Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

WAKACJE 2009 - Turcja, Kemer, Pamukkale Kapadocja.

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107681
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.09.2009 17:17

Nie kupiłem, ale takie dwa malutkie oczka dostałem od przewodniczek na wycieczkach.


Oko proroka 1


Oko proroka 2
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107681
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.09.2009 17:27

dangol napisał(a):Janusz, fotki z punktów widokowych zapierające dech 8)


Może oku "sułtana" :wink: pomagało "oko proroka" :wink: :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 29.09.2009 00:09

Oko Proroka posiadam 8) a co

A powaznie . . .

Wszystkiego Najlepszego z okazji 30 lecia :!: :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107681
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.09.2009 00:15

Dzięki, pierścionek był kupiony awansem, 30 lecie dopiero za kilka dni.
Ostatnio edytowano 29.09.2009 00:54 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 29.09.2009 00:51

Więc będę pierwszy z życzeniami :D :D
No i gratulacjami :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107681
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 02.10.2009 00:27

WAKACJE 2009 - Turcja, Kemer, Pamukkale, Kapadocja.

Powrót i podsumowanie wycieczki do Kapadocji

Z racji odległości do Kemer (ok.600 km) w drodze powrotnej nie było już w programie wycieczki żadnego zwiedzania.
Były tylko krótkie postoje wymagane dla kierowców i pasażerów oraz przerwa na kolację.
W czasie jednego z postojów zatrzymaliśmy się w mieście Aksaray na parkingu w pobliżu obiektu zwanego karawanseraj.

Obrazek

Karawanseraje były budowlami obronnymi ma tzw. Jedwabnym Szlaku, w których na noc chronili się ludzie, wielbłądy i konie, aby uniknąć napadu rabusiów. Cała Turcja usiana jest takimi budowlami - przy wszystkich starożytnych szlakach handlowych, co ok. 40 km można zobaczyć karawanseraje w różnym stanie.

Obrazek

Odległość 40 kilometrów wynikała z tego, iż właśnie tyle może pokonać objuczony wielbłąd od wschodu, do zachodu słońca. Zasięg nie objuczonego wielbłąda jest ponad 2 razy większy i wynosi podobno 90 km.

Obrazek

W trakcie jazdy autokarem czasem za szybą było widać karawanseraje, ale już w stanie ruin, teraz ich miejsce przy drogach zajęły stacje benzynowe i motele.

Karawanseraj w Aksaray jest największym odbudowanym obiektem, można było wejść do środka za odpłatnością, ale nikt z wycieczki tam nie wszedł., po postój autokaru trwał tylko ok. 30 minut. Ograniczono się do focenia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Więcej o w/w obiekcie można przeczytać TU

Kolację zjedliśmy w tej samej restauracji, gdzie pierwsze na trasie wycieczki śniadanie.

Obrazek

Gdyby ktoś po tej kolacji wyszedł głodny, mógł posilić się przed restauracją naleśnikiem robionym i wypiekanym przez tureckie baby

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Restauracja była ostatnim miejscem postoju podczas wycieczki, do Antalyi dojechaliśmy już po zmroku przejeżdżając ją oświetlonymi ulicami.

Obrazek

Do domu, czyli do naszego hotelu w Kemer przyjechaliśmy ok. 22-giej.

Dwudniową wycieczkę do Kapadocji z biurem AKDEM należy uznać za w pełni udaną, wartą wyższej ceny niż tańszej, wykupionej w lokalnym biurze.
Głównym powodem wykupienia wycieczki organizowanej przez to biuro był przewodnik na trasie z językiem polskim.
Pani Izabela pełniąca rolę takiej przewodniczki okazała się osobą o dużej wiedzy i ciekawie ją przekazała, otwarta była na wszelkie pytania i mimo, że często takie pytania padały, dziwiła się, że mało pytamy. Oprócz niej był jeszcze drugi przewodnik turecki, który również służył nam pomocą. (m.in. stwierdził, że mam sobowtóra w Niemczech, a jest nim jego wujek)
W autokarze na trasie było dwóch kierowców, jechali w miarę szybko ale bezpiecznie, klimatyzacja działała w drodze bez zarzutu.
Posiłki podczas wycieczki były w dobrych restauracjach, jedzie w nich smaczne i obfite, nocleg w hotelu **** (wprawdzie bez klimatyzacji, ale wedle słów tureckiego przewodnika - żadne hotele w Kapadocji takiej nie posiadają).
Program wycieczki ciekawie dobrany, zobaczyliśmy tyle ile można było zobaczyć w ciągu dwóch dni w tak rozległej i bogatej w miejsca do zwiedzania krainie, jaką jest Kapadocja.

Wszystkim osobom planującym pobyt wakacyjny w Turcji mogę polecić Kapadocję jako punkt obowiązkowy do zwiedzenia, w formie wycieczki lub indywidualnie.

CD. Kamyczki i promyczki (po Zlocie)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 02.10.2009 08:54

Ach, wspomnienia...

Piękna jest Turcja. Wielka.

Do tej pory chciałem na jakieś cztery - pięć dni wrócić do Stambułu,
teraz widzę, dzięki waszej (jakby nie było) relacji, że będę musiał przeznaczyć na to duuuużo więcej czasu.

Oczywiście - jak się znudzę Chorwacją.

Albo w przerwach.

Obrazek
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 05.10.2009 19:20

Dogoniłam w końcu tą opowieść na dwa głosy. I powtórzę jeszcze raz piękna ta Turcja i pięknie ją pokazujecie. :D

A takie "oko proroka" tez u nas występuje w postaci czerwonej wstążeczki. :D
Ostatnio edytowano 05.10.2009 21:57 przez Kasia.K, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.10.2009 20:28

Janusz - pobudka :lol:
Ja myślałem, że tą relacje turecką pociągniemy równolegle a tu ja skończyłem a Ty dalej śpisz :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107681
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.10.2009 20:43

Odsypiam Zlot :wink: no i to co było do pokazania, to już prawie wszystko pokazałem :wink:

Ze spisu treści do relacji wynika, że CD nastąpi ale i nieuchronny KONIEC.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 06.10.2009 06:53

Janusz Bajcer napisał(a):to co było do pokazania, to już prawie wszystko pokazałem :wink:

Chyba na zlocie :lol:
Czekam na c.d.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 07.10.2009 13:47

Janusz Bajcer napisał(a):Odsypiam Zlot :wink: no i to co było do pokazania, to już prawie wszystko pokazałem :wink:

Ze spisu treści do relacji wynika, że CD nastąpi ale i nieuchronny KONIEC.


Dobrze, że dalej odsypiasz Zlot.
Zdążyłam przed KOŃCEM.
Razem z Piotrem przybliżyliście tureckie turystyczne skarby. Często po obejrzeniu mnóstwa zdjęć z danego miejsca ma się wrażenie, że się tam było. Ale Kapadocja i Pamukkale to moje "tymonowe marzalnie". I chętnie zobaczyłabym te miejsca na własne oczy by przekonać się jak tam pięknie jest. Ciekawe czy w październiku byłoby pod względem klimatycznym lepiej niż w środku lata :? :?:

Mam oko proroka w wersji nietureckiej a mostarowej. Dywanikiem ze zwisającym okiem. Dziwne połączenie, myślałam. Może powieszony nad moją głową też będzie mnie chronić i przyniesie szczęście :?:

Obrazek

Czyli pamiątkę już mam za jednym zamachem z Turcji i z Bośni - dywanik i oko. Jeszcze tylko pojechać, zobaczyć i wrócić.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.10.2009 16:14

Lidia K napisał(a):..... Ciekawe czy w październiku byłoby pod względem klimatycznym lepiej niż w środku lata :? :?: .....

W październiku jest zdecydowanie znośniej: pomiędzy 15-20 st. w dzień
Więcej info na ten temat np:
www.turcjawsandalach.pl/content/klimat- ... naAnatolia
lub
www.accuweather.com/world-index-forecas ... R&metric=1

Lidia K napisał(a):.....Mam oko proroka w wersji nietureckiej a mostarowej. Dywanikiem ze zwisającym okiem.....

Ja bym raczej obstawiał, że masz jednak produkt turecki - to jest na 99 % MADE IN TURKEI :papa:
carnivalka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 17.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) carnivalka » 07.10.2009 18:28

W tym roku to i teraz tam jeszcze cieplutko

http://www.zoover.pl/turcja/wybrzee-rod ... nya/pogoda
:)
jacky6
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 893
Dołączył(a): 14.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky6 » 07.10.2009 21:01

Janusz Bajcer napisał(a):Obrazek



czy to nie ten sam garbaty - tyle, że 2 miesiące później ?

oni tak lubią wędrować....

moja "podpinka" kapadocjańska...

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
WAKACJE 2009 - Turcja, Kemer, Pamukkale Kapadocja. - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone