z zewnątrz.
Piękne ornamenty, wieżyczki, mnóstwo symboli, zewnętrzne portyki i takie tam grajdołki.
Bardzo ładne to wszystko - jak ktoś ma czas, można się pobawić w analizę, co autor miał na myśli .
W środku dużo informacji o pierwszym właścicielu / inwestorze Monteiro i o architekcie Luigi Maninim.
Chłopaki jak widać zgrali się w pomysłach, efekt jest wspaniały ... ktoś napisał, że całość, to taki Disneyland dla dorosłych :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 20.08.2019 20:06

No wysoko zawiesiliście poprzeczkę z tą Lizboną... piękne widoki.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 20.08.2019 20:37

Faktycznie pięknie tam jest. Park zajefajny, a uroku dodają dodatkowe elementy nazwijmy je "małą" architekturą np. ławki. Ostatnie trzy fotki - piękne detale. Studnia super, ale chyba muszę tam zabrać patyk :smo:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 21.08.2019 21:45

Sara76 napisał(a):No wysoko zawiesiliście poprzeczkę z tą Lizboną... piękne widoki.

:D ... no nieźle jest.


aga_stella napisał(a):....uroku dodają dodatkowe elementy nazwijmy je "małą" architekturą...

Tak ...Qiuntą można się zachwycać cały dzień


aga_stella napisał(a):.
Studnia super, ale chyba muszę tam zabrać patyk :smo:

Czyżby chodziło o sticka do robienia selfika 8O :wink: ?
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 23.08.2019 00:10

...

Z Quinty poszliśmy piechotą, z powrotem do starej Sintry.
Idzie się sprawnie, bo to w dół, nie warto brać taxi czy jakiegoś tuk - tuka.
Po drodze można spokojnie podziwiać widoczki , jako, że Quinta jest na lekkim podwyższeniu, na wzgórzach zobaczymy zamek Maurów i Pena, a u podnóża pałac Narodowy.

Obrazek

Obrazek


Stara Sintra, to raptem parę uroczych uliczek i kamieniczek, ozdobionych kaflami.
Widać, że generalnie wszystko jest nastawione na turystów. Sklepiki, knajpki itp.
Koło kościoła św. Marcina rozłożyło się jakieś centrum Mitos i Legendos :wink: ...
Nie wstępowaliśmy tam, ale jakby ktoś miał LC, to podobno za free.
Jako, ze dopasł nas mały głód, wybraliśmy pozbawianą turystów kawiarnię Vila Vehla.
Jedzonko typowe, ładnie podane ...ale jakie wnętrze...zwłaszcza zabawne wejście do WuCetów :wink: .
Jak ktoś będzie polecam.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 24.08.2019 17:03

...
Obrazek


Po posileniu się, łapiemy taksówkę.
Stoją one, między kościołem Marcina, a Praca da Republica - po przekątnej od pałacu Narodowego.
Taksówki niby ciężko tam spotkać, ale podjeżdżają co moment.
Z panem eleganckim negocjujemy cenę do Pałacu Pena (port. Parque e Palácio Nacional da Pena) - znaczy się on podaje cenę, a my się zgadzamy, bo to raptem 10 - 11 juro (vs. najtańszy ticket bus do Pena chyba 3,9E) - prawdziwa okazja dla naszej czwórki 8) .

Do Pena prowadzą z Sintry 2 drogi, ale i tak robi się obowiązkowe kółko w jedynym słusznym kierunku. Odcinek drogi przy Pałacu jest one way only (jak ktoś jedzie pojazdem, warto popatrzeć w google, żeby nie zaliczyć niespodzianki, jacyś municypalni polowali tam na nietutejszych).
Jedziemy serpentynkami przez las, pan sprytnym skrótem wyprzedza autobus z ludem, ale co z tego jak resztę drogi musimy się włóczyć za powolnym i śmierdzącym tuk - tłukiem ... w końcu, po kilkunastu minutach, dojeżdżamy do kas ... uff.
Ta sama droga prowadzi do zamku Maurów, wejście do niego jest na trasie wcześniej, około 200 - 300 metrów przed głównym wejściem do Pena... no i trochę niżej (co nasuwa właściwą kolejność zwiedzania).


Mysza opisała temat wejścia, kas, cen itp. - ja przypominam linka.
Z biletami jest tak - generalnie są opcje 2: PARK za 7 jurów i PALACE and PARK za jurów 14... różnica znacząca.
Nazwa opcji, niby mówi wszystko ... ale jak ktoś nie musi oglądać dyskusyjnych wnętrz pałacu, w ramach opcji PARK można chodzić po jego zewnętrzach - murach, tarasach itp., dodatkowo są dostępne niektóre pomieszczenia (oprócz drogiego sklepiku, knajpki itp.) - mianowicie jakaś izba historyczna i kaplica ... no i w końcu ten olbrzymi park, wokół Pałacu :hut: .
Wg. mnie opcja PARK spoko wystarczy.
A i jeszcze busiki - od wejścia do Parku, pod sam Pałac jest kawałeczek i to pod górkę, taki na 10 - kilkanaście minut.
Busik kosztuje ok 3E (chyba w obie strony) i rusza jak się zapełni (co następuję dość szybko)

Podjeżdżamy ...
Na mnie Pałac zrobił duże wrażenie ... może dlatego, żem nieobyty z naszą Moszną, Książem i tym Neuschwanstein.
Niektórzy piszą, że ta mieszanka stylów, wymalowana rajdowymi kolorkami to kicz, może ... ale nam się spodobał.
To eklektyczne cudo jest stosunkowo młode, ma niecałe 200 lat i pełniło funkcję weekendowej rezydencji królewskiej.
Wspinamy się przez kolejne ozdobne bramy..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górze znajdujemy kilka tarasów.
Tu ludzie rozpraszają między kawiarnią sklepikami i poszczególnymi wieżyczkami.
Fajny plener do fotek.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Gdzieś po drodze jest salka, z prezentacją skąd się ten pałac wziął, kto go wymyślił, jak go budowano i kto tu mieszkał.
Mówię Wam ...całe pokolenia :D .

Obrazek


Z tarasów można wejść do pałacu (posiadacze droższej opcji biletowej), bądź przejść, on the other side (północną) przez ozdobną bramę, ze słynnym trytonem...

Obrazek

Obrazek


... a tutaj kolejny taras , powiedzmy, że bardziej kameralny ...ale istotny z kilku względów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Portugalia - Portugal


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Zimowa Lizbona 2019 - postprawda :-) - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone