Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 06.06.2020 23:15

Wspaniały rejs -piękne zdjęcia i przeżycia... 8)

Normalnie wszystkich - zamurowało.... 8O

:mrgreen:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 07.06.2020 11:16

CROberto napisał(a):Normalnie wszystkich - zamurowało.... 8O

I bardzo dobrze, niech zostaną z tymi obrazami. :mrgreen:
Jeszcze trochę pocieszymy się słońcem i wodą i trzeba będzie wrócić do bazy, a to oznacza, że więcej hvarskich atrakcji nie będzie. :roll:
Edit:
Jestem trochę niedysponowany, więc wybaczcie przestój w relacji. :?
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 10.06.2020 15:10

Dzień 10 (14.09) - Rejs - zakończenie.

Plaża, o której sobie przypomniałem, to Jagodna. Miejsce znajduje się w pobliżu campu Lili.

IMG_4754.JPG

IMG_4742.JPG

Główna plaża była ogrodzona sznurem z bojkami, więc zakotwiczyliśmy trochę z boku.

IMG_4741.JPG

IMG_4739.JPG

IMG_4738.JPG

Zanim wskoczyłem do wody, tym razem zrobiłem kilka zdjęć załodze, oddającej się relaksującej kąpieli. :)

IMG_4746.JPG

IMG_4753a.JPG

IMG_4758.JPG

Kiedy pierwszy raz przyjechaliśmy na chorwackie wybrzeże, naszą uwagę zwróciła niesamowita przejrzystość wody Adriatyku, który jest północnym odgałęzieniem Morza Śródziemnego, a zatem taką wielką zatoką.

Teraz już wiem, że jest kilka powodów takiego stanu rzeczy, a główne to:
- specyficzne prądy morskie;
- wyjątkowe zjawisko oligotrofii, czyli wody z ubogą zawartością substancji odżywczych;
- skalisty charakter chorwackiego wybrzeża;
- brak przemysłu, który jest zlokalizowany głównie w północnej części kraju
Więcej znajdziecie w filmie umieszczonym w wątku Dlaczego wody chorwackiego wybrzeża są tak czyste?

Nasze kolejne miejsce zakotwiczenia też jest bardzo przyjemne.

IMG_4752.JPG

IMG_4755.JPG

IMG_4761.JPG
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 10.06.2020 15:11

Trochę podglądamy innych plażowiczów. :)

IMG_4765.JPG

IMG_4766.JPG

IMG_4764.JPG

IMG_4756.JPG

W końcu opuszczamy Jagodną, żeby popływać na głębszej wodzie.

IMG_4771.JPG

W oddali Ivan Dolac.

IMG_4774a.JPG

IMG_4779.JPG

Płyniemy w kierunku Šćedro.

IMG_4776.JPG

Zbliżamy się do wyspy, ale niestety, ze względu na czas rezygnujemy z jej opłynięcia. :?

IMG_4780.JPG

A zatem zwrot...

IMG_4784.JPG

Šćedrovski kanal.
Gdzieś tu na tych wodach rozegrała się w roku 47 p.n.e. bitwa morska o kontrolę nad Adriatykiem, w której flota Gajusza Juliusza Cezara pokonała okręty Pompejusza. Jedne źródła podają, że było to pomiędzy wyspą Šćedro, a miejscowością Zavala inne, że do bitwy doszło w pobliżu Wysp Paklińskich.

IMG_4786.JPG

Zbliżamy się do ID i kończymy naszą wodną przygodę.

IMG_4791.JPG

IMG_4797.JPG

Slavinka widziana z morza.

IMG_4793.JPG

To było piękne zakończenie pobytu w Ivan Dolac. :)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12138
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 10.06.2020 15:38

Lubię takie złote plaże - fajnie wyglądają z daleka :D
Szkoda że nie udało wam się opłynać Scedro - tam też są sympatyczne miejsca na krótką kąpiel :boss:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 10.06.2020 16:22

Kapitańska Baba napisał(a):Lubię takie złote plaże - fajnie wyglądają z daleka :D

Zdecydowanie. :)
Kapitańska Baba napisał(a):Szkoda że nie udało wam się opłynać Scedro - tam też są sympatyczne miejsca na krótką kąpiel :boss:

Wiem, wiem, robiłem wirtualny rekonesans. :) No cóż, doba ma tylko 24 godziny, a tego dnia musieliśmy się spakować, przygotować do podróży, zrobić rezerwację na Booking.com, pojechać na zakupy do Konzuma.
EDIT: Wystarczy powodów, ten ostatni był nie do końca zgodny z regulaminem. :smo:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.06.2020 12:23

Bardzo, bardzo fajna wycieczka motorówką. Tylko te ceny.... W Grecji jednak sporo taniej jest pod tym względem (taka mała 60 eur/8h + paliwo)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 11.06.2020 13:55

piekara114 napisał(a):Bardzo, bardzo fajna wycieczka motorówką. Tylko te ceny.... W Grecji jednak sporo taniej jest pod tym względem (taka mała 60 eur/8h + paliwo)

Za tę cenę jeszcze do przyjęcia. :wink: Jak porównam do wypożyczalni u nas nad Zalewem Koronowskim, to wychodzi nawet tanio. :)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 12.06.2020 14:19

Wrześniowy Hvar - zakończenie.

Ten urlop miał wszystko to, co sobie wymarzyliśmy - słońce, morze, plaże, góry, historyczne wioski i miasteczka oraz piękne krajobrazy.

Dla przypomnienia, co udało nam się zwiedzić podczas kilkudniowego pobytu: wyjątkowe wioski: Humac i Malo Grablje oraz Velo Grablje, historyczne miejscowości: Jelsa, Vrboska, Stari Grad, Hvar. Wdrapaliśmy się na Glavicę (111 m n.p.m.) i najwyższą górę Hvaru - Sv. Nikola (626 m n.p.m.). Samochodem wjechaliśmy na górki z twierdzami Napoleon oraz Španjola. Odwiedziliśmy plaże Žutica, Paklina, Feronja, Dubovica, Skala, a podczas rejsu, plaże Lučišća i Jagodna. Do swojej prywatnej listy miejsc UNESCO dopisaliśmy Starogradsko polje. W drodze na ląd odwiedzimy jeszcze Sućuraj.

Tutaj znajdziecie dokładny spis odcinków.

Gdyby to był zupełny koniec wakacji, ten ostatni wieczór w Slavince pewnie byłby smutniejszy. Na szczęście nie żegnamy się jeszcze z Chorwacją. :)
Jednak tą piękną wyspę słońca, lawendy i wina, przyjdzie nam jutro opuścić.
Ostatni raz, widok z balkonu na Vis w promieniach zachodzącego słońca. :wink:

IMG_3773.jpg
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 12.06.2020 17:31

Zdziwiłam się, że zachód jest na prawo 8O
Bo Jelsie mieliśmy go na lewo :mrgreen:

Ostatnie 3 lata jakoś tak zawsze mieszkaliśmy na wyspach po północnej stronie więc mam swoje przyzwyczajenia ;) :mrgreen:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 12.06.2020 18:48

gusia-s napisał(a):Zdziwiłam się, że zachód jest na prawo 8O
Bo Jelsie mieliśmy go na lewo :mrgreen:

Ostatnie 3 lata jakoś tak zawsze mieszkaliśmy na wyspach po północnej stronie więc mam swoje przyzwyczajenia ;) :mrgreen:

Koniecznie musisz zmieniać strony, bo jak się przyzwyczaisz do jednej, to kiedyś przeoczysz jakiś piękny zachód słońca. :oczko_usmiech:
m@rek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 884
Dołączył(a): 15.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) m@rek » 12.06.2020 22:49

gusia-s napisał(a):Zdziwiłam się, że zachód jest na prawo 8O
Bo Jelsie mieliśmy go na lewo :mrgreen: ...

a to są zachody słońca "na lewo" 8O :wink:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 13.06.2020 09:50

Dalszy ciąg krajobrazowych rarytasów 8)
Ja tyle nie widziałem,bo.....u mnie napęd miał mniej mocy i przez to - pot mi oczy zalewał.... :oczko_usmiech:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 16.06.2020 17:23

CROberto napisał(a):Dalszy ciąg krajobrazowych rarytasów 8)
Ja tyle nie widziałem,bo.....u mnie napęd miał mniej mocy i przez to - pot mi oczy zalewał.... :oczko_usmiech:

Konie były opłacone, to i mniej potu wylaliśmy. :mrgreen:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 16.06.2020 17:24

Dzień 11 (15.09) - Sućuraj.

Po śniadaniu pożegnaliśmy się z właścicielami Slavinki - Mają, Pero oraz ich małym synkiem Igorem. Ivan Dolac opuściliśmy po godz. 10:00.
Po raz ostatni "przeciskamy się" przez tunel i wioskę Pitve.

IMG_4800.JPG

IMG_4806.JPG

IMG_4807.JPG

Zanim skierowaliśmy się na wschodni kraniec wyspy, zatankowaliśmy przy głównej drodze, na stacji w Jelsie.

Na wyspę przypłynęliśmy ze Splitu, głównie ze względu na dwugodzinny rejs między wyspami Šolta i Brač. Dlaczego teraz opuszczamy Hvar przeprawą Sućuraj - Drvenik? Po pierwsze: aby nie powtarzać. :mrgreen: Ale tym razem chodziło głównie o względy logistyczne.
Dla tych, którzy liczą skrupulatnie koszty, ta opcja jest też ok. 130 zł tańsza (uwzględniając oczywiście dłuższy dojazd w tej wersji, kalkulacja dla 4 osób + samochód osobowy). :)

Wyspa Hvar ma 68 km długości, co czyni ją najdłuższą wyspą na Morzu Adriatyckim. Główna droga nr 116, która łączy miasto Hvar z Sućurajem, jest na znacznym odcinku odnowiona. Także za Jelsą, w kierunku Sućuraja.

IMG_4812.JPG

IMG_4816.JPG

Zdarzały się odcinki, gdzie pobocze było poniżej jezdni, której krawędź "wisiała" w powietrzu 8O. Nie dajcie się jednak nabrać na informacje na wielu stronach internetowych, że jest to wyspa z wyjątkowo niebezpiecznymi drogami. Oczywiście, są odcinki, gdzie należy zachować większą ostrożność, a przejazd na pewno będzie bezpieczny. :wink:

Widoczna wyspa Brač
IMG_4813.JPG

Kiedy spojrzymy w prawo, widać już masyw Biokovo.

IMG_4814.JPG

W końcu dojechaliśmy do miejsca przeprawy promowej. Ustawiliśmy się w kolejce. Miejsce 21. czyli na pewno się załapiemy. :)
Kupiłem bilety za 172 kuny i zostało czekanie na prom.

IMG_4818.JPG

IMG_4820.JPG

IMG_4821.JPG

Młodzież została przy samochodzie, a my poszliśmy na krótki spacer po miejscowości, która zrobiła na nas bardzo pozytywne wrażenie.
Sućuraj jest małą miejscowością (niecałe 400 stałych mieszkańców) z portem, położoną na wschodnim skraju Hvaru, w miejscu gdzie wyspa jest najbliższa dalmatyńskiemu wybrzeżu (ok. 5 km od lądu).

IMG_4822.JPG

IMG_4823.JPG

IMG_4824.JPG

IMG_4825.JPG

IMG_4826.JPG

IMG_4827.JPG

IMG_4828.JPG

IMG_4830.JPG

IMG_4831.JPG
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie. - strona 32
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone