Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 09.07.2020 06:55

walp napisał(a):
anakin napisał(a):Jest ląd, czyli 10 litrów rakiji za odgadnięcie zagadki już niebawem. :mrgreen:

Grzegorz, mała korekta, nagrodą jest 0,75 litra czerwonego Plavac Hvar. :D

Nie ma kontynuacji... :(
Waldek ,aż tak ciężko się z tym rozstać... :?: :oczko_usmiech:
:lol:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 09.07.2020 07:49

Jak tak patrzę na te zdjęcia z Hvaru, to aż żal, że w tym roku jedziemy na Cres, a nie do naszej Jagodnej. :roll:

W takim razie, czekamy na lądowe przygody. :papa:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 09.07.2020 08:12

Roxi napisał(a):Jak tak patrzę na te zdjęcia z Hvaru, to aż żal, że w tym roku jedziemy na Cres, a nie do naszej Jagodnej. :roll:

W takim razie, czekamy na lądowe przygody. :papa:

Cześć Roxi :) już tam byłaś i znasz te rejony- kilka perełek jest... 8)
O ile pamiętam ,to lokalizację masz w Osorze- najlepsza miejscówka ,na wszelkie podboje... 8)
Na Losniju zatoczek (bezludnych)zatrzęsienie - coś tam pokazałem w swojej relacji .
lost-in-t49368-90.html

Dzięki Tobie,cieszyłem zmysły na plaży Orlec... 8)

Tu taki fajny film
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9098
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 09.07.2020 08:43

CROberto napisał(a):
walp napisał(a):
anakin napisał(a):Jest ląd, czyli 10 litrów rakiji za odgadnięcie zagadki już niebawem. :mrgreen:

Grzegorz, mała korekta, nagrodą jest 0,75 litra czerwonego Plavac Hvar. :D

Nie ma kontynuacji... :(
Waldek ,aż tak ciężko się z tym rozstać... :?: :oczko_usmiech:
:lol:

A może już tego, po prostu nie ma :?:, się wzięło, i się rozpiło :lol:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12138
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 09.07.2020 08:49

elka21 napisał(a):A może już tego, po prostu nie ma :?:, się wzięło, i się rozpiło :lol:


I trzeba czekać do kolejnego wyjazdu, kupić i dopiero kontunuować :mrgreen: :oczko_usmiech:
m@rek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 884
Dołączył(a): 15.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) m@rek » 09.07.2020 09:45

Waldek, jak ci zabrakło to jest ostatni dzwonek żeby coś ze sobą jeszcze zabrać :wink:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 09.07.2020 09:56

CROberto napisał(a):Cześć Roxi :) już tam byłaś i znasz te rejony- kilka perełek jest... 8)


Te kilka perełek mam właśnie w pamięci i wiem, że znowu się nimi zachwycę, tym razem z perspektywy łódki. :mrgreen:
Ale to z Hvaru mam najpiękniejsze wspomnienia i to chyba dlatego taki sentyment. :wink:

CROberto napisał(a):O ile pamiętam ,to lokalizację masz w Osorze- najlepsza miejscówka ,na wszelkie podboje... 8)


Mam nadzieję, że znajdziemy na tym kempingu trochę placu dla naszych bambetli. Jak nie, to uderzymy do Beli na drugą stronę wyspy.

Dzięki za link do relacji. Z chęcią odświeżę parę rzeczy.

Już się nie mogę doczekać. :mrgreen:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 09.07.2020 12:02

CROberto napisał(a):Nie ma kontynuacji... :(
Waldek ,aż tak ciężko się z tym rozstać... :?: :oczko_usmiech:
:lol:

Zainteresowanie relacją znacząco spadło, co automatycznie spowodowało zastój - i tak już słabej - inwencji twórczej u autora. :?
Szukam natchnienia, gonię za nim, a paskuda ucieka. :oczko_usmiech:
Jako mi je žao, dragi forumaci. :roll:
Kapitańska Baba napisał(a):
elka21 napisał(a):A może już tego, po prostu nie ma :?:, się wzięło, i się rozpiło :lol:

I trzeba czekać do kolejnego wyjazdu, kupić i dopiero kontunuować :mrgreen: :oczko_usmiech:

A żebyś wiedziała Elu, że się wzięło i się rozpiło. :mrgreen: Po ubiegłorocznych wakacjach została tylko jedna butelka rakiji. :?

Jednak nagroda za odgadnięcie zagadki ciągle czeka. :) Tu jestem wierny i nie ruszam. :oczko_usmiech:

Plavac_Hvar.jpg

Od początku pisania tej relacji, na nagrodę jest przeznaczona butelka czerwonego wina Plavac Hvar, kupiona w sklepie z winami. :wink:
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33331
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 09.07.2020 14:55

walp napisał(a):Zainteresowanie relacją znacząco spadło, co automatycznie spowodowało zastój - i tak już słabej - inwencji twórczej u autora. :?

Jak to spadło? 8O
Ja myślę, że dopiero lądowy fragment relacji będzie miał poczytność i oglądalność.
Tym bardziej, że flaszka czeka. :mrgreen:
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2921
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 09.07.2020 15:03

Fajne podejście do tematu.
Jakbym w handlu powiedział szefowi, że nie sprzedaję bo nie ma zainteresowania więc nie będę się starał to mam po pracy :D
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 09.07.2020 15:33

kaeres napisał(a):Fajne podejście do tematu.
Jakbym w handlu powiedział szefowi, że nie sprzedaję bo nie ma zainteresowania więc nie będę się starał to mam po pracy :D

Zaprawdę powiadam Ci, jest w tym jakaś analogia. :mrgreen: Bardzo dawno temu przywoziłem i sprzedawałem rozmaity asortyment z Berlina Zachodniego.
Dopóki było zainteresowanie, dopóty się starałem. Potem było po pracy. :oczko_usmiech:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.07.2020 17:49

anakin napisał(a):Tym bardziej, że flaszka czeka. :mrgreen:

"Mądrego to i przyjemnie posłuchać." :mrgreen:

No właśnie, flaszka czeka i powinna zgodnie z przeznaczeniem, trafić do nowego właściciela. Postanowiłem więc dokończyć. :wink:
Jest przynajmniej jeden mocno zainteresowany. :oczko_usmiech: Najważniejsze, że udało się odzyskać materiał.

Idemo dalje :D
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.07.2020 17:50

Dzień 11 (15.09) - nocleg tranzytowy w Tučepi.

Z portu w Drveniku kierujemy się Jadranką, mijając miejscowości Riwiery Makarskiej: Živogošće, Igrane, Drašnice, Podgorę i po ok. 20 km dojeżdżamy do Tučepi, gdzie mamy zarezerwowany nocleg w Apartmani Dalija. Lokalizacja przy głównej drodze i niestety trzeba przechodzić przez Jadrankę, ale na jedną noc ujdzie.

Tučepi jest, a właściwie są (bo to nazwa w l. mn.) jedną z najatrakcyjniejszych i najczęściej odwiedzanych miejscowości na Riwierze Makarskiej. Nam również się tam spodobało, choć zatrzymaliśmy się na krótko.

Po rozpakowaniu samochodu, udaliśmy się na obiad przy nadmorskiej promenadzie.

IMG_4892.JPG

IMG_4893.JPG

IMG_4899.JPG

Po obiedzie przyszła pora na atrakcje - kupanje i sunčanje na plažu Lučica. :)

IMG_4894.JPG

IMG_4897.JPG

IMG_4898.JPG

Miejscowość reklamuje się jako posiadająca najdłuższą plażę na Riwierze Makarskiej. Te długości są różne w zależności od strony internetowej, więc nie będziemy się do tego przywiązywać, ale plaża jest rzeczywiście bardzo długa, jak na warunki chorwackie. Podłoże drobno kamieniste, a wzdłuż plaży rosną piękne pinie, które zapewniają cień do wczesnych godzin popołudniowych.

IMG_4888.JPG

IMG_4889.JPG

IMG_4895.JPG

IMG_4900.JPG

IMG_4901.JPG

IMG_4903.JPG

Zbliżenie na tunel Stupica na drodze nr 512.
IMG_4890.JPG

Od czasu kiedy zobaczyłem ten film, wiedziałem, że muszę tą drogą przejechać. :wink: (tunel 3:07)


Sosny piniowe są na stałe wpisane w krajobraz Chorwacji, a jak są pinie, to muszą być cykady, które często na tych drzewach grają jak szalone i są nieodłącznym elementem śródziemnomorskiego krajobrazu. :D

IMG_4906.JPG

Leżymy tak sobie wpatrzeni w piękne kolory błękitu nieba i zielonych sosen, wsłuchani w cykające cykady.
Muszę przyznać, że kiedy pierwszy raz usłyszałem na początku lat 80’ piosenkę Kory „Cykady na Cykladach”, nie wiedziałem o czym śpiewa w refrenie. :mrgreen:

Po chorwacku ten owad to cvrčak, a co robi cvrčak – cvrči, czyli cyka. :) Jest taki wiersz chorwackiego poety zatytułowany właśnie „Cvrčak”. Ja z niego zapamiętałem niestety tylko pierwszy werset, który dobrze się nadaje do ćwiczenia chorwackiej wymowy. :D

"I cvrči, cvrči cvrčak na čvoru crne smrče..." Tłumacząc literalnie, to będzie tak: I cyka, cyka cykada na sęku czarnej sosny. Pięknie tłumaczenie tego wiersza możemy znaleźć na stronie poezja.com.pl

Te owady były ulubieńcami starożytnych Greków, którzy trzymali je w specjalnych klateczkach ze słomek i napawali się ich śpiewem.
Dla nas - cykanie cykad - to wyjątkowa wakacyjna muzyka, która kojarzy się nam ze słońcem, agawami, opuncjami, sosnami piniowymi i ciepłym wiatrem znad Adriatyku. :wink:
Czas kończyć te rozwarzania entomologiczne i wracać do noclegowni, aby poczynić ostatnie przygotowania przed jutrzejszym etapem.

Widok z tarasu.
IMG_4908.JPG

Siedząc tak sobie i wpatrując się w Hvar, który właśnie pożegnaliśmy, cieszyłem się niezmiernie, że przed nami jeszcze te przygody,
jeszcze kilkadziesiąt godzin w Chorwacji.
Jutro pierwsza, kto zgadnie? Za to jednak nie ma nagrody, bo to dość łatwe. :)
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 23.07.2020 18:04

Waldek, napisałeś że łatwe i teraz się obawiam że się zbłaźnię:D
Sveti Jure?
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.07.2020 18:07

tranquilo napisał(a):Sveti Jure?

Zgadza się. :wink:
Napisałem, że łatwe, bo gdzieś w dyskusji na forum napomknąłem o tym. :)
Ostatnio edytowano 23.07.2020 18:09 przez walp, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie. - strona 34
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone