Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 23.07.2020 18:09

walp napisał(a):
tranquilo napisał(a):Sveti Jure?

Zgadza się. :wink:
Napisałem, że łatwe, bo gdzieś w dyskusji napomknąłem o tym. :)


Po takiej przerwie, nie pamiętam szczegółów z dyskusji :oczko_usmiech:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 24.07.2020 10:32

Route 512 - jest świetna... 8)
Gdy tam byłem w drugiej poł. września, udało mi się przejść spory odcinek i cyknąć kilka fotek 8) .
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 24.07.2020 10:45

Fajna ta plaża w Tučepi, podobają mi się zwłaszcza te pinie wzdłuż plaży, idealne do schronienia się przed słońcem. Jednak nie mogę się jakoś przekonać do Riviery Makarskiej... na jedną noc jak Wy to może bym się tam zatrzymała, ale nie dałabym rady spędzić tam całych wakacji. Może kiedyś...
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 24.07.2020 17:22

CROberto napisał(a):Route 512 - jest świetna... 8)
Gdy tam byłem w drugiej poł. września, udało mi się przejść spory odcinek i cyknąć kilka fotek 8) .

Jeśli wędrowałeś pieszo, to była okazja na ciekawe fotki. Z samochodu nie bardzo, a z tego co pamiętam, miejsc do zatrzymania też nie było zbyt dużo.

Warto jednak przejechać winklami drogi nr 512.
Zmierzając na południe Chorwacji albo kierując się dalej, do Czarnogóry, większość podróżujących zwykle jedzie widokową, ale zatłoczoną w sezonie Magistralą Adriatycką. Przejazd ciekawą i znacznie spokojniejszą drogą pomiędzy Makarską a Ravča może być alternatywą. Droga jest krótka (trochę ponad 30 km), ale można kontynuować podróż na południe autostradą albo drogą nr 62.

Magda O. napisał(a):Fajna ta plaża w Tučepi, podobają mi się zwłaszcza te pinie wzdłuż plaży, idealne do schronienia się przed słońcem. Jednak nie mogę się jakoś przekonać do Riviery Makarskiej... na jedną noc jak Wy to może bym się tam zatrzymała, ale nie dałabym rady spędzić tam całych wakacji. Może kiedyś...

I plaża i miejscowość nam się spodobały, ale również na krótki pobyt, nie na cały urlop. :)
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 24.07.2020 19:39

Sucuraj zachwycający, jak z folderu :D
Świetne zdjęcia Waldku :papa:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 24.07.2020 22:05

walp napisał(a):
CROberto napisał(a):Route 512 - jest świetna... 8)
Gdy tam byłem w drugiej poł. września, udało mi się przejść spory odcinek i cyknąć kilka fotek 8) .

Jeśli wędrowałeś pieszo, to była okazja na ciekawe fotki. Z samochodu nie bardzo, a z tego co pamiętam, miejsc do zatrzymania też nie było zbyt dużo.

Warto jednak przejechać winklami drogi nr 512.
Zmierzając na południe Chorwacji albo kierując się dalej, do Czarnogóry, większość podróżujących zwykle jedzie widokową, ale zatłoczoną w sezonie Magistralą Adriatycką. Przejazd ciekawą i znacznie spokojniejszą drogą pomiędzy Makarską a Ravča może być alternatywą.

Przejeżdżałem tą drogą trzy razy (jeden raz wracając z Wodospadów Kravica) - ostatni raz w 2013 r.
Przejazd po stronie chorwackiej ciekawy - wówczas wiele nowych dróg wijących się po zboczach było w budowie.

Tu dwa zdjęcia

DSCF7244.JPG


DSCF7243.JPG


Ąby nie zaśmiecać wątku podaję link ( droga 512 w niższej części strony)

co-nam-w-duszy-gra-i-jak-to-sie-zaczelo-t35958-570.html
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 25.07.2020 08:38

Habanero napisał(a):Sucuraj zachwycający, jak z folderu :D
Świetne zdjęcia Waldku :papa:

Sućuraj jest bardzo fotogeniczny. :)
Dziękuję Konradzie za dobre słowo.
CROberto napisał(a):Ąby nie zaśmiecać wątku podaję link ( droga 512 w niższej części strony)

co-nam-w-duszy-gra-i-jak-to-sie-zaczelo-t35958-570.html

To są cenne uzupełnienia i na pewno nie zaśmiecają wątku.
Dzięki. :wink:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 28.07.2020 19:36

Dzień 12 (16.09) - Pierwsza przygoda na lądzie - wjazd na Sv. Jure.
Początek trasy.


Biokovo – masyw górski, który tak majestatycznie prezentował się nam podczas przeprawy promowej, położony w środkowej części Wybrzeża Dalmatyńskiego, jest największym i najwyższym masywem w Dalmacji, a obok Welebitu jedną z dwóch części Gór Dynarskich sięgających morza.

Znajduje się tu Sveti Jure (1762 m n.p.m.) - najwyższy szczyt masywu i drugi co do wysokości szczyt w Chorwacji. Można na niego wjechać samochodem, rowerem, wynajętym skuterem lub po prostu wspiąć się pieszo.

Pomysł, aby zdobyć najwyższą dalmatyńską górę, chodził mi po głowie już od jakiegoś czasu. Kilka razy przejeżdżaliśmy w pobliżu, ale zawsze coś nie pasowało. Tym razem postanowiłem to zmienić.
Szczyt postanowiłem zdobyć samochodem. Można powiedzieć, że wjazd samochodem, asfaltową drogą to pójście na łatwiznę, ale wbrew pozorom nie jest to takie zupełne easy-peasy. :P

Trochę się stresowałem o naszą Astrę "Voyager" :roll: , bo swoje lata już ma, ale jak przypomniałem sobie, że w trudnych, deszczowych warunkach pokonała włoską Stelvio, to jakoś mnie to uspokajało. :) Przecież to od kierowcy gównie zależy, żeby nie przegrzać silnika, nie spalić sprzęgła i nie zapiec hamulców. :wink:

Cała droga o długości 23 km znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Biokovo, a zaczyna się w Gornje Tučepi. Najpierw musimy dostać się na drogę nr 512 Makarska - Vrgorac i w tym miejscu skręcić do wejścia do PP Biokowo.

mapka.JPG

IMG_4912.JPG

IMG_4914.JPG

IMG_4915.JPG

IMG_4916.JPG

Podjeżdżamy do krótkiej kolejki...

IMG_4917.JPG

IMG_4918.JPG

... i kupujemy bilety w cenie 50 kun/os.
W terminie 15.05 - 30.09 park jest otwarty w godzinach 6:00 - 20:00 (ostatnie wejście/wjazd o 19:00). Warto wjechać w miarę wcześnie, z dwóch powodów: mniej samochodów, czyli mniej stresu na serpentynach i lepsza pogoda do robienia zdjęć. :wink:

IMG_4919.JPG

Wreszcie ruszamy Biokovskom cestom pamiętając, że robimy to - jak głosi napis - na własną odpowiedzialność. 8O

IMG_4920a.jpg
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 31.07.2020 12:54

Dzień 12 (16.09) - Pierwsza przygoda na lądzie - wjazd na Sv. Jure.
Punkt widokowy – Vrata Biokova.


Początkowo trasa przebiegała spokojnie i było dość szeroko. Na tym odcinku bez problemu mieszczą się dwa samochody osobowe. My akurat mieliśmy tu mijankę z ciężarówką, więc trzeba było zjechać maksymalnie do krawędzi, ale większego problemu nie było.

IMG_4921.JPG

Przed nami, białą Insignią wjeżdżali rodacy z Wejherowa. Pozdrawiamy. :papa:

IMG_4922.JPG

Po kilku kilometrach droga zwęża się, zaczynają się serpentyny i robi się ciekawie.

IMG_4924.JPG

IMG_4926.JPG

IMG_4927.JPG

W drodze powrotnej, przyjdzie nam mijać się z tym autobusem.

IMG_4928.JPG

Po jakimś czasie docieramy do pierwszego większego przystanku, który znajduje się przy restauracji Vrata Biokova na wysokości 897m n.p.m.

IMG_4930.JPG

IMG_4929.JPG

IMG_4929a.JPG

IMG_4931.JPG

Obejścia pilnuje ten sympatyczny strażnik.

IMG_4933.JPG

Miejsca jest dużo i nie ma problemu z parkowaniem.
IMG_4932.JPG

Od razu poszliśmy do miejsca, z którego można podziwiać imponujące widoki na Riwierę Makarską.

IMG_4934.JPG

IMG_4940.JPG

IMG_4941.JPG
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 31.07.2020 12:55

Pod nami Podgora...
IMG_4947.JPG

na wprost, w oddali Hvar...
IMG_4946.JPG

IMG_4935.JPG

Na prawo Tučepi i wyspa Brač...
IMG_4937.JPG

IMG_4945.JPG

IMG_4948.JPG

Spoglądamy na serpentyny, które niedawno pokonaliśmy.

IMG_4942a.jpg

IMG_4943.JPG

W tym punkcie widokowym jest coś, co na pierwszy rzut oka wygląda na kamienną makietę z wyspami.

IMG_4949b.jpg

Kiedy przyjrzymy się bliżej, zauważymy, że oprócz konturów wysp jest jeszcze wyryty napis:
"Spomen partizanskim pomorskim vezama Biokovo - otoci 1941-1945"

Jest to bowiem pomnik Morskiego Połączenia Partyzanckiego, który wzniesiono we wrześniu 1982 r. z okazji 40. rocznicy założenia pierwszego plutonu Marynarki Wojennej.

IMG_4944.JPG

IMG_4944a.JPG

Partizanske pomorske veze niemal każdego dnia, głównie przy pomocy łodzi rybackich, utrzymywały połączenia między Biokovem, a wyspami środkowej Dalmacji, dostarczając żywność, ewakuując rannych, czy uchodźców.

Główne połączenia były z wyspami Vis, Hvar i Ista. Tylko przez połączenie z Visem, przetransportowano około 850 000 bojowników, rannych, uchodźców oraz setki tysięcy ton materiałów.

Kręcąc się po okolicy trafiamy na małą stajenkę.

IMG_4954.JPG

IMG_4951.JPG

IMG_4952.JPG

Uważając na "miny", wracamy do samochodu. Trzeba jechać wyżej. :wink:

IMG_4955.JPG

IMG_4957.JPG
Ostatnio edytowano 10.08.2020 11:45 przez walp, łącznie edytowano 1 raz
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12175
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 31.07.2020 13:16

Wspaniała trasa i cudowne widoki :hearts:
A uśmiech stajennego zwierzaka - bezcenny :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.07.2020 13:36

Podjazd do wejścia jak ta lala.... Fiu fiu... W 2013 r takich luksusów to nie było.... Nie bo też tej makiety, chyba że tam z parkingu nie odbilismy az tak w bok.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 31.07.2020 14:29

Kapitańska Baba napisał(a):Wspaniała trasa i cudowne widoki :hearts:

Im wyżej, tym ciekawiej. :wink:
Kapitańska Baba napisał(a):A uśmiech stajennego zwierzaka - bezcenny :oczko_usmiech:

Sympatyczna (chyba) jałówka. :)
Farmę prowadzi syn najlepszego niegdyś pasterza Biokova, który przed laty laty osiadł z rodziną w tm miejscu. :arrow: https://vratabiokova.hr/
piekara114 napisał(a):Podjazd do wejścia jak ta lala.... Fiu fiu... W 2013 r takich luksusów to nie było.... Nie bo też tej makiety, chyba że tam z parkingu nie odbilismy az tak w bok.

Rozwijają się. W ubiegłym roku jeszcze nie było Skywalk Biokovo.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 03.08.2020 22:44

Dzień 12 (16.09) - Pierwsza przygoda na lądzie - wjazd na Sv. Jure.
Punkt widokowy, którego nie było. :(


Ruszamy dalej. Za nami dopiero 1/3 trasy, która jak wspomniałem liczy 23 km.
Różnica wysokości, którą mamy do pokonania wynosi 1397 metrów (365 m n.p.m. na starcie - 1762 m n.p.m. na szczycie).

IMG_4970.JPG

IMG_4971.JPG

Mijamy samotnego cyklistę.

IMG_4972.JPG

Biokovska cesta - najwyżej położona droga w Chorwacji, została pierwotnie, w roku 1878 zbudowana tylko do wysokości 897 m n.p.m. przez armię austro-węgierską. Dopiero później, w roku 1964 została rozbudowana do szczytu w celu zainstalowania tam nadajnika telewizyjnego. Droga została utwardzona dopiero w roku 1978.

Prawie na całej długości droga ma szerokość ok. 1,5 samochodu i siłą rzeczy dwa auta się nie miną. Na szczęście są przewidziane miejsca na mijanki. Ten samochód, który ma bliżej do zatoczki musi się wycofać i zrobić miejsce dla drugiego auta. Cofanie kilkanaście, czy kilkadziesiąt metrów, często ze złożonymi lusterkami i "na centymetry", z urwiskiem po jednej stronie i skalną ścianą po drugiej, dostarcza wielu wrażeń. :)

IMG_4973.JPG

IMG_4974.JPG

Po kolejnych 5 km dojeżdżamy do miejsca, w którym jest drugi punkt widokowy - Ravna Vlaška na wysokości 1228 m n.p.m.

IMG_4976.JPG

mapka2.JPG

Okazuje się jednak, że miejsce jest niedostępne, ze względu na trwające prace budowlane.

IMG_4978.JPG

Dopiero potem dowiedziałem się, że to była budowa szklanego tarasu widokowego - Skywalk Biokovo.
Trudno. Spóźnili się z budową na nasz przyjazd. :mrgreen: Jedziemy dalej.

IMG_4979.JPG

IMG_4980.JPG

IMG_4982.JPG

Kolejna mijanka.

IMG_4983.jpg

IMG_4984.jpg

I kolejne zakręty...

IMG_4985.JPG

IMG_4986.JPG

Od punktu widokowego Ravna Vlaška, na pewnym odcinku, droga przebiega bez większych spadków i wzniesień. Przy drodze znajduje się kilka pszczelarskich pasiek, można dostrzec również pasące się zwierzęta konie oraz kozy.

IMG_4986a.JPG

Wachlując naprzemiennie “jedynką” i “dwójką”, choć na płaskich odcinkach można było wrzucić “trójkę”, jednocześnie delektując się pięknym krajobrazem, w oddali dostrzegliśmy w końcu wieżę telewizyjną. Najlepsze było przed nami. :)

IMG_4987.JPG
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 03.08.2020 23:23

walp napisał(a):Pod nami Tučepi...
IMG_4947.JPG


To akurat jest Podgora. Po prawej widać Galebova krila.

walp napisał(a): Na prawo Makarska i Brač...
IMG_4937.JPG


A to jest własnie Tučepi i Osejava oddzielająca je od Makarskiej :papa:
Ostatnio edytowano 04.08.2020 09:45 przez Bravik, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie. - strona 35
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone